- Andrius Kubilius prieš pensiją pasidžiaugs pavydėtino dydžio atlyginimu
- Pinigais džiaugsis visa šeima: nuo gyvenamosios vietos iki išmokų visam namų ūkiui
- Baigus dirbti EK nariu, A. Kubilius negaus solidžios išmokos, nes yra per senas
- I. Šimonytė supyko dėl viešinamos ilgamečio konservatoriaus algos
Andrius Kubilius prieš pensiją pasidžiaugs pavydėtino dydžio atlyginimu
Kol gan didelė dalis Lietuvos gyventojų sunkiai suduria galą su galu, mūsų šalies politikai tikrai neskursta. Net ir eiliniai seimo nariai gali pasigirti solidžiais atlyginimais, priedais bei tokio dydžio išeitinėmis, kokias eilinis gyventojas uždirba tik per kelis mėnesius ar metus. Tačiau Europos parlamente dirbančių politikų kasdienybė dar saldesnė, mat jų atlyginimai ir kitos garantijos yra dar didesnės nei LR seimo narių. O ypač nuskils Andriui Kubiliui, kuris šiuo metu yra vos per vieną žingsnį nuo tapimo eurokomisaru.
77.lt primena, jog antradienį neeilinėje sesijoje seimas pritarė vyriausybės pateiktai europarlamentaro A. Kubiliaus kandidatūrai į Europos Komisiją (EK). Tad iki taip trokštamo posto ilgamečiam konservatoriui beliko tik vienas žingsnis, nes jo kandidatūrą privalo patvirtinti Europos Parlamentas. Šis paskutinis laiptelis veikiausiai bus lengvai įveiktas, nes Briuselyje dirbantys analitikai bei žurnalistai jau dabar giria politiką ir kartoja, kad jis turi solidžius šansus gauti norimą portfelį[1].
Jeigu A. Kubilius iš tiesų taps EK nariu, jo atlyginimas bus nustatomas pagal Europos Sąjungos (ES) Tarybos teisinius aktus. Šiuo metu juose numatyta, kad Komisijos narių atlyginimai yra lygūs sumai, gaunamai 16 lygio 3 pakopos ES pareigūno baziniam atlyginimui pritaikius 112,5 proc. dydį.
Taigi, pagal dabartinius skaičiavimus, EK nario atlyginimas „ant popieriaus“ šiuo metu siekia apie 25 900 eurų[2].
Tiesa, tai nėra galutinė suma, kuri pateks į A. Kubiliaus rankas, nes ją sumažins mokesčiai. EK pateiktoje informacijoje teigiama, kad eurokomisarai nuo gautų atlyginimų sumoka pajamų mokestį, galintį siekti iki 45 proc. Jiems taip pat reikia sumokėti pridėtinį 7 proc. solidarumo mokestį ir socialinio draudimo įmokas.
Tad galutinė į rankas gaunama suma veikiausiai bus per pus ar dar šiek tiek mažesnė. Bet jei lyginsime eurokomisarų atlyginimus su eilinių Lietuvos gyventojų algomis, vis tiek tampa akivaizdu, kad prieš galutinai išeidamas į pensiją ir pasitraukdamas iš aktyvios politikos A. Kubilius pasėdės išties šiltoje, jo pajamas smarkiai padidinsiančioje vietoje. Tai bus puikus konservatoriaus išlydėjimas, kuris buvo suorganizuotas į šalį nustūmus dar gan jauną ir savo eilės turėsiantį palaukti Gabrielių Landsbergį.
Pinigais džiaugsis visa šeima: nuo gyvenamosios vietos iki išmokų visam namų ūkiui
Įdomu dar ir tai, jog solidus atlyginimas nėra vienintelis pliusas, kuriuo gali džiaugtis į EK pakliuvę politikai. Kiekvienas eurokomisaras taip pat gali pretenduoti į gyvenamosios vietos išmoką, kuri skiriama visam buvimo eurokomisaru laikotarpiui.
Konkretus eurokomisarams skirtos gyvenamosios vietos išmokos dydis apskaičiuojamas pagal Europos Tarybos reglamentą. O jame nurodyta, kad gyvenamosios vietos išmoka apskaičiuojama pagal 15 proc. bazinės algos dydį.
Ši išmoka irgi atimanti žadą, mat šiuo metu siekia beveik 4 000 eurų. Tad akivaizdu, kad A. Kubiliui net nereikės nerimauti dėl aukštų nuomos kainų, nes galės gyventi prabangiame bute ar name tiesiog iš ES kišenės.
Ir tai anaiptol ne pabaiga, nes su gyvenamosios vietos išmoka eurokomisaras taip pat gali tikėtis reprezentacinių išmokų. Šiuo metu jos siekia beveik 608 eurus.
O kalbant apie šeimos narius, kiekvienu atveju yra atsižvelgiama į individualią padėtį. Tačiau aišku viena: kiekvienas EK narys pretenduoja į šeimos išmokas, kurios apima ne tik namų ūkio, bet ir išlaikomo vaiko bei jo mokymosi išmokas. Tiesa, akivaizdu, jog pastarąja išmokos galimybe A. Kubilius jau nebepasinaudos, nes abu jo sūnūs yra užaugę.
Baigus dirbti EK nariu, A. Kubilius negaus solidžios išmokos, nes yra per senas
Jei visos šios sumos vis tiek atrodo per kukliai, verta paminėti kitą svarbų faktą – pinigus, kuriuos gauna kiekvienas eurokomisaras, kai „netikėtai“ baigia eiti EK nario pareigas. Šiuo atveju egzistuoja panaši praktika kaip ir su mūsų seimo nariais, kurie gauna solidžias išeitines, nepaisant fakto, kad puikiai žino, jog į seimą ateina tik ketverių metų laikotarpiui.
Tiesa, mūsų parlamentarai gauna vienkartinę, kelių atlyginimų vertės išmoką. O pareigas baigę EK nariai gali džiaugtis kas mėnesį gaunamomis pereinamojo laikotarpio išmokomis. Taip jie gali tinginiauti, bet vis tiek gauti didžiulį atlyginimą arba dirbti paprastą darbą ir drauge gauti buvusio eurokomisaro išmoką.
Kiek laiko eurokomisaras gaus pinigus net ir visiškai nedirbdamas, priklauso nuo jo darbo trukmės. Tačiau mažiausia įmanoma išmokų trukmė – net 6 mėnesiai, o didžiausia – 2 metai.
Visgi A. Kubilius į šias išmokas nepretenduos, kadangi jau yra pasiekęs pensinį amžių. Tokia išmoka taip pat nutrūksta tiems politikams, kurie vėl būna paskiriami į ES instituciją arba miršta.
I. Šimonytė supyko dėl viešinamos ilgamečio konservatoriaus algos
Verta paminėti, kad žiniasklaidai pradėjus skaičiuoti kiek pinigų uždirbs ilgametis konservatorius A. Kubilius, tokiu elgesiu iš karto suskubo piktintis kita konservatorė – Ingrida Šimonytė. Ji savo feisbuko paskyroje kandžiai leptelėjo apie laukiamą solidžią algą ir išmokas[3]:
„Nes kito komisaro “nelauktų” ir nelaukia. Tik to Kubiliaus laukia.“
Tiesa, politikė apdairiai išjungė galimybę komentuoti jos „draugų“ ratui nepriklausantiems feisbuko vartotojams, tad po tokiu įrašu sulaukė tik A. Kubiliaus ir savo pačios palaikytojų komentarų.
Nors apie eurokomisarų atlyginimus žiniasklaidoje rašoma nepriklausomai nuo jų partijos, I. Šimonytei užkliuvo tik šis atvejis, kai skaičiuojami konservatoriui atiteksiantys pinigai. Galbūt politikei nepatinka faktas, jog viešai atskleidžiama, kiek užsidirbs jau garbaus amžiaus sulaukęs A. Kubilius, prieš galutinai pasitraukdamas iš aktyvios politikos? Juk išties nemalonu, kai viešai baksnojama į norą paskutinį sykį tinkamai pagerbti pensinio amžiaus sulaukusį kolegą...