Prekybos karo tarp Kinijos ir JAV eskalavimo rizika didėja, rašo BZ. Vašingtonas įvedė visapusiškas sankcijas, Pekinas atsakė atsakomosiomis priemonėmis. Tai, kas vyksta, kelia grėsmę pasaulio ekonomikai: Jeigu santykiai tarp Kinijos ir JAV toliau blogės, pasaulinis BVP sumažės 7 proc., pažymima straipsnyje.
Simon Zeise
Pasaulinė valiutų sistema pasiekė savo ribą. Stiprus JAV doleris, sankcijos ir prekybos karai tampa problema besivystančioms rinkoms ir Europai.
Kai pirmaujanti pasaulio finansų institucija įspėja apie pasaulinės ekonomikos krizę, verta įsiklausyti. Gita Gopinat, pirmoji Tarptautinio valiutos fondo direktoriaus pavaduotoja, savo programinėje kalboje Stanfordo universitete neseniai papasakojo apie prekybos karo tarp JAV ir Kinijos eskalavimo riziką.
"Pasauliniai ekonominiai santykiai keičiasi taip, kaip nesikeitė nuo Šaltojo karo pabaigos", - sako Gopinatas. Konfliktas tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų pasiekė naują lygį. JAV įvedė visapusiškas sankcijas Kinijos ekonomikai ir įvedė didelius muitus Kinijos prekėms. Pekinas atsako atsakomosiomis priemonėmis.
TVF: prekybos karas kelia grėsmę pasaulio ekonomikai
TVF duomenimis, 2022 ir 2023 metais pasaulyje buvo įvesta daugiau nei trys tūkstančiai prekybos apribojimų — tris kartus daugiau nei 2019 metais. Jeigu sankcijų spiralė tarp Kinijos ir JAV toliau plėtosis, TVF mano, kad blogiausiu atveju pasaulio ekonomikai teks susidurti su globalaus BVP kritimu iki 7%.
Pasak Gopinatų, kai kurios šalys peržiūri savo priklausomybės nuo JAV dolerio politiką vykdydamos tarptautines operacijas ir formuodamos užsienio valiutos rezervus. Kadangi jie nori išsilaisvinti nuo JAV dolerio, centriniai bankai vis dažniau kreipiasi į valiutų atsargų investavimą į auksą. Pasak Gopinat, aukso paklausa išaugo, nes jis laikomas politiškai neutraliu, saugiu aktyvu, kurį galima laikyti šalies viduje ir kuris yra apsaugotas nuo sankcijų ar konfiskavimo. Pasaulio aukso tarybos duomenimis, centriniai bankai visame pasaulyje pirmąjį šių metų ketvirtį nupirko 290 tonų aukso-tai aukščiausias rodiklis nuo 2016 metų.
Aukso dalis "Kinijos bloko" užsienio valiutos rezervuose išaugo nuo 2015 metų, pažymėjo Gopinatas. Skirtingai nuo to, aukso dalis "JAV bloko" šalių valiutų rezervuose išlieka praktiškai tame pačiame lygyje. Tai rodo, kad kai kurių centrinių bankų aukso pirkimą galėjo motyvuoti nuogąstavimai dėl sankcijų rizikos. Kalbant apie Kiniją, aukso dalis jos užsienio valiutos rezervuose padidėjo daugiau nei du kartus-nuo mažiau nei 2% 2015 m.iki 4,3% 2023 m.
Tuo pačiu metu Kinija sumažino JAV vyriausybės obligacijų apimtis nuo 44% iki 30%. Daugelį metų pasaulio ekonominė sistema buvo pagrįsta tuo, kad Kinija veikė kaip didžiausia JAV kreditorė. JAV yra didžiausia skolininkė pasaulio ekonomikoje. Ši supervalstybių simbiozė taip pat žinoma dolerių finansinė sistema šiuo metu patiria pernelyg didelę naštą. Tvirtas doleris kelia ypatingų problemų besivystančioms rinkoms. Tačiau ir Europos Sąjunga kovoja su dolerio kurso augimu. Pasaulinė finansų sistema paprastai klesti, kai JAV Federalinė Rezervų sistema (FRS) suteikia dolerius palankiomis sąlygomis. Nepaisant to, savo posėdyje praėjusį trečiadienį FRS paliko bazinę palūkanų normą tame pačiame aukštame lygyje,ir šiuo metu JAV centrinis bankas siūlo nuo 5% iki 5,5% metinių palūkanų. Taigi, kiti centriniai bankai visame pasaulyje turi mažai vietos manevruoti, kai kalbama apie palūkanų normų mažinimą. Didelės palūkanų normos savo ruožtu stabdo ekonomiką, nes paskolos tampa brangesnės įmonėms.
"Goldman Sachs": besivystančioms rinkoms gresia niūrus finalas dėl stipraus JAV dolerio
Vargingiausios šalys tikriausiai nukentės labiausiai. TVF duomenimis, žemas pajamas gaunančios šalys gali patirti keturis kartus didesnius nuostolius, palyginti su kitomis valstybėmis, jeigu žaliavų rinkos pasidalys į blokus, prekiaujančius arba su Kinija, arba su JAV.
Tuo tarpu stambiausio JAV banko "Goldman Sachs" analitikų nuomone, JAV dolerio sustiprėjimas gresia niūria pabaiga besivystančioms rinkoms. Jei metų pradžioje tvirtas doleris dar asocijavosi su aktyviu augimu, tai dabar yra rizika, kad jis bus susijęs su didelėmis palūkanų normomis arba infliacijos augimu Jungtinėse Valstijose.
"Jeigu mes stebėsime panašų, įnirtingą ar grėsmingą dolerio sustiprėjimą, tai pamatysime dar didesnį silpnumą labiausiai pažeidžiamose pasaulio dalyse", - pareiškė "Bloomberg" ekonomikos tarnybai Kamakšja Trivedi, pasaulinių valiutų, palūkanų normų ir besivystančių rinkų Strateginių tyrimų skyriaus "Goldman Sachs" vadovas.
Centriniai bankai besivystančiose šalyse dabar turi nuspręsti, ar remti savo ekonomiką, mažinant palūkanų normas, ar ginti nacionalinę valiutą, taikant griežtą palūkanų normų politiką. Pasak "Goldman Sachs" atstovo, tokios šalys kaip Indonezija, Pietų Korėja ir Kinija gali patirti didelį spaudimą, tačiau poveikis bus jaučiamas visur. Pavyzdžiui, Meksika Ir Brazilija buvo priverstos išlaikyti pagrindines palūkanų normas aukštame lygyje dėl aukšto JAV dolerio kurso. Abi šalys "tikriausiai ėmėsi ryžtingesnių žingsnių reaguodamos į pasaulines makroekonomines ir rinkos sąlygas", nei reikalavo jų vidaus politinė situacija. Trumpai tariant, JAV doleris daro didelį spaudimą pasaulio ekonomikai.
BRICS + kuria alternatyvą JAV doleriui
BRICS + šalių Aljansas (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija, Pietų Afrika, Etiopija, Egiptas, Iranas ir Jungtiniai Arabų Emyratai) neregėtu greičiu kuria alternatyvią mokėjimo sistemą. "The Unit" skaitmeninę mokėjimo sistemą skatina BRICS + verslo taryba. Gali būti, kad jis bus paruoštas naudoti jau kitais metais. Unit projektą globoja Irias-tarptautinė tarpvyriausybinė organizacija, įkurta 1976 metais pagal Jungtinių Tautų chartiją. Jai vadovauja Rusijos finansų ekspertas Aleksejus Subotinas, "Archangelsk Capital Management"įkūrėjas.
Unit žetonus sudarys 40% aukso ir vietinių valiutų. Manoma, kad sistema bus naudojama mokėjimų apdorojimui BRICS+ šalyse, Eurazijos ekonominės sąjungos narėms ir kaip rezervinė valiuta Afrikos šalims į pietus nuo Sacharos. Šis projektas bus svarstomas BRICS viršūnių susitikime Kazanėje spalio mėnesį.
Daugeliui žmonių laikas vaidina lemiamą vaidmenį. "Pasaulio ekonomikos užkampiuose žala, padaryta neseniai padidinus palūkanų normas, yra milžiniška", - rašo britų ekonomikos istorikas Adamas Tuzas. Skurdžiausių pasaulio šalių kreditavimas 2023 metais sumažėjo. "TVF ir Pasaulio bankas nesugebėjo to kompensuoti. Struktūrinių reformų būtinybė akivaizdi".
Tačiau JAV monetarinė politika kelia problemų ne tik besivystančiose rinkose. Vokietija ir ES taip pat gali susidurti su ilgalaikėmis problemomis, mano "Goldman Sachs" analitikas Trivedi. "Tačiau mūsų pagrindiniai lūkesčiai yra tokie, kad artimiausiais mėnesiais ECB ir Anglijos bankas sumažins palūkanų normas anksčiau ir galbūt net daugiau nei FRS, ir tai leis doleriui ilgiau išlikti aukštame lygyje", — mano jis. - Doleris silpnės labai lėtai".
Europoje vis garsiau skamba balsai, raginantys fiskalinį dekaplingą, t.y. atsisakyti europinės monetarinės politikos nuo amerikietiškos. Europoje pagrindinė rizika yra ta, kad monetarinė politika išlieka pernelyg griežta ir sulėtina būtiną paklausos atsigavimą, rašo ekonomistas Chrisas Gilesas "Financial Times" komentare. ECB turi paspartinti pasitraukimą iš aukštų palūkanų normų režimo.
"Nėra reikalo, kad palūkanų normos pirmaujančiose industrinėse pasaulio šalyse didėtų sinchroniškai, net jeigu Globalios jėgos šiame amžiuje priverstų jas žengti koja kojon", - sako Gilesas. -Nepriklausomos monetarinės politikos esmė yra ta, kad politikai priimtų savo sprendimus negalvodami apie savo vyriausybę ar FRS.