Įtampai Artimuosiuose Rytuose augant, siūloma atidėti keliones į Izraelį
Dabartinė situacija Artimuosiuose Rytuose tampa vis įtemptesnė, ir konfliktas tarp Izraelio, Libano bei Irano gali eskaluotis, sukeldamas pavojų visame regione. Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) ragina keliautojus atidžiai sekti naujienas ir kelionių rekomendacijas, kad užtikrintų savo saugumą.
Po 2023 m. spalio 7 d. įvykdytų Hamas teroristų atakų Izraelyje šalis paskelbė karo padėtį. URM rekomenduoja Lietuvos piliečiams šiuo metu nevykti į Izraelį. Tiems, kurie jau yra Izraelyje, patariama imtis atsargumo priemonių: likti saugioje vietoje, vengti būti prie langų, turėti būtiniausių atsargų, maisto ir grynųjų pinigų. Svarbu žinoti artimiausios slėptuvės vietą.
URM pranešė: „Saugumo situacija šalyje kinta labai greitai, todėl būtina nuolat sekti oficialią Izraelio institucijų informaciją ir vadovautis vietos valdžios patarimais.“ Ministerija taip pat primygtinai rekomenduoja nevykti į tam tikras Izraelio ir Palestinos teritorijas, ypač pasienio ruožą su Gazos ruožu, Jeruzalę, Vakarų Krantą, Golano aukštumas, pasienį su Libanu bei Jenino, Nabluso ir Hebrono regionus Palestinoje.
Jei esate Izraelyje sekite skrydžių informaciją, turėkite konsulinės pagalbos kontaktus
Dėl saugumo situacijos Izraelyje skrydžiai gali būti atšaukti arba pakeistas jų laikas. Konsulinė pagalba Izraelyje teikiama ribotai arba visai neteikiama. Prireikus galima kreiptis į Lietuvos ambasadą Izraelio Valstybėje el. paštu [email protected], [email protected] arba telefonu +972 3 6958 685. Ambasados nedarbo metu skubios konsulinės pagalbos galite kreiptis į URM telefonu +370 5 236 2444 arba el. paštu [email protected].
Jei esate Izraelyje arba Palestinoje ar planuojate ten keliauti, rekomenduojama užsiregistruoti užpildant kelionės registracijos formą, kad prireikus būtų galima susisiekti dėl konsulinės pagalbos. URM taip pat rekomenduoja parsisiųsti programėlę „Keliauk saugiai“, kad gautumėte aktualią konsulinę informaciją ir pranešimus krizinių situacijų metu.
URM pateikė svarbias rekomendacijas keliaujantiems Izraelyje
- Gazos ruožas: „Gazos ruožas dėl vykstančių karinių veiksmų šiuo metu yra nepasiekiamas.“
- Rytų Jeruzalė: „Nesilankykite Rytų Jeruzalės rajonuose (Ras al-Amud, At-Tur/Mount of Olives, Wadi Al-Joz, Silwan ir kt.), kur saugumo padėtis neprognozuojama dėl pasikartojančių riaušių.“
- Pasienio ruožai: „Nevykite į pasienio ruožus su Sirija ir Libanu bei Izraelio kontroliuojamas Golano aukštumas, Shebaa Farms ir Ghajjar rajonus.“
- Saugumo padėtis Jeruzalės senamiestyje ir Rytų Jeruzalėje išlieka nestabili dėl smurtinių incidentų ir teroro išpuolių.
- Lietuvos piliečiams Jeruzalėje rekomenduojama imtis ypatingų atsargumo priemonių: lankyti religinius ir kitus objektus organizuotomis ekskursijomis, padidinti saugumo priemones naudojantis viešuoju transportu.
- „Venkite demonstracijų ir masinių susibūrimų, nedelsiant pasišalinkite jiems prasidėjus.“
- Golano aukštumose stebėkite įspėjamuosius ženklus dėl minų pavojaus.
- Gerbkite visų religijų papročius ir tradicijas.
- Žydų ultra-ortodoksų gyvenamuose rajonuose lankykitės tik tinkamai apsirengę, atsižvelkite į šabo tradicijas.
- Už narkotinių medžiagų laikymą, vartojimą ir pervežimą taikomos griežtos bausmės.
- Apsidrauskite sveikatos ir kelionių draudimu.
- „Pasikeitus saugumo padėčiai oro linijų bendrovės gali keisti ar nutraukti skrydžius į Izraelį be išankstinio įspėjimo. Rekomenduojame sekti bilietus pardavusių avialinijų, kelionių agentūrų, Tel Avivo ir Eilato oro uostų informaciją.“[1]
Lietuviai taip pat raginami skubiai išvykti iš Libano
Tęsiantis įtampai Artimuosiuose Rytuose, kariniai veiksmai gali labai greitai paaštrėti ir sukelti pavojų platesniame regione. Jei jau esate vienoje iš Artimųjų Rytų regiono valstybių, sekite naujausias žinias ir kelionių rekomendacijas.
URM rekomenduoja nevykti į Libaną, o esantiems ten Lietuvos piliečiams – kuo greičiau išvykti dėl itin nestabilios saugumo padėties, didelės teroristinių išpuolių rizikos ir galimų karinių veiksmų.
„Atsižvelgdami į karo veiksmų eskalavimą Libane ir įtampą visame regione, kuri galimai dar labiau padidės, kviečiame LR piliečius išvykti iš Libano, kol vis dar yra komercinių skrydžių. Kai kurios oro linijos laikinai sustabdė skrydžius į Beiruto oro uostą. Kiti skrydžiai gali būti atšaukti.“
URM pabrėžia, kad konsulinė pagalba Libane teikiama ribotai arba visai neteikiama.
Pavojingiausios zonos: pasienio su Izraeliu teritorijos, ypač į pietus nuo Litani upės, pietinė Beiruto dalis, Tripolis (Trablos), šiaurinė Bekaa slėnio dalis ir Hermelio rajonas, palestiniečių pabėgėlių stovyklos, pasienio su Sirija ruožas. Pavojinga visame Beirute, Sidone (Saidos dalis) ir pietinėje Bekaa slėnio dalyje.[2]
Patartina stebėti oro uostų informaciją, nes susisiekimas su Libanu gali būti ribojamas.
URM patarimai Lietuvos piliečiams Libane
Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie nusprendė vykti į Libaną arba šiuo metu ten yra, rekomenduojama atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:
- Izraelio vizos ar įvažiavimo spaudas pase: Net ir turintys galiojančią Libano vizą asmenys, kurių pase yra Izraelio vizos ar įvažiavimo spaudas, į Libaną nebus įleidžiami. Toks pat draudimas galioja, jei pase yra Egipto ir Izraelio bei Jordanijos ir Izraelio sausumos sienos kirtimo spaudas.
- Libano institucijos atidžiai tikrina kiekvieno atvykstančio į Libaną asmens duomenis Ieškomų ar nuteistų už nusikaltimus Libane duomenų bazėje. Kilus menkiausių įtarimų, asmenys sulaikomi tol, kol neįrodo, kad įrašai duomenų bazėse su jais nesusiję.
- Griežtai rekomenduojama nesilankyti, nefotografuoti ir nestebėti aplinkos palestiniečių stovyklose ar netoli jų, Bekaa slėnyje, Baalbeke, Pietų Libane ir kitose vietovėse. Dėl įtemptos padėties Gazoje užsieniečiai gali būti greičiau įtariami šnipinėjimu. Tai ypač pasakytina apie Hezbollah kontroliuojamas sritis. Dažnai sulaikomi ne tik išvykstantys, bet ir įvažiuojantys į Libaną asmenys, jei nustatoma, kad jie lankėsi ir stebėjo minėtąsias teritorijas. Sulaikymo terminas gali trukti iki trijų savaičių.
- Užsikrėtimo cholera atvejai: Nuo 2022 m. spalio Libane padažnėjo užsikrėtimo cholera atvejų. Cholera yra bakterinė liga, kuria užsikrečiama per užterštą geriamąjį vandenį ar maistą. Būtina vartoti tik virintą arba į butelius išpilstytą vandenį. Vandens iš čiaupo gerti nerekomenduojama. Valgykite tik gerai termiškai apdorotą maistą.
Jei šiuo metu esate Libane, užpildykite kelionės registracijos formą, kad URM galėtų su jumis susisiekti dėl konsulinės pagalbos.
Būkite budrūs ir sekite oficialią informaciją.