- Saugumo „stogas“ nepadėjo
- Prezidentas teigia nieko nežinojęs
- Prokuratūra atskleidė P. Durovo teisminės priežiūros detales
- Amžinas turtuolių galvos skausmas - mokesčiai
Saugumo „stogas“ nepadėjo
„Telegram“ programėlės įkūrėjas Pavelas Durovas per tardymą Paryžiuje sakė, kad palaikė ryšius su Prancūzijos kontržvalgybos atstovais - šalies Vidaus saugumo generaliniu direktoratu (DGSI) - ir susitiko su jais Dubajuje, pranešė laikraštis "Libération", cituodamas šaltinį.
Pasak leidinio, P. Durovas aiškiai nurodė, kad jam būtų netinkama atskleisti informaciją, sudarančią karinę paslaptį. Kas tiksliai pastatyta ant kortos, „Libération“ nepaaiškina.[1]
Laikraščio šaltinio teigimu, „Telegram“ įkūrėjas pasakojo, kad kovodamas su terorizmu atidarė oficialų ryšių kanalą su DGSI su karštąja linija ir specialiu el. pašto adresu. P. Durovas teigia, kad tai užkirto kelią keliems teroristiniams išpuoliams.
„Libérationo“ nurodė, jog po sulaikymo P. Durovas tariamai išreiškė norą bendradarbiauti ir suteikė teisėsaugos institucijoms prieigą prie jo mobiliojo telefono.
Laikraštis informavo, kad Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) rugpjūčio 25 dieną aptarė P. Durovo sulaikymo klausimą su Jungtinių Arabų Emyratų vadovu šeichu Muhamedu bin Zajedu Al Najanu (Mohammed bin Zayed Al Nahyan).
P. Durovas buvo sulaikytas rugpjūčio 24-osios vakarą, atvykęs į Prancūzijos oro uostą „Le Bourget“ iš Azerbaidžano. Rugpjūčio 28-osios vakarą verslininkas buvo paleistas su priežiūra. Jis kaltinamas šešiais nusikaltimais. P. Durovas buvo įpareigotas sumokėti 5 milijonų eurų užstatą, jam buvo uždrausta išvykti iš Prancūzijos.
Prezidentas teigia nieko nežinojęs
E. Makronas patikino, kad nežinojo apie „Telegram“ įkūrėjo atvykimą į Paryžių ir neplanavo su juo susitikti. Kalbėdamas apie P. Durovo turimą Prancūzijos pilietybę, E. Makronas sprendimą išduoti jam prancūzišką pasą pavadino visiškai pagrįstu, nes teisinga suteikti pilietybę išskirtiniams verslininkams, sportininkams.[2]
Prancūzijos prezidentas tvirtina, kad P. Durovo sulaikymas nėra politiškai motyvuotas. Rugpjūčio 27 dieną Kremlius paskelbė, kad „Telegram“ įkūrėjo byla gali būti laikoma politine, jei nėra rimtos įrodymų bazės kaltinimams pagrįsti.[3]
Pavelas Durovas yra Rusijos, JAE, Prancūzijos, taip pat Karibų jūros regiono Sent Kitso ir Nevio pilietis.
Prokuratūra atskleidė P. Durovo teisminės priežiūros detales
Paryžiaus teismas konfiskavo visus „Telegram“ įkūrėjo pasus ir nurodė jam gyventi tuo pačiu adresu Prancūzijoje. Apie tai pranešė laikraštis „Liberation“, cituodamas Paryžiaus prokuratūros paaiškinimus.[4]
Priežiūros institucija paaiškino, kad verslininkas negali išvykti iš Prancūzijos, o sąlygos, kuriomis jis buvo paleistas iš areštinės rugpjūčio 28 dieną, apima visų pasų perdavimą teismui.
„Draudimas išvykti iš teritorijos iš tikrųjų eina koja kojon su visų jo pasų paėmimu“, – aiškino prokuratūra.
Be to, kol teisminė priežiūra tęsiasi, verslininkas turi gyventi Paryžiuje su teisėju sutartu adresu, taip pat du kartus per savaitę apsilankyti vienoje konkrečioje policijos nuovadoje, patikslino valstybinės prokuratūros atstovas.
Prokuratūra pažymėjo, kad teisminė priežiūra skiriasi nuo namų arešto, kai įtariamajam yra užmaunama elektroninė apyrankė. Šiuo atveju P. Durovas neturi teisės į tokį „aksesuarą“.
Pasak telegramos kanalo SHOT, „Telegram“ įkūrėjas, po to, kai buvo paleistas iš areštinės, liko patenkintas Paryžiaus teismo sprendimu dėl teisminės priežiūros
„Jis atkreipė dėmesį į savo advokato profesionalumą ir po posėdžio buvo geros nuotaikos – šypsojosi ir juokavo“, – sakoma kanalo pranešime.
Pasak SHOT šaltinio, P. Durovo advokatas gynybą planuoja grėsti tuo, kad jo klientas neprivalo būti atsakingas už visus nusikaltėlius, kurie naudojosi jo programa. Advokatas primygtinai reikalaus, kad, vadovaujantis šia logika, „Apple“ generalinis direktorius Timas Kukas (Tim Cook) taip pat turėtų būti patrauktas atsakomybėn, nes daugelis įstatymų pažeidėjų naudoja „iPhone“, kad pasiektų „Telegram“.
Amžinas turtuolių galvos skausmas - mokesčiai
Paryžiaus prokuratūra taip pat įvardijo šešis kaltinimus P. Durovui. Visų pirma, jis įtariamas sąmokslu valdyti internetinę platformą neteisėtiems sandoriams kaip organizuotos grupės dalį, taip pat bendrininkavimu darant nusikaltimus suteikiant prieigą prie duomenų vartotojams, susijusiems su sukčiavimo schemomis, ir platinant vaikų pornografiją.
Verslininko advokatas Paryžiuje Davidas-Oliveris Kaminskis kaltinimus pavadino absurdiškais, pažymėdamas, kad „Telegram“ laikosi visų Europos įstatymų, rašo „Reuters“.[5]
„Absurdiška teigti, kad platforma ar jos savininkas yra atsakingas už nusikaltimus, su kuriais jis nei tiesiogiai, nei netiesiogiai nesusijęs“, – pabrėžė P. Durovo advokatas.
Paryžiaus advokatų asociacijos narys Dmitrijus Litvinskis pripažino, kad P. Durovo bylos tyrimas gali užsitęsti kelerius metus. Jis taip pat pažymėjo, jog verslininko byla didžiąja dalimi tiriama pagal naujas Baudžiamojo kodekso nuostatas, todėl nėra sukauptos praktikos tokiems atvejams.