Rusijos, Šiaurės Korėjos ir Kinijos sąjungai stiprėjant, Europa ir Japonija ruošia atsaką

PasaulisRegina Jankauskiene
Suprasti akimirksniu
Susitarimai
Susitarimai. Asociatyvus DI paveikslėlis

Rusijos ir Šiaurės Korėjos suartėjimas – jų pačių reikalas, sako Kinija

Penktadienį Kinija pareiškė, jog stiprėjantys Pchenjano ir Maskvos ryšiai yra „jų pačių reikalas“. Tokiu būdu Pekinas pabrėžė savo neutralumą šiame konflikte, kai Jungtinės Valstijos perspėjo apie Šiaurės Korėjos karių buvimą Rusijoje ir galimą jų įsitraukimą į konfliktą Ukrainoje.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Lin Jianas, atsakydamas į klausimus dėl Rusijos ir Šiaurės Korėjos karinio bendradarbiavimo, pareiškė: „Šiaurės Korėja ir Rusija yra dvi nepriklausomos suverenios valstybės. Tai, kaip jos plėtoja dvišalius ryšius, yra jų pačių reikalas.“

Nepaisant JAV žvalgybos duomenų, jog apie 8 000 Šiaurės Korėjos karių gali būti dislokuoti Kursko srityje netoli Ukrainos, Kinija tvirtino, kad „nežino konkrečios Šiaurės Korėjos ir Rusijos dvišalių mainų ir bendradarbiavimo padėties“.

Kinijos atsakymas rodo atsargumą ir nenorą tiesiogiai kištis į augantį konfliktą, nors Pekinas pabrėžė, kad jo pozicija lieka ta pati – jis tikisi, jog „įvairios šalys skatins padėties sušvelninimą ir sieks politinio Ukrainos krizės sprendimo“.

Japonija stiprina ryšius su Europos Sąjunga – pasirašė saugumo ir gynybos paktą

Reaguodamos į stiprėjančias Azijos-Rusijos sąjungas, Japonija ir Europos Sąjunga pasirašė naują saugumo ir gynybos paktą, kuris, pasak Europos Sąjungos užsienio politikos įgaliotinio Josep Borrellio, yra „istorinis ir savalaikis žingsnis“. Šis susitarimas numato glaudesnį bendradarbiavimą, daugiau bendrų karinių pratybų bei dialogą gynybos pramonės srityje.

Tokijuje vykusiame susitikime Europos ir Japonijos pareigūnai pabrėžė, kad šis paktas leis stiprinti gynybinį pajėgumą ir strateginę partnerystę. Atsižvelgiant į augančią Šiaurės Korėjos ir Rusijos grėsmę, Europos Sąjunga siekia stiprinti savo ryšius su Japonija, užtikrinti gynybą bei plėsti bendradarbiavimą, kuris taps atsvara didėjančioms Rusijos ir Šiaurės Korėjos bendradarbiavimo apimtims.

Maskvos, Pchenjano ir Pekino trio stiprėja

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas po susitikimo su Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministre Choe Son Hui patvirtino, jog tarp Maskvos ir Pchenjano kariuomenių bei specialiųjų tarnybų užsimezgė „labai glaudūs ryšiai“. Šie komentarai tik dar labiau patvirtina sustiprėjusį karinių mainų intensyvumą tarp šių šalių. S. Lavrovas taip pat išreiškė „dėkingumą“ Šiaurės Korėjai už jos „principingą poziciją įvykių Ukrainoje atžvilgiu“. Tuo tarpu Choe Son Hui teigė, kad Šiaurės Korėja iki pat „pergalės dienos“ palaikys Rusiją.

Pasak kai kurių ekspertų, tokia glaudi Šiaurės Korėjos ir Rusijos sąjunga kelia grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir regioniniam saugumui. Anksčiau šią vasarą Maskva su Pchenjanu pasirašė abipusės gynybos paktą, kuris suteikia galimybes glaudžiau koordinuoti karinius veiksmus bei dalintis ištekliais, o tai gali lemti dar didesnį įtampų augimą.

Stiprėjantys Pchenjano, Maskvos ir Pekino ryšiai bei nauji Europos ir Japonijos saugumo susitarimai atskleidžia, jog pasaulio geopolitinė padėtis tampa vis labiau poliarizuota. Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkų teigimu, tokios sąjungos kelia rimtą grėsmę taikai ir stabilumui. Tuo tarpu Kinija, atsargiai stebėdama šias sąjungas, pasirinko neutralumo liniją, bandydama išlaikyti pusiausvyrą tarp savo ekonominių interesų Vakaruose ir politinių ryšių su Rusija bei Šiaurės Korėja.

Toks pasaulio galių persiskirstymas ir atsargūs Kinijos komentarai rodo, jog šie santykiai ateityje gali turėti dar platesnių geopolitinių pasekmių, o pasaulio didvalstybėms teks priimti svarbius sprendimus, siekiant užtikrinti ilgalaikę taiką ir saugumą.