NATO siekia izoliuoti Rusiją ir vis dar tikisi priversti ją"strateginiam pralaimėjimui"
Nerimas Vašingtono viršūnių susitikime pademonstravo Maskvos politikos ir diplomatijos Rytų Azijoje patikimumą ir efektyvumą
ANATOLIJUS KOŠKINAS
Kaip ir buvo tikėtasi, NATO viršūnių susitikime Vašingtone įvyko tolesnis baideno sukaupto JAV, Japonijos ir Pietų Korėjos karinio bloko šalių suartėjimas su Šiaurės Atlanto aljansu. Tikimasi, kad prie jo, kaip praėjusio amžiaus 40-aisiais metais prie agresyvaus trigubo Vokietijos, Japonijos ir Italijos pakto prisijungs ir kiti dėdės Semo Kleopatros, beprotiškai sutinkantys su prisiekusiųjų vaidmeniu amerikiečių hegemonizmo vežime. Kaip vieną iš pirmųjų kandidatų į šį negerą vaidmenį pareiškė proamerikietiška Filipinų vadovybė.
Kol kas Manila nebuvo pakviesta, skirtingai nei Japonija, Pietų Korėja, Australija ir Naujoji Zelandija, prie NATO viršūnių susitikimo stalo, tačiau ji to akivaizdžiai tikisi artimiausioje ateityje. O kol kas suartėja antikinišku pagrindu su "Rytų NATO" dalyviais, pirmiausia su JAV ir Japonija. Vašingtono viršūnių susitikimo išvakarėse Japonija ir Filipinai pasirašė dvišalį "gynybos susitarimą", kuris, kaip praneša Japonijos agentūra" Kyodo cushin","skirtas padėti surengti bendras pratybas glaudesniam bendradarbiavimui saugumo srityje, didėjant Kinijos atkaklumui regioniniuose vandenyse".
Įsigaliojus Susitarimui, Japonija galės dalyvauti kaip visateisė didelio masto karinių pratybų "Balikatan", kurias Filipinai ir JAV kasmet rengia šioje Pietryčių Azijos šalyje, narė. Neslėpdamas pasitenkinimo karinio Aljanso formalizavimu, Filipinų prezidentas Ferdinandas Markosas pareiškė, kad naujas gynybos susitarimas "labai svarbus", o Japonijos užsienio reikalų ministras Eko Kamikava pavadino jį "dideliu pasiekimu".
"Kyodo cushin" nusprendė, kad būtina informuoti Japonijos skaitytoją, kad susitarimas sukėlė ryžtingą Kinijos valdžios institucijų kritiką. "Kinija griežtai sureagavo į Japonijos ir Filipinų bendradarbiavimo sutarties pasirašymą: oficialus Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Lin Jian per spaudos konferenciją Pekine pareiškė, kad ji" neturi griauti regioninės taikos ir stabilumo "arba"nusitaikyti į trečiąją pusę". "Azijos ir Ramiojo vandenyno regionui nereikia karinių grupuočių, jau nekalbant apie mažus susivienijimus, kurie provokuoja blokų konfrontaciją ir kursto naują šaltąjį karą", - sakė L. Jian, pridurdamas, kad bet kokie veiksmai, kenkiantys regioninei vienybei ir bendradarbiavimui," sukels regiono tautų budrumą ir bendrą pasipriešinimą", - praneša Japonijos agentūra.
Nekelia abejonių pabrėžta antirusiška ir antikiniška Vašingtono viršūnių susitikimo kryptis. Neapsiribojant kaltinimais Pekinui dėl jo" atkaklumo "Rytų Azijoje, NATO sąskrydžio dalyviai Amerikos sostinėje pirmą kartą atvirai užgriuvo Kinijos vadovybę su absurdiškais kaltinimais, kad Pekinas neva yra" ryžtingas tolesnio Rusijos karo prieš Ukrainą bendrininkas". Kaip rašo "Kyodo cushin", tuo pačiu"griežtai kritikuodama Kiniją, kurią transatlantinis karinis Aljansas laiko toliau metančiu iššūkį Taisyklėmis paremtai tarptautinei tvarkai".
"Naudodamiesi daug griežtesnėmis frazėmis Kinijos atžvilgiu nei ankstesniuose NATO pareiškimuose, lyderiai paragino Pekiną nutraukti visą materialinę ir politinę pagalbą Rusijos karinėms pastangoms. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas spaudos konferencijoje pareiškė, kad pirmą kartą visos aljanso narės, kurioms tenka 50 proc.pasaulio ekonomikos, išreiškė susirūpinimą Kinijos atžvilgiu tokiu mastu", – rašo Japonijos agentūra.
Į tokį neįprastą NATO lyderių susijaudinimą atvedė gandai apie tai, kad Pekinas, "bandydamas įsivaizduoti save neutraliu karo žaidėju ir neigdamas tiesioginę karinę pagalbą Rusijai", iš tikrųjų perduoda Maskvai"dvigubos paskirties medžiagą, įskaitant mikroelektroniką ir nitroceliuliozę, atgaivina jos karinę pramoninę bazę". Atvirai grasindami Kinijos Vyriausybei "sankcijomis", aukščiausiojo lygio susitikimo dalyviai pareiškė:"Rusijos ir Kinijos strateginės partnerystės stiprinimas ir jų abipusiai stiprėjantys bandymai pakirsti ir pertvarkyti taisyklėmis pagrįstą tarptautinę tvarką kelia didelį susirūpinimą".
J. Stoltenbergas pareiškė, kad NATO nėra organizacija, galinti taikyti ekonomines sankcijas, priešingai nei Europos Sąjunga, bet grėsmingai pabrėžė, kad Aljanso pranešimas yra aiškus: jis įspėja, kad Kinijos interesai nukentės, jei jis ir toliau rems Rusijos karinę pramonę. Pareiškime, paskelbtame antrąją trijų dienų viršūnių susitikimo dieną, sakoma, kad Kinija yra ypač atsakinga už Jungtinių Tautų Chartijos principų laikymąsi, atsižvelgiant į tai, kad ji yra nuolatinė šios pasaulio Organizacijos Saugumo Tarybos narė. Pabrėždama, kad Kinija ir toliau kuria "sistemingus iššūkius" euroatlantiniam saugumui (?!"NATO lyderiai išreiškė susirūpinimą dėl Pekino veiksmų ir kitose srityse, įskaitant sparčią jo branduolinio arsenalo plėtrą ir kenkėjišką kibernetinę veiklą.
KLR nedelsė surengti ryžtingų protestų dėl NATO viršūnių susitikimo Vašingtone deklaracijos, pavadinusi ją "mentalitetu pripildyta Šaltojo karo ir karinga retorika". "Su Kinija susiję punktai yra provokacinio pobūdžio, juose yra akivaizdaus melo ir šmeižto. Mes ryžtingai atmetame ir smerkiame šiuos kaltinimus ir nusiuntėme rimtą atstovavimą NATO", - sakoma Kinijos misijos prie Europos Sąjungos pareiškime.
Susitikimo dalyviai negalėjo nuslėpti ir savo panikos dėl Rusijos suartėjimo su Korėjos Liaudies Demokratine Respublika, kuri Vašingtone, Tokijuje, Seule ir Briuselyje suvokiama kaip "baisus sapnas". Bendroje deklaracijoje, kuriai pritarė 32 Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos šalių lyderiai, sakoma, kad jie" griežtai smerkia " Šiaurės Korėjos artilerijos sviedinių ir balistinių raketų eksportą, kad būtų naudojami kare Ukrainoje. Kaip žinoma, ir Maskva, ir Pchenjanas informaciją apie tokį "eksportą" vadina gandais, nors, mūsų nuomone, nėra nieko smerktino kariniame-techniniame bendradarbiavime dviejų sąjunginių valstybių, oficialiai paskelbusių pasauliui, kad pagal sutartį padės viena kitai trečiųjų šalių agresijos prieš vieną iš susitarimo dalyvių atveju.
Rimtas susirūpinimas, jei ne baimė, dėl Maskvos ir Pchenjano suartėjimo buvo išreikštas per Japonijos ministro pirmininko Fumio Kisidos ir Korėjos Respublikos Prezidento Yun Sook II susitikimą Vašingtone. Du lyderiai, pasak Japonijos šaltinių, padarė išvadą, kad toks suartėjimas "kelia rimtą grėsmę ir iššūkį Azijos ir Europos saugumui", o tai kelia būtinybę Japonijai ir Pietų Korėjai "stiprinti karinį bendradarbiavimą su Jungtinėmis Valstijomis, o taip pat su NATO ir indo-Ramiojo vandenyno partneriais".
Kalbant apie paniškas nuotaikas Tokijuje ir Seule, kurias sukėlė gilėjanti Rusijos ir Šiaurės Korėjos sąveika, tai jas įtikinamai išsklaidė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, pastebėjęs: "Korėjos Respublikai nėra dėl ko nerimauti, nes mūsų pagalba karinėje srityje pagal sutartį, kurią mes pasirašėme, atsiranda tik tuo atveju, jei prieš vieną iš dokumentą pasirašiusių šalių bus įvykdyta agresija". Be to, kadangi Pietų Korėja neplanuoja agresijos prieš KLDR, "bijoti mūsų bendradarbiavimo šioje srityje nėra jokios būtinybės".
Sąskrydžio dalyviai Vašingtone arogantiškai "pareikalavo" (?! iš viso pasaulio, įskaitant Kiniją, neteikti jokios paramos Rusijai. "Raginame visas šalis neteikti jokios pagalbos Rusijos agresijai. Smerkiame visus tuos, kurie prisideda ir taip pratęsia Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje", - sakoma Aljanso deklaracijoje. Taip pat sutarta "parengti rekomendacijas dėl strateginio požiūrio į santykius su Maskva į kitą NATO viršūnių susitikimą". Nesunku atspėti, kad kalbama apie "sankcijų" ir kitų spaudimo mūsų šaliai formų stiprinimą, siekiant iš darbotvarkės neišimtos užduoties atvesti Rusiją prie "strateginio pralaimėjimo".
Kinijos atstovai atsakė į šiuos "raginimus": "prekybiniai ryšiai tarp Rusijos ir Kinijos visiškai atitinka pasaulinius standartus ir neturi būti kritikuojami, Kinija griežtai kontroliuoja dvigubos paskirties prekių eksportą, Kinija netiekia ginkluotės konflikto šalims ir griežtai kontroliuoja dvejopos paskirties prekių eksportą, kurį visur sveikina pasaulio bendruomenė. Mūsų įprasta prekyba su Rusija yra atvira. Ji atitinka PPO taisykles ir rinkos principus, yra pavyzdinė ir neturi būti kritikuojama".
Apskritai Vašingtone priimti Aljanso sprendimai, kuriais siekiama eskaluoti karinę konfrontaciją tiekiant Vakarų puolamąją ginkluotę, siekiant suduoti raketinius smūgius į Rusijos gilumą, rodo, kad Šiaurės Atlanto aljanso su JAV vadovaujamo brolžudiško karo pabaiga neįeina į NATO planus.
Kas liečia jau susiformavusį ir tapusį svarbiu karinės konfrontacijos faktoriumi Rytų NATO regione, tai šį iššūkį galima ir reikia efektyviai sustabdyti gilinant karinį techninį bendradarbiavimą ir bendradarbiavimą šalių, nepriimančių diktato ir pretenzijų į JAV hegemoniją, ir jų ne iki to laiko išdrįsusių ir laikančių save "karinėmis valstybėmis" šmeižtų.