Italija, Vengrija, Ispanija ir Portugalija nepritaria 20 mlrd. eurų karinei pagalbai Ukrainai

Pasaulis, SaugumasDaiva Klimaitiene
Suprasti akimirksniu

Net keturios ES šalys nepritaria 20 mlrd. eurų karinės pagalbos paketui Ukrainai

Europos Sąjungos planas suteikti Ukrainai 20 mlrd. eurų vertės karinę pagalbą susidūrė su rimtu pasipriešinimu. Kaip praneša „Politico“, remdamasis diplomatiniais šaltiniais, šiai iniciatyvai prieštarauja Italija, Ispanija, Portugalija ir Vengrija.

Šios šalys ragina ieškoti alternatyvių finansavimo būdų – pavyzdžiui, išleisti specialias euroobligacijas arba leisti išlaidas gynybai neįtraukti į nacionalinių biudžetų deficito skaičiavimus.

Be to, sprendimo priėmimą vilkina Prancūzija ir Vokietija, o tai dar labiau didina įtampą tarp ES valstybių. Du diplomatai, su kuriais kalbėjosi „Politico“, teigė, kad Briuselyje auga nepasitenkinimas dėl teisingumo ir solidarumo stokos, kai kalbama apie paramą Ukrainai.

Vengrija nesutinka tęsti karo mokesčių mokėtojų pinigais

Vengrijos užsienio reikalų ministras Péteris Szijjártó dar anksčiau viešai pareiškė, kad Budapeštas nesutiks, jog ES mokesčių mokėtojų lėšos būtų naudojamos karo veiksmams finansuoti. Jo teigimu, naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo išrinkimas pakeitė geopolitinę kryptį, o pasaulio politika dabar turėtų būti orientuota į taikos paieškas.

„Vengrija nesutiks, kad Europos mokesčių mokėtojų pinigai būtų naudojami karui tęsti“, – teigė ministras.

Anksčiau ES jau buvo pateikusi pasiūlymą dėl 6 mlrd. eurų papildomos paramos Ukrainai, įskaitant 3,5 mlrd. eurų artilerijos sviedinių tiekimui, 500 mln. eurų oro gynybos sistemoms ir 2 mlrd. eurų dviejų Ukrainos brigadų apginklavimui bei mokymams.

Tačiau šio finansavimo klausimas taip pat lieka atviras, nes daugelis ES valstybių šiuo metu susiduria su dideliu ekonominiu spaudimu ir augančia valstybės skola.

D. Trumpo ir ES pozicijos išsiskiria

D. Trumpo administracijos pozicija taip pat kelia iššūkių ES paramos strategijai. Vengrijos užsienio reikalų ministras P. Szijjártó neseniai lankėsi Vašingtone, kur susitiko su JAV iždo sekretoriumi Scottu Bessentu, kad aptartų geopolitinius pokyčius ir būsimą bendradarbiavimą.

JAV prezidentas D. Trumpas anksčiau yra pabrėžęs, kad Europa turėtų prisiimti didesnę atsakomybę už paramą Ukrainai, o JAV koncentruosis į savo nacionalinius interesus.

Kol kas nėra aišku, kaip ES lyderiai susitars dėl šio finansavimo paketo ir kokios priemonės bus pasirinktos siekiant užtikrinti Ukrainos karinę paramą.