Suprasti akimirksniu
  • Seimas iki 5 proc. sumažino kartelę koalicijoms kandidantuojančioms Europos parlamento rinkimuose
  • Keičiasi pagal rinkimų kvotas nepaskirstytų mandatų skyrimo tvarka
Šaltiniai
Europos parlamentas
Europos parlamentas. Unsplash nuotrauka

Seimas iki 5 proc. sumažino kartelę koalicijoms kandidantuojančioms Europos parlamento rinkimuose

Seimas pritarė siūlymui Rinkimų kodekse atsisakyti reikalavimo, nustatančio, kad jungtinis (ar jam prilygintas) kandidatų sąrašas gali gauti Europos Parlamento narių mandatų, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų. Kodekse įtvirtinta, kad jungtinis (ar jam prilygintas) kandidatų sąrašas gali gauti mandatų, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

„Šis pataisymas didelės esmės nekeičia, nes, nepaisant to, kad kartelė yra 5 proc., yra dar toks dalykas, kaip mandatų skirstymo kvota, kuri Lietuvoje dėl mažo mandatų skaičiaus Europos Parlamente yra ženkliai didesnė nei 5 proc. 2014 metais, norint gauti mandatą reikėjo 7,98 proc. balsų, 2016 metais – 6,52 proc. 5 proc. riba reiškia, kad ją peržengusi politinė jėga arba koalicija tiesiog dalyvauja skirstant mandatus ir jos kvota yra skaičiuojama“, – projekto pristatymo metu sakė vienas jo iniciatorių Seimo narys Andrius Vyšniauskas.

Keičiasi pagal rinkimų kvotas nepaskirstytų mandatų skyrimo tvarka

Priimtais pakeitimais taip pat nustatyta, kad pagal rinkimų kvotas nepaskirstyti mandatai bus skirstomi po vieną kandidatų sąrašams, dalyvaujantiems skirstant mandatus, vietoj šiuo metu numatyto skirstymo kandidatų sąrašams, gavusiems mandatų.

Rinkimų kodekso pataisoms (projektas Nr. XIVP-3513(2) pritarė 107, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 4 Seimo nariai.

Pranešimą pateikė Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo Kanceliarija.