- I. Šimonytė rinkimuose buvo tiesiog nokautuota
- Konservatorių rinkėjai neatėjo į rinkimų „finalą“ palaikyti savo favoritės
- G. Nausėda dalyvautų LGBT parade
- Norėtų peržiūrėti Vyriausybės sudėtį: bus balsuojama dėl pasitikėjimo ministru pirmininku
I. Šimonytė rinkimuose buvo tiesiog nokautuota
Sekmadienį, po antrojo prezidento rinkimų turo paaiškėjo, kad savo pareigas Lietuvai toliau tęs antrajai kadencijai perrinktas Gitanas Nausėda. Užvirusi dvikova tarp dabartinio Lietuvos vadovo ir premjerės Ingridos Šimonytės parodė, kad mitas, jog konservatorių elektoratas ateina net ir kuolais lyjant yra paneigtas.
Rinkimai įvyko triuškinančiu rezultatu G. Nausėdos naudai, už kurį balsavo 74,43% rinkėjų, kai tuo tarpu konservatorė I. Šimonytė buvo tiesiog nokautuota su 24,06% rezultatu, kuris, kaip neįprasta, yra dar mažesnis nei buvo pirmojo turo metu.
Dabartinis šalies vadovas G. Nausėda pergalę užsitvirtino vienareikšmiškai visose 60 Lietuvos apygardų – nei vienoje iš jų netriumfavo konservatorių deleguota I. Šimonytė.
I. Šimonytei pergalės nedavė net ir ištikimieji jos rinkėjai vilniečiai – čia G. Nausėda surinko 55,10% rinkėjų palaikymą, o Vilniaus rajone palaikymas dabartiniam prezidentui buvo dar didesnis ir siekė 74,22%.
Už dabartinio prezidento perrinkimą antrajai kadencijai pasisakė ir dauguma kauniečių bei Kauno rajono gyventojų, kur surinkta atitinkamai 69,02 ir 73,31% balsų.
Konservatorių rinkėjai neatėjo į rinkimų „finalą“ palaikyti savo favoritės
Įdomiausia dalis šiuose rinkimuose yra tai, kad žinant, kokie uolūs yra konservatorių rinkėjai, nei vienoje Lietuvos apskrityje jie neišplėšė pergalės savo kandidatei, o rezultatas nuo pirmojo turo net sumažėjęs, kai tuo tarpu G. Nausėdos reikšmingai padidėjo.
Palyginimui, gegužės 12-ąją įvykusio pirmojo rinkimų turo metu I. Šimonytė pelnė 20,22% balsų ir liko antroje vietoje, o G. Nausėda pirmavo su 44,30% palaikymu.
Kitaip tariant, antrojo turo metu I. Šimonytei savo balsą atidavė dar mažiau rinkėjų nei pirmojo turo metu, tad šį kartą premjerė pralaimėjo ne tik savo oponentui, bet ir sau pačiai. Palyginimui: pirmojo turo metu už I. Šimonytę buvo atiduoti 288 774 balsai, o antrojo – 284 384. T. Y. daugiau nei 4 tūkstančiai tiesiog neatėjo antrą kartą pabalsuoti už Ingridą Šimonytę. O turint omenyje, kad po pirmojo turo dabartinei premjerei palaikymą išreiškė kandidatas Dainius Žalimas surinkęs per 50 tūkstančio balsų, rezultatas atrodo dar niūresnis. Akivaizdu, kad „ištikimieji“ konservatorių rinkėjai, kurie turėtų ateiti net „lyjant kuolais“, neatėjo pabalsuoti už I. Šimonytę ir esant puikiam pavasariškam orui.
G. Nausėda dalyvautų LGBT parade
Dabartinis prezidentas kaip kandidatas veikia labai panašiomis vertybėmis kaip ir I. Šimonytė, tik gal ne tiek brutaliai. Ne paslaptis, kad G. Nausėdos vertybinė skalė labai panaši į socialdemokratų – kur papūsi, ten ir nuneš, todėl tikros atsvaros konservatoriams Lietuva ir šios kadencijos metu neturės.
„Gerovės valstybės“ kūrėjas, likus paskutinėms savaitėms iki pat rinkimų garsiai pareiškė, kad dalyvautų LGBT parade ir net eitų pirmose parado gretose.
Tačiau vis dar išlieka tvirtas Stambulo konvencijos tvirtinimo klausimu. Šalies vadovo teigimu, šiuo metu esą tam dar ne laikas, mat iš to kyla daug pasekmių ir tai iš esmės pradėtų keisti mūsų edukacijos bei švietimo sistemą, o smurto prieš moteris klausimas ten tikrai nėra pagrindinis[1]. Tačiau palaikymą G. Nausėdai išreiškę socialdemokratai šią konvenciją ratifikuotų, tad tik laiko klausimas, kada prezidento vertybinė skalė vėl pasikeis.
Antrą kartą gavęs šalies vadovo titulą G. Nausėda, panašu, savo politikoje didelių pokyčių neplanuoja – ir toliau „skirs dėmesį gerovės valstybės siekiui“[2].
Vis dėlto, visuomenės pasitikėjimas prezidentu pradėjo smukti po šio „kolaboracijos“ su užsienio reikalų ministru G. Landsbergiu, aiškios vertybinės politikos neturėjimo bei neįvykdytų „gerovės valstybės“ pažadų, atvedusių Lietuvą prie švietimo sistemos griūties.
Norėtų peržiūrėti Vyriausybės sudėtį: bus balsuojama dėl pasitikėjimo ministru pirmininku
Perrinktas prezidentas jau išreiškė norą įvykdyti šiokį tokį Vyriausybės perkrovimą ir balsuoti dėl pasitikėjimo ministru pirmininku, kas įvyks jau liepą[3].
G. Nausėda, kalbėdamas apie dabartinį ministrų kabinetą, teigia, kad ne visų ministerijų vadovų darbas jį tenkina ir netgi teigė turintis konkrečias pavardes.
Pasiteirauta apie galimybę iš pareigų patraukti žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką dar iki Vyriausybės grąžinamų įgaliojimų, I. Šimonytė negalėjo atsakyti, ar apskritai ką nors iki tol keisianti.