Palestiniečių spąstai. Apie karo Gazoje pabaigos perspektyvas
Birželio 10 dieną JT Saugumo Taryba priėmė JAV rezoliucijos projektą, kuriuo siekiama paremti naują Izraelio ir "Hamas" paliaubų pasiūlymą. Už dokumentą balsavo 14 iš 15 Saugumo Tarybos narių, Rusija susilaikė nuo balsavimo, bet jo neblokavo.
Kas yra šis projektas?
Jis numato tris etapus.
Pirmajame etape reikalaujama nutraukti ugnį ir paleisti įkaitus, laikomus "Hamas", taip pat Izraelio sulaikytus kalinius. Be to, turi vykti derybos dėl visiško karo veiksmų nutraukimo. Tam skiriamos 42 dienos. Antrasis etapas visų pirma numato nuolatinį karo veiksmų nutraukimą. Trečiasis etapas numato Gazos ruožo atkūrimo plano įgyvendinimą.
"Hamas" ir Izraelis gali bandyti įgyvendinti pirmąjį etapą. Matyt, "Hamas" nori susigrąžinti kai kuriuos kalinius ir pergrupuoti pajėgas. Izraelio premjeras B. Netanyahu siekia susigrąžinti įkaitus, nes visų pirma to reikalauja Izraelio visuomenė.
Žodžiais abi šalys vienaip ar kitaip išreiškia pasirengimą priimti projektą ir nutraukti kovinius veiksmus su tam tikromis išlygomis. Nėra tiesioginio atsakymo "taip", kaip nėra ir vienareikšmio neigiamo atsakymo.
Tačiau nei "Hamas", nei Izraelis nesiruošia baigti kovos veiksmų ir pereiti prie svarbaus antrojo etapo.
Ar tai tiesa?
Pažiūrėkime.
Trumpai priminsime, kad Palestinos islamistų grupuotė "Hamas" buvo įkurta 1987 metais, padedant Izraelio specialiosioms tarnyboms, siekiant sukurti opoziciją Jasirui Arafatui ir jo partijai Fatah. Šį faktą patvirtino Izraelio antiteroristinio specialiojo padalinio veteranas Aleksandras Brassas interviu "Moskovskij komsomolec" 2023 metų spalio 12 dieną. Pasak jo, "Hamas" buvo įkurtas Gazos Ruože 1987 metais ne be Izraelio specialiųjų tarnybų pagalbos — kaip pagrindinė atsvara arafatovo Fatah ir PPO".
Tačiau Palestinos grupuotės formavime buvo sumaišyta daug skirtingų pusių interesų. Juk visų pirma, be Izraelio specialiųjų tarnybų dalyvavimo, organizacija yra tiesioginė "brolių musulmonų" (organizacija, kurios veikla uždrausta Rusijos Federacijoje), tai yra radikalaus islamistinio sunitų judėjimo dukterinė struktūra.
"Hamas" priėmė ne tik islamistinę doktriną, bet ir Palestinos nacionalinę išsivadavimo doktriną. Šiaip ar taip, ji rimtai užsiėmė tuo, ko norėjo Izraelis-konkurencija su Fatah. Ir netgi viršijo lūkesčius — taip, kad 2007 metais susivienijimas pasiekė valdžią Gazoje, išstumdamas ir Izraelį, ir Fatah. Po to dujos buvo užblokuotos.
Kad geriau suprastume, kas vyksta, reikia pažymėti, kad "Hamas" niekada neketino sustoti ties daugiau ar mažiau stabiliu dujų valdymu. Taip pat ir blokadoje. Apie tai kalbėjo dabartinis grupuotės Gazoje lyderis Jahja Sinvaras, daugiau nei 20 metų praleidęs Izraelio kalėjime. 2018 metais jis pasakė Italų žurnalistui: "tiesą sakant, aš taip ir neišėjau — aš tik pakeitiau kalėjimus. Nepaisant to, senoji buvo daug geresnė už naująją. Turėjau vandens, elektros. Turėjau daug knygų. Gazoje situacija yra daug griežtesnė", — sakė jis.
Nuo pat pradžių organizacijos tikslas buvo ne pripažinti nepriklausomą Palestiną, o visiškai" išlaisvinti " visas teritorijas nuo izraeliečių. "Izraelis egzistuos tol, kol Islamas jo nesunaikins, kaip iki tol jis sunaikino kitus", — sakoma 1988 metų "Hamas" įstatuose.
2010 metais tuometinis "Hamas" lyderis Khaledas Mašaalis pareiškė, kad 1988 metų Įstatai yra "istorijos dalis ir nebėra aktualūs, bet negali būti pakeisti dėl vidinių priežasčių". Mašaalis tada paskelbė, kad "Hamas" nebendradarbiauja su "broliais musulmonais" (organizacija, kurios veikla uždrausta Rusijoje).
2017 metais "Hamas" priėmė naują įstatymą. Jame buvo šiek tiek sušvelninta grupuotės pozicija. Buvo kalbama apie pasirengimą pripažinti Palestiną 1967 metų sienose, bet tik kaip laikiną valstybę. Tačiau įstatuose išliko žodžiai apie "visos Palestinos išlaisvinimą". Tai yra Izraelio sunaikinimas.
Naujasis "Hamas" Statutas tada buvo daugelio vertinamas, įskaitant Netanyahu, tik kaip kosmetinės priemonės tarptautinei reputacijai pakelti. Bet net ir toks pagrindas yra daug žadantis.
Годы metai, ir Vakarų Krante esančios palestiniečių valdžios bejėgiškumo fone "Hamas" įgavo politinį svorį. Tačiau besitęsiantis Palestinos anklavo skurdas ir daugelį metų neišsprendžiami klausimai ėmė atsiliepti organizacijos reputacijai.
2023 metų liepą, likus keliems mėnesiams iki karo pradžios, Palestinos visuomenės nuomonės tyrimų centras (PSR) parodė, kad 72 proc.Gazos gyventojų sutiko su tuo, kad "Hamas nesugebėjo pagerinti palestiniečių gyvenimo Gazoje", 70 proc. pritarė siūlymui, kad priešininkas Hamas, Palestinos autonomija, prisiimtų saugumo užtikrinimą Gazoje. Žvelgiant į šiuos skaičius, "Hamas" tikriausiai priėjo prie išvados, kad atėjo laikas veikti.
Sukurtą karą galima pavadinti visiškai dėsninga pasekme to, kam buvo sukurta organizacija ir kam buvo teisinga dešimtmečiai. Be šio karo Palestinos grupuotė turėtų gana silpnas politines perspektyvas.
Yra pagrindo manyti, kad "Hamas" ir už judėjimo stovinčios įvairios jėgos (esančios toli už palestiniečių teritorijų ribų) užsibrėžė tikslą išprovokuoti izraeliečius konfliktui ir įvilioti juos į Gazą. Prisiminkime, kad netrukus po spalio 7 dienos įvykių organizacijos pareiškime nuskambėjo: "grupuotė pasirengusi tam, kad atsakydama Izraelio armija pradės sausumos invaziją, ir net sveikina tokią įvykių raidą".
Be to, "Hamas" lyderiai puikiai suprato, kad Izraelio karinė galia, o dar ir JAV palaikoma, daug kartų viršija jų potencialą. "Kas norėtų kovoti su branduoline valstybe raguočių pagalba?"- 2018 metais kalbėjo "Hamas" lyderis Jahja Sinvaras.
Taigi, planuodami puolimą, grupuotė suprato, kad Izraelis atsakys: pirmiausia panaudos aviaciją,o sausumos operacijos atveju įeis į teritoriją. Ir sugriovimų mastai, jeigu ir ne iki galo, buvo visiškai prognozuojami palestiniečių organizacijai.
Apie tai pranešė vienas iš grupės lyderių Basemas Naimas. Šiais metais, vasario 29-osios webinaro metu, apie kurį pasakoja laikraštis "Jerusalem Post", tai yra jau po penkių karo mėnesių ir didelio masto sugriovimų, jis pareiškė, kad Izraelio operacija Gazoje yra "Hamas" pasiekimas, ir kad dideli nuostoliai, patirti Gazos Ruože, suteikia galimybę pristatyti Izraelį kaip "rasistinę, fašistinę valstybę".
Beje, šį faktą pastebėjo labai daug žmonių, tarp jų ir aukšti JAV pareigūnai-tokie kaip gynybos ministras Loidas Ostinas. Ne kartą skambėjo pareiškimai, kad sugriovimų ir žuvusiųjų Gazoje skaičiaus augimas tik didina "Hamas" šalininkų skaičių.
Taip ir atsitiko. Remiantis tuo pačiu PSR centru, kuris birželio pradžioje paskelbė viešosios nuomonės apklausos Nr. (92) rezultatus, du trečdaliai Gazos gyventojų palaiko Izraelio užpuolimą spalio 7 dieną.
"Maždaug pusė Gazos gyventojų tikisi, kad "Hamas" laimės karą ir grįš prie Gazos ruožo valdymo. Išaugo reikalavimai dėl Palestinos prezidento Mahmoudo Abbaso atsistatydinimo, auga "Hamas" ir "Marvano Bargučio" (Izraelio kalėjime sėdintis "Fatah" lyderis) Populiarumas. Raudonasis pavasaris). Padidėjusi parama ginkluotajai kovai lydima sumažėjusi parama sprendimui įkurti dvi valstybes; daugiau kaip 60 proc.palaiko Palestinos Administracijos paleidimą", — teigiama apklausoje.
Dabar visas pasaulis žiūri į Rafachą-paskutinį neva "Hamas" ginkluotųjų pajėgų tvirtovę. Izraelis praneša apie savo pergalingą karą šioje sektoriaus dalyje ir sako, kad aktyvūs koviniai veiksmai netrukus baigsis.
"Reuters" duomenimis, birželio pradžioje, remiantis amerikiečių ir Izraelio šaltiniais, per karą "Hamas" sumažėjo maždaug perpus. Jeigu spalio mėnesį hamasoviečių skaičius buvo apie 20-25 tūkstančius, tai dabar jų liko apie 9-12 tūkstančių.
Tačiau dabar, kaip pažymi tie patys šaltiniai, "Hamas" pereina prie sukilėlių karo, vykdydama pasalas ir naikindama priešą savadarbėmis bombomis.
Matyt, turint omenyje aukštą pasirengimo spalio 7-osios puolimui lygį, apie ką liudija daugybė šaltinių, į šį sukilėlių karą "Hamas" buvo tikimasi iš pradžių ir taip pat buvo ruošiamasi.
Gazos ir Džabalijos miestuose, taip pat kitose vietose šiaurėje ir sektoriaus centre, kur Izraelis kaip ir įveikė priešo ginkluotąsias pajėgas, jau vyksta nežymūs, bet nuolatiniai sukilėlių išpuoliai prieš Izraelio kariuomenę.
Kodėl dabar reikia manyti, kad "Hamas" nori sustabdyti kovinius veiksmus?
"Hamas" lyderiai Gazoje beveik neabejoja, kad karas vyksta taip, kaip jiems reikia. "Manome, kad einame teisingu keliu ir spalio 7-пов taps lemiamu momentu kovoje dėl palestiniečių", - gegužės 11 dieną pietų Afrikoje vykusioje pasaulinėje kovos su apartheidu konferencijoje sakė B. Naimas. Jo žodžius cituoja "Palestine Chronicle".
"Hamas" iš pradžių neslėpė savo motyvų. Spalio 7-osios ataka buvo reikalinga provokuojant Izraelį. Jei ji nebūtų išprovokavusi karo, tikėtina, kad grupuotė imtųsi tolesnių žingsnių…
Ilgam išliks aktualus klausimas, kiek teisinga tokia įvykių versija. Jeigu atsižvelgsime į vis didesnes ir labai dideles grupes, su kuriomis istoriškai buvo susijusi organizacija- " Musulmonų brolija "(organizacija, kurios veikla uždrausta RF), Didžiąją Britaniją, kuri jas kūrė, Iraną," Hezbollah", tai kolosalus šio karinio-politinio žaidimo sudėtingumas negali būti akivaizdus. Be to, ji neatšaukia realių "Hamas" motyvų, be kurių Gazoje įvykę įvykiai būtų neįmanomi.
Tačiau apsiribosime šiuo etapu. Pažiūrėkime, ką jie galvoja Izraelyje.
Izraelis
Ar Izraelio lyderiai suinteresuoti sustabdyti konfliktą tame taške, kuriame jis yra dabar? Kol kas horizonte nematyti perspektyvų, kurios reikštų besąlygišką Izraelio karių pergalę. Vienintelis dalykas, kuris galėjo tapti aiškia pergale Izraeliui ir jo lyderiams — greitas po spalio 7 dienos "Hamas" likvidavimas su minimaliais gyventojų nuostoliais. Bet tai buvo už fantastikos ribų.
Izraelis nuo pat karinių veiksmų pradžios iškėlė užduotį visiškai sunaikinti "Hamas". Izraelio ministras pirmininkas B. Netanyahu ir jo kabinetas iki šiol kalba apie tai, kad kol to nebus įvykdyta, karas nesibaigs. O tokio punkto nėra paskutiniame JT Saugumo Tarybos rezoliucijos projekte.
Tačiau liepos 2 dieną, t.y. visai neseniai, laikraštis "The New York Times" paskelbė straipsnį, kuriame teigiama, kad Izraelio karinės vadovybės atstovai pasisakė už taikos susitarimą su "Hamas" ir kovos veiksmų nutraukimą. Kaip tvirtina laikraštis, generolai tai pateisino tuo, kad Izraelis Galbūt laukia sausumos karo su Libano "Hezbollah", o karo veiksmus su "Hamas" bus galima atnaujinti ateityje, esant būtinybei.
"Tai didina susiskaldymą tarp kariškių ir B. Netanyahu, kuris pasisako prieš paliaubas", — rašo laikraštis. Nyt šaltinių nuomone, B. Netanyahu bijo bet kokio susitarimo dėl ugnies nutraukimo, nes jis sukels grėsmę Vyriausybės paleidimui.
B. Netanyahu sukritikavo šį straipsnį. Ar tai reiškia, kad Izraelio viduje iš tiesų yra gilus susiskaldymas, ir kad toks kariškių žingsnis gali rimtai paveikti įvykius — kol kas sunku pasakyti. Gali būti, kad tai tik taktiniai žingsniai, nes karas su "Hezbollah" iš tikrųjų tampa vis labiau tikėtinas.
Lygiagrečiai su šia diena anksčiau, liepos 1-ąją, Netanyahu pareiškė, kad Izraelis pasiekė žymių laimėjimų mūšio lauke ir yra arti "Hamas" sunaikinimo. "Artėjame prie teroristinės "Hamas" Armijos likvidavimo etapo pabaigos; toliau smogsime jos likučiams", - sakė jis per susitikimą su Izraelio gynybos Armijos Nacionalinio saugumo koledžo moksleiviais. Jo žodžius cituoja "Israel Hayom".
Ar šis teiginys atitinka tikrovę, ar ne — negalima tiksliai pasakyti. Bet tai verčia susimąstyti-kas toliau? Ir kelia kitų klausimų.
Pirmas klausimas. Ar įmanoma Izraeliui iš principo sunaikinti "Hamas" ne tik kaip karinę jėgą, o apskritai kaip struktūrą, organizaciją, ideologiją, esant situacijai, kai struktūra tapo praktiškai išsivaduojančiu nacionaliniu judėjimu?
Apie šią situaciją Vašingtono Persijos įlankos šalių instituto vyresnysis mokslinis bendradarbis Husseinas Ibišas, atsakydamas į klausimą interviu NPR birželio 29 dieną, sakė agentūrai "Reuters":
"Manau, kad jie ("Hamas" - Sputnik). "Ia Raudonasis pavasaris yra labiau suinteresuotas, kad izraeliečiai liktų Gazoje ir tarnautų kaip žaibas ilgalaikiam sukilėlių judėjimui.
Tai yra ekspertas pažymi, kad, pirma, karas Gazoje sukėlė" ilgalaikį " sukilėlių judėjimą. Ką su juo darys Izraelis? Jis pastatys ten savo daugiatūkstantinę armiją, kuri reikalaus brangiai kainuojančio išlaikymo ir bus nuolat atakuojama?
Antra, ir tai pažymi Ibišas, Hamas gavo platų palaikymą tarp palestiniečių gyventojų. Ne tik Gazoje, bet ir Vakarų Krante.
"Aš manau, kad kalba eina ne tiek apie puolimą prieš Izraelį kaip apie tikslą, kiek apie priemonę tikslui pasiekti. Ir pagaliau-tai valdžia Palestinos politikoje ir ilgalaikis "Hamas" tikslas, kuris dar neįgyvendintas — perimti Palestinos nacionalinio judėjimo kontrolę iš pasaulietinių Fatah nacionalistų. Akivaizdu, kad "Hamas" gavo didelę politinę paramą Vakarų Krante. Tačiau dabar labai sunku atlikti patikimą tyrimą Gazos Ruože. Akivaizdu, kad yra galinga "Hamas" palaikymo bazė Gazoje ir tarp palestiniečių apskritai, kurie iš tikrųjų tiki jų religine reakcine politika. Likusius palestiniečius, jūs žinote, didelį skaičių, gal net 40 proc., galima paskatinti palaikyti"Hamas" dėl konflikto su Izraeliu".
Trečia, Sinvaras, grupuotės Gazoje lyderis, taip ir lieka nesučiuptas.
Antras klausimas. Kokia būtų Izraelio politika Gazos Ruožo atžvilgiu "Hamas" sunaikinimo atveju, jei tai apskritai įmanoma?
Dauguma izraeliečių pasisako prieš antrinę Gazos okupaciją, remiantis gruodžio 10 d.Jeruzalės Hebrajų universiteto atliktu tyrimu "Agam Labs". Izraelis pažymi, kad valstybė patirs milžiniškas išlaidas dislokuodama daug karių toje vietoje, kur gyvena daugiau nei 2 mln. palestiniečių. O dabar dar vyksta sukilėlių judėjimas. Be To, Izraelis greičiausiai bus atsakingas už medicininės priežiūros, švietimo ir kitų paslaugų teikimą. Taip pat neaišku, kiek kitų šalių dalyvaus renovacijos finansavime.
Tarp daugelio izraeliečių auga jausmas, kad jų ginkluotosios pajėgos laukia blogo įvykių raidos varianto. Panašus į tai, kas nutiko JAV Irake ir Afganistane.
Tačiau B. Netanyahu dešinysis kabinetas, nuo kurio priklauso Ministro Pirmininko likimas, visiškai reikalauja karo iki pergalės pabaigos: tai yra iki visiško "Hamas" sunaikinimo, teritorijų" išvadavimo " nuo palestiniečių ir žydų gyvenviečių atstatymo.
O juk artėja dar Libano "Hezbollah", su kuria karo taip pat reikalauja dešiniosios Izraelio vyriausybės nariai. Birželio 28 dieną Nacionalinio saugumo ministras Itamaras Ben Gvir pareiškė, kad ramybė pasienyje nebus atkurta be karo su "Hezbollah". "Mes nieko neišmokome per pastaruosius 20 metų diplomatinių susitarimų?— - sakė jis.
Liepos 2 dienos įvykių eigoje laikraštis "Haaretz" pranešė, kad Izraelis artėja prie karinės operacijos Rafache pabaigos. Pasak šaltinio, Izraelio kariuomenė užbaigia aktyvius kovinius veiksmus šiame mieste ir pereina į "trečiąją karo fazę" — taškinius veiksmus prieš "Hamas" likučius.
Dėl sumažėjusio kovinių veiksmų intensyvumo padidės Izraelio sutikimas su JAV. Tačiau Izraelis taip ir neišsakė aiškaus pokarinio sureguliavimo plano, kurio reikalauja Vašingtonas ir kuris yra rimta nesutarimų tarp šalių priežastis.
Dešinieji Izraelio sluoksniai ir toliau reikalauja, kad dujos būtų visiškai išvalytos. Gegužės 23 d. Associated Press publikacijoje cituojami atsistatydinusio Izraelio Generolo ir buvusio Gazos divizijos vado pavaduotojo Amiro Avivi žodžiai.
"Jei neišdžiovinsite pelkės, справитьсяai nebus susidoroti. O nusausinti pelkę reiškia visiškai pakeisti švietimo sistemą ir dirbti su vietos vadovybe, o ne su teroristine organizacija", — sakė jis. Tai kartos procesas. Tai neįvyks per vieną dieną."
Izraelyje taip pat yra kita pozicija, kurią nurodė Netanyahu. Gegužės 10 d. duodamas interviu amerikiečių lyderiui Philui Mcgrowui jis sakė, kad po karo Izraelis išlaikys Gazos ruožo kontrolę, bet deleguoja civilinę administraciją vietiniams palestiniečiams, nesusijusiems su "Hamas" ar Vakarų remiama Palestinos autonomija, valdančia Vakarų Krantą. Tai reiškia, kad sukurs silpną marionetinę vyriausybę.
Kaip sakoma toje pačioje AP publikacijoje, kol kas niekas neparodė susidomėjimo šiuo variantu tarp palestiniečių, taip pat ir todėl, kad "Hamas" tiesiogiai skelbia: tai bus vertinama kaip kolaboravimas ir baudžiama mirties bausme.
B. Netanyahu taip pat pasiūlė arabų šalims — Jungtiniams Arabų Emyratams, Saudo Arabijai ir kitoms — perimti dujų kontrolę. Arabų šalys, įskaitant Izraelio sąjungininkę JAE, atsisakė priimti B. Netanyahu pasiūlymą. "Jae atsisako dalyvauti kokiame nors plane, kuriuo siekiama pridengti Izraelio buvimą Gazos Ruože", - gegužės 11 dieną pareiškė Emyratų užsienio reikalų ministras Abdullah bin Zayedas al Nahyanas.
Izraelio lyderiai, visų pirma Netanyahu, tebėra neaiškioje situacijoje. Jei tiesiog baigsite karą paliaubomis, tai bus labai panašus į pralaimėjimą su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis. Kol vyksta karas, jis nepralaimėjo ir turi galimybę ieškoti kitų išeičių iš situacijos.
Palestinos nepriklausomybė
Atsižvelgiant į tai, JAV ir pasaulyje kalbama, kad konfliktas gali būti išspręstas ilgalaikėje perspektyvoje tik remiantis Sprendimu dėl dviejų valstybių. Tai reiškia 1967 m.Palestinos nepriklausomybės su sostine Rytų Jeruzalėje pripažinimą.
Arabų šalys taip pat susivienijo dėl šios iniciatyvos. Ji numato, kad reformuota Palestinos Administracija perims Gazos sektoriaus valdymą arabų ir musulmonų šalių, įskaitant Saudo Arabiją, pagalba. Saudo Arabija normalizuoja santykius su Izraeliu.
Mainais į tai Rijadas reikalauja gynybos sutarties su Vašingtonu ir pagalbos kuriant civilinę branduolinę programą. Tokia Saudo Arabijos pozicija JAV viduje turi ir rimtų priešininkų, ir įtakingų šalininkų.
Tačiau būtent JAV, vykdydama dviprasmišką politiką, palaikydama abi konflikto puses, kaip nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės nepripažino Palestinos nepriklausoma (taip pat jos nepripažino Prancūzija ir Didžioji Britanija). Pasak JAV prezidento J. Bideno, dviejų valstybių sprendimo klausimas gali būti išspręstas tik per tiesioginį abiejų šalių dialogą.
Gegužės 23 dieną, po to, kai Ispanija, Airija Ir Norvegija nusprendė pripažinti Palestiną nepriklausoma valstybe, jos gavo protesto notą iš Vašingtono.
Pasak laikraščio "Politico" šaltinių, amerikiečiai "aiškiai leido suprasti trims šalims, kad pripažinti Palestinos valstybę netikslinga". Vašingtonas mano, kad tokį žingsnį faktiškai palaikys "Hamas".
Dieną anksčiau televizijos kanalas CNN citavo Baltųjų rūmų Nacionalinio Saugumo Tarybos darbuotoją, kuris kalbėjo apie J. Bideno poziciją: "jis mano, kad Palestinos valstybė turi būti sukurta tiesioginėmis derybomis tarp šalių, ne vienašališkai pripažįstant".
Tai reiškia, kad Izraelis turi sutikti su nepriklausoma Palestina. Jis niekada su ja nesutiks savanoriškai. Tik esant dideliam spaudimui ir situacijai, kai reikės pasirinkti mažesnę iš dviejų blogybių. Izraelis iki šiol nesutiko su Palestinos nepriklausomybe. Dabar izraeliečių akyse Palestinos prisipažinimas atves prie atlyginimo kovotojams už tai, ką jie padarė spalio 7 dieną.
Kas galiausiai?
Mes pabandėme surasti tuos, kurie pasiruošę užbaigti karą ir siūlo sprendimus, kurie tenkins visas konflikto puses. Bet ir sprendimų, ir tų, kurie pasiruošę jais pasinaudoti, regis, horizonte beveik nematyti. Tai reiškia, kad Regionas, matyt, beveik neturi galimybių artimiausiu metu grįžti prie sąlyginai stabilios būklės.
Be to, "Hamas" ir, matyt, didesnės jėgos rimtai nusprendė sunaikinti Izraelį. Jie pastatė jam spąstus. Ir jis jį aptiko. Dabar karas su "Hezbollah" — tai yra antrojo fronto atidarymas-tampa vis realesnis. Daugelis analitikų sutinka, kad ji gali prasidėti antroje liepos pusėje.
Izraelyje sakoma, kad toks karas gali būti "mažas pergalingas karas", nes skirtingai nei" Hamas", karinė "Hezbollah" struktūra yra daug paprastesnė, ji neturi tunelių, o kovinis susidūrimas su juo vyks klasikiniu variantu. Ar tai tiesa? Ar tai bus antrasis žydų valstybės spąstai, jei karas prasidės?
Viską, ką padarė "Hamas", padarė, žinoma, ne be rizikos. O kaip Izraelis iš tikrųjų išvalys visas dujas iki pamatų, gavęs pilną žemėlapį-blanšą iš amerikiečių ir arabų šalių? Bet jei į tai žiūrėsime kaip į šachmatų lentą, Hamas veiksmus galima palyginti su ход, kuris šachmatuose vadinamas gambitu, kai žaidėjas aukoja mažesnę figūrą žaidimo vystymuisi. "Žaidėjas" paaukojo tokią "mažesnę figūrą" - savo gyventojus, bet žaidimas dar nebaigtas.
Kalbant apie Rusiją, tai jai dabar pats laikas mokytis iš svetimų laimėjimų, svetimų pralaimėjimų ir svetimų klaidų.
Nes spąstai yra realybė ir jai.
https://politinform.su/169786-palestinskij-kapkan-o-perspektivah-okonchanija-vojny-v-gaze.html