Suprasti akimirksniu
  • E. Muskas palaiko naujų rinkimų idėją Jungtinėje Karalystėje
  • Ekspertai įžvelgia galimą D. Trumpo administracijos norą Britanijoje formuoti JAV palankius pasikeitimus
  • E. Muskas išreiškė palaikymą T. Robinsui ir N. Farage'ui
Šaltiniai
Elonas Muskas
E. Muskas nori, jog JK įvyktų nauji rinkimai. EPA-ELTA nuotrauka

E. Muskas palaiko naujų rinkimų idėją Jungtinėje Karalystėje

Elonas Muskas, vienas žinomiausių Amerikos verslininkų ir „Tesla“ vadovas, socialiniame tinkle „X“ paragino skelbti naujus Jungtinės Karalystės (JK) parlamento rinkimus po to, kai naujausi apklausų duomenys parodė dramatišką Leiboristų partijos populiarumo smukimą. Šis pareiškimas ne tik atskleidė E. Musko nuomonę apie JK politinę situaciją, bet ir dar sykį atkreipė dėmesį į jo artimus ryšius su būsima Donaldo Trumpo administracija JAV[1].

Paskutinėmis 2024-ųjų metų dienomis pasirodė pranešimų, kad Leiboristų partija pasiekė žemiausią populiarumo lygį nuo Antrojo pasaulinio karo laikų – vos 26,6 proc. rinkėjų dabar remia šią partiją. Šie skaičiai atrodo ypač dramatiškai, atsižvelgiant į tai, kad vos prieš kelis mėnesius, liepos 4 d., Leiboristai triuškinamai laimėjo parlamento rinkimus, o jų lyderis Keiras Starmeris tapo ministru pirmininku.

E. Muskas savo „X“ platformoje tiesiogiai pakomentavo šią situaciją: „Reikėtų surengti naujus rinkimus Britanijoje“[2]. O šis jo pareiškimas sukėlė diskusijas tiek JK, tiek tarptautiniu mastu.

E. Muskas ne tik sukritikavo Leiboristų politiką, bet ir užsiminė apie jų lyderio Keiro Starmerio praeitį, kai jis buvo Didžiosios Britanijos generaliniu prokuroru. Jo žodžiai rodo gilų nusivylimą dabartine JK politine vadovybe ir galimą paramą opozicijai.

Ekspertai įžvelgia galimą D. Trumpo administracijos norą Britanijoje formuoti JAV palankius pasikeitimus

E. Muskas bus D. Trumpo administracijoje. ELTA nuotrauka
E. Muskas bus D. Trumpo administracijoje. ELTA nuotrauka

E. Musko komentarai apie JK rinkimus atskleidžia ir platesnį kontekstą – jo glaudžius ryšius su Donaldo Trumpo administracija. Rinkimus laimėjęs D. Trumpas, kuris sausio 20 d. vėl pradės eiti JAV prezidento pareigas, suteikė E. Muskui svarbią vietą savo administracijoje. Žinomas verslininkas vadovaus naujai sukurtam departamentui, kurio tikslas – gerinti JAV vyriausybės efektyvumą.

Dėl šių ryšių ekspertai jau kelia klausimus apie E. Musko motyvus kritikuojant JK vyriausybę. Ekspertai pastebi, kad tokie komentarai esą gali komplikuoti ypatingus santykius tarp JAV ir JK. Politinis spaudimas iš JAV pusės – tiek per E. Muską, tiek tiesiogiai iš D. Trumpo – gali būti laikomas bandymu formuoti JK politiką pagal JAV interesus.

E. Musko komentarai sutampa su D. Trumpo pastangomis keisti tarptautinę politiką. Pastaruoju metu D. Trumpas užsipuolė Kanados ministrą pirmininką Justiną Trudeau, ragindamas Kanadai tapti 51-ąja JAV valstija. Jis taip pat vėl iškėlė klausimą dėl Grenlandijos įsigijimo ir netgi Panamos kanalo kontrolės.

Tad šios idėjos, kaip ir E. Musko raginimai dėl naujų JK rinkimų, atrodo kaip dalis platesnės politinės strategijos. Tiek D. Trumpas, tiek Muskas naudoja socialinius tinklus, kad skleistų savo žinutes, kurios dažnai provokuoja ilgas diskusijas net ir už JAV ribų.

Tiesa, nors Musko pareiškimas apie naujus JK rinkimus sulaukė daug dėmesio, lieka neaišku, kiek realiai toks raginimas gali paveikti politinę situaciją šalyje. JK vyriausybė formuojama remiantis parlamentiniais procesais, o naujų rinkimų skelbimas nėra paprastas sprendimas.

E. Muskas išreiškė palaikymą T. Robinsui ir N. Farage'ui

E. Musko pasisakymai sulaukia daug kritikos. ELTA nuotrauka
E. Musko pasisakymai sulaukia daug kritikos. ELTA nuotrauka
E. Muskas taip pat atkreipė dėmesį į kraštutinių dešiniųjų aktyvistą Tommy Robinsoną, ragindamas jį paleisti iš kalėjimo, bei išreiškė paramą Nigelio Farage’o partijai „Reformuokime JK“ („Reform UK“).
Pasak E. Musko, ši partija yra „vienintelė jėga, galinti išgelbėti Britaniją“. Jis taip pat teigia, kad „Reformuokime JK“ yra vienintelė JK viltis[3].

Toks tiesmukas palaikymas dviprasmiškai vertinamoms politinėms idėjoms ir asmenims kelia nemažą kritikos bangą. Nors kai kurie tai mato kaip demokratijos ir laisvės gynimą, kiti pabrėžia, kad tokie pareiškimai esą tik gilina politinius susiskaldymus Britanijoje.