Morganos Danielės Seime nebebus, vienmandatėje laimėjo oponentė

Rinkimai 2024Daiva Klimaitiene

Laisvės partijos narė Morgana Danielė po šio Seimo rinkimų antrojo turo nebegavo mandato ir palieka Seimą. Po gan atkaklios kovos Vilniaus Žirmūnų vienmandatėje apygardoje ji pralaimėjo konservatorei Paulei Kuzmickienei, kuri surinko 55,89 proc. balsų. Pirmajame ture Danielė turėjo kuklesnę paramą (15,02 proc.), tačiau antrajame etape ją pasiekusi rinkėjų parama nebuvo pakankama pergalei.

Nors jos kadencija nebuvo ilga, Danielė tapo viena kontroversiškiausių figūrų Lietuvos politinėje scenoje, garsėjusi požiūriu į progresyvią socialinę politiką. Ji buvo ištikima mažumų, žmogaus teisių ir priklausomybių reformos gynėja, o jos iškelti klausimai, tokie kaip narkotikų dekriminalizacija ir vienalyčių partnerysčių įteisinimas, sukėlė nemažą rezonansą.

Danielė pritraukė visuomenės dėmesį ir dėl savo nestandartinių pasirinkimų bei pasisakymų, kurie dažnai buvo interpretuojami kaip ekscentriški. Vienas labiausiai visuomenės aptarinėjamų jos sprendimų – pasirinkimas savo sūnui auklę samdyti iš priklausomybių centro, kurią sudarė buvęs heroino vartotojas ir kalėjimo patirties turintis asmuo. Šis sprendimas sukėlė karštas diskusijas, ar tokia auklė tinkama kūdikiui ir kokią žinią tai siunčia visuomenei.

Be to, Danielė buvo žinoma dėl viešų pasisakymų, kuriais gynė narkotikų politikos liberalizavimą. Ji siekė, kad priklausomybės problemos būtų sprendžiamos kaip sveikatos priežiūros klausimas, o ne kriminalinis nusikaltimas, pasisakydama už bausmių mažinimą ir gydymo skatinimą. Tačiau, prisipažinusi apie asmeninį polinkį „pavartoti”, Danielė susilaukė ir kritikos, ar jos nuostatos neperžengia politinės etiketo ribų.

Danielės pastangos taip pat apėmė kovą prieš diskriminacinius žodžius, kai ji siūlė draudimą naudoti terminus, tokius kaip „narkomanas“ ar „alkoholikas“, siekdama kurti jautresnę aplinką priklausomybių turintiems asmenims.

Nors M. Danielė įnešė šviežumo ir diskusijų į Seimo darbotvarkę, jos palikimas lieka prieštaringas: vieniems ji – progresyvi politikė, siekianti atverti naujas laisvės erdves ir suteikti visuomenei galimybę permąstyti įsisenėjusius stereotipus, kitiems – per toli einanti ir konservatyvų rinkėją atstumianti figūra.