Insultas ir infarktas sukelia ilgalaikes pasekmes net ir visam gyvenimui
Insultas, dažnai vadinamas smegenų priepuoliu, tai incidentas kai reikalinga skubi medicininė pagalba. Tai nutinka kai sutrinka arba sumažėja kraujo tekėjimas į smegenų dalį, todėl smegenų ląstelės netenka deguonies ir miršta. Tai gali sukelti negrįžtamus pakitimus, neįgalumą ar net mirtį. Insulto priežasčių, rizikos veiksnių ir galimų pasekmių suvokimas yra labai svarbus tiek jo prevencijai, tiek veiksmingam gydymui.
Insultas yra pagrindinė sergamumo ir mirtingumo priežastis visame pasaulyje. Kasmet pasaulyje insultą patiria beveik 13,7 mln. žmonių, iš kurių 5,5 mln. miršta. VienJAV insultas ištinka maždaug kas 40 sekundžių, o kas 4 minutes kas nors miršta nuo insulto. Tai penkta pagal dažnumą mirties priežastis JAV, tačiau pagrindinė ilgalaikio neįgalumo priežastis[1].
Išeminis insultas arba galvos smegenų infarktas tai dažniausiai pasitaikantis tipas, sudarantis apie 87 % visų insultų. Jis įvyksta, kai kraujo krešulys arba plokštelė užkemša arteriją, tiekiančią kraują į smegenis. Hemoraginis insultas – šis insultas įvyksta plyšus kraujagyslei ir nukraujavus į smegenis arba aplink jas. Dažniausios priežastys yra aneurizmos ir arterioveninės malformacijos.
Trumpalaikis išemijos priepuolis (TIA), dažnai vadinamas mažuoju insultu, turi tuos pačius simptomus kaip ir didelis insultas, tačiau yra laikinas ir nesukelia nuolatinės žalos. Nepaisant to, TIA yra rimtas įspėjamasis ženklas ir gerokai padidina vėlesnio didelio insulto riziką.
Insultas bei infarktas yra kraujagyslių sistemos sutrikimai, kurie dažnai atsiranda dėl panašių veiksnių. Medikai pažymi, kad tokias sveikatos problemas galima pastebėti netikėtai, bet dažnai prieš tai kūnas signalizuoja įspėjamaisiais požymiais.
Insultas ir infarktas abu labai grėsmingi sutrikimai su perspėjamaisias signalais
Prieš patirdami širdies priepuolį, žmonės neretai pastebi mažėjantį gebėjimą atlaikyti fizinį krūvį. Tokiu metu pasireiškia krūtinės skausmai, dažniausiai spaudimu ar skausmu. Tokie pojūčiai jaučiami už krūtinės kaulo, gali plisti į kairę ranką, nugaros dalį, apatinį žandikaulio regioną, ir pasireikšti kartu su deguonies trūkumu. Poilsio metu šie simptomai dažnai išnyksta per kelias minutes, todėl žmonės gali nepaisyti šių įspėjamųjų ženklų[2].
Laikui bėgant, fizinio krūvio tolerancija mažėja, o simptomai gali atsirasti net ir ramybės būsenoje. Jei tokie simptomai išlieka ilgiau nei 15 minučių ir pasireiškia dusulys, pykinimas, vėmimas, bendras silpnumas, prakaitavimas ar panika, gali būti, kad tai yra širdies priepuolis. Šioje situacijoje specialistė rekomenduoja skubiai ieškoti medicininės pagalbos.
Netikėti kalbos ar rijimo sutrikimai, silpnumas vienoje veido pusėje, pavyzdžiui, pasvirusi lūpa, silpnumas galūnėse, dažnai tik vienoje kūno pusėje, koordinacijos problemos, ūmus galvos skausmas, kvėpavimo problemos ar net sąmonės praradimas yra tipiški insulto simptomai. Kai jie pasireiškia, reikia nedelsiant ieškoti medikų pagalbos.
Be to, panašūs į insultą simptomai kartais gali atsirasti staiga ir greitai išnykti, tačiau jie neturėtų būti ignoruojami. Tokiu atveju reikėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar neurologu. Tai gali signalizuoti apie būsimą priepuolį[3]. Tai itin svarbu, jei susiduriate ir su kitais rizikos veiksniais. Keletas rizikos veiksnių gali padidinti žmogaus jautrumą insultui:
- Rizika didėja su amžiumi, ypač po 55 metų.
- Jei artimas giminaitis patyrė insultą, rizika gali būti didesnė.
- Moterys dažniau nei vyrai patiria insultą ir nuo jo miršta.
- Jei anksčiau patyrėte insultą arba TIA, padidėja rizika susirgti dar kartą.
- Padidėjęs kraujospūdis yra pagrindinė insulto priežastis.
- Širdies ligos, pavyzdžiui, prieširdžių virpėjimas ir koronarinių arterijų liga.
- Diabetas.
- Didelis cholesterolio kiekis.
- Nutukimas.
- Rūkymas.
- Fizinis pasyvumas.
- Per didelis alkoholio vartojimas.
- Nelegalių narkotikų, tokių kaip kokainas ar metamfetaminas, vartojimas.
- Miego apnėja.
- Tam tikri vaistai, pavyzdžiui, kai kurios kontraceptinės tabletės, dėl kurių kai kurioms moterims gali padidėti insulto rizika.
Insultas gali sukelti daugybę tiesioginių komplikacijų
Greitas simptomų nustatymas ir neatidėliotina medicininė intervencija gali lemti skirtumą tarp visiško pasveikimo ir ilgalaikės negalios ar net mirties. Ne mažiau svarbu žinoti apie modifikuojamus rizikos veiksnius. Daugelio insultų galima išvengti, o pagrindinis veiksnys dažnai yra gyvenimo būdo keitimas ir medicininis gydymas.
Taip pat rizikos veiksnius pasveriant galima išvengti ir širdies smūgio. Staigus širdies sustojimas (SCA) – tai netikėtas visų širdies funkcijų nutrūkimas dėl nenormalaus širdies ritmo[4]. Dėl šio staigaus įvykio žmogus nekvėpuoja ir praranda sąmonę. Jei skubiai nesiimama jokių priemonių, infarktas gali greitai sukelti žmogaus mirtį.
Staigus širdies sustojimas skiriasi nuo širdies priepuolio. Širdies priepuolis ištinka nutrūkus kraujo tekėjimui į tam tikrą širdies dalį – dažnai dėl užsikimšimo, – o staigus širdies sustojimas nėra susijęs su tokiomis kliūtimis. Tačiau labai svarbu pripažinti, kad širdies priepuolis gali paskatinti širdies elektrinių funkcijų pokyčius, kurie vėliau sukelia ir jos sustojimą.
Paralyžius arba raumenų silpnumas, dažnai vienoje kūno pusėje gali būti vienas iš ilgai trunkančių tokio priepuolio rezultatų. Sunkumas ryti ar kalbėti, skausmas, dilgčiojimas arba tirpimas, nuovargis ar šlapimo pūslės ar žarnyno kontrolės sutrikimai gali lydėti tokius incidentus kaip infarktas.
Kognityvinės ir emocinės komplikacijos:
- Atminties praradimas ir mąstymo sunkumai.
- Emociniai sutrikimai, įskaitant depresiją, nerimą ar nuotaikų kaitą.
- Sutrikęs vertinimas arba nesugebėjimas atpažinti elgesio signalų.
- Sunkumai kontroliuojant emocijas ar protrūkius.
Nepaisant to, būtina suprasti, kad SCA gali pasireikšti ir be jokių ankstesnių požymių. Sustabdytos širdies veiklos padariniai yra rimti. Dėl deguonies prisotinto kraujo stygiaus gali greitai ištikti mirtis arba negrįžtamai pažeisti smegenis.
Esant bet kuriam iš toliau išvardytų simptomų, reikia skubiai kreiptis į greitosios pagalbos tarnybas:
- Sunkumas ar nerimas krūtinėje
- Neįprastai stiprus ar greitas širdies plakimas
- Nereguliarus širdies ritmas
- Nepaaiškinamas kvėpavimo pasunkėjimas
- Galvos svaigimas arba apsvaigimas
- Alpimo ar beveik alpimo epizodai
Įspėjamieji ženklai pasireiškia vos likus dienai iki staigaus širdies sustojimo
Staigus širdies sustojimas yra rimta medicininė nelaimė, į kurią reikia nedelsiant atkreipti dėmesį. Jo simptomų atpažinimas, supratimas, kuo jis skiriasi nuo širdies priepuolio, ir žinojimas, kada ir kaip įsikišti, gali padėti išgelbėti gyvybę. Siekiant užkirsti kelią ir laiku įsikišti, taip pat labai svarbu žinoti apie įvairias būkles, kurios didina riziką[5].
Tradiciškai staigus širdies sustojimas (SCA) suvokiamas kaip nenuspėjama ir akimirksniu atsirandanti skubi medicininė pagalba. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad šis potencialiai mirtinas įvykis gali būti ne toks netikėtas, kaip anksčiau manyta.
Remiantis novatorišku tyrimu, maždaug pusė asmenų, kuriuos ištinka staigus širdies sustojimas, likus vienai dienai iki įvykio patiria reikšmingų įspėjamųjų simptomų. Įdomu tai, kad šie simptomai vyrams ir moterims pasireiškia skirtingai. Vyrai daugiausia nurodė krūtinės skausmą ir spaudimą, o moterys kaip pagrindinį simptomą nurodė dusulį[6].
Tradicinis įsitikinimas teigia, kad širdies sustojimas ištinka be išankstinio perspėjimo, o tai lemia tragišką baigtį, nes dauguma ne ligoninėje įvykusio širdies sustojimo aukų miršta per kelias minutes. Tačiau šis tyrimas paneigia tokią nuomonę, pabrėždamas, kad svarbu atpažinti ir atsižvelgti į šiuos ankstyvuosius požymius, nes jie gali tapti gelbėjimosi ratu.
Paneigiamas mitas, kad staigus širdies sutojimas kerta iš niekur
Širdies sustojimas, kurį pirmiausia sukelia širdies ritmo sutrikimai, sustabdo širdies siurbimo mechanizmą. Todėl nutrūksta būtinas kraujo tekėjimas į smegenis ir kitus organus. Nerimą kelia tai, kad, vien JAV Nacionalinio širdies, plaučių ir kraujo instituto duomenimis, maždaug 450 000 amerikiečių kasmet patiria širdies sustojimą.
Kad padarytų išvadas, tyrėjų grupė išanalizavo dviejų skirtingų bendruomenės tyrimų, kuriuose daugiausia dėmesio skirta asmenims, patyrusiems tokį širdies sustojimo incidentą, duomenis. Palyginę šiuos duomenis su asmenimis, kurie kreipėsi skubios medicininės pagalbos, bet nepatyrė širdies priepuolio, tyrėjai padarė išvadą, kad maždaug 50 % infarkto aukų dieną prieš širdies sustojimą patyrė ryškius simptomus.
Tyrime taip pat pabrėžiama, kad dalis tiek vyrų, tiek moterų dalyvių pranešė apie tokius simptomus kaip širdies plakimas, į traukulius panašūs priepuoliai ir į gripą panašūs požymiai. Šie tyrimai buvo atlikti skirtingose vietose – Venturoje, Kalifornijoje, ir Portlande, Oregono valstijoje, ir visose buvo gauti vienodi rezultatai.
Tačiau medikai pridūrė atsargumo pastabą. Tokie simptomai, kaip krūtinės diskomfortas ar kvėpavimo sunkumai, gali būti susiję su įvairiomis priežastimis ir ne visada rodo gresiantį širdies sustojimą. Vis dėlto, kai šie simptomai pasireiškia kartu su jau esamais sveikatos sutrikimais, tokiais kaip aukštas kraujospūdis, diabetas ar kitos širdies ligos, jie tampa dar grėsmingesni.
Komanda atkreipė dėmesį į galimą technologijų vaidmenį ateityje. Jie tikina, kad programėlės ar išmanieji laikrodžiai gali dar labiau sumažinti staigaus širdies sustojimo riziką. Visiems, pajutusiems staigų krūtinės skausmą ar dusulį, ypač jei jis susijęs su žinomomis širdies ligomis, medikai primygtinai pataria nedelsiant kviesti greitosios pagalbos tarnybas.
Greitas gaivinimas ir pagalbos suteikimas gali išgelbėti gyvybę
Matant kieno nors kolapsą, būtina nedelsiant pradėti gaivinimą. Jei dirbtinis kvėpavimas nepradedamas per 2-3 minutes po širdies sustojimo, tai gali sukelti sunkų smegenų pažeidimą.
Dar vienas gelbėjimosi ratas – vis daugiau viešose vietose esančių automatinių išorinių defibriliatorių (AED), nes jie gali padėti atkurti žmogaus širdies ritmą. Tokios garsios asmenybės kaip Bronny Jamesas ir Damaras Hamlinas išgyveno sustojus širdžiai tik dėl laiku atlikto dirbtinio kvėpavimo gaivinimo ir AED.
Šis novatoriškas tyrimas, paskelbtas žurnale pabrėžia ankstyvųjų širdies sustojimo požymių atpažinimo galimybes gelbėti gyvybę. Dažnai staigų širdies sustojimą vertiname kaip staigų kolapsą. Tačiau gali būti būdas iš anksto nustatyti šiuos asmenis ir laiku suteikti medicininę pagalbą.
Neabejotina, kad galimų įspėjamųjų staigaus širdies sustojimo požymių supratimas ir atsižvelgimas į juos gali būti labai svarbus siekiant laiku įsikišti ir išgyventi. Medicinos tyrimams toliau tobulėjant, mūsų požiūris į šias skubias medicinines situacijas turi keistis, akcentuojant ankstyvą aptikimą ir neatidėliotiną reagavimą.