Izraelis šeštadienį surengė didelio masto oro smūgius prieš Iraną
Šeštadienio rytą Izraelis surengė plataus masto oro atakas prieš Iraną, skelbdamas, kad tai atsakas į spalio 1-osios Irano raketų ataką prieš Izraelį. Šie smūgiai buvo nukreipti į strateginius Irano karinius objektus, įskaitant raketų gamybos įrenginius, oro gynybos kompleksus bei kitus karinės infrastruktūros taškus Teherane ir kituose svarbiuose regionuose.
Šią operaciją Izraelis pavadino „Atsiskaitymo dienomis“ ir pabrėžė, kad ji yra skirta „apsaugoti Izraelio nacionalinį saugumą nuo nuolatinių Irano agresijos grėsmių“.
Izraelio kariuomenės atstovas spaudai patvirtino, kad „IAF (Izraelio oro pajėgų) lėktuvai smogė Irano raketų gamybos įrenginiams, kur buvo gaminamos raketos, pernai paleistos į Izraelio valstybę“. Šis žingsnis, pasak Izraelio, siunčia aiškų perspėjimą Teheranui, jog Izraelis yra pasirengęs ryžtingai reaguoti į bet kokius Irano išpuolius.
Izraelio kariuomenės atstovai detaliau apibūdino operacijos eigą, teigdami, kad taikiniai buvo pasirinkti pagal žvalgybos informaciją, o kiekvienas smūgis atliktas tiksliomis koordinatėmis.
Kariškiai taip pat patvirtino, kad atakų metu buvo sunaikinti pagrindiniai Irano raketų gamybos objektai bei gynybinės sistemos.
„Operacija buvo sėkminga, o misija baigta“, – skelbė Izraelio gynybos pajėgos (IDF) pareiškime.
Taip pat buvo pridurta, jog Izraelis „stebi Irano atsaką“ ir yra pasirengęs „vykdyti papildomus smūgius, jei Teheranas imsis priešiškų veiksmų“.
Smūgiai Iranui sulaukė griežto kai kurių šalių pasmerkimo
Omaną, Saudo Arabija ir Malaiziją Izraelio veiksmus įvertino kaip grėsmę regiono stabilumui ir tarptautinei tvarkai. Omano Užsienio reikalų ministerija griežtai sukritikavo atakas, vadindama jas „akivaizdžiu Irano suverenumo pažeidimu“. Ministerija pridūrė, kad tokie veiksmai „skatina smurto ciklą ir silpnina visus bandymus mažinti įtampą regione“.
Omanas taip pat paragino tarptautinę bendruomenę imtis „veiksmingų priemonių“, kad agresija būtų sustabdyta, ir nutraukti „šalių teritorijų pažeidimus“, įspėdamas, kad beprasmiškas smurto skatinimas tik gilina konfliktą.
Saudo Arabija prisidėjo prie Omano pareiškimo, pabrėždama, kad Izraelio smūgiai „pažeidžia tarptautinę teisę ir kenkia regioniniam saugumui“, ragindama visas konflikto šalis susilaikyti nuo eskalacijos ir „prisiimti atsakomybę už situacijos rimtumą“.
Malaizijos Užsienio reikalų ministerija taip pat išplatino pareiškimą, kuriame Izraelio veiksmus įvardijo kaip „aiškų tarptautinės teisės pažeidimą“.
Malaizija ragino nedelsiant nutraukti karo veiksmus, nes tai, jos teigimu, „tik priartina regioną prie platesnio karo ribos“.
Šalies atstovai akcentavo, kad Izraelio veiksmų tąsa kelia didelę grėsmę ne tik tiesiogiai įtrauktoms šalims, bet ir visam regiono stabilumui bei saugumui.
Kataras taip pat griežtai pasmerkė atakas, teigdamas, kad jos yra „akivaizdus Irano suverenumo pažeidimas ir aiškus tarptautinės teisės pažeidimas“. Kataro Užsienio reikalų ministerija išreiškė „gilų susirūpinimą dėl galimų rimtų pasekmių, kurias gali sukelti ši eskalacija“, ir paragino visas šalis „laikytis susivaldymo, spręsti ginčus dialogo ir taikiomis priemonėmis bei vengti veiksmų, galinčių destabilizuoti regiono saugumą ir stabilumą“. Ministerija pabrėžė, kad tarptautinė bendruomenė turėtų imtis aktyvių veiksmų įtampos mažinimui ir „užbaigti žmonių kančias regione, ypač Gazoje ir Libane“.
Jungtiniai Arabų Emyratai išreiškė „gilų susirūpinimą dėl besitęsiančios eskalacijos poveikio regiono saugumui ir stabilumui“. JAE Užsienio reikalų ministerija akcentavo „aukščiausio lygio susivaldymo ir išminties svarbą“, siekiant išvengti konflikto plėtros ir užtikrinti stabilumą.
Pakistanas pasmerkė Izraelio smūgius, pavadindamas juos „rimtu Jungtinių Tautų Chartijos ir tarptautinės teisės pažeidimu“. Pakistano Užsienio reikalų ministerija pažymėjo, kad šie veiksmai „kelia grėsmę taikai ir stabilumui regione“ bei paragino Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą „imtis priemonių, kad užtikrintų taiką ir stabilumą regione“.
Irako vyriausybės atstovas Basimas Alawadi pareiškė, kad „Izraelio okupacinis darinys plečia konfliktą regione, vykdydamas beatodairiškus išpuolius“ prieš Iraną ir kitus taikinius, kritikuodamas „tarptautinės bendruomenės tylą“ šioje situacijoje.
Ministro pirmininko biuras išplatino pareiškimą, primindamas Irako „tvirtą poziciją dėl paliaubų Gazoje ir Libane“ bei tarptautinės bendruomenės paramos, reikalingos siekiant užtikrinti stabilumą regione.
JAV palaiko Izraelį – tai savigyna
JAV aiškiai išreiškė tvirtą paramą Izraeliui jo konflikto su Iranu metu, vadindama Izraelio veiksmus teisėta savigyna. Pentagonas paskelbė apie „geležinį įsipareigojimą“ užtikrinti Izraelio saugumą, o JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas asmeniškai kalbėjosi su savo kolega Izraelyje, kad „gautų atnaujinimus apie ataką“ ir patikintų, jog JAV išlaikys „sustiprintą poziciją, gindama JAV personalą, Izraelį ir partnerius regione nuo Irano ir jo remiamų teroristinių organizacijų grėsmių“.
Baltųjų rūmų aukšto rango atstovas paaiškino, kad prezidentui Joe Bidenui nuolat stebint situaciją, buvo priimta pozicija, kad ši Izraelio operacija turėtų „užbaigti“ tiesioginį apsikeitimą ugnimi tarp Izraelio ir Irano. Atstovas pridūrė: „Izraelio operacija yra savigynos veiksmas,“ pabrėždamas, kad nors JAV nebuvo tiesiogiai įtraukta į smūgius, situaciją vertina labai rimtai.
Papildomai Pentagonas pažymėjo, kad Izraelio saugumo klausimai yra vienas svarbiausių JAV užsienio politikos prioritetų Artimuosiuose Rytuose. Gynybos sekretorius Austinas taip pat patvirtino, kad JAV palaikys nuolatinį pasirengimą reaguoti į bet kokias besikeičiančias grėsmes, ypač jei jos keltų pavojų JAV personalui ar objektams regione.
Prezidentas Bidenas nurodė, kad „esminis JAV tikslas yra užkirsti kelią tolesnei eskalacijai“, pabrėždamas stabilumo regione siekį ir pažymėdamas, kad bet kokie priešiški išpuoliai prieš Izraelį laikomi grėsme ne tik Izraeliui, bet ir JAV interesams Artimuosiuose Rytuose.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Keiras Starmeris taip pat paragino visas konflikto šalis laikytis susivaldymo ir pabrėžė, kad Izraelis turi teisę gintis nuo Irano agresijos.
„Esu įsitikinęs, kad Izraelis turi teisę gintis prieš Irano agresiją,“ – sakė Starmeris, tačiau pridūrė, kad „reikia vengti tolesnės regioninės eskalacijos“. Jis aiškiai išreiškė poziciją, kad Iranas turėtų susilaikyti nuo atsakomųjų veiksmų.
Izraelis tuo pat metu stiprina veiksmus ir kituose regionuose
Libano nacionalinė naujienų agentūra pranešė, kad šeštadienį Izraelio kariuomenė sunaikino kelis namus Adaisseh pasienio kaime.
„Izraelio priešų kariuomenė nuo aušros susprogdino ir sunaikino namus Adaisseh kaime“, – teigė agentūra.
Pranešama, kad stiprūs sprogimai sukėlė žemės drebėjimų įspėjimus didelėje Izraelio dalyje.
Pastarąją parą Izraelio pajėgos per 70 kartų smogė „Hezbollah“ taikiniams Pietų Libane, įskaitant antitankines pozicijas, karinius pastatus ir amunicijos sandėlius. Kariškiai taip pat pranešė, kad iš Libano į Izraelį buvo pasiųsti du dronai, kurie abu buvo numušti Izraelio oro gynybos pajėgų.
Gazos ruože Izraelio operacijos taip pat įgijo naują mastą. Izraelio pajėgos jau 22 dienas tęsia šiaurinio Gazos ruožo apgultį, ypatingai stipriai paveikdamos Kamal Adwan ligoninę. Palestinos sveikatos ministerija pranešė, kad Izraelio kariuomenė suėmė visus vyrų medicinos darbuotojus ir dalį pacientų.
„Apeliuojame į tarptautines organizacijas, kad jos imtųsi skubių priemonių apsaugoti pacientus ir medicinos personalą Kamal Adwan ligoninėje,“ – teigė ministerija.
Pranešta, kad trys ligoninės personalo nariai buvo sužeisti, kai Izraelio kariai pradėjo šaudyti ligoninės viduje.
Po šios eskalacijos Iranas sustabdė visus skrydžius savo oro uostuose, nors jie netrukus buvo atnaujinti, kai buvo paskelbta, kad skrydžiai vėl saugūs. Irakas taip pat trumpam sustabdė visą oro eismą šalyje, tačiau, pašalinus riziką, skrydžiai atnaujinti.
Papildyta 2024-10-27 G. Nausėda: tai konflikto eskalacija
„Tai konflikto eskalacija. Ir tikėtis, kad eskaluojant konfliktą įmanoma jį išspręsti… Daugybę kartų, jeigu kažkas panašaus kažko tikėjosi, sulaukdavo priešingo rezultato“, – žurnalistams sakė Lietuvovos prezidentas teigė G. Nausėda.