- Dalį namų Los Andželo gaisrų namų išgelbėjo šiuolaikinė architektūra
- Tebesitęsiantys gaisrai pasiglemžė ir kai kurių įžymybių namus
- Ugnies liežuviuose paskendusios teritorijos priminė vaizdus iš pragaro
- Tam tikri statybos ir aplinkos sprendimai leido „išgyventi“ ir gaisrus Havajuose
Dalį namų Los Andželo gaisrų namų išgelbėjo šiuolaikinė architektūra
Architekto Grego Chaseno suprojektuotas naujai pastatytas ugniai atsparus namas Ramiojo vandenyno Palisadų rajone išliko nepaliestas po to, kai gaisrai Los Andžele nuniokojo daugiau kaip 12 tūkst. statinių, iš kurių daugelis buvo senesni, neturintys šiuolaikinių priešgaisrinių apsaugos priemonių. Masiniai gaisrai Havajuose taip pat parodė, kad tam tikri sprendimai, taikomi statybų ir namo aplinkos projektavimo metu, gali išsaugoti ne tik gyvybes, bet ir efektyviai apsaugoti turtą.
Į G. Chaseno projektą buvo įtrauktos kelios ugniai atsparios strategijos, įskaitant kompaktišką, paprastą formą, metalinį stogą be palėpės ventiliacijos angų, grūdintą stiklą, ugniai atsparias sienas ir kiemą be augmenijos, apribotą betoninėmis sodo sienelėmis. Šios savybės kartu su prevenciniais veiksmais, pavyzdžiui, degių daiktų pašalinimu iš namo aplinkos, padėjo išvengti gaisro plitimo nepaisant ekstremalių sąlygų[1].
Ekspertai pabrėžia, kad pagal šiuolaikines priešgaisrines taisykles pastatyti namai paprastai būna geresni už senesnius statinius, o Chasenas ir jo uošvis, architektas Clive'as Dawsonas, akcentavo, kad atnaujintos medžiagos ir dizainas išgelbėjo nekilnojamąjį turtą per ankstesnius gaisrus.
C. Dawsonas taip pat pažymėjo, kad dabartinius kodeksus atitinkantys net ir tradicinio stiliaus namai yra gerokai atsparesni ugniai.
Architektai, kurie specializuojasi klimato kaitai pritaikyto dizaino srityje, nurodo tokius sprendimus kaip kompaktiškos formos, nedegios medžiagos, taip pat principai, kuriais daugiausia dėmesio skiriama sandarioms, energiją taupančioms konstrukcijoms, kurios taip pat gali padėti apsaugoti statinį nuo ugnies ir dūmų. Nors tokie metodai gali būti ekonomiškai efektyvūs daugiabučiuose pastatuose, juos integruoti į vienbučius namus tebėra iššūkis.
Masinius gaisrus šiuo metu išgyvenančiam Los Andželui dabar reikės priimti sprendimus, kur ir kaip atstatyti nežabojamos gamtos stichijos paliestus pastatus. Tam tikslui architektai ir įstatymų leidėjai ragina kurti atsparesnius projektus rajonų ir miestų mastu, tačiau įspėja, kad tai gali lemti ir būstų kainų kilimą rinkoje.
Tebesitęsiantys gaisrai pasiglemžė ir kai kurių įžymybių namus
Dėl Los Andžele tebesitęsiančių gaisrų teko evakuoti daugiau nei 180 tūkst. gyventojų, buvo sunaikinta daugiau nei 2 tūkst. pastatų. Gaisrai, kuriuos kursto nepaliaujami Santa Anos vėjai, pasiekę uragano stiprumą, nusiaubė 20 tūkst. hektarų – beveik San Francisko dydžio teritoriją. Los Andželo ugniagesių viršininkė Kristin Crowley šią katastrofą apibūdino kaip „vieną destruktyviausių stichinių nelaimių Los Andželo istorijoje“, buvo patvirtinta mažiausiai 10 žuvusiųjų[2].
Tarp labiausiai nukentėjusių vietovių yra Ramiojo vandenyno rajonas Pacific Palisades, garsėjantis pasiturinčių gyventojų bendruomene ir nuostabiais vaizdais į vandenyno pakrantę.
O štai vos per kelias akimirkas namų neteko ir tokios Holivudo žvaigždės kaip Paris Hilton, Julia Louis-Dreyfus, Mandy Moore ir Adamas Brody, kurių nekilnojamasis turtas virto tiesiog pelenais. Daugelis įžymybių, tarp jų – Jamie Lee Curtis ir Kate Beckinsale, socialiniuose tinkluose dalijosi emocingomis žinutėmis, reikšdamos sielvartą dėl prarastų namų ir bendruomenių. L. Curtis situaciją apibūdino kaip „siaubingą“, o K. Beckinsale apgailestavo, kad nevaldomos liepsnos sunaikino jos dukters vaikystės prisiminimus.
Ugnies liežuviuose paskendusios teritorijos priminė vaizdus iš pragaro
Išgyvenusieji tragediją pasakojo, kad ugnyje paskendo ištisos gatvės, o dūmai apgaubė kadaise klestėjusius rajonus. Savo ruožtu Mandy Moore pasidalino apokalipsę primenančiais vaizdais iš Altadenos rajono ir atskleidė, kad nors dalis jai priklausančių namų išliko, jie liko negyvenami.
Tuo tarpu Melas Gibsonas ir Billy Crystalas, praradę dešimtmečius statytus šeimos namus, pabrėžė, kad sunaikinti brangūs prisiminimai sukelia daug emocijų.
Ramiojo vandenyno Palisadeso gaisras, vienas iš trijų didelių gaisrų regione, vis dar nėra galutinai suvaldytas ir gali sukelti dar daugiau nuostolių. Pareigūnai aiškina, kad masinę nelaimę sukėlė liūdnai pagarsėję ir regione siaučiantys „velnio vėjai“ – nenuspėjami vėjo gūsiai, dėl kurių sausros apimtuose kraštovaizdžiuose liepsnos sparčiai plinta.
Bendruomenei kovojant su padariniais, vis dažniau pasigirsta pagalbos prašymų, vietos lyderiai ir visuomenės veikėjai ragina padėti iš savo namų evakuotoms šeimoms, ugniagesiams ir nuo tragedijos nukentėjusiems laukiniams gyvūnams.
Tam tikri statybos ir aplinkos sprendimai leido „išgyventi“ ir gaisrus Havajuose
2023 metų rugpjūtį visa niokojęs gaisras Lahainoje, Havajuose, sunaikino daugiau kaip 2 tūkst. namų, tačiau kai kurie statiniai išliko dėl specifinių ugniai atsparių savybių. Verslo ir namų saugos draudimo instituto (IBHS) atliktas tyrimas atskleidė, kad statiniai, kuriuose yra apsauginė erdvė (išvalyta nuo degios augmenijos) ir ugniai atsparios medžiagos, turėjo daugiau galimybių atlaikyti kiaurai sienas rėžiančius ugnies liežuvius[3].
Pranešama, kad Lahainoje gaisrą atlaikė namai, kuriuose 30 pėdų spinduliu buvo kuo mažiau augmenijos, ir buvo apjuosti akmeninėmis arba betoninėmis tvoromis, mat šios savybės sudarė barjerus, neleidžiančius liepsnai išplisti.
O štai vienas iš „laimingųjų namų“, kuriam pavyko išlikti šių masinių gaisrų metu, nepaisant to, kad buvo apsuptas ugnies, turėjo metalinį stogą, aplink jį nebuvo augmenijos ir buvo apjuostas akmenų „buferiu“, kuris neleido žarijoms įžiebti ugnies židinio.
Be to, ugniai atsparesni buvo namai, pagaminti iš ugniai atsparių medžiagų, tokių kaip tinkas, pluoštinis cementas ir dvigubi langai. Nors nė vienas namas nėra visiškai atsparus ugniai, šių metodų derinimas gerokai sumažina tikimybę išgyventi ekstremaliomis sąlygomis.