„Nemuno aušros“ reklama apie steigiamą banką „Vytis“ sukėlė šaršalą
Lietuvos politinėje arenoje neseniai kilo aštri diskusija dėl valstybinio banko steigimo, kurio iniciatyvą iškėlė partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis. Savo reklamoje socialiniuose tinkluose partija skelbė:
„Valstybinis bankas „Vytis“ bus įsteigtas! Kasmet stebime kylančius banko paslaugų įkainius, gyvenantys regionuose piktinasi, kad bankomatai toli ir sunkiai pasiekiami, o verslininkai, ieškantys galimybės skolintis, dejuoja, kad vis sunkiau susitarti dėl paskolų palankiomis sąlygomis. Kodėl taip yra? Mažas bankų skaičius ir dėl to menka jų konkurencija neskatina bankų kovoti dėl kliento.“
Žemaitaitis taip pat nurodė konkrečius planus dėl naujo banko veiklos:
„Vienas iš konkurencijos bankininkystės sektoriuje didinimo būdų – naujo valstybinio banko įkūrimas. Savo kelią jis galėtų pradėti kaip investicinis bankas, vėliau plėsdamas veiklą į komercinį sektorių.“
Jis pateikė ir kitų šalių pavyzdžius, sakydamas:
„Antai, valstybinis bankas Lenkijoje teikia lengvatinius kreditus ir garantijas verslui bei gyventojams, pavyzdžiui, mažų įmonių verslo pradžiai, šeimų su vaikais būsto įsigijimui, socialinio verslo pradžiai ir plėtrai, eksporto plėtrai, socialinio būsto statybai. Austrija, Vokietija, Belgija, Lenkija gali. Kodėl negalime mes? Galime! Ir mes turėsime drąsos tai padaryti.“
D. Vanhara griežtai kritikuoja „Nemuno aušros“ siūlymą dėl banko „Vytis“
Šis Žemaitaičio pasiūlymas sulaukė griežtos Nacionalinio susivienijimo nario Dominyko Vanharos kritikos. Dominykas Vanhara yra teisininkas, finansų teisės ekspertas, turintis ilgametę patirtį bankų sektoriuje, kurioje yra sukaupęs gilių žinių apie finansines paslaugas ir teisines subtilybes. Vanhara, reaguodamas į Žemaitaičio pareiškimą, teigė:
„Ponas Žemaitaitis nurodo, kad tas valstybinis bankas „Vytis“ veiklą pradėtų kaip investicinis bankas. Kas reiškia, kad p. Žemaitaitis ir jo partijos kolegos gal yra matę Holivudo filmų ar kažką viena ausimi yra girdėję, kad yra tokia bankų rūšis, kaip „investicinis bankas“, tai, kadangi laiko, jog už Nemuno aušrą vis tiek balsuos ne patys aštriausi pieštukai penale, todėl nusprendė, kad „sueis“.“
Vanhara toliau detalizuoja:
„Savo ruožtu, jei atsiverstumėte Lietuvos Respublikos bankų įstatymą, pamatytumėte, kad ten tokios bankų rūšies, kaip „investicinis bankas“, nėra. Ta antroji bankų rūšis, kurią minėjau aukščiau, yra ne „investiciniai“, bet SPECIALIZUOTI BANKAI. Savo ruožtu, jei atkreiptumėte dėmesį į Lietuvos Respublikos bankų įstatymo 4 str. 5 d. nustatytą reglamentavimą, pamatytumėte, kad būtent specializuoto banko licenciją turintis bankas būtent INVESTICINIŲ PASLAUGŲ TEIKTI NETURI TEISĖS.“
Vanhara taip pat kritikuoja „Nemuno aušros“ siūlymą, teigdamas, kad jų pateikta informacija nesuderinama su galiojančiais teisės aktais ir parodo gilų nesupratimą apie bankų veiklą:
„Paminėtoje citatoje visų mylimas ir labai gerbiamas Nemuno aušros pirmininkas aiškiai nurodo, kokias tad paslaugas tas nemunaušriečių įsteigtas valstybinis „investicinis“ bankas „Vytis“ turėtų teikti. Grįžkite keliom pastraipom aukščiau ir pamatysite, kad nei viena šių paslaugų nėra investicinė paslauga.“
Apibendrindamas savo poziciją, Vanhara daro išvadą:
„Viską reziumuojant, puikiai matote, kad Nemuno aušra ir jos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis neturi žalio supratimo, kokios yra bankų licencijų rūšys pagal Lietuvos Respublikos bankų įstatymo nustatytą reglamentavimą, neturi absoliučiai jokio supratimo, kas yra tie investiciniai bankai, neturi jokio supratimo, kokios yra investicinės paslaugos, bet valstybinį investicinį banką „Vytis“ steigs.“
A. Širinskienė, kaip „Nemuno aušros“ narė, vėl skuba į teisėjo vaidmenį
Agnė Širinskienė, visai neseniai teisėjavusi kituose puolimuose prieš partijos kolegas, ir šįkart neatsiliko. Vos tik pasigirdo kritika partijos „Nemuno aušra“ atžvilgiu, Širinskienė skubiai įsitraukė į diskusiją ir atsakė į Vanharos išsakytas pastabas. Ji pažymėjo, kad valstybinio banko idėja nėra nauja:
„Nesriūbaukit, nes per kelis kvartalus girdisi. Jei nuo ko nusižiūrėjom, tai nuo Nausėdos rinkimų kampanijos, kuri baigėsi anksčiau, nei liepa.“
Širinskienė taip pat paragino atlikti platesnį kitų šalių praktikos tyrimą, sakydama:
„O jei rimtai – sena kaip šimtmetis iniciatyva, kurios niekas iki šiol rimtai nesiėmė. O dėl kritikos ir galimumo – pasidarykit kitų valstybių analizę.“
Žinoma, kaip ir ankstesniais atvejais, Širinskienė nepraleido progos pažvelgti į konkurentų problemas, atkreipdama dėmesį į Nacionalinio susivienijimo partijos vidinius iššūkius:
„Sėkmės rinkimuose, nuoširdžiai užjaučiu, kad dalis jūsų perbėgėlių pasirinko LVŽS ir dabar aiškina, kad esat konservatorių projektas, nes balsuojant už jus balsai atitenka konservatoriams.“