JAV panika dėl dronų: susirūpinta dėl piliečių saugumo

Pasaulis, SaugumasMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Pastebėti dariniai danguje
JAV panika dėl dronų Naujajame Džersyje: susirūpinta dėl šalies saugumo. Youtube stop kadras

Naujojo Džersio gubernatorius ir JAV senatorius sekmadienį išvyko į dronų medžioklę

Kurį laiką tiek užsienio, tiek Lietuvos naujienų portalai netyla, esą kai kurių užsienio šalių dangų braižo objektai, greičiausiai – dronai. Reginiai ne tik gimdo sąmokslo teorijas, bet ir verčia slėptis po antklode. Nors galutinė išvada nenustatyta, pranešama, jog dronai jau kurį laiką stebimi virš kai kurių Naujojo Džersio rajonų Jungtinėse Valstijose[1]. Dėl to Naujojo Džersio gubernatorius Philas Murphy ir JAV senatorius Andy Kimas sekmadienį išvyko į dronų medžioklę.
Pastebėti dariniai danguje
Naujojo Džersio gubernatorius ir JAV senatorius sekmadienį išvyko į dronų medžioklę. Youtube stop kadras

„Visuomenė nusipelno atsakymų – mes ir toliau spausime federalinę vyriausybę suteikti daugiau informacijos bei išteklių“, – tikino Ph. Murphy. Visgi, šis patikino, esą dronai nekelia grėsmės visuomenės saugumui. Tačiau su tuo sutiko ne visi. Dalis savivaldybių įstatymų leidėjų ragino nustatyti griežtesnes taisykles, pagal kurias būtų galima nustatyti, kam iš tiesų priklauso bepiločiai orlaiviai.

Kad atsekti „galus“, FTB – viena iš kelių tyrimą atliekančių agentūrų, prašo šalies gyventojų pasidalyti vaizdo įrašais, nuotraukomis ir kita informacija, kurioje galimai yra fiksuojami dronai.

Iš pradžių objektai pastebėti virš JAV ypatingos svarbos infrastruktūros objektų

Iš pradžių objektai pastebėti virš JAV ypatingos svarbos infrastruktūros objektų. Naujojo Džersio policijos viršininkas Džozefas Orlando gruodžio 4 d. perspėjo, kad virš Picatinny Arsenal bendrovės, kuriančios ginklus JAV kariuomenei, pasirodę dronai kelia pavojų. Paisydama saugumo sumetimų, JAV federalinė aviacijos administracija įvedė apribojimus bepiločių orlaivių skrydžiams toje teritorijoje, FTB tuo tarpu pradėjo tyrimą. Nepaisant to, bepiločių orlaivių skaičius tik didėja.

Strėlės dėl nepakankamai griežtų sprendimų sminga į Joe Bideno administraciją. Dėl vangių veiksmų pastarąją kaltina Donaldas Trumpas. Socialiniame tinkle šis skelbė:

„Vyriausybė žino daugiau, nei sako. Tegul visuomenė sužino, ir dabar. Priešingu atveju, numuškite juos!!!“. 
Pasisakymas
Iš pradžių objektai pastebėti virš JAV ypatingos svarbos infrastruktūros objektų. Socialinių tinklų įrašas/ekrano nuotrauka
Kad nuraminti vietos žmones, šeštadienį Baltuosiuose rūmuose surengtame pokalbyje FTB, Pentagono, Federalinės aviacijos administracijos bei kitų agentūrų pareigūnai tikino, esą dronai nekelia grėsmės nei nacionaliniam, nei visuomenės saugumui. Tąsyk tarnybos pranešė, kad daugelis dronų – teisėtai skraidantys pilotuojami orlaiviai[2]

Žinoma, kad, pastebėjus dronų antplūdį, buvo uždaryta oro erdvė netoli Deitono (Ohajo valstija) esančios Wright-Pattersono oro pajėgų bazės. Penktadienio vakarą dėl dronų veiklos oro erdvėje buvo maždaug valandą uždaryti Stiuarto tarptautinio oro uosto pakilimo ir nusileidimo takai.

Konektikuto senatorius Richardas Blumenthalis ketvirtadienį sakė, kad dronai turėtų būti „numušti, jei reikia“. Prie jo prisidėjo ir Naujojo Džersio kongresmenas, raginęs Pentagoną leisti panaudoti jėgą vienam ar keliems dronams numušti, kad būtų galima išsiaiškinti, kas juos dislokavo.

„Šių bepiločių orlaivių manevravimas rodo, kad jie turi karinę galią, todėl kyla klausimas, ar jie nebuvo dislokuoti siekiant išbandyti mūsų gynybinius pajėgumus, ar dar blogiau, smurtaujančių diktatūrų, galbūt Rusijos, Kinijos, Irano ar Šiaurės Korėjos,“ – sakė JAV respublikonas Chrisas Smithas.

Tačiau Monmuto apygardos šerifas Shaunas Goldenas tvirtino, jog žmonės neturėtų numušinėti dronų.

Naujojo Džersio politikai nusivylę dėl federalinės vyriausybės neveiksnumo pastebėjus dronus

Laužant galvą, kas pasiuntė dronus, susirūpinta dėl šalies saugumo[3]. Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo komunikacijos klausimais Johnas Kirby sakė:

„Šiuo metu neturime įrodymų, kad dronai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui ar visuomenės saugumui arba yra susiję su užsieniu“. Nors pranešta apie daugybę bepiločių orlaivių, Kirby teigė, esą vaizdo įrašai rodo, kad daugelis „objektų yra pilotuojami orlaiviai, kurie naudojami teisėtai“. 
Pastebėti dariniai danguje
Naujojo Džersio politikai nusivylę dėl federalinės vyriausybės neveiksnumo pastebėjus dronus. Youtube stop kadras

Tačiau žmonės siekia aiškesnės informacijos. 

Naujojo Džersio asamblėjos narys Eric Peterson gruodžio 14 d. pareiškė, kad vyriausybė apgaudinėja amerikiečius.

„Jie mums meluoja. Pirmiausia jie sako, kad jūs nematote to, ką matote. O tada jie sako, kad nežino, kas tai yra. Jie nežino, kas vyksta. Visa tai yra melas“, – sako politikas[4].

Keletas Naujojo Džersio politikų taip pat reiškė nusivylimą dėl federalinės vyriausybės neveiksnumo.

Spėjama, kad dronai gali išvengti radarų, nes neskleidžia dažnių

Privačios oro erdvės saugumo įmonės pasidalijo įžvalgomis, kaip tyrėjai Naujajame Džersyje galėtų sekti naujausius dronų apsireiškimus.

„Galite aptikti radijo dažnio signalą “, – sakė Mary-Lou Smulders, privačios oro erdvės apsaugos įmonės „Dedrone“ vyriausioji rinkodaros pareigūnė. Kita vertus, manoma, galbūt dronai gali išvengti radarų aptikimo, nes neskleidžia dažnių. 

FTB, Krašto saugumo departamentas ir kitos federalinės bei valstijų agentūros ir toliau tiria situaciją. Žinoma, jog vieni pirmųjų dronų buvo pastebėti lapkričio viduryje netoli Moriso apygardos. Nuo lapkričio 13 d. iki gruodžio 6 d. buvo gauta 11 pranešimų apie vakaro dronų veiklą netoli Whartone esančio objekto. Kai kurie žmonės dronus apibūdino kaip dviračio ar netgi automobilio dydžio.

Gynybos sekretorius L. Austinas pasirašė įslaptintą „Kovos su bepilotėmis sistemomis strategiją”

Gruodžio 5 d. išplatintame pranešime pažymima, kad gynybos sekretorius Lloydas Austinas pasirašė įslaptintą „Kovos su bepilotėmis sistemomis strategiją“ kartu su Gynybos departamentu.

Pastebėti dariniai danguje
Gynybos sekretorius L. Austinas pasirašė įslaptintą „Kovos su bepilotėmis sistemomis strategiją”. Youtube stop kadras
„Bepilotės orlaivių sistemos, dažniausiai vadinamos dronais, šiuo metu kelia grėsmę JAV“, – sakoma pranešime.

„Kol nežinome kilmės ir kokie šių dronų ketinimai, kaip galime sakyti, kad nėra jokios neišvengiamos grėsmės?“, – smalsauja Naujojo Džersio miesto Midltauno meras Tonis Peris.

Neleistinus dronų skrydžius stebinčios bendrovės vadovas sakė užfiksavęs daugiau kaip milijoną skrydžių pažeidimų.

„Įstatymai, kuriais reguliuojami orlaiviai, nėra sukurti taip, kad suteiktų policijai įgaliojimus kovoti su dronais”, – penktadienį sakė „Axon“ generalinis direktorius Rickas Smithas. Tai reiškia, jog jei link valstijos skrieja dronas, kuris gali būti pavojingas, iš esmės nieko negalima padaryti[6].

Situacija yra lyginama su incidentu su Kinijos oro balionu, kuris prieš porą metų buvo numuštas praėjus vos kelioms dienoms po to, kai apskrido virš didelės JAV teritorijos dalies, valdžios institucijas kaltinant neveiklumu[6]. Tuomet prietaisas nukeliavo nemažą atstumą per šalį, kol jį numušė kariškiai.

Tiesa, neatpažinti dronai rugpjūtį skraidė ir virš Brunsbutelio rajono šiaurinėje Šlėzvigo-Holšteino dalyje. Pareigūnai neatmetė galimybės, kad dronai buvo Rusijos „šnipinėjimo kampanijos“ dalis. Tačiau atlikus tyrimą, šnipinėjimo įrodymų rasta nebuvo. Dronai taip pat buvo pastebėti vietose, priklausančiose Vokietijos ginklų gamintojui „Rheinmetall“. Įmonė bendradarbiauja su Ukraina, kad aprūpintų Kijevą ginklais.
Bepiločiai orlaiviai pastaraisiais mėnesiais pastebėti ir skraidantys virš strategiškai svarbių objektų Vokietijoje, įskaitant suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą Brunsbuettelyje netoli Šiaurės jūros. Prokurorai tyrė šį incidentą, įtardami „agento veiklą sabotažo tikslais“[7]. Vokietijos žvalgybos vadai perspėjo, jog dėl šalies paramos Ukrainai kare su Rusija ji tampa galimų sabotažo bandymų taikiniu.