Suprasti akimirksniu
  • Po D. Trumpo grįžimo į prezidento postą JAV oficialiai lieka tik dvi lytys
  • Amerikoje stabdomos įvairovės , lygių galimybių ir įtraukties programos
  • Žinomi asmenys giria D. Trumpą už ryžtingus žingsnius siekiant pašalinti genderizmo ideologiją
  • LGBTQ bendruomenė kaltina D. Trumpą atimant translyčių žmonių teises
  • Lietuvos politikai nežino, kiek yra lyčių
Šaltiniai
D. Trumpas
Jau pirmąją prezidentavimo dieną D. Trumpas atsisakė LGBTQ bendruomenei palankios politikos. ELTA nuotrauka

Po D. Trumpo grįžimo į prezidento postą JAV oficialiai lieka tik dvi lytys

Vos tik grįžęs į JAV prezidento kėdę, Donaldas Trumpas suskubo naikinti Amerikoje jau kurį laiką galiojusią LGBTQ bendruomenei palankią politiką. D. Trumpas jau pirmąją dieną pasirašė įsakymus, kuriais užtvirtinamas tik dviejų lyčių egzistavimas ir nutraukiamos daugelis įvairovės, lygių galimybių ir įtraukties (DEI) programos. Tokios priemonės ne tik atitinka prieš tai išsakytus D. Trumpo politinius pažadus, bet ir iš karto sukėlė įvairias diskusijas JAV bei kitose šalyse.

Pirmasis reikšmingas žingsnis buvo susijęs su lyties apibrėžimu. Nors LGBTQ bendruomenė ir jai palankios organizacijos bei pavieniai žmonės tikina, jog egzistuoja daugybė lyčių ir kiekvienas gali pasirinkti savo lytį, tačiau jau per savo inauguracinę kalbą D. Trumpas pareiškė[1]:

„Nuo šios dienos oficiali JAV vyriausybės politika bus tokia, kad egzistuoja tik dvi lytys: vyras ir moteris.“

Šis pareiškimas tapo pagrindu vakar pasirašytam vykdomajam įsakymui, kuriuo reikalaujama, jog vyriausybė privalo naudoti terminą „lytis“ (angl. sex), o ne „socialinė lytis“ (angl. gender) visuose oficialiuose dokumentuose, taip atspindint tik biologinę lytį. Tad pasuose, vizose ir kituose oficialiuose dokumentuose nuo šiol turės būti nurodyta žmogaus „nekintama biologinė klasifikacija“, t. y., juose bus nurodyta aiški informacija, ar dokumento turėtojas biologiškai yra vyras, ar moteris[2].

Amerikoje baigiasi genderizmo era, dėl kurios į moterims skirtas patalpas laisvai eidavo vyrai, teigiantys, kad jaučiasi esantys moterimis. No Revisions/Unsplash nuotrauka
Amerikoje baigiasi genderizmo era, dėl kurios į moterims skirtas patalpas laisvai eidavo vyrai, teigiantys, kad jaučiasi esantys moterimis. No Revisions/Unsplash nuotrauka

Be to, naujosios taisyklės taikomos įvairioms federalinėms įstaigoms, įskaitant migracijos centrus ir kalėjimus, kur buvo nurodyta užtikrinti vienalytes patalpas. Šie pokyčiai tiesiogiai paneigė Joe'o Bideno administracijos sprendimus, kurie leido žmonėms rinktis savo lytinę tapatybę oficialiuose dokumentuose ar būnant konkrečiai lyčiai skirtose patalpose[3].

Anot D. Trumpo administracijos atstovų, šios priemonės yra būtinos siekiant „apsaugoti moteris ir atkurti biologinę tiesą federalinėje vyriausybėje“[4].

Amerikoje stabdomos įvairovės , lygių galimybių ir įtraukties programos

D. Trumpas taip pat ryžtingai nusitaikė į DEI programas, kurios, pasak J. Bideno administracijos, buvo skirtos skatinti įvairovę, lygias galimybes ir įsitraukimą federalinėse agentūrose. Seniau buvo aiškinama, kad šios iniciatyvos buvo sukurtos siekiant mažinti istorinės nelygybės padarinius. Tačiau D. Trumpas jas kritikavo kaip nelegalias ir diskriminuojančias baltuosius, ypač kalbant apie vyrus.

Nauji D. Trumpo vykdomieji įsakymai ne tik uždraudė DEI finansavimą, bet ir pareikalavo nutraukti visas lygybės skatinimo iniciatyvas federaliniu lygiu. Pasak D. Trumpo administracijos, radikalios genderizmo ir įvairovės ideologijos daro žalą visuomenei, todėl jų reikia atsisakyti[5].

J. Bidenas skatino LGBTQ politiką, o D. Trumpas nuo pirmosios dienos bando pažaboti tokius sprendimus. ELTA-EPA nuotrauka
J. Bidenas skatino LGBTQ politiką, o D. Trumpas nuo pirmosios dienos bando pažaboti tokius sprendimus. ELTA-EPA nuotrauka

Žinomi asmenys giria D. Trumpą už ryžtingus žingsnius siekiant pašalinti genderizmo ideologiją

Šie D. Trumpo sprendimai sulaukė plataus palaikymo iš konservatyvių JAV visuomenės figūrų, pasisakančių už tradicinę šeimą ir biologiškai pagrįstą lyties nustatymą. Socialiniuose tinkluose aktyvistai ir politikai gyrė D. Trumpo veiksmus kaip akivaizdų Amerikos grįžimą prie tradicinių vertybių ir teisingos politikos.

Pavyzdžiui, pokalbių šou vedėjas Grahamas Allenas pareiškė, kad „radikali „woke“ lyties ideologija mirė“.
O aktyvistė Chaya Raichik, kovojusi prieš genderizmo politiką, šiuos pokyčius pavadino „didžiule pergale Amerikai“. Ji pridūrė, kad tai yra simbolinis taškas jos ilgame kelyje kovojant prieš vadinamąjį „genderizmo pseudomokslą“[6].
D. Trumpas ryžtingai pareiškė, kad egzistuoja tik dvi lytys. ELTA nuotrauka
D. Trumpas ryžtingai pareiškė, kad egzistuoja tik dvi lytys. ELTA nuotrauka

Kai kurie politikai taip pat viešai išreiškė palaikymą D. Trumpo veiksmams. Pavyzdžiui, kongresmenas Markas Harrisas teigė, jog šie sprendimai rodo, kad „tiesa laimi“, o Danielis Vebsteris iš Floridos viešai padėkojo D. Trumpui už ryžtingus veiksmus.

LGBTQ bendruomenė kaltina D. Trumpą atimant translyčių žmonių teises

Kita vertus, žmogaus teisių gynėjai ir progresyviais save laikantys veikėjai D. Trumpo veiksmus vertina itin neigiamai. Pasak „Human Rights Campaign“ prezidentės Kelly Robinson, šie sprendimai ne tik atima iš translyčių žmonių jų teises, bet ir esą kelia grėsmę dešimtmečius kurtoms lygybės politikos pastangoms[7].
LGBTQ bendruomenė pasmerkė D. Trumpo veiksmus. Durtin Humes/Unsplash nuotrauka
LGBTQ bendruomenė pasmerkė D. Trumpo veiksmus. Durtin Humes/Unsplash nuotrauka

O organizacija „Asian Americans Advancing Justice“ pabrėžė, kad šie pokyčiai dar labiau gilins socialinę nelygybę ir atskirtį.

D. Trumpo sprendimai dėl lyties ir DEI politikos taip pat paskatino platesnes diskusijas verslo pasaulyje. Nors tokie gigantai kaip „Apple“ ir „Costco“ teigė ir toliau palaikysiantys įvairovės skatinimo programas, kiti, įskaitant „Meta“, „Walmart“ ir „McDonald’s“, jau sumažino savo DEI iniciatyvas, atsižvelgdami į augančią kritiką. Tai atspindi besikeičiančią kultūrinę ir politinę atmosferą JAV, kur DEI programos sulaukia vis didesnio spaudimo tiek iš vyriausybės, tiek iš visuomenės.

Lietuvos politikai nežino, kiek yra lyčių

G. Nausėda neišdrįso atsakyti, kiek yra lyčių. ELTA nuotrauka
G. Nausėda neišdrįso atsakyti, kiek yra lyčių. ELTA nuotrauka

Verta paminėti, kad D. Trumpo ryžtingas pareiškimas, jog egzistuoja tik dvi lytys, kardinaliai skiriasi nuo daugumos Lietuvos politikų kalbų. Jei D. Trumpas puikiai žino, kad biologiškai visada buvo ir yra tik dvi lytys, Lietuvos politikai dažnai išsisukinėja nuo šio klausimo, atrodo pasimetę arba ima postringauti įvairius LGBTQ bendruomenei palankius išvedžiojimus.

77.lt prezidento rinkiminės kampanijos metu uždavė Gitanui Nausėdai tiesų klausimą – kiek yra lyčių. Tačiau nei jis, nei jo komanda į šį klausimą taip ir nesugebėjo atsakyti. Tiesa, galima įtarti, kad G. Nausėda žino daugiau nei dvi lytis, mat per 6 savo prezidentavimo metus taip ir nesugebėjo atšaukti Stambulo konvencijos projekto, kuriame įtvirtinta socialinės lyties sąvoka.

Be G. Nausėdos būta daugybės kitų politikų, kurie išsisukinėjo nuo tiesioginio klausimo apie lyčių kiekį. Štai dabar jau buvęs švietimo ministras Gintautas Jakštas tikino nežinantis, kiek yra lyčių[8].

„Nežinau, nesu ekspertas šios temos. Tikrai galite klausinėti apie fiziką, chemiją, biologiją, visų klausimų neatsakysiu“, – sakė G. Jakštas.

O Laisvės partijos pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, bandydamas išsisukti nuo tiesaus klausimo apie lyčių kiekį, tiesiog pradėjo aiškinti, jog žmonės turėtų skirti biologines ir socialines lytis. Socialinė lytis esą priklauso nuo žmogaus vidinio savęs suvokimo, kuris nebūtinai siejasi su biologine lytimi[9].

Į tokį paprastą klausimą nedrįso atsakinėti, o gal tiesiog suskaičiuoti niekaip nesugebėjo ir Aušrinė Armonaitė, Monika Navickienė bei Ingrida Šimonytė[10]. Jos apskritai atsisakė pateikti kokį nors atsakymą.