Suprasti akimirksniu
  • Vokiečiai priglaudė iš Ukrainos pabėgusį orkestrą: bus kelis metus
  • O. Zaicevas: Kvietimas yra Ukrainos kultūros apsaugos pavyzdys
  • Ukraina mažina mobilizuojamų asmenų amžių
Šaltiniai
Orkestras
Versijų yra daug, bet faktas - vienas: orkestras lieka Vokietijoje, orkestro archyvo nuotrauka

Vokiečiai priglaudė iš Ukrainos pabėgusį orkestrą: bus kelis metus

Monhaimas prie Reino, miestas Šiaurės Reine-Vestfalijoje (Vokietija) nuo šios vasaros taps laikinais Kijevo simfoninio orkestro namais. Daugiau nei 70 muzikantų komanda, vadovaujama Oleksandro Zaicevo, čia gyvens mažiausiai trejus metus, prieš kelias dienas pranešė miesto administracija.

Ilgalaikės „komandiruotės“ metu ansamblis taps kultūrinius renginius organizuojančios įmonės „Monheimer Kulturwerke“ dalimi. Kaip programos dalis planuojami reguliarūs koncertai, meistriškumo kursai ir bendri projektai mieste. 2025 m. buvusiose „Shell“ gamyklos salėse įsikūręs kultūros centras „K714“ orkestrui pasiūlė jam puikiai tinkamą koncertų salę.[1]

„Esu labai laimingas“, – sakė Martinas Vitkovskis (Martin Witkowski), „Monheimer Kulturwerke“ direktorius ir iniciatyvos autorius.
„Kurį laiką dabar turime savo ansamblį, ne tik kviestinius atlikėjus“, – pridūrė jis. – Turėjome galimybę gyvai patirti tai, kas vienija kultūrą“

Vokiečiai neslepia, kad ryšiai su Ukrainos muzikantais buvo užmegzti dėl politinės situacijos. M. Vitkovskis patikslino, kad sprendimą pakviesti orkestrą iš Ukrainos sostinės apsistoti Vokietijoje padiktavo ne užuojauta, o kolektyvo reputacija. Muzikantai turi puikų išsilavinimą, jie gerai atlieka savo darbą, o Vokietijos pusė tai vertina ir atitinkamai atsilygina, pridūrė jis. Orkestro repertuaras platus - nuo klasikos iki populiarių filmų ir roko muzikos kompozicijų.

Kijevo simfoninis orkestras buvo užsienio gastrolėse, kai Rusijos kariai įsiveržė į Ukrainą 2022 metų vasarį. Tada Kijevas paragino muzikantus tęsti gastroles ir perduoti Ukrainos siunčiamą žinią likusiam pasauliui.

Jau 2022 m. pavasarį ansamblis įsikūrė Geros mieste rytų Vokietijoje. Komandos globėja buvo Vokietijos Bundestago viceprezidentė Katrina Gioring-Ekard (Katrin Göring-Eckardt), kilusi iš šio Tiuringijos regiono, tačiau pastaruoju metu ansamblio viešnagė Geroje dėl finansinių sunkumų kėlė vis daugiau klausimų.

O. Zaicevas: Kvietimas yra Ukrainos kultūros apsaugos pavyzdys

Sprendimas pakviesti orkestrą į Monheimą prie Reino yra konkrečių veiksmų, kuriais siekiama apsaugoti Ukrainos kultūrą ir žmogiškąsias vertybes, pavyzdys, sakė orkestro vadovas O. Zaicevas. Meras Danielis Cimermanas (Daniel Zimmermann) nedvejodamas pasisiūlė priglausti ansamblį.[2]

„Suteikdami Kijevo simfoniniam orkestrui rezidenciją mūsų mieste, teikiame humanitarinę pagalbą ir leidžiame orkestrui išlikti matomam ir girdimam“, – pabrėžė vokiečių politikas.

Burmistras pridūrė, kad nekantriai laukia ukrainiečių pasirodymo.

„Bet, žinoma, muzikantai turėtų ir toliau dirbti tarptautiniu lygiu“, – pabrėžė jis.

Taigi orkestras galės ir koncertuoti ten, kur yra kviečiamas, bei taip atkreipti pasaulio dėmesį į situaciją namuose ir agituoti prieš Ukrainos kultūros naikinimą per viešus pasirodymus, paaiškino miesto valdžia.

Berlyno filharmonijos orkestras taip pat prisideda prie Ukrainos muzikantų paramos. Jis padeda organizuoti koncertus ir apgyvendinti solistus bei dirigentus. Kaip „komandiruotės“ dalis, tris kartus per metus planuojami pasirodymai Vokietijos sostinėje.

Ukraina mažina mobilizuojamų asmenų amžių

Ukrainai reikia naujo mobilizacijos amžiaus mažinimo, o pastarasis kartelės nuleidimas buvo tarpinis. Tai neseniai pareiškė Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatas Romanas Lozinskis interviu „YouTube“ kanalui LIGA.net.[3]

Jis pabrėžė, kad ankstesnis kartelės sumažinimas vyrams nuo 27 iki 25 metų nebuvo paskutinis.

„Taip, turime sumažinti į frontą siunčiamų asmenų amžių“, - pabrėžė deputatas. Jo nuomone, tai yra būtina galvojant apie tolesnę kovą.

Ne taip seniai ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 92-osios atskiros puolimo brigados „Achilas“ bataliono vadas Jurijus Fedorenko pasiūlė, kad visos moterys nuo 18 metų būtų įtrauktos į šauktinių sąrašus. Kariškio nuomone, mobilizacijos amžių reikia mažinti iki 23 metų.

Įdomu tai, kad Rusijos žiniasklaidai irgi teigė, jog ukrainiečiai nusprendė pasilikti Vokietijoje, nes 2/3 orkestro sudaro šaukiamojo amžiaus vyrai. Ukrainiečiai tokius teiginius vadina melagienomis.[4]