SKOLŲ SPINDESYS IR SKURDAS
Jeigu kažkas mums pasakoja pasakas tema „Lietuva dar niekada taip gerai negyveno“, tai aš šiame straipsnyje papasakosiu istoriją „Lietuva dar niekada taip daug nesiskolino“.
Ar žinote, kad kiekvienas Lietuvoje gimęs kūdikis iš Valstybės dovanų gauna ne tik gimimo liudijimą, bet dar ir 9000 eurų Valstybės skolą?
Šios kadencijos konservatorių vyriausybė, nueidama nuo sosto, valstybei paliks beveik 30 milijardų skolos, paskutiniais, t.y. 2024, savo karaliavimo metais nepamiršusi pasiskolinti net 5,7 milijardų. Labai suprantama - reikia gi kažkaip prieš rinkimus pasišvaistyti pinigais ir papasakoti rinkėjams, kaip čia pas mus tas BVP kyla ir kaip čia mes turtingai gyvename. Tiesa, nueidama nuo sosto, buvusi valstiečių vyriausybė taip pat 2020m gerokai pasišvaistė, bet gi tada kovidas buvo ir visiems visko reikėjo, ypač kaukių, vakcinų ir influencerių, pasakojančių apie baisų virusą.
Įdomu, kad 2019 m pabaigoje Valstybės skola buvo beveik dvigubai mažesnė, nei bus 2024 metais – tik 17,5 milijardo. Akivaizdu, kad į skolų duobę lekiame septynmyliais šuoliais.
O ko reikėjo dabartinei vyriausybei, toliau klampinančiai Lietuvą į skolų liūną, net nežinau, bet greičiausiai – savųjų pamaloninimo, mat valdžios sektoriaus išlaidų augimas 2019-2023 metais Lietuvoje buvo didžiausias, lyginant su kitomis ES šalimis. Rinkimų į EP rezultatai parodė, kad rinkimus galima laimėti ir su 6 procentais „labai laimingų“ rinkėjų balsų. O kur čia nebūsi laimingas, jei sėdi kokioje nors Go Vilnius kontoroje, reklamuoji smirdančius Vilniaus tūlikus ir gauni 10 tūkstančių atlyginimą?
Galbūt, dar reikėjo ir papasakoti, kad pas mus mokesčiai per maži? Atsimenate tą garsiąją premjerės mantrą: „Lietuvoje atlyginimai medikams ir mokytojams yra maži, nes mažas biudžeto perskirstymas“? O biudžeto perskirstymas yra ne kas kita, o surenkamų mokesčių ir BVP santykis. Taigi, padidinus Valstybės skolą, skolinti pinigai automatiškai padidina Valstybės BVP. O tada jau galime rėkti, kaip didėja BVP (suprask, tai vyriausybės nuopelnas) ir kaip reikia didinti mokesčius – mat BVP didėja, o atlyginimai mokytojams nedidėja... Aišku, kukliai nutylima, kad didėja ir skolos aptarnavimo išlaidos, kurias reikia padengti, taigi mokytojams gali ir nebelikti.
Tiesa, mūsų ekonomistai, aptarnaujantys valstybės skolą, ups, prasiskolinusią vyriausybę, nepamiršta papasakoti, kad mūsų valstybės skola nėra tokia jau ir didelė, lyginant su kitomis vakarų šalimis. Ania??? Tik štai tos kitos Vakarų šalis turi šimto ar net kelių šimtų metų valstybės istorijas, o mes, sugriuvus Sovietų sąjungai, valstybės skolos laikrodį įjungėme tik 1990 metais. Ir su tais skolinimosi tempais laikėmės neblogai, kol neatėjo „edukuoti“, „naujos kartos“ politikai, pripratę gyventi su vėjeliu ir rinkėjų malonę pirkti skolintais pinigais. Pavyzdžiui, iki 2008 metų valdžios skola buvo tik 4,7 mlrd, tai reiškia, kad per 18 metų buvome pasiskolinę mažiau, nei dabartinė vyriausybė pasiskolino vien per 2024 metus. O kur dar nuolatinis mokesčių didinimas – nes pinigų vis reikia ir reikia: tai auksinių tūlikų statybai, tai smirdančių tūlikų pasaulinei reklamai. Prisiminkime, kad iki 2009 metų „naktinės Kubiliaus reformos“ turėjome 18 proc ir lengvatinius 5- 9 proc PVM tarifus, kurie per naktį buvo padidinti iki 21 proc. Sakė, kad laikinai, kol krizė baigsis. Krizė baigėsi, bet mokesčiai taip ir nemažėjo, atvirkščiai – tik didėjo. Kartu su valstybės skola. Mat didėjo valdžios apetitai ir mažėjo jos gebėjimai rinkėjus suvilioti savo protais, o ne skolintais pinigais.
Dar reikia paminėti, kad valstybės skolų ir mokesčių didintojai nepamiršo pamaloninti nei savęs, nei savo išlikimo valdžioje instrumentų. Iš tų pačių skolintų pinigų valdančiosios sisteminės „bebrų“ partijos gauna ir milijonines dotacijas, kurios padeda visiems naujos kartos „edukuotiems“ politikams, mutuojantiems į eilinius siaurakakčius „bebrus“, nesuskaičiuojamą kadencijų kiekį išlikti valdžioje ir neįsileisti į savo daržą naujų veidų, nuoširdžiai pasiryžusių pravėdinti valdžioje esantį nepotizmo dvoką.
Ir, gerbiami ekspertai, nebejuokinkite papūgų su tais savo patikinimais, kad neva „didėjanti Lietuvos valstybės skola nėra blogai, nes kitose valstybėse skolų ir BVP santykis dar didesnis“. Tai jau taip.... Amerika, kuri, kažkokiu tai keistu būdu įžvelgiama, kaip mūsų angelas sargas ir viso ko pavyzdys, nesuvaldydama savo skolos apetitų priartėjo prie finansinio kracho. Nepaisant, kad doleris yra rezervinė valiuta ir kitos šalys tą skolą laiko savo rezervuose kaip iždo obligacijas. Pavyzdžiui, Kinija, tokiu būdu yra perėmusi iš JAV didžiulę dalį jos skolos ir tuo pačiu įstūmusi mūsų „angelus“ sargus – JAV- į didžiulę finansinę priklausomybę.
O gal aš kažko nežinau? Gal kiekvienas Lietuvoje gimęs kūdikis, kuris iš valstybės paveldi 9000 eur skolą, galėtų tą skolą įkeisti kokiai nors Kinijos ar Š. Korėjos vyriausybei?
Bet žinau tik tiek, kad mūsų „naujos kartos“ ir „edukuotieji“ politikai vis labiau panašėja į 1990-ųjų budulius, kurie iš skolintų pinigų prisipirkdavo naujutėlaičių BMW-ų ir su jais važinėdavo į giminės balius, tuo pačiu visai giminei pasakodami savo „sėkmės“ istorijas. Žinoma, tol, kol bankai visko neatimdavo ir nepasiųsdavo jų „prie bažnyčios“. Deja, 1990- aisiais tokį mąstymo modelį naudojo pigios puikybės trokštantys „buduliai“, dabar tą patį naudoja ir mūsų „edukuotieji“ politikai.
Ar mes sugebėsime į valdžią atvesti kitą mąstymo kampą turinčius „liaudies tarnus“. Vargu... nes vis dar mėgstame paklausyti politikų pasakų apie tai, kad Lietuva dar taip gerai negyveno. Lygiai taip, kaip 1990-aisiais budulių giminės klausėsi jų „sėkmės istorijų“ ir žiopsojo į blizgančius BMW, pirktus už skolintus pinigus, neįsivaizduojant, kaip tie pinigai bus grąžinti.