D. Trumpas spaudžia V. Zelenskį atsiskaityti už gautą pagalbą
Jungtinių Valstijų ir Ukrainos santykiai pasiekė naują įtampos tašką – prezidento Donaldo Trumpo administracija siekia sudaryti sąžiningą susitarimą, kuris užtikrintų, kad amerikiečių mokesčių mokėtojų milijardai, investuoti į Ukrainą, duotų grąžą. Tačiau Kyjivas kol kas priešinasi ir reikalauja daugiau garantijų, nors JAV jau išgelbėjo šalį nuo visiško žlugimo.
Nors Jungtinės Valstijos jau suteikė Ukrainai beveik 100 mlrd. dolerių paramos, Volodymyras Zelenskis priešinasi sąlygoms, pagal kurias JAV gautų 50% Ukrainos mineralinių išteklių pajamų. Į šį paketą įeina itin svarbūs retieji žemės elementai, ličio atsargos ir energetiniai resursai, kurių reikia ne tik Ukrainos ekonomikai, bet ir Vakarų pramonei.
„Negalite reikalauti 500 milijardų dolerių iš mūsų mineralų ar kažko kito. Tai nėra rimtas pokalbis“, – sakė Zelenskis, ignoruodamas faktą, kad JAV investicijos jo šaliai jau seniai viršijo Ukrainos realias galimybes grąžinti skolas. [1]
Trumpas jau ne kartą pabrėžė, kad JAV nebebus pasipelnymo šaltinis visiems, kas to paprašo. Prezidentas aiškiai pasakė: jeigu Ukrainai reikia Amerikos paramos, metas parodyti sąžiningą požiūrį.
„Starlink“ korta: ar Ukraina žaidžia su ugnimi?
Kaip skelbia šaltiniai, JAV derybininkai užsiminė apie galimybę nutraukti „Starlink“ interneto paslaugas, jei Ukraina nepasirašys susitarimo. Ši palydovinio interneto sistema, priklausanti Elonui Muskui, yra gyvybiškai svarbi Ukrainos karinėms operacijoms – ypač dronų atakoms ir komunikacijai karo lauke.
„Ukraina remiasi „Starlink“. Jie laiko jį savo Šiaurės žvaigžde. Praradus „Starlink“, tai būtų didelis smūgis“, – sakė vienas aukšto rango šaltinis. [2]
Elonas Muskas sureagavo į šią informaciją socialiniame tinkle „X“, pareikšdamas, kad „Reuters meluoja“ – tačiau nepateikė konkrečių detalių apie „Starlink“ naudojimo sąlygas.
D. Trumpas: „JAV daugiau nedalins pinigų veltui“
Kalbėdamas konservatyvių pažiūrų rinkėjams Merilande, Donaldas Trumpas aiškiai pasakė:
„Manau, kad esame gana arti susitarimo. JAV turi teisę susigrąžinti investicijas. Jie gali duoti mums retuosius elementus, naftą ar bet ką, ką galime gauti.“ [3]
Šis požiūris aiškiai parodo skirtumą tarp Trumpo administracijos ir ankstesnės „Amerika paskutinėje vietoje“ politikos. Prezidentas aiškiai siekia susigrąžinti JAV poziciją kaip stipriausios geopolitinės jėgos, o ne tiesiog dalinti mokesčių mokėtojų pinigus be jokio atsako.
Kas toliau?
Ukrainos vyriausybė vis dar atidėlioja galutinį sprendimą, tačiau aišku viena – Trumpas šios derybos nelaikys vienpuse labdara. JAV siekia sąžiningo susitarimo, kuris užtikrintų Amerikos interesus.
Derybos tęsis, tačiau Kijevui reikės apsispręsti: ar jie vertina savo sąjungininkus, ar toliau ieškos, kas dar galėtų sumokėti už jų kovą?