Suprasti akimirksniu
  • Net tris metus laukta pensija iš „Sodros“ galiausiai įkris – susikaupusi suma perkopė 10 tūkst. eurų
  • Gyventojai skundžiasi „Sodros“ apsiskaičiavimais išmokant pensijas
  • Už viso gyvenimo darbą buvo paskaičiuota vos 351 eurus tesiekianti pensija
Šaltiniai
Sodra
„Sodra“ nešykšti nesusipratimų pensininkams. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka

Net tris metus laukta pensija iš „Sodros“ galiausiai įkris – susikaupusi suma perkopė 10 tūkst. eurų

Nors Lietuvos senjorams, sulaukusiems atitinkamo amžiaus, ir priklauso gauti senatvės pensiją, pasirodo, kartais tam, kad pinigai išvystų dienos šviesą, reikia gerokai pasistengti. Taip nutiko ir vienai gyventojai, kuri dar 2022-aisiais iš vienos kompetentingos Jungtinės Karalystės institucijos kreipėsi į „Sodrą“ su prašymu paskaičiuoti jai priklausančią senatvės pensiją.

Tačiau nutiko taip, kad iki pat šių metų tos pensijos gyventoja taip ir nemačiusi – kiek kur kreipėsi – atsakymas vienas ir tas pats – viena šalis išsiuntė prašymą, o kita negavo ir eilė kitų biurokratinių pasiteisinimų[1].

Bet galiausiai netikėtai paaiškėja, kad dokumentai „Sodrą“, visgi, pasiekę dar 2023 m. birželio 30 dieną – tačiau iki pat šiandien – tylu ir ramu, it pensija nė nepriklausytų.

Visgi, pajudinus reikalus iš pagrindų, pasirodo ir visi reikiami „Sodros“ paskaičiavimai – už laikotarpį nuo 2022 m. gruodžio 2 d. iki 2025 m. vasario 28 d. žmogui priklauso neišmokėta 10 249,04 Eur suma.

O štai už tris metus, dėl institucijos klaidos, pragyventus be pastovių pajamų, „Sodra“ nesumokėjusi ne tik delspinigių, bet ir nepateikusi elementariausio atsiprašymo.

Kartais pensijos ir pamiršta pasiekti gavėją. Mariaus Morkevičiaus/ELTA nuotrauka
Kartais pensijos ir pamiršta pasiekti gavėją. Mariaus Morkevičiaus/ELTA nuotrauka

Gyventojai skundžiasi „Sodros“ apsiskaičiavimais išmokant pensijas

O štai tokie „Sodros“ apsiskaičiavimai, pasirodo – jokia naujiena. Į Delfi kreipęsis pensinio amžiaus vyras teigia susidūręs su neteisingu darbo stažo skaičiavimu. Pirmiausia problemą patyrė jo žmona – mėnesį iki pensijos „Sodros“ sistemoje nurodytas stažas siekė 42 metus ir 2 mėnesius, tačiau gavus sprendimą – sumažėjo iki 39 metų ir 5 mėnesių. Po skundo ir teisininkų įsikišimo stažas buvo atstatytas[2].

Dar po metų vyriškis išgyveno panašią situaciją: vietoj 41 metų ir 5 mėnesių jam buvo priskaičiuoti 39 metai ir 11 mėnesių. „Sodra“ paaiškino, kad trūksta duomenų apie jo, kaip įmonės savininko, veiklą, o kai kurie darbo knygelės įrašai – netvarkingi. Pensijos gavėjas nesutiko su sprendimu ir patvirtino besiruošiantis bylinėtis.

„Yra tik du variantai – arba aš suklastojau įrašus, arba „Sodra“ mane apvaginėja.“ – teigė sistema Lietuvoje nusivylęs vyras.

Pasak teisininkų, tokios istorijos – dažnos, tačiau daugelis žmonių neskundžia sprendimų dėl laiko stokos ar sudėtingos procedūros. „Sodros“ atstovė Malgožata Kozič aiškina, kad neatitikimai gali kilti dėl darbdavių pateiktų tikslinimų ar duomenų apie stažą iki 1994 metų trūkumo. Ji primena, kad stažą galima įrodyti pateikus darbo knygeles, archyvų pažymas ar karinius bilietus, o ginčytinus atvejus – spręsti teisme.

Už viso gyvenimo darbą buvo paskaičiuota vos 351 eurus tesiekianti pensija

O štai kita gyventoja su dienraščiu tv3.lt pasidalino skaudžia istorija apie savo mamą, visą gyvenimą dirbusią mokytoja ir neseniai išėjusią į pensiją. Nors moteris turi 34 metų darbo stažą, „Sodra“ paskaičiavo tik 351 euro pensiją, kuri vėliau buvo padidinta tik tiek, kad pasiektų minimalią valstybės nustatytą ribą – 447 eurus. Ši suma, kaip tvirtina senjorės dukra, nepakankama net pagrindiniams poreikiams, tokiems kaip šildymo sąskaitos ir maistas[3].

Moteris įtarė, kad „Sodra“ galėjo klaidingai apskaičiuoti darbo stažą ir apskaitos vienetus už laikotarpį iki 1993 metų, nes moteris turi darbo knygelę, pagal kurią buvo skaičiuota pensija. Tačiau ji piktinosi, kad nesulaukė sprendimo perskaičiuoti pensiją po pakartotinio kreipimosi.
„Sodra“ paaiškino, kad pensijų socialinio draudimo stažą iki 1993 metų galima įrodyti pateikus darbo knygeles, stažo pažymas, darbdavių išduotus dokumentus arba net karinius bilietus, jei buvo atlikta karinė tarnyba. Taip pat, jei žmogus neturi dokumentų, pavyzdžiui, pametė darbo knygelę, jis gali pateikti prašymą ir gauti pagalbą „Sodros“ skyriuje.

Pensijos dydis priklauso nuo įgyto stažo ir apskaitos vienetų skaičiaus. Už laikotarpį iki 1994 metų „Sodra“ taiko vidutinį atlyginimą, o už laikotarpį po 1994 metų – apskaitos vienetai skaičiuojami pagal sumą, už kurią buvo priskaičiuotos socialinio draudimo įmokos.

Pasak „Sodros“, vidutinė pensija Lietuvoje šiuo metu siekia apie 673 eurus, tačiau 2025 metais minimalių vartojimo poreikių dydis bus 450 eurų, kas kelia klausimų apie pensijų tvarumą.