Suprasti akimirksniu
  • Vakarų valstybės parengė bendrą komunikatą dėl Ukrainos
  • Nepaisant taikos derybų, elektrinę kontroliuoja Rusija
  • Pasaulio lyderiai akcentuoja karo belaisvių Ukrainoje apsikeitimą
Šaltiniai
Volodymyras Zelenskis
Nors Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir pristatė Šveicarijoje savo poziciją, dauguma sutiko, kad be Rusijos dalyvavimo taikos pasiekti nepavyks, Eltos nuotrauka

Vakarų valstybės parengė bendrą komunikatą dėl Ukrainos

Atsižvelgiant į taikos viršūnių susitikimo Šveicarijoje dėl Rusijos ir Ukrainos konflikto rezultatus, buvo priimtas bendras komunikatas, kurio projekto tekstą paskelbė „Reuters“. Kaip teigiama dokumente, pasaulio lyderiai susirinko į konferenciją, kad suintensyvintų aukšto lygio dialogą kelyje į visapusišką, teisingą ir ilgalaikę taiką Ukrainai.[1]

Renginys, vykęs birželio 15 ir 16 dienomis Šveicarijos Biurgenstoko kurorte, buvo paremtas ankstesnėmis diskusijomis, pagrįstomis Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio „taikos formule“ ir kitais taikos pasiūlymais, atitinkančiais tarptautinę teisę, sakoma komunikate.

Šalys išreiškė įsipareigojimą susilaikyti nuo grasinimų ar jėgos panaudojimo prieš bet kurios valstybės teritorinį vientisumą ar politinę nepriklausomybę, taip pat visų valstybių, įskaitant Ukrainą, suvereniteto, nepriklausomybės ir teritorinio vientisumo principus savo tarptautiniu mastu pripažintų sienų ribose.

Remiantis komunikato projektu, taikos aukščiausiojo lygio susitikime dalyvaujančios šalys išreiškė bendrą viziją keliais klausimais: Ukrainos atominės elektrinės ir įrenginiai, įskaitant Zaporožės atominę elektrinę (ZAE), turi veikti saugiai ir patikimai, visiškai suvereniai kontroliuojant Ukrainai ir prižiūrint Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA).

Be to, komunikate pabrėžiama, kad bet kokie grasinimai panaudoti branduolinius ginklus ar jų panaudojimą dabartinio Rusijos ir Ukrainos konflikto kontekste yra nepriimtini.

Zaporožės AE yra didžiausia atominė elektrinė Europoje. 2022 metų vasarį Rusijos kariuomenė perėmė savo teritorijos kontrolę. Nuo tų pačių metų rugsėjo mėnesio gamykloje dirba TATENA specialistai.

Nepaisant taikos derybų, elektrinę kontroliuoja Rusija

Spalį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą dėl atominės elektrinės perdavimo federalinei nuosavybei. ZAE operatoriumi buvo paskirtas „Rosenergoatom“ (įmonės „Rosatom“ dalis).

Laisva, pilna ir saugi prekybinė laivyba, taip pat prieiga prie Juodosios jūros ir Azovo jūros jūrų uostų yra labai svarbūs, nes pasaulinis aprūpinimas maistu priklauso nuo nepertraukiamos maisto produktų gamybos ir tiekimo, sakoma dokumente. Šiuo atžvilgiu išpuoliai prieš prekybinius laivus uostuose ir pakeliui yra nepriimtini. Aprūpinimas maistu jokiu būdu neturėtų tapti ginklu - Ukrainos žemės ūkio produktai turėtų būti saugiai ir laisvai tiekiami suinteresuotoms trečiosioms šalims, pabrėžiama komunikate.

Visi karo belaisviai turi būti paleisti per abipusius plačios apimties mainus. Perkelti vaikai ir kiti civiliai, kurie buvo neteisėtai sulaikyti, turi būti grąžinti į Ukrainą.

Pasaulio lyderiai akcentuoja karo belaisvių Ukrainoje apsikeitimą

Gegužės pabaigoje Rusija ir Ukraina apsikeitė turimais karo belaisviais pagal formulę „75 už 75“: iš abiejų pusių 75 kariai grįžo į savo tėvynę. Išlaisvinti Rusijos kariškiai lėktuvu buvo nugabenti į Maskvą gydymui ir reabilitacijai, pranešė Rusijos gynybos ministerija. Keitimasis buvo vykdomas humanitariniu tarpininkavimu Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE).

Prieš tai Rusijos gynybos ministerija pranešė apie vasario 8 d. vykusį apsikeitimą belaisviais. Tada apsikeitimas buvo surengtas pagal formulę „100-100“, taip pat tarpininkaujant JAE. Keliomis dienomis anksčiau Maskva ir Kijevas apsikeitė kaliniais pagal formulę „195 už 195“.

„Manome, kad norint pasiekti taiką reikia visų šalių dalyvavimo ir dialogo. Todėl nusprendėme ateityje imtis konkrečių veiksmų minėtose srityse, aktyviau dalyvaujant visų šalių atstovams“, – nurodoma be Rusijos dalyvavimo parengtame dokumente.

Aukščiausiojo lygio susitikime dalyvavo 91 šalis ir tarptautinė organizacija. Rusija į renginį nebuvo pakviesta. Tuo pačiu metu pirmąją konferencijos dieną dviejų dienų susitikimo dalyviai pažymėjo, kad be Maskvos taikos procesas yra neįsivaizduojamas. Tarkim, Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sančesas (Pedro Sanchez) pabrėžė, kad būtina pasiekti konsensusą, įtraukiant visus dalyvius, įskaitant Rusiją, nes tik taip galima užtikrinti, kad Ukraina gautų taiką, kurios ji nusipelno.