Suprasti akimirksniu
  • Vasario 14-oji meilės diena
  • Argentiniečiai meilę švenčia kelis kartus per metus – liepą – net savaitę
  • Suomiai ir estai įsimylėjėliams garbės dienos neskiria
  • Visai neromantiška diena meilės sostinėje Paryžiuje
  • Japonai vyrai lepinami brangiu šokoladu mainais į... papuošalus
  • Masinės vestuvės Filipinuose
  • Pietų Korėjoje minima ir meilės gedulo diena
Šaltiniai
Pora
Skirtingos šalys turi savo Valentino dienos tradicijas. Travis Grossen/Unsplash nuotrauka

Vasario 14-oji meilės diena

Vasario 14-oji – tarptautinė meilės diena, kurią įprastai poros skuba atšvęsti palepindami vienas kitą. Tačiau įvairiuose pasaulio kampeliuose ši karštoji data švenčiama skirtingai, o kai kur net galioja tam tikros tradicijos, verčiančios šyptelėti ar net kilstelėti antakį.

Sakoma, kad mylėti reikia visus metus kiekvieną dieną, o ne būtent šią dieną – ir tai yra neginčijama tiesa! Tačiau malonu, kai tarp į namus vienaip ar kitaip įsisukusios rutinos poros randa priežastį pasidžiaugti vienas kito draugija ir taip atsidėkoti vienas kitam už kartu praleistas akimirkas.

Argentiniečiai meilę švenčia kelis kartus per metus – liepą – net savaitę

Štai karštieji argentiniečiai su vienintele tokia oficialia diena per metus nesitaiksto ir meilei dedikuoja visą liepos savaitę tarp 13 ir 20 dienos. Šią savaitę vietiniai vadina „Saldžiąja savaite“, kurios metu įsimylėjėliai savo bučinius keičia į... saldainius! Todėl net ir neturintys antrųjų pusių turi paskatą ieškoti antrosios savo širdies dalelės, su kuria kartu galėtų saldžiai gardžiuotis „Bon o Bon“ šokoladiniais saldainiais, įdarytais žemės riešutų sviestu (šie gardumynai yra tarsi šios šventės „veidas“)[1].

Šiuo laikotarpiu Argentinoje įprasta saldėsiais apdovanoti ne tik savo širdies draugą (-ę), bet ir visus artimus žmones. Šiai progai itin populiaru dovanoti saldžius pyragus, įvairius saldainius, šokoladus bei kitų rūšių saldumynus.

Argentiniečiai mėgsta vaišinti įsimylėjėlius saldumynais. Luiz Paulo R Santos/Unsplash nuotrauka
Argentiniečiai mėgsta vaišinti įsimylėjėlius saldumynais. Luiz Paulo R Santos/Unsplash nuotrauka

Suomiai ir estai įsimylėjėliams garbės dienos neskiria

Tuo tarpu šaltieji šiauriečiai apie romantiškus santykius galvoja mažiau, tačiau žūtbūt nepamiršta pagerbti draugystės, todėl vasario 14-ąją mini kaip „draugystės dieną“. Šią dieną suomiai vadina „Ystävän Päivä“, o estai – „Sõbrapäev“[2].

Jei įsimylėsite estą (-ę) arba suomį (-ę) galite nemenkai nustebti, kai vietoje ypatingo dėmesio įsimylėjėlių dieną sulauksite sveikinimo kaip draugas (-ė). Visgi, tai nereiškia, kad jūsų santykiai baigėsi ir likote tik draugais – šiuose kraštuose įprasta odę skirti draugystei – juk iš jos ir gimsta meilė!

Visai neromantiška diena meilės sostinėje Paryžiuje

Jei pagalvojus apie vasario 14-ąją prieš akis išnyra Eifelio bokštas, mylimasis ar mylimoji, prisipažinimas meilėje, siauros ir jaukios Paryžiaus gatvelės, karštas šokoladas ir romantiški pasivaikščiojimai dviese skambant gatvės muzikai – belieka pasakyti, kad taip buvo toli gražu ne visada.

Meilės sostinė su Valentino diena kaip reikiant.... susimovė. Būtent Prancūzijoje galiojo stebėtinai grubus meilės paprotys, vadinamas „Une loterie d'amour“ (liet. meilės loterija). O šis ne visai jaukus „žaidimas“ vykdavo taip: nevedę vyrai ir moterys burtų keliu ištraukdavo partnerio, su kuriuo norėtų praleisti vakarą arba tęsti santykius iki santuokos, vardą[3].

Jei vyrui nepatikdavo jį pakvietusi moteris, jis galėdavo ją „atmesti“ ir mainais gauti kiaušinį. O štai moterys reaguodavo gerokai karščiau – jos jas atstūmusių vyriškių atvaizdus degindavo laužuose.

Apie 495 m. popiežius Gelazijus I panaikino šią šventę ir vietoj jos paskelbė vasario 14-ąją meilės diena, pagerbdamas įsimylėjėlių globėją šventąjį Valentiną. Užtat dabar vienišiems prancūzams ir prancūzėms rekomenduojama veikiau pasitenkinti šiuo ketvertuku: kruasanais, sūriais, šokoladu ir šampanu.

Prancūzai turėjo savitas Valentino dienos tradicijas. Anthony DELANOIX/Unsplash nuotrauka
Prancūzai turėjo savitas Valentino dienos tradicijas. Anthony DELANOIX/Unsplash nuotrauka

Japonai vyrai lepinami brangiu šokoladu mainais į... papuošalus

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – šis lietuviškas posakis labai taikliai apibūdina Valentino dienos tradicijas Japonijoje. Vyriškosios lyties atstovai kaip reikiant gali apsidžiaugti išgirdę apie vietines tradicijas, tačiau geriau neskubėti – jei stipriosios lyties atstovas pradėjo grasinti išvyksiąs į tekančios saulės šalį, kur jį lepins moterys, nepergyvenkite – greit sugrįš.

Mat Japonijoje įprasta, kad vyriškius brangiais šokoladais lepinančios moterys su kaupu savo dosnumą atsiima atgal. Vyrams, vaikinams ar būsimiems partneriams įteikiami aukštos kokybės ir labai skanūs „honmei-choco“ (liet. tikrų jausmų) šokoladai, o kolegoms ar pažįstamiems – pigesnis variantas – „giri-choco“ (liet. įpareigojantis šokoladas)[4]

Kita vertus, džiaugtis per anksti nevertėtų, mat už gerą daiktą visuomet tikimasi gero atgal. Štai kovo 14-ąją, kuomet Japonijoje ateina „Baltoji diena“, tikimasi, kad tie, kurie per Valentino dieną gavo „honmei-choco“, atsilygins dovanomis, kurių vertė du ar tris kartus viršija gauto šokolado kainą – pavyzdžiui, papuošalais ar prabangiais apatiniais drabužiais.

Masinės vestuvės Filipinuose

O štai Filipinuose šią dieną įsimylėjėliai švenčia iš peties – jie ne tik keičiasi dovanėlėmis, bet ir duoda vienas kitam amžinuosius vedybų įžadus. Kasmet būtent šią dieną šimtai (o kartais ir tūkstančiai porų) susirenka masiškai susituokti viešose vietose.

Pietų Korėjoje minima ir meilės gedulo diena

Šioje šalyje galioja panašios tradicijos kaip ir Japonijoje, kur moterys savo mylimiesiems dovanoja brangius šokolado gaminius ir mainais gauna trigubai brangesnes dovanas. Tačiau panašumai tik šioje dalyje, mat korėjiečiai įsigudrino sugėdinti vienišius savo kalendoriuose juodai apibraukdami balandžio 14-ąją, kuomet yra minima amžinai vienišų žmonių diena[5].

Šią dieną viengungiai apsirengia juodai nuo galvos iki kojų, susirenka su draugais pasimėgauti „jajangmyeon“ – korėjietiškais makaronais su juodųjų pupelių padažu.

Tačiau romantikos Pietų Korėjoje toli gražu netrūksta, mat vietiniai švenčia kiekvieno mėnesio 14-ąją dieną, dedikuodami ją meilei ir draugystei.