- Farmacijos kompanijos testuoja svorio metimo vaistus 6-12 metų vaikams
- Farmacijos gigantai tikina, jog nori vaikams pasiūlyti sveiką ir efektyvų būdą numesti svorio
- Neaišku, kokį ilgalaikį neigiamą poveikį gali sukelti GLP-1 vaistai
- Nutukusių vaikų tėvai mielai sutinka dalyvauti eksperimente
- Svorį mažinantys vaistai – farmacininkams milijardus atnešanti ir nuolat auganti rinka
Farmacijos kompanijos testuoja svorio metimo vaistus 6-12 metų vaikams
„Ozempic“ ir „Mounjaro“ injekciniai preparatai sudrebino farmacijos pramonę kaip itin veiksmingi vaistai bandant numesti svorio. Juos graibstė ne tik įvairios žvaigždės, bet ir paprasti žmonės, trokštantys lengvai atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Tačiau tokie populiarūs svorio metimo vaistai jau netrukus gali tapti prieinami net ir vos šešerių metų vaikams. Vaistų gamintojai jau pranešė apie ketinimus pradėti prekiauti kilogramus tirpdančiomis injekcijomis, skirtomis vaikams nuo 6 iki 12 metų[1].
Dar šių metų sausio mėnesį Amerikos pediatrų akademija pakeitė vaikų nutukimo gydymo gaires, įtraukdama svorio mažinimo vaistus 12 metų ir vyresniems vaikams. Jie taip pat rekomendavo tikrinti 13 metų ir vyresnius vaikus dėl skrandžio mažinimo operacijos galimybės. Tačiau dabar einama prie dar jaunesnių mažamečių[2].
Mažiausiai dvi farmacijos bendrovės šiuo metu yra skirtingose vaistų saugumo bei veiksmingumo testavimo stadijose[3]. Tačiau jos abi tikina, jog jau netrukus injekciniai vaistai nuo diabeto, kurie pastaraisiais metais tapo itin populiariu būdu mesti svorį, bus prieinami vos 6-12 metų mažamečiams.
„Novo Nordisk“ praėjusį mėnesį pradėjo testuoti „Saxenda“ – senesnės ir švelnesnės itin populiarių vaistų „Ozempic“ ir „Wegovy“ versijos – veiksmingumą šešerių metų ir vyresniems vaikams, kuriems buvo diagnozuotas nutukimas. „Ozempic“ gamintojas tyrinėja kasdien, tačiau mažomis dozėmis švirkščiamą GLP-1 vaistą. Klinikiniame tyrime dalyvauja mažiau nei 100 mažamečių[4].
O „Eli Lilly & Co.“ taipogi planuoja išbandyti savo vaistą nuo diabeto „Mounjaro“, skirdami jį nutukusiems šešerių metų bei vyresniems pacientams. Indianapolyje (JAV) įsikūręs vaistų gamintojas šiuo metu samdo 6–11 metų pacientus tirzepatido, daugeliui žinomo „Mounjaro“ pavadinimu, saugumui tirti Oklahomoje ir Teksase. Nedidelis tyrimas, kurio metu pacientai bus stebimi 13 savaičių, apims vos 30 pacientų.
Farmacijos gigantai tikina, jog nori vaikams pasiūlyti sveiką ir efektyvų būdą numesti svorio
Pasak JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro, šie vaistai gali būti revoliuciniai, jei jie bus patvirtinti. Jų žiniomis, vien JAV beveik 20% šešerių metų ir vyresnių vaikų yra nutukę. Jiems gresia ne tik psichologinės savęs pasitikėjimo problemos ar patyčios, bet ir įvairios sveikatos problemos, įskaitant diabetą, aukštą kraujospūdį, padidėjusį cholesterolio kiekį, miego apnėją ir kitas. Tad vaistų gamintojai aiškina, jog svorio metimui skirti medikamentai gali išgelbėti daugybę nutukusių vaikų.
Tačiau, tokio entuziazmo kritikai teigia, jog yra mažai duomenų, rodančių, būsimą didelę tokių vaistų paklausą tarp ypač mažų vaikų. Dauguma tėvų vargu ar ryšis kas savaitę ar netgi kasdien leisti injekcijas ar girdyti savo atžalas menkai ištyrinėtais, naujais medikamentais.
Juk svorį galima mesti kur kas saugesniais būdais. Pavyzdžiui, neretai padeda subalansuota mityba, sportas, taip pat užtenka tiesiog išlaukti, kol vaikas „išaugs“ nepageidaujamą svorį, kaip neretai būna su mažamečiais. Tik mažai daliai vaikų nepadeda įprastos priemonės.
Neaišku, kokį ilgalaikį neigiamą poveikį gali sukelti GLP-1 vaistai
Kaip teigia kai kurie specialistai, bent vienas tyrimas parodė, kad „Mounjaro“ esą yra „pranašesnis“ už „Novo“ siūlomus medikamentus. Buvo pastebėta, kad diabetu nesirgę, tačiau „Mounjaro“ vartoję suaugusieji neteko daugiau nei ketvirtadalio savo kūno svorio (27 proc.), o diabetu sirgę suaugusieji numetė 15 proc. svorio.
Nors GLP-1 vaistai paprastai laikomi saugiais daugumai suaugusiųjų, yra pastebėta pavojingų, retų šalutinių poveikių, įskaitant skrandžio paralyžiaus atvejus, kurie gali būti negrįžtami. Kuo daugiau suaugusiųjų naudoja „Ozempic“, tuo dažniau registruojami įvairūs rimti „Ozempic“ šalutiniai poveikiai.
O kalbant apie mažamečius, mokslininkai dar tikrai nežino, kaip hormonus imituojantys vaistai gali paveikti besivystančius vaikų organizmus. Nors dabartiniai tyrimai su 6-11 metų vaikais yra itin trumpi ir apima labai mažą vaikų kiekį, manoma, kad tokie vaistai bus patvirtinti svorio metimui JAV dar iki šių metų pabaigos.
„Neabejotinai esame įsipareigoję diegti naujoves šioje erdvėje, kuri bus skirta visiems paveiktiems gyventojų segmentams“, – sakė Nadia Ahmad, „Eli Lilly“ asocijuotoji viceprezidentė nutukimo klausimais.
Šiuo metu nė vienas iš GLP-1 klasės vaistų, apimančių savaitines svorio metimo injekcijas ir kitus gydymo būdus, pvz., „Pfizer“ svorio metimo piliules, nėra patvirtintas jaunesniems nei 12 metų pacientams. JAV maisto ir vaistų administracija ir Europos vaistų agentūra patvirtino šių gydymo būdų naudojimą tik 12 metų ir vyresniems nepilnamečiams.
Nutukusių vaikų tėvai mielai sutinka dalyvauti eksperimente
Nors dauguma medicinos specialistų ir tėvų nėra sužavėti tikimybe, jog tokie vaistai iš tiesų pateks į rinką ir bus siūlomi nutukusiems vaikams, yra ir kitaip mąstančių tėvų. Vaistų gamintojams gan lengvai pavyksta surasti šeimų, kurios sutiktų dalyvauti medicininiuose tyrimuose.
Pavyzdžiui, Justinas Ryderis, mokslininkas, dirbęs su „Novo“ tirdamas mažiems vaikams skirtą svorio metimo vaistą „Saxenda“, teigė, kad jo bandymams reikalingų vaikų pavyko rasti stebėtinai greitai. Čikagos Luerie vaikų ligoninėje vaikų nutukimo specialistu dirbantis J. Ryderis aiškino, jog daugybė tėvų desperatiškai ieško būdų, kaip padėti svorio problemų turinčioms atžaloms:
„Daugelis žmonių yra desperatiški ir jiems tikrai reikia pagalbos. Ir būtent tai suteikia kai kurie iš šių vaistų.“
Svorį mažinantys vaistai – farmacininkams milijardus atnešanti ir nuolat auganti rinka
Tuo tarpu suaugusieji ir toliau plūsta į vaistines, tikėdamiesi gauti sunkiai randamų svorio metimo vaistų, skirtų suaugusiesiems, o kalbos, ar tikrai tokius vaistus reikėtų siūlyti vaikams, netyla iki šiol. Smarkiai išaugus susidomėjimui šiais medikamentais, farmacijos įmonės ir rangovai, pasamdyti vaistų gamybai užtikrinti, jau spėjo uždirbti didžiulį pelną. Prognozuojama, jog artimiausiu metu pelnas ir toliau augs neįtikėtinu greičiu.
Ekspertai sako, jog svorį mažinančių vaistų rinka iki 2023 metų gali perkopti 100 mlrd. sumą. Tačiau tai – tik ledkalnio viršūnė, kadangi apskaičiavimai buvo atlikti neatsižvelgiant į vaistų pardavimą vaikams ar diabetu sergantiems žmonėms, kurie gali būti tinkami ar patys asmeniškai domisi šiais vaistais. „Goldman Sachs“ prognozėse atsižvelgiama tik į 15 milijonų JAV suaugusiųjų, kurie, kaip tikimasi, 2030 metais gaus vaistus nuo nutukimo, skirtus lėtiniam svorio mažinimui.
Tad veikiausiai nereikia stebėtis, jog farmacijos įmonės stengiasi rasti vis naujų būdų, kaip galėtų praplėsti svorio mažinimo medikamentų rinką ir dar labiau padidinti savo pelną. Šiose lenktynėse labiausiai matomos dvi kompanijos, kurios dabar taip stengiasi kuo greičiau sukurti vaistus mažamečiams. Remiantis „Goldman Sachs“ analitikų ataskaita, manoma, kad „Eli Lilly“ ir „Novo“ iki 2030 metų kartu kontroliuos apie 80 % GLP-1 vaistų rinkos.