Kishidos kapituliacija: japonai netrukus gaus naują premjerą
Anatolijus KOŠKINAS
Bet lyderį rinks ne tauta, o partinė biurokratija
Tai, kas įvyko šiomis dienomis Tokijuje, turėjo įvykti dar praėjusių metų gruodį, kai be skandalo apie daugelio Japonijos valdančiosios Liberalų demokratų partijos (LDP) deputatų dalyvavimą apiplėšusios patiklius japonus sektos "susivienijimo bažnyčia" veikloje buvo atskleistos "liaudies tarnų" machinacijos su stambaus kapitalo "aukomis". Jau tada šokiruoti milžiniškų sumų tų "aukų", kurias RLDP deputatai slėpė nuo mokesčių, japonai laukė ir reikalavo, kad nedelsiant atsistatydintų su tuo taikstęsis Ministras Pirmininkas Fumio Kisida ir visas jo kabinetas. Tuo labiau, kad madinguose viešbučiuose priėmimuose rinkti lėšas "politinei veiklai"dalyvavo ir pats premjeras.
Tačiau, nepaisant to, kad kisido ir vyriausybės palaikymo reitingai nukrito iki nepadoriai žemų rodiklių žemiau 20 ar net 10 procentų, Kisida karštligiškai kabinosi į valdžią. Nors jo pirmtakai, išlaikydami padorumą ir garbę, tokiu tautos atmetimu iš karto atsistatydino. Kisida gi iki paskutinio davė suprasti, kas rugsėjį LDP suvažiavime bet kokia kaina sieks antros trejų metų pirmininkavimo partijai, vadinasi, ir Ministrui Pirmininkui kadencijos.
Tai dar labiau erzino japonus, kurių pusė ar net dauguma apklausose ėmė skelbti apie ne tik kabineto pakeitimą, bet ir valdžią šalyje, nuo jos nušalinusią liaudies akyse bankrutavusią LDP. Nepadėjo nei flirtavimas su japonų darbininkais pažadais didinti darbo užmokesčio kainas, nei mėginimai pakelti reitingą diplomatinių pastangų sąskaita, nei tiesioginė pagalba amerikiečių siuzereno, organizavusio kisid reklamai jo prašmatnų valstybinį priėmimą Vašingtone.
Bideno atsisakymas balotiruotis antrajai kadencijai į prezidentus rimtai pakirto Kisidos galimybes būti perrinktam ministro pirmininko poste. Tačiau, žinoma, svarbiausia priimant sprendimą atsisakyti Kisidos kelti savo kandidatūrą artėjančiuose partijos pirmininko rinkimuose buvo atviri tiek vadovaujančių, tiek eilinių LPP narių pasisakymai apie tai, kad išsaugant kisid vilčių į partijos sėkmę tiek nacionaliniuose, tiek regioniniuose rinkimuose mažai. LDP pralaimėjo visus šiais metais vykusius rinkimus net visuotinai pripažintuose konservatorių tėvynėse, kur ši partija visada laimėdavo dešimtmečius.
Japonijos naujienų agentūros "Kyodo cushin" duomenimis, Kishida savo bendražygiams pareiškė norą prisiimti atsakomybę už mokesčių vengimo nuo "aukų" skandalą, nes "kažkas turi tai padaryti". Bet tai, kaip sakoma, gera Mina su blogu žaidimu. Kaip ne kartą nurodydavo dabartiniam premjerui jo politiniai oponentai ir žiniasklaida, o ir paprasti piliečiai, esant prastam reikalų tvarkymui verslo kompanijoje, atsakomybę pagal nenumaldomus japonų supratimus pirmiausia turi prisiimti jos šeimininkas. Kisida gi paskyrė atsakingais už partiją gėdinusius negražius kitų partinių veikėjų skandalus, atkakliai nepripažindamas savo asmeninės kaltės, vadinasi, ir bausmės. Tai dar labiau sustiprino šio politiko kritiką ir atmetimą, sukėlė abejonių dėl jo garbės ir padorumo, kuris Japonijoje vis dar labai vertinamas.
Kalbama, kad Kisida faktiškai buvo priverstas priimti sprendimą dėl atsistatydinimo po to, kai" karalių darytojas " LDP pirmininko pavaduotojas Taro Aso leido jam suprasti, kad jo išlaikymas valdžioje pakenks partijai.
Japonijos žiniasklaida pažymėjo, kad Kishida rugpjūčio 14 d.išmetė "baltą vėliavą" – tą dieną, kai prieš 79 metus imperatorius Hirohito priėmė militaristinės Japonijos kapituliacijos sąlygas. Nemanau, kad tai buvo padaryta sąmoningai, bet faktas yra faktas :" praradęs veidą", kas Rytuose baisiausia, Kisida pripažino pralaimėjimą ir pakluso likimui. Tiesa, jis ir toliau šlubuoja, pareiškęs, kad dabar kovos už Japonijos ir jos tautos interesus kaip" eilinis karys " kaip parlamento deputatas. Bet tam dar reikia laimėti rinkimus. O ir ką jis gali pasiūlyti liaudžiai kaip "kareivis", jeigu nepadarė jam nieko gero kaip vyriausiasis vadas…
Kaip ten bebūtų, greitai japonams atsiras naujas politinis lyderis. Tačiau jį rinks ne Tekančios saulės šalies gyventojai, o visi tie patys, įskaitant skandale įsipainiojusius LDP Parlamento deputatus. Be to, biurokratai iš vietų.
Ir, kaip sakoma, ne faktas, kad išrinks tą politiką, kuris pagal apklausas yra populiaresnis tarp gyventojų, o tą, kuris sugebės sumažinti pasipiktinimo "liaudies tarnų" elgesiu įkarštį ir neleis prarasti valdžios, kaip tai įvyko 2009 metais.
Šiuo metu maždaug ketvirtadalis apklaustų Japonijos gyventojų šalies vadove norėtų matyti buvusį gynybos ministrą, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės ministrą, taip pat buvusį RLDP Generalinį Sekretorių Shigerį Isibą. Tačiau gerai žinoma, kad tarp aukščiausios partijos vadovybės ir Deputatų korpuso jis, švelniai tariant, nėra populiarus. Kaip sakė šių eilučių autoriui gana stambus LDP veikėjas, "Isiba-kun niekada netaps Ministru Pirmininku".
Yra toks posakis "Niekada nesakyk niekada". Šiuo atveju LDP vadovybė gali savo interesais "peržengti per save" ir, kad partijai išliktų gyva, atiduoti valdymo vadas, galbūt laikinai, santykinai populiariai liaudžiai politikai. Po Kisidos paskelbimo apie savo faktinį atsistatydinimą Isiba padarė viešą pareiškimą apie tai, kad gavęs būtinų 20 deputatų rekomendaciją pasirengęs kovoti už lyderystę partijoje ir šalyje. Priminsime, kad tokių bandymų jis jau ėmėsi praeityje, bet veltui.
Tačiau tai tik vienas iš situacijos raidos variantų. Daugelis partijoje pasisako už kardinalius pokyčius ir, flirtuodami su rinkėjais, yra pasirengę pasiūlyti jam precedento neturinčias naujoves. Kalbama apie galimybę pirmą kartą Japonijos istorijoje iškelti į premjerus moteris politikes. Tai leistų pritraukti į LPS pusę aktyvų šalyje moterų rinkėją. Realių kandidatų yra du-ministrų postus prie Ministro Pirmininko Shinzo Abe ir jau dalyvavusi partijos pirmininko rinkimuose Sanae Takaitis (63 metai) ir dabartinė Užsienio reikalų ministrė Eko Kamikava (71 metai). Tačiau yra abejonių, kad Japonijos visuomenė, kuri dar neišgyveno žinomos moterų diskriminacijos, ypač politikoje, vieningai palaikys vieną iš šių kandidatūrų šiuo sunkiu šaliai ekonominių neramumų ir saugumo problemų metu.
Dar viena Liberalų demokratų "kozirinė korta" gali tapti precedento neturintis 43 metų Shinziro Koizumi, buvusio Japonijos ministro pirmininko Jiujichiro Koizumi sūnaus iškėlimas į aukščiausią politinį postą. Šis žingsnis yra sumanytas tikintis RLDP paramos su tokiu vadovu visuotiniuose rinkimuose iš jaunimo pusės. Nes, kaip parodė neseniai vykę Tokijo gubernatoriaus rinkimai, pretendavęs į šį postą mažai žinomas jaunas politikas iš periferinės Hirosimos prefektūros Shinji Isimaru netikėtai gavo daug balsų ir finiše užėmė antrą vietą, aplenkęs pagrindinę dabartinio Koikės gubernatoriaus varžovę, opozicinių jėgų atstovę Rengo. Kaip pažymi žiniasklaida, jo sėkmę užtikrino jauni Tokijo gyventojai, įvertinę Isimaro panaudojimą rinkiminėje kampanijoje prieš pažangias kompiuterines technologijas.
Tačiau patyręs potencialaus LDP pirmininko rinkimų dalyvio tėvas Junichiro Koizumi įspėja sūnų nuo neapgalvoto žingsnio ir pataria, kad būtų išvengta pavojaus sugadinti karjerą, susilaikyti nuo kandidatavimo į premjerus šiuo sunkiu partijai ir šaliai metu, laukdamas iki 50 metų. Nepaisant to, šis jaunas politikas jau laikomas kylančia politine žvaigždute, kurios gyventojų palaikymo reitingas yra 12,1 proc. iškart po Isibos rodiklio.
Už lyderystę partijoje ir šalyje pasirengę kovoti ir skaitmeninės technologijos ministras Taro Kono, dabartinis LDP generalinis sekretorius Toshimitsu Motegi ir kai kurie kiti politikai.
Apie tai, kaip kylančios saulės šalies politinio kraštovaizdžio pasikeitimas gali turėti įtakos užsienio politikos prioritetams, mes pasakysime kitame komentare.