Suprasti akimirksniu
  • Riebėjančios kepenys ir būklę išduodantys ženklai, kurių nereiktų neignoruoti
  • Kepenų suriebėjimo simptomai gali būti tylūs ir įprasti kaip pilvo pūtimas ar nuovargis
  • Komplikacijos ir progresavimas gali būti išvengiami dėl prevencijos ir nuolatinės priežiūros
  • Tylioji liga susijusi su kitų sunkių ligų, kaip infarktas, insultas, kraujagyslių ligos, rizika
  • Hipertenzija, antro tipo diabetas ir vyresnis amžius tarp sergančių ŽIV didina ir NAFLD riziką
Šaltiniai
Pilvo skausmas
Pilvo pūtimas, skausmas ar nuovargis gali išduoti apie kepenų riebėjimą. Sora Shimazaki/ Pexels nuotrauka

Riebėjančios kepenys ir būklę išduodantys ženklai, kurių nereiktų neignoruoti

Medikai įspėjo, kad su kepenų suriebėjimo liga dažnai yra tylus negalavimas, kuris atsiranda dėl riebalų kaupimosi kepenyse, dažniausiai dėl gausaus alkoholio vartojimo. Ši būklė dažnai lieka nepastebėta, nes nėra akivaizdžių simptomų. Naujausiais duomenimis, 2021 m. Anglijoje nuo kepenų ligų, susijusių su alkoholio vartojimu, anksčiau laiko mirė daugiau kaip 5 000 asmenų.

Kepenys tampa jautrios toksinų kaupimuisi, kai jų ląstelės yra pažeistos ar susiduria su uždegimu, dažnai dėl alkoholio vartojimo, o tai gali sukelti rimtų komplikacijų, pavyzdžiui, alkoholinę suriebėjusių kepenų ligą. Dr. Scot Thomas, šios srities ekspertas, pabrėžė, kad daugeliui asmenų kepenų suriebėjimas gali būti piktnaudžiavimo alkoholiu ar priklausomybės nuo jo požymis[1].

Taip pat Dr. Thomas pabrėžė, kad ši būklė dažniausiai pasireiškia daug alkoholio vartojantiems asmenims, kurie taip pat yra nutukę, moterims arba turintiems specifinių genetinių mutacijų. Tačiau kai kurie simptomai gali rodyti kepenų ligą, susijusią su alkoholio vartojimu, pvz: pykinimas, sumažėjęs svoris ar alkis, nuovargis, skausmas dešinėje pilvo pusėje.

Kepenys atlieka labai svarbų vaidmenį mūsų organizme - jos atsakingos už toksinų filtravimą, virškinimą ir įvairių organizmo funkcijų reguliavimą. Riebios kepenys skirstomos į dvi pagrindines kategorijas: neuždegiminį gryną kepenų suriebėjimą (steatosis hepatis) ir uždegiminį kepenų suriebėjimą (steatohepatitą), turintį alkoholinį ir nealkoholinį variantą. Pastarasis dažnai pasireiškia asmenims, turintiems antsvorio, taip pat jiems gali išsivystyti diabetas.

Kepenų suriebėjimo simptomai gali būti tylūs ir įprasti kaip pilvo pūtimas ar nuovargis

Riebioms kepenims būdinga tai, kad kepenų ląstelėse yra pernelyg daug riebalų sankaupų. Normaliose kepenyse yra šiek tiek riebalų, tačiau problemų kyla, kai šios sankaupos sudaro 5-10 % organo svorio. Suriebėjusios kepenys dažnai susijusios su padidėjusiu kepenų fermentų kiekiu ir gali atsirasti dėl tokių veiksnių kaip gausus alkoholio vartojimas, vaistų vartojimas, gydymas hormonais, nutukimas, 2 tipo diabetas ir metabolinis sindromas. Tačiau paveikia ir juo nepiktnaudžiaujančius, nes kepenų ligoms įtakos turi ir daugiau dalykų kaip vaistai, diabetas, nutukimas.

Ilgalaikės riebalų sankaupos kepenyse, ypač alkoholinis steatohepatitas, gali sukelti negrįžtamus pokyčius, pavyzdžiui, kepenų cirozę, ir net paskatinti susirgti vėžiu. Grynas kepenų suriebėjimas paprastai neturi jokių simptomų, tačiau kepenų hepatitas, kai kepenys suriebėja gali pasireikšti šiais simptomais:

  • Apetito praradimas
  • Pilvo skausmas dešinėje pusėje
  • Nuovargis
  • Padidėjęs kepenų fermentų kiekis
  • Pilvo pūtimas
  • Odos ir akių pageltimas (pažengusiose stadijose)

Gydant tokias būkles daugiausia dėmesio skiriama gyvenimo būdo pokyčiams, pavyzdžiui, svorio mažinimui, reguliariam fiziniam aktyvumui ir subalansuotai mitybai. Gali prireikti medikamentų pagrindinėms ligoms gydyti. Kraštutiniais atvejais gali prireikti kepenų transplantacijos.

Kepenų suriebėjimas dažnai aptinkamas atsitiktinai, atliekant pilvo ultragarsinį tyrimą dėl kitų priežasčių. Tačiau šie nežymus simptomai gali būti praleisti pro akis ir nuolat nesitikrinant ir nesiskundžiant, kepenų suriebėjimč sunku diagnozuoti. Didesnei rizikai priskiriamiems asmenims rekomenduojama reguliariai tikrintis[2].

Tiksli riebalų kaupimosi kepenyse priežastis vis dar nežinoma. Rizikos veiksniai yra didelis cholesterolio kiekis, didelis trigliceridų kiekis, metabolinis sindromas, nutukimas ir kt. Atskirti NAFLD (non-alcoholic fatty liver disease) nuo NASH (non-alcoholic steatohepatitis) be pažangių tyrimų sudėtinga.

Kepenų ligoms dažniausiai įtakos turi alkoholizmas ir piktnaudžiavimas juo ar riebiu maistu. Isabella Mendes/ Pexels nuotrauka
Kepenų ligoms dažniausiai įtakos turi alkoholizmas ir piktnaudžiavimas juo ar riebiu maistu. Isabella Mendes/ Pexels nuotrauka

Komplikacijos ir progresavimas gali būti išvengiami dėl prevencijos ir nuolatinės priežiūros

Suriebėjusios kepenys ir hepatito, kepenų ligų susijusių su alkoholio vartojimu arba nesusijusių su alkoholiu būklės yra sudėtingos. Gali išsivystyti sunkios komplikacijos, pavyzdžiui, cirozė, ypač jei uždegimas nekontroliuojamas. Tai gali sukelti daugybę problemų: nuo skysčių kaupimosi pilve iki kepenų vėžio ir net galutinės kepenų nepakankamumo stadijos. Maždaug 5-12 % žmonių, sergančių NASH, išsivysto kepenų cirozė.

Sumažinti riziką padeda subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų, sveikas svoris ir reguliari fizinė veikla. Tiems, kuriems jau diagnozuota kepenų suriebėjimo liga, labai svarbu nuolat stebėti. Gali būti rekomenduojama reguliariai atlikti kepenų funkcijos tyrimus, ultragarsinį tyrimą, o kartais ir pažangesnes diagnostikos priemones, pavyzdžiui, magnetinio rezonanso tyrimą ar kepenų biopsiją[3].

Tai ypač svarbu asmenims, priklausantiems didelės rizikos grupėms, įskaitant diabetikus ir daug alkoholio vartojančius asmenis. Nors gyvenimo būdo pokyčiai yra gydymo pagrindas, kartais gali būti paskirti vaistai ir maisto papildai. Jais paprastai siekiama gydyti pagrindines kepenų suriebėjimą skatinančias ligas, pavyzdžiui, 2 tipo cukrinį diabetą, arba valdyti simptomus. Tačiau vien vaistų paprastai nepakanka kepenų suriebėjimo ligai gydyti.

Atsižvelgiant į tai, kad alkoholinė kepenų suriebėjimo liga dažnai susijusi su per dideliu alkoholio vartojimu, konsultacijos ir paramos grupės gali būti neįkainojama gydymo plano dalis. Programos gali apimti kognityvinę elgesio terapiją, 12 žingsnių programas ar kitas psichologinės paramos formas.

Riebalų kepenų liga yra ne tik suaugusiųjų liga; vis dažniau apie ją praneša vaikai, daugiausia dėl didėjančio vaikų nutukimo. Dėl to ankstyva intervencija ir sveikos gyvensenos ugdymas yra labai svarbūs nuo mažens. Vyksta moksliniai tyrimai, kuriais siekiama rasti veiksmingesnių kepenų suriebėjimo ligų gydymo būdų. Atliekami tyrimai, kurių metu tiriamos įvairių vaistų ir net chirurginių intervencijų galimybės sustabdyti arba pakeisti kepenų pažeidimus.

Tylioji liga susijusi su kitų sunkių ligų, kaip infarktas, insultas, kraujagyslių ligos, rizika

Sutrikus kepenų veiklai sunegaluoti gali ir kiti organai bei kūno procesai. Tai itin rizikinka kovojant su kitomis lėtinėmis ligomis ar tvarkantis su kitokiais susirgimais. Tai gali būti problema žmonėms, kurių imunitetas pažeistas arba dirba daug smarkiau, nei sveiko asmens. Tai rodo ir ryšys tarp kepenų ligos ir infekcijų.

Svarbus JAV atliktas tyrimas parodė, kad ŽIV užsikrėtusiems asmenims, kurie taip pat serga nealkoholine suriebėjusių kepenų liga (NAFLD), kyla didesnė sunkių širdies ir kraujagyslių ligų, įskaitant širdies priepuolį, širdies nepakankamumą ir insultą, rizika. NAFLD atsiranda dėl riebalų kaupimosi kepenų ląstelėse ir dažnai yra susijusi su tokiomis medžiagų apykaitos problemomis kaip padidėjęs lipidų kiekis, 2 tipo diabetas ir nutukimas.

Ši liga dažniau pasireiškia ŽIV infekuotiems žmonėms, iš dalies dėl to, kad NAFLD rizikos veiksniai šioje populiacijoje paprastai yra dažnesni. Be to, ŽIV sukeltas uždegimas ir imuninės sistemos suaktyvėjimas bei tam tikri antiretrovirusiniai vaistai gali prisidėti prie ŽIV sergančių asmenų NAFLD išsivystymo[4].

Nors žinoma, kad nealkoholinė kepenų suriebėjimo liga yra širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys platesnėje populiacijoje, vis dar neaišku, kokie konkretūs keliai lemia kepenų riebalų kaupimąsi ir širdies bei kraujagyslių ligų padažnėjimą. Tyrime daugiausia dėmesio skirta ŽIV sergantiems pacientams iš 25 sveikatos priežiūros organizacijų Jungtinėse Amerikos Valstijose, kurie 2008-2020 m. buvo stebimi per elektroninių medicininių įrašų duomenų bazę.

Hipertenzija, antro tipo diabetas ir vyresnis amžius tarp sergančių ŽIV didina ir NAFLD riziką

Tyrime buvo naudojamas specialus algoritmas NAFLD sergantiems pacientams nustatyti, kartu atmetant pacientus, turinčius kitų kepenų ar sunkių sveikatos sutrikimų. Tyrimo metu iš 371 240 ŽIV užsikrėtusių asmenų buvo nustatyti 4969 suriebėjusių kepenų liga sergantys asmenys. Asmenys, sergantys NAFLD, pasižymėjo įvairiomis savybėmis, įskaitant vidutinį 42 metų amžių, daugumą jų sudarė vyrai ir baltaodžiai, taip pat jie dažniau sirgo 2 tipo cukriniu diabetu ir hipertenzija.

Šie asmenys, išskirti tyrimo metu dažniau buvo ispanų kilmės ir dažniau sirgo kitomis sveikatos ligomis, įskaitant padidėjusį lipidų kiekį ir lėtines inkstų ligas. Jie taip pat dažniau vartojo vaistus širdies ir kraujagyslių rizikos veiksniams valdyti. Tyrimo metu NAFLD sergantys asmenys buvo stebimi vidutiniškai 4,8 metų ir buvo nustatyta, kad jiems, palyginti su kontroline grupe, buvo gerokai didesnė rizika patirti įvairius sunkius širdies ir kraujagyslių sutrikimus.

Gauti rezultatai rodo, kad būtina toliau tirti gydymo būdus, galinčius sumažinti suriebėjusių kepenų ligos paplitimą ir su ja susijusią širdies ir kraujagyslių ligų riziką tarp ŽIV užsikrėtusių asmenų. Tyrime taip pat raginama didinti sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų ir ŽIV užsikrėtusiųjų informuotumą apie padidėjusią su NAFLD susijusią širdies ir kraujagyslių ligų riziką, pasisakant už išsamesnės priežiūros ir prevencijos strategijų kūrimą. ŽIV serga ir vaikai, bet kepenų ligos paveikia vyresnius suaugusiuosius.

Įvairios technologijos ir tyrimai rodo pažangą diagnozuojant ir gydant tiek NAFLD tiek NASH. Biotechnologijų kompanijos ir kitokios inovacijų įmonės juda link efektyvaus gydymo patvirtinimo. Trigliceridų sumažinimas, kepenų riebėjimo ligos kontrolė ir prevencija gali pažengti dar toliau ir tyrimai tik gilės, nes tokių biotechnologijų įmonių vertė auga su kiekvienu sėkmingu tyrimu ir bandymu[5].