Suprasti akimirksniu
  • Socialiniuose tinkluose plinta klausimas, ar miške moteris liktų su meška, ar su vyru
  • Lokių išpuoliai yra retesni, nei vyrų smurtas prieš moteris
  • Organizacijos „A Call to Men“ vadas sako, kad moterys rinktųsi lokį ne šiaip sau
  • Atsako moterys: kodėl likusios miške nesirinktų vyro
Šaltiniai
lokys
Zdeněk Macháček/Unsplash.com nuotrauka

Socialiniuose tinkluose plinta klausimas, ar miške moteris liktų su meška, ar su vyru

Štai kokiuose laikuose gyvename – klausimas, ar moteris mieliau liktų miške su meška, ar su vyru, yra realus ir itin plačiai paplitęs. O įdomiausia viso to dalis – absoliuti dauguma moterų sako, kad miške mieliau pasiliktų su lokiu, nei su vyru. Dar įdomiau tai, kad net patys vyrai, turintys dukras, paklausti to klausimo, sako, kad verčiau jau leistų dukrai pasilikti miške su meška, nei su vyru.

Tiesa, yra ir vyrų, kurie labai skeptiškai žiūri į tokius moterų atsakymus – esą iškreiptas jų požiūris, kad jos nori likti su meška, kuri greičiausiai moterį imtų ėsti jai dar gyvai esant. Kaip tai gali būti geriau, nei likti miške su vyru?

Reakcijos rodo, kad kai kurie vyrai nesupranta moterų patirties. Teiginys, kad moterys mieliau susidurtų su lokiu, grindžiamas įrodymais apie vyrų smurto prieš moteris dažnį ir visą gyvenimą trunkančiu mokymusi bijoti ir numatyti šio smurto. Tai ypač pasakytina apie seksualinį smurtą, kuris nebūtų susijęs su susidūrimu su lokiu.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, viena iš trijų moterų – maždaug 736 mln. visame pasaulyje – per savo gyvenimą yra patyrusi seksualinį ar fizinį intymaus partnerio smurtą arba seksualinį smurtą iš ne partnerio. Šis skaičius per pastarąjį dešimtmetį iš esmės nepasikeitė.

Meškos užpuolimas yra daug rečiau paplitęs – tik 664 išpuoliai visame pasaulyje per 15 metų ir labai mažai mirtinų išpuolių . O meškos linkusios vengti žmonių, puola tik išprovokuotos arba saugo savo jauniklius[1].

Lokių išpuoliai yra retesni, nei vyrų smurtas prieš moteris

Be abejo, lyginti šiuos du dalykus nėra sąžininga. Juk moterys su vyrais susiduria kas dieną daugybę kartų, tuo tarpu žmonės pasaulyje apskritai labai retai susitinka su lokiu akis į akį. O ir susitikę dažniausiai bėga, kiek įkabindami, mat nujaučia, kas jų laukia.

Nacionalinio parko tarnyba teigia, kad lokių atakos yra „retos“ ir „dauguma lokių susitikimų baigiasi be sužalojimų“. Remiantis Nature paskelbtu tyrimu, rudieji lokiai kasmet vidutiniškai užpuola 40 žmonių, iš kurių apie 11 įvyksta Šiaurės Amerikoje. „Kasmet nuo bičių įgėlimų žūsta daugiau žmonių nei nuo lokių“, – „National Geographic“ sakė Johnas Beechamas, vienas iš Bear Specialist Group žmonių ir lokių konfliktų ekspertų grupės pirmininkų . NPS rekomenduoja žmonėms apsimesti negyvais, jei juos užpuola rudasis lokys. Jei jį užpuola juodasis lokys (kurių daug dažniau pasitaiko gretimose JAV), NPS rekomenduoja pabėgti arba atsispirti spiriant ir smogiant lokiui į veidą, jei pabėgti neįmanoma. NPS siūlo išlikti ramiems, jei juos pastebėjo lokys, nes „dauguma lokių nenori jūsų pulti; dažniausiai jie tiesiog nori būti palikti vieni“.

Kai kurie „TikTok“ naudotojai atkreipė dėmesį į mažą lokių keliamą grėsmę žmonėms, lygindami šią statistiką su milijonais kasmet vykdomų smurto prieš moteris atvejų[2].

Organizacijos „A Call to Men“ vadas sako, kad moterys rinktųsi lokį ne šiaip sau

Tony Porter, organizacijos „A Call to Men“ vadas savo linkedin paskyroje rašo, kad toks paplitęs klausimas ir, svarbiausia, netikėtas moterų atsakymas, siunčia labai aiškią žinutę vyrams. 

„Neseniai mano kolega atsiuntė man daugybę populiarių „TikTok“ vaizdo įrašų, kurie mane labai sužavėjo. Vaizdo įrašuose moterų buvo klausiama, ar jos mieliau įstrigtų miške su meška ar vyru. Daugeliu atvejų jie pasirinko lokį. 

Tų vaizdo įrašų komentaruose mačiau daugybę vyrų, kurie sako, kad „moterys elgiasi taip, lyg mes visos būtume serijinės žudikai“ ir „jie akivaizdžiai nėra matę pakankamai dokumentinių filmų apie gamtą“. 

Tačiau realybė tokia, kad ši trumpalaikė interneto tendencija iš tikrųjų neturi nieko bendra su lokiu ir mišku – tai galimybė mums, vyrams, suprasti patirtį, kurią moterys turi dalindamosi šiuo pasauliu su mumis, suprasti, kodėl jų baimė mūsų egzistuoja ir tebėra“, – sako T. Porter.

Jis priduria, kad vyrai turėtų suvokti, kad ši „lokio ar vyro“ manija atskleidžia nepatogią tiesą, su kuria vyrams tenka gyventi ir ją priimti – kad pasitikėjimą tarp vyrų ir moterų labai sugriovė ilga smurto istorija, besitęsianti iki šių dienų. 

„Pažvelkite į niokojantį Gazos Ruože nužudytų moterų ir vaikų skaičių. Apsvarstykite siaubingą moterų naudojimą kaip karo įrankį, ypač prievartavimą, kaip tai vyksta visame pasaulyje. Pagalvokite apie daugybę dingusių ir nužudytų čiabuvių moterų, kurios patiria smurtą 10 kartų dažniau nei kitos etninės grupės. Prisiminkite, kad praėjo dešimt metų nuo tada, kai „Boko Haram“ kovotojai pagrobė 276 Nigerijos mokyklos mergaites, o beveik 100 iš jų vis dar negrįžo namo. Šiuo metu smurtas šeimoje ir seksualinė prievarta ir toliau vyksta epidemijos mastu, o 1 iš 5 moterų per ketverius studijų metus koledže patirs seksualinę prievartą. Vidutinis merginos, kuriai prekiaujama seksu, amžius yra 13 metų. Tai ne tik istorinės išnašos ir statistika – tai traumos, kurios kasdien formuoja viso pasaulio moterų išgyventas patirtis“,– sako žinomas aktyvistas[3].

Atsako moterys: kodėl likusios miške nesirinktų vyro

Per pastarąsias kelias savaites šios diskusijos užvaldė „TikTok“, „Instagram“ socialines platformas. O atsakymas – jei bent jau esi moteris – nestebina. Daugelis renkasi lokį. Kodėl po velnių moterys rinktųsi lokį, o ne vyrą ? Na…

„Meška niekada nesušnabždės per palapinės plyšelį „Ar čia vakarėlis?“ bandydama įsisprausti vidun vien todėl, kad moteris su meška persimetė keliais maloniais žodžiais. 

Meška niekada nesektų paskui moterį, einančią žygyje, iš pasalų, o jai tą pastebėjus, nebėgtų prie jos automobilio tam, kad moteris negalėtų juo nuvažiuoti kreiptis pagalbos. 

Meška niekada moteriai nepasakytų, kad ji skolinga jai bučinį ar kažką daugiau vien todėl, kad jos kartu praleido dieną. 

Meška niekada nelauks, kol moters vyras nueis toliau tam, kad paklaustų, ar galima pasibučiuoti ar nuveikti dar kažką daugiau ir imtų nepadoriai ją liesti“, – tokius ir dar gerokai baisesnius pavyzdžius ir realaus patirto smurto moterys įvardija kaip priežastis, kodėl gi jos nenorėtų likti miške su vyru[4].