Norima iškelti ir perlaidoti miestų aikštėse palaidotus sovietų karius

LietuvaDaiva Klimaitiene
Suprasti akimirksniu
kapai
Desovietizacijos komisija nusprendė, kad miestų ir miestelių aikštėse, skveruose palaidoti sovietų karių palaikai turėtų būti iškelti ir perlaidoti. Unsplash nuotrauka

Desovietizacijos komisija nusprendė iš miestų aikščių iškelti sovietų karių kapus

Desovietizacijos komisija nusprendė, kad miestų ir miestelių aikštėse, skveruose palaidoti sovietų karių palaikai turėtų būti iškelti ir perlaidoti. Šis sprendimas grindžiamas tarptautinėmis sutartimis, kurios įpareigoja gerbti teritorijoje palaidotas karo aukas. Komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas pabrėžė, kad šie palaidojimai sovietmečiu buvo sąmoningai atliekami miestų centruose, siekiant kurti naratyvą apie „Didįjį Tėvynės karą“.

Toks sprendimas kelia daug diskusijų, nes kapų perlaidojimas gali būti laikomas istorijos iškraipymu ir nepagarba žuvusiesiems. Tiek Šiauliuose, tiek Merkinėje palaidoti karių palaikai turi istorinę ir kultūrinę vertę, todėl jų iškėlimas gali sukelti ne tik vietinių gyventojų, bet ir tarptautinės bendruomenės pasipiktinimą.

Šiaulių ir Merkinės kapai gali būti perkelti be jokių teisinių kliūčių

Seimo sprendimas įtraukti sovietų karių kapus į viešųjų objektų sąrašą, kuriuose draudžiama propaguoti totalitarinius ir autoritarinius režimus, buvo prieštaringas. Nustatyta, kad tokiems objektams negaliotų kultūros paveldo apsauga, todėl Šiaulių ir Merkinės kapai gali būti perkelti be jokių teisinių kliūčių. Šiaulių miesto meras Artūras Visockas jau kreipėsi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, kad šis pripažintų, jog Šiaulių centre esanti Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta propaguoja totalitarinį režimą.

Šis sprendimas kelia klausimų dėl politinių motyvų ir jų poveikio istoriniam paveldui. Kultūros vertybių registro duomenimis, Šiaulių centre palaidoti 52 sovietų kariai, o Merkinėje – 224 kariai, žuvę Antrajame pasauliniame kare.

Lietuva yra pasirašiusi Ženevos konvenciją, pagal kurią privalo gerbti jų teritorijoje palaidotas karo aukas ir nesikišti į kapinių pertvarkymą

Sovietų karių kapų iškėlimas gali būti laikomas istorijos iškraipymu. Kad ir kaip būtų, šie kapai yra dalis Lietuvos ir pasaulio istorijos. Komisijos sprendimas gali sukelti neigiamų pasekmių tarptautiniu mastu, nes tai gali būti suvokiama kaip neigiamas požiūris į Antrojo pasaulinio karo aukas.

Kultūros paveldo departamento duomenimis, Merkinėje sovietų karių kapai įsteigti XX amžiaus penktame dešimtmetyje, o 2007 metais atnaujintos paminklinės plokštės su 240 žuvusių karių pavardėmis. Šių kapų iškėlimas gali pakenkti Lietuvos įvaizdžiui ir sukelti tarptautinį pasipiktinimą. 

Lietuvoa yra pasirašiusi Ženevos konvenciją, kuri reikalauja, kad šalys gerbtų jų teritorijoje palaidotas karo aukas ir nesikištų į kapinių pertvarkymą. Šiaulių ir Merkinės kapų iškėlimas gali pakenkti Lietuvos įvaizdžiui ir sukelti tarptautinį pasipiktinimą, nes tai gali būti suvokiama kaip šios tarptautinės sutarties pažeidimas.