Suprasti akimirksniu
  • VšĮ „Go Vilnius“ direktorės alga po konkurso paaugo 2 500 eurų
  • VšĮ „Go Vilnius“ direktorė D. Aleksandravičienė nesugebėjo iškart pateikti savo veiksmų plano
  • VšĮ „Go Vilnius“ išgarsėjo su skandalinga reklama apie Vilnių ir kone vien iš vadovų sudaryta komanda
  • Vilniaus savivaldybei priklausančių įmonių vadovai uždirba daugiau nei miesto meras
Šaltiniai
Atlyginimai
Vilniaus savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovai uždirba kur kas daugiau nei kiti vadovai Vilniuje. Lenos Balk/Unsplash nuotrauka

VšĮ „Go Vilnius“ direktorės alga po konkurso paaugo 2 500 eurų

Ar kada susimąstėte, kiek uždirba biurokratai Vilniuje ir kokiu būdu jie laimi vykdomus konkursus? Nors daugeliui gali atrodyti, kad konkursas laimimas tik pagal įgūdžių atitikimą, o gaunama alga lieka tokia, kokia buvo viešai siūloma konkurso metu, realybė yra visai kitokia. Pasitaiko atvejų, kai po mįslingomis aplinkybėmis laimėto konkurso naujojo darbuotojo alga išauga net keliais tūkstančiais eurų.

Apie keistai vykstančius konkursus neseniai prakalbo Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Aleksandras Nemunaitis. Jis pastebėjo, jog VšĮ „Go Vilnius“ direktoriaus pareigoms skirtas konkursas buvo vykdomas įtartinomis aplinkybėmis, nes konkurso nugalėtoja dirba už kur kas didesnę algą nei buvo numatyta. Jos darbo užmokestis po laimėto konkurso padidėjo net trečdaliu.

Pagal konkursą, buvo ieškomas vadovas, kuris dirbtų už 7 500 eurus[1]. Tikriausiai daugelis sutiktų, jog tai, lyginant su įprastomis lietuviškomis algomis, ir taip yra gan didelis atlyginimas. Tačiau po konkurso VšĮ „Go Vilnius“ vadovės atlyginimas staiga paaugo iki 10 000 eurų. Jei konkrečiau, atlyginimą sudaro 9800 eurų, papildoma kintamoji dalis ir premijos, dėl kurių atlyginimas dar labiau padidėja.

Pasak A. Nemunaičio, jis jau prieš kelias savaites, Vilniaus miesto savivaldybės Kontrolės komiteto posėdžio metu, kreipėsi į Administracijos organizacijos vystymo vadovę Liną Koriznienę, klausdamas[2]:

„Kokiu būdu ir dėl kurios priežasties skelbiant konkursą užimti VšĮ „Go Vilnius“ direktorės pareigas, nurodžius konkretų atlyginimą bei esant dideliam pretendentų į pareigas skaičiui, konkursą laimėjusio direktoriaus užmokestis padidėjo trečdaliu?“
A. Nemunaitis socialiniame tinkle stebėjosi Vilniaus biurokratų atlyginimais. Ekrano nuotrauka
A. Nemunaitis socialiniame tinkle stebėjosi Vilniaus biurokratų atlyginimais. Ekrano nuotrauka

Prireikė beveik trijų savaičių, kad pagaliau būtų gautas gan lakoniškas atsakymas, nes tame pačiame posėdyje L. Koriznienė taip ir nesugebėjo atsakyti į gan logišką klausimą. Tačiau beveik tris savaites galvojusi kaip turėtų tinkamai sudėlioti atsakymą, ji taip ir nepaaiškino, kodėl konkurse siūlytas atlyginimo dydis išaugo trečdaliu, jei konkurse dalyvavo daug žmonių, pasiryžusių dirbti už numatytą kur kas mažesnę sumą. L. Koriznienė galiausiai tiesiog mestelėjo, kad smarkiai didesnis atlyginimas yra visiškai normalus ir atitinkantis tiek patirtį bei atsakomybes, tiek rinkos vidurkius:

„Visų savivaldybės valdomų įmonių ir įstaigų vadovų atlyginimai atitinka rinkos vidurkius. VšĮ „Go Vilnius“ vadovo alga nustatyta atsižvelgiant į vadovo turimas kompetencijas, žinias, patirtį bei atsakomybes.“

Įprastu atveju, Vilniaus biurokratė galbūt dar būtų pamėginusi įžvelgti kažką keisto ar netinkamo ir suvertusi visą kaltę atrankos organizatoriams. Tačiau šiuo atveju negalėjo to padaryti, nes VšĮ „Go Vilnius“ direktoriaus pareigoms skirtai atrankos komisijai pirmininkavo ta pati L. Koriznienė.

VšĮ „Go Vilnius“ direktorė D. Aleksandravičienė nesugebėjo iškart pateikti savo veiksmų plano

A. Nemunaitis piktinasi savivaldybės įstaigų vadovų atlyginimais. ELTA/Josvydo Elinsko nuotrauka
A. Nemunaitis piktinasi savivaldybės įstaigų vadovų atlyginimais. ELTA/Josvydo Elinsko nuotrauka

L. Koriznienė pabrėžė, kad VšĮ „Go Vilnius“ direktoriaus pareigas laimėjusi specialistė džiaugiasi trečdaliu išaugusiu atlyginimu dėl savo kompetencijų, atsakomybių ir patirčių. Tačiau net ir šis teiginys sukėlė abejonių A. Nemunaičio akyse. Pasak jo, tame pačiame posėdyje dalyvavusi VšĮ „Go Vilnius“ vadovė Dovilė Aleksandravičienė net nesugebėjo iš karto atsiųsti šių metų veiksmų plano su numatytais biudžetais[3].

Visą istoriją Feisbuko socialiniame tinkle papasakojęs politikas aiškino, kad detalų veiksmų planą su konkrečiais veiksmais ir suplanuotomis sąmatomis įstaigos vadovas turėtų žinoti iškart. Tačiau D. Aleksandravičienė nesugebėjo gegužės 28 dienos posėdžio metu pateikti išsamios ataskaitos. Vietoj to, ji laukė kol gaus oficialią užklausą, nuo kurios buvo pradėtas skaičiuoti 5 darbo dienų terminas, pagal kurį privalu atsakyti Tarybos nariams ir komitetui.

Šiam terminui besibaigiant VšĮ „Go Vilnius“ paprašė prailginti terminą dar 5 darbo dienomis. Tai yra gan įprasta praktika, kai yra rengiama didesnė ataskaita. Tačiau įdomu tai, jog jokios išsamios, naujai paruoštos ataskaitos taip ir nebuvo sulaukta.

Birželio 18 dieną tebuvo gauta balandžio 24 dieną pasirašyta lentelė, kurioje nurodyta kokių rodiklių pagerinimo bus siekiama. Nors tai buvo pavadinta veiksmų planu, tačiau komitetas prašė visai ko kito – normalaus, išsamaus veiksmų plano su konkrečiais veiksmais, projektais ir tam numatytais biudžetais.

Taigi, tris savaites delstas atsiųsti planas buvo tas pats, kurį vadovė pasirašė dar prieš mėnesį iki gauto prašymo pateikti planą. O jo turinio net nebuvo galima įvardinti kaip išsamaus veiksmų plano, nes jame nebuvo nieko, ko prašė komiteto nariai. Dabar jau spėjo prabėgti daugiau nei mėnuo, o 10 000 eurų alga besidžiaugianti VšĮ „Go Vilnius“ direktorė taip ir nepateikė to, ko reikalavo VMS Kontrolės komitetas.

A. Nemunaitis stebėjosi D. Aleksandravičienės elgesiu. Ekrano nuotrauka
A. Nemunaitis stebėjosi D. Aleksandravičienės elgesiu. Ekrano nuotrauka

VšĮ „Go Vilnius“ išgarsėjo su skandalinga reklama apie Vilnių ir kone vien iš vadovų sudaryta komanda

„Go Vilnius“ yra oficiali Vilniaus miesto plėtros agentūra. Kaip rašoma „Go Vilnius“ tinklalapyje, ši agentūra suteikia „visą reikalingą informaciją apie miestą lankytojams, investuotojams, atvykstantiems darbuotojams, verslininkams ir įmonėms“[4]. Ši agentūra teikia patarimus apie nekilnojamąjį turtą ir gyvenamąją vietą, taip pat gali padėti ieškant ką nuveikti ar pamatyti Vilniuje. Kaip teigiama „Go Vilnius“ tinklalapyje, agentūra padeda Vilniuje įsikuriant tarptautinėms kompanijoms, pavieniams persikraustantiems darbuotojams, taip pat organizuojant renginius.

Tačiau kai kuriais atvejais daug kam tikriausiai kyla abejonių, ar „Go Vilnius“ apskritai yra naudinga ir savo paskirtį tinkamai atliekanti agentūra. Tai susiję ne tik su pačia direktore, bet ir su „Go Vilnius“ veikla ar vadovų gausa.

77.lt primena, jog VšĮ „Go Vilnius“ yra ta pati Vilniaus miesto plėtros agentūra, kuri jau išgarsėjo dėl savo skandalingos, abejotino turinio reklamos apie Vilnių. Nors reklamos kampanija esą buvo siekiama laužyti stereotipus ir prisikviesti turistus iš Didžiosios Britanijos bei Vokietijos, tačiau ji sulaukė didžiulės kritikos bei pykčio bangos.

Juk pirmoje reklamos pusėje rodomi išties negatyvūs vaizdai, kurie veikiau perteikia lietuvių kompleksus apie save, o ne tai, ką mano likęs pasaulis. Iš 1 minutę ir 47 sekundes trunkančios reklamos net 1 minutė ir 17 sekundžių buvo paskirta negatyviems vaizdams ir tik likusios 30 sekundžių – mėginimui paneigti ką tik rodytus vaizdus. Tai papiktino daugelį lietuvių ir savo darbą išmanančių reklamų ekspertų.

Negana to, VšĮ „Go Vilnius“ spėjo nustebinti visuomenę savo darbuotojų sudėtimi. Šioje agentūroje beveik visi darbuotojai yra vadovai.

Pagal viešai prieinamus Rekvizitai.lt duomenis, „Go Vilnius“ komandoje dirba 54 darbuotojai. O jei žiūrėsime į pačios agentūros pateiktą komandos sąrašą, jai vadovauja viena direktorė, įstaigoje yra 1 apskaitininkė, 1 grafikos dizainerė, 1 veiklos atitikties specialistė, 2 analitikės, 2 administratoriai, 6 informacijos specialistai, 12 skyriaus/padalinio vadovai, 3 vyr. projektų vadovai ir net 20 projektų vadovai. Tai reiškia, jog dalies darbuotojų nėra komandos sąraše, tačiau ne taip seniai buvo rašoma, jog įmonėje yra net 34 projektų vadovai[5], tad galbūt dalis dėl vienokių ar kitokių priežasčių šiuo metu nerodomi bendrame sąraše.

Metinis atlyginimo vidurkis šioje agentūroje yra 3 470 eurų (neatskaičiavus mokesčių)[6]. Tad VšĮ „Go Vilnius“ darbuotojai „į rankas“ vidutiniškai gauna ~2 100 eurų. Kadangi jau žinome, kad agentūros direktorė džiaugiasi net 10 000 eurų atlyginimu ir taip iškelia vidurkį, verta dirstelėti ir į kitus darbuotojus. Tiesa, jų atlyginimai neatskaičius mokesčių yra kur kas kuklesni. Šių metų I ketvirtį „Go Vilnius“ darbuotojai gavo tokius atlyginimus[7]:

  • Skyriaus/padalinio vadovas: 4 960 Eur,
  • Vyr. projektų vadovas: 3 432 Eur,
  • Projektų vadovas: 2 697 Eur,
  • Informacijos specialistas: 1 549 Eur.


Jei lyginsime šių darbuotojų atlyginimus su vidutiniu mėnesiniu bruto darbo užmokesčiu Lietuvoje, jie uždirba daugiau. 2024 metų pirmąjį ketvirtį vidutinis mėnesinis darbo užmokestis sudarė 2 161 eurą. Viešajame sektoriuje vidutinis mėnesinis darbo užmokestis neatskaičius mokesčių sudarė 2 249,6 eurus, o privačiajame – 2 124,6 eurus[8].

Vilniaus savivaldybei priklausančių įmonių vadovai uždirba daugiau nei miesto meras

Vilniaus biurokratai uždirba dideles sumas. Willfriedo Wende'o/Unsplash nuotrauka
Vilniaus biurokratai uždirba dideles sumas. Willfriedo Wende'o/Unsplash nuotrauka

Nors VšĮ „Go Vilnius“ projektų vadovų atlyginimai neatrodo itin dideli lyginant su šalies vidutiniu mėnesiniu darbo užmokesčiu, tačiau direktorės D. Aleksandravičienės alga – jau kitas klausimas. Specialistė gauna beveik 10 000 eurų valdydama tik vieną įstaigą, o štai visą miestą valdantis Vilniaus meras tenkinasi 6 249 eurų atlyginimu[9]. Tiesa, už jį kur kas daugiau uždirba ir Vilniaus savivaldybės administracijos vadovas, gaunantis 8 570 eurų.

Kalbant apie Vilniaus savivaldybei priklausančias įmones, čia galima rasti ir daugiau vadovų, gaunančių išties nekuklų atlyginimą. Pavyzdžiui, „Vilniaus šilumos tinklų“ generalinis direktorius 2024 m. pirmąjį ketvirtį uždirbo 8 776 eurus. Šeši „Vilniaus vandenų“ administracijos vadovai, bent jau žvelgiant į 2023 metų duomenis, uždirbo 8 617 eurų neatskaičius mokesčių[10].

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) aukščiausio lygio vadovai gali pasigirti 6 900 eurų atlyginimu neatskaičius mokesčiu. O „Grindoje“ aukščiausio lygmens vadovai uždirbo 6 295 eurus popieriuje. Vilniaus duomenų centras „ID Vilnius“ šių metų pirmąjį ketvirtį savo vadovams irgi nepagailėjo gan gerų atlyginimų – 6 255 eurų popieriuje. Taigi, dirbti Vilniaus savivaldybei pavaldžių įmonių vadovais išties apsimoka.

avatar
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Valstybės tarnybos portalas. DARBUOTOJŲ PAGAL DARBO SUTARTĮ KONKURSO APRAŠYMAS Valstybės tarnybos portalas
2.arrow_upward
Aleksandras Nemunaitis. Beveik prieš tris savaites Facebook
3.arrow_upward
Aleksandras Nemunaitis. "Kompetencija" už 10 000 Eur per mėnesį Facebook
4.arrow_upward
Go Vilnius. Apie „Go Vilnius“ Go Vilnius
6.arrow_upward
Rekvizitai.lt. GO Vilnius, VšĮ atlyginimų vidurkis Rekvizitai.lt
8.arrow_upward
Irtautė Gutauskaitė, Jovita Budreikienė. Darbo užmokestis pirmąjį ketvirtį išaugo 2,4% Verslo žinios
9.arrow_upward
Vilnius.lt. Darbo užmokestis Vilnius.lt