Suprasti akimirksniu
  • Prisijungti prie dienyno nesudėtinga, tereikia žinoti eilės tvarką
  • Jau galite naudotis ir išmaniąja „Tamo“ programėle telefone
  • Sistemos trukdžių nereikėtų išsigąsti – jie greitai išsprendžiami
Šaltiniai
„Tamo“ elektroninis dienynas
Elektroniniame dienyne tiek mokiniai, tiek jų tėvai gali sekti visą su mokykla susijusią informaciją nuo užduotų namų darbų iki informacijos dėl mokinių testavimo. Thomo Parko/Unsplash nuotrauka.

Prisijungti prie dienyno nesudėtinga, tereikia žinoti eilės tvarką

Daugumai tėvelių elektroninis dienynas gali pasirodyti išties sudėtinga užduotis, kadangi tai - modernios ir šiuolaikinės mokyklos bruožas, ko nebuvo ankstesnių kartų mokymosi laikais. Vis dėlto, naudotis šiuo dienynu tikrai nėra sunku, kad ir kaip pasirodytų. Prisijungti prie „Tamo“ dienyno gali visi mokiniai, iš mokyklos „Tamo“ administratoriaus gavę asmeninį prisijungimo raktą. Tėvų prisijungimui suteikiamas kiek kitas raktas – vaiko identifikatorius-raktas.

Ši sistema patogi ne tik mokiniams ir jų tėvams, bet ir mokytojams bei kitiems mokyklos darbuotojams, mat per šį dienyną jie gali redaguoti mokinių informaciją, komunikuoti su tėvais, organizuoti klasės veiklą ir kt. Taipogi sistemoje įrašyti pažymiai nekinta - jų mokinys koreguoti nebegali, ką anksčiau galėdavo mokiniai, turėję popierines pažymių knygeles.

Taigi, pirmiausiai turite prie dienyno užsiregistruoti - registracija vyksta su mokymo įstaigos suteiktais raktais mokiniams ir jų tėvams. Šie raktai bus naudojami tik vieną kartą – kol užsiregistruosite. Atlikti mokinio registraciją visiškai nesudėtinga, tereikia vadovautis šiais žingsniais:[1]

  1. Prisijunkite adresu www.tamo.lt;
  2. Paskyroje pasirinkite: Prisijungti - Registruokis - Kursiu paskyrą - Vaiko;
  3. Registracijoje įvedamas vaikui suteiktas asmeninis raktas, sugalvotas vartotojo vardas, vaiko el. paštas, slaptažodis bei saugos kodas;
  4. Vartotojo vardą gali sudaryti lotyniškos raidės, skaičiai arba specialieji simboliai: minusas „-“, pabraukimas „_“ arba taškas „.“, tačiau jie negali būti rašomi pradžioje ir pabaigoje, taip pat būti vienas po kito;
  5. Įvedus reikiamus duomenis, spaudžiate „Registruotis“ ir galite tikrinti vaiko el. paštą – į jį turi būti atsiųsta aktyvi nuoroda, kurią turite paspausti, kad paskyra būtų susieta su el. paštu.

Atlikus šiuos žingsnius, svarbu prisiminti, kad registracija sistemoje atliekama tik vieną kartą, todėl vėliau suteiktas raktas nebegalios – tam turėsite vartotojo vardą, su kuriuo prisiregistravote. Prisijungti galite labai paprastai – suvedate naudotojo vardą, kurį pasirinkote besiregistruojant ir slaptažodį. Prie dienyno prisijungti nepavyks, jei dar neaktyvavote el. pašto arba, jei visus duomenis suvedėte teisingai, o sistema vis tiek rodo klaidos pranešimą, tuomet pabandykite atkurti slaptažodį ir suvesti naują, gautą el. paštu. Jei registruojasi tėvai – eilės tvarka ta pati, tik registruotis reikia su tėvams suteiktu registracijos raktu ir asmeniniu el. paštu.

Naudotis elektroniniu dienynu gali ir vaikai, ir tėvai, ir mokytojai. Annės Spratt/Unsplash nuotrauka.
Naudotis elektroniniu dienynu gali ir vaikai, ir tėvai, ir mokytojai. Annės Spratt/Unsplash nuotrauka.

Jau galite naudotis ir išmaniąja „Tamo“ programėle telefone

„Tamo“ e. dienyno kūrėjai pristatė naują galimybę tėvams iki birželio 30 d. nemokamai pasinaudoti išmaniąja programėle, kuri sugrįžo gerokai patobulinta, mat anksčiau programėlėje visa informacija buvo pateikiama naujienų formatu, o dabar vartotojas gali iš karto patekti į pamokų tvarkaraštį, sekti svarbiausią informaciją realiu laiku. Pažymima, jog dabar net yra sukurtos naujos kortelės, kuriose pateikiama visa informacija apie pamokas, klasės ir namų darbus, atlikimo terminus, pagyrimais, pastabomis, įvertinimais bei kita svarbia informacija.

Pranešama, kad visi norintieji išbandyti atsinaujinusią programėlę, tą gali padaryti nemokamai iki 2021 m. birželio 30 d. Išmanioji programėlė buvo pristatyta dar 2015 metais pavadinimu „TaMobiliems“.[2] Per šešis metus ji smarkiai patobulėjo ir vis labiau atitinka šiandieninio vartotojo lūkesčius.

Šeimos gali naudotis „Tamo išmaniems“ paketu, kuriame ras dienyną be reklamos, galimybę nuolat stebėti situaciją mokykloje, matyti vaiko pažymių palyginimą su klasės vidurkiu, matyti kiekvieno mėnesio bei pusmečių suvestines bei galimybę atsisiųsti tiek naudojantis iOS, tiek „Android“ operacinėmis sistemomis.[3]

Pažymima, jog šiame dienyne skelbiama ir svarbi informacija, susijusi su privalomu mokinių testavimu. 

„Tamo“ dienyne taip pat dalinamasi informacija dėl mokinių testavimo. „Tamo“ dienyno/ekrano nuotrauka.
„Tamo“ dienyne taip pat dalinamasi informacija dėl mokinių testavimo. „Tamo“ dienyno/ekrano nuotrauka.

Sistemos trukdžių nereikėtų išsigąsti – jie greitai išsprendžiami

Prasidėjus nuotoliniam mokymuisi, natūralu, kad sistemos, būna ir „nulūžta“. Tačiau tokių atvejų nederėtų išsigąsti – jie gana greitai sutvarkomi ir toliau įprastai galima naudotis elektroniniu dienynu. Štai 2020 metų kovo 30 dieną, prasidėjus nuotoliniam ugdymui šalyje, prisijungimų kiekio neatlaikė tokios dienynų sistemos kaip „Tamo“ bei „Eduka“. Jau praeitais metais skelbta, kad „Tamo“ el. dienyno paslaugomis naudojasi kone du trečdaliai Lietuvos mokinių. Vieno mokinio mama teigė, kad būtent tada dienynas neužsikrovė, todėl tai sukėlė nemažai streso, nes nuotolinis ugdymas buvo ir taip naujas dalykas, o visos mokytojų siųstos užduotys buvo būtent per šią sistemą.

Vis dėlto, sprendimas buvo rastas ir „Tamo“ grupė vartotojams patarė, kad šiems naršyklėje matant įspėjimą „Error 1200“, reiktų atnaujinti puslapį naršyklės lange spaudžiant „Refresh“.[4] Deja, bet sistemos trikdžiai tuomet pasitaikė ne pirmą kartą. Štai dar 2015 metais, tevėliai kreipėsi dėl nuolat stringančios sistemos, dėl kurios ne tik negalima kokybiškai sekti mokinių darbų, bet ir mokytojai negali deramai atlikti savo darbo:[5]

„Tamo“ elektroninis dienynas nuolat neveikia. Tai kažkokia tragedija. Su kiek tėvų kalbėjau, visų problemos tokios pat - ekrane nuolat pasirodo klaidų pranešimai. Elektroninio dienyno pildymas sunkumų sukelia ir mokytojams. Kai kurie jų pasakoja, kad prie sistemos gali prisijungti tik apie 22 val. Jei tik tokiu metu yra įkeliamos namų darbų užduotys, kaip vaikui jas padaryti? Mano sūnus - penktokas. Jis ką tik baigė pradinę mokyklą, tad namų darbų ruoša dabar jam - naujovė, neretai jis pamiršta, kas yra užduota, bet padėti jam negaliu. Elektroninis dienynas nuolat neveikia," – piktinosi vieno mokinio mama.

Visgi tada „Delfi“ atsiliepė UAB „Tavo mokykla“ pardavimų direktorė Malvina Čiapė, teigusi, kad sistemos gedimai pasitaikė dėl vykdytų infrastruktūros plėtros darbų. Esą tokie darbai vartotojams įtakos galėjo turėti 2-3 savaites, o po jų pagerėsiantis darbas su elektroninio dienyno sistema. M. Čiapė dar tuomet teigė, kad „Tamo“ yra didžiausia Lietuvoje tokio tipo sistema, o vienu metu dar 2015 metais ja naudojosi apie 6 000 žmonių, todėl nesklandumai dažnai įvykdavo ir dėl didelio operacijų skaičiaus.

Tad sistemų gedimai - neatsiejama elektroninės erdvės dalis, ypatingai nuotolinio ugdymo metu. Tačiau išsigąsti to tikrai nevertėtų, mat jie yra laikini ir vėliau darbas gerokai palengvėja.

Kaip ir visose sistemose, elektroniniame dienyne „Tamo“ taipogi pasireiškia trikdžiai, kurie išsprendžiami. Thomo Parko/Unsplash nuotrauka.
Kaip ir visose sistemose, elektroniniame dienyne „Tamo“ taipogi pasireiškia trikdžiai, kurie išsprendžiami. Thomo Parko/Unsplash nuotrauka.