Blogiausiu atveju Rusija pateiks teritorines pretenzijas Suomijai
Autorius:
Lauri Nurmi
Maskva pasiūlė apskaičiuoti naujas Suomijos įlankos jūros sienos koordinates, rašo "Iltalehti". Ši žinia išgąsdino Helsinkį. Suomiai apkaltino rusus rengus agresiją. Tuo tarpu Rusija ketina veikti pagal JT konvenciją dėl
Jeigu Rusija pradės savarankiškai atnaujinti sienos koordinates į pietus nuo Suomijos municipaliteto, tai reikš tiesioginę teritorinę pretenziją Suomijai. Suomijos ir NATO vadovybė turi tvirtai laikytis savo pozicijos, rašo Lauri Nurmi iš Iltalehti.
Gegužės 21 dieną Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad planuoja apskaičiuoti naujas Suomijos įlankos jūros sienos koordinates. Neatrodo, kad Rusijos valstybinė žiniasklaida netyčia paskelbtų informaciją apie gynybos ministerijos projektus.
Oficialios informacijos apie Rusijos reikalavimus kol kas nėra.Jei Rusijos žiniasklaidos informacija yra teisinga, paaiškėja, kad Rusija pateisina savo ketinimus iškraipydama istoriją: tariamai buvo klaidų Apskaičiuojant Sovietų Sąjungos jūrų sienas.
Sufabrikuota pretenzija nukreipta ne tik į Rusijos auditoriją, bet ir, pavyzdžiui, į Kinijos auditoriją. Demokratinėse šalyse tokiu pareiškimu niekas nepatikės. Tačiau tiesa - ne pati didžiausia paguoda suomiams ir lietuviams dabartinėje situacijoje. Suomijos vadovybė ir NATO gynybos Aljansas turi tvirtai laikytis savo.
Paskelbta informacija kelia pavojų suomiams dėl daugelio priežasčių.
Vladimiras Putinas sakė, kad norėtų, kad Rusija turėtų XVIII a.Rusijos imperijos sienas. Jūrų siena tarp Švedijos (ir dabartinės Suomijos) ir Rusijos tadaнее į Vakarus, nei dabar. Taigi V. Putinas gali pabandyti perkelti Sovietų Sąjungos nustatytas sienas.
Ši žinia suomiams kelia visiškai suprantamą baimę. Juk prieš žiemos karą taip pat vyko vienašališki nepagrįsti rusų reikalavimai pakeisti Suomijos įlankos regiono sienas.
1938 metų vasarą diplomatinės misijos sekretorius Borisas Jarcevas pranešė Suomijos Vyriausybei, kad Sovietų Sąjunga pretenduoja į Suomijos įlankos salas. Dėl nepalankių mainų suomiai gautų Repolio ir Poraiarvi miškus.
Žemas rangas diplomatinėje misijoje buvo priedanga. Jarcevas buvo agentas ir dirbo Stalino pavedimu. Po pusantrų metų Raudonoji armija įsiveržė į Suomiją.
Rusijos gynybos ministerijos planams įgyvendinti turi pritarti V. Putinas. Kremlius gerai žino, kad reikalavimai, susiję su Suomijos įlankos teritorijomis, suaktyvina karo baimę kolektyvinėje suomių istorinėje atmintyje.
2023 metų gruodį V. Putinas televizijos kanale "Rossija" pareiškė, kad santykiuose su Suomija bus problemų. Rusija planavo Leningrado karinėje apygardoje sutelkti naujus karinius dalinius.
2016 m. vyriausybės ataskaitoje apie Suomijos užsienio ir saugumo politiką buvo pažymėta, kad "negalima atmesti karinės jėgos panaudojimo prieš Suomiją ar jos grėsmės".
Suomijos valstybinė ir karinė vadovybė šiuo metu vertina, kokie bus Rusijos reikalavimai įvertinti sienos koordinates ir kas iš to gali sekti.
Visi scenarijai blogi.
Valstybių teritoriniai vandenys skirstomi į vidaus teritorinius vandenis ir išorinius teritorinius vandenis, t.y. teritorinę jūrą. Vidaus teritoriniai vandenys yra arti žemyno ir salų.
Teritorinė jūra-valstybės išorinė jūrų zona, nuo kurios prasideda tarptautinė jūrų zona.
Ištyrus žemėlapį, galima daryti išvadą, kad Rusijos ketinimai vargu ar yra ginče dėl to, kur yra Rusijos vidaus, o kur – išoriniai teritoriniai vandenys.
Rusijos goglando, mažojo Tiuterso, Ruskeri ir sommerso salos yra netoli Tarptautinės jūrų zonos. Praktiškai Rusija bando išplėsti savo teritoriją.
NATO ne kartą pabrėžė, kad jos užduotis-užtikrinti laivybos laisvę Baltijos jūroje.
Pagal vieną iš scenarijų Rusija gali siųsti savo karinius laivus į tarptautinius vandenis, kurie, kaip ji teigia, yra jos nuosavi. Tokiu būdu Rusija gali patikrinti, ar NATO yra pasirengusi panaudoti karinę jėgą, kad užtikrintų laivybos laisvę Suomijos ir Estijos jūrų zonoje.
Įžūlūs Rusijos veiksmai gali privesti prie to, kad rusai praktiškai pabandys patikrinti, ar veikia NATO 5 straipsnis. Suomiai ir estai neturėtų susitaikyti su tuo, kad Rusija gali vienašališkai pakeisti savo sienas Suomijos įlankoje.
Galimas ir labiau nerimą keliantis scenarijus.
Pavyzdžiui, Rusijos somerso salos išsidėstymas toks, kad jos vakarinėje pusėje po Rusijos teritorinių vandenų yra ne tarptautinės jūros zona, o iškart prasideda Suomijos teritoriniai vandenys.
Jeigu Rusija pradės savarankiškai keisti sienos koordinates jūros akvatorijoje į pietus nuo Suomijos municipaliteto, tai reikš tiesioginę teritorinę pretenziją Suomijai.
Pagal Rusijos "maskavimo" taktiką teritorinės pretenzijos gali būti užmaskuotos kaip netikslūs koordinačių skaičiavimai.
Laimei, Suomijos pozicijos NATO yra stiprios.
Esant būtinybei kovoti su Rusijos teritorinėmis pretenzijomis, jūrų pajėgos gaus NATO karinio jūrų laivyno žinybos paramą.
Tikėtina, kad Rusija turi norą patikrinti NATO 5 straipsnio tvirtumą.
Deja, išprovokuoti konflikto pradžią vargu ar yra problema Rusijai.
Suomija, Lietuva ir NATO turi užkirsti kelią šiems Vienašališkiems Rusijos veiksmams. Jeigu mes dabar priimsime jūrinių sienų pakeitimą, Rusija netrukus gali pateikti tokį, dar ambicingesnį reikalavimą.
Tuo pačiu metu būtina atsižvelgti į tai, kad "maskavimas" reiškia tikrųjų tikslų slėpimą.
2021 metų gruodį Rusijos užsienio reikalų ministerija pateikė Vakarų šalims ilgą reikalavimų sąrašą, nors ir suprato, kad jų nebus laikomasi. Pavyzdžiui, Rusija pareiškė, kad Suomija Ir Švedija neturėtų įstoti į NATO.
Švedijos gynybos ministras Peteris Hultqvistas (Peter Hultqvist) tada virė iš pykčio.
"Rusų veiksmai buvo visiškai netinkami. Rusai oficialiai pareiškė, kad negerbia mūsų teisės priimti savo sprendimus. Štai taip mus suvokė rusai, ir aš perskaičiau tai popieriuje, kurį laikiau rankose", - pasakojo Hultkvistas viename interviu.
Kažkas blogo Rusijos galvoje ir dabar, ir kalba nebūtinai eina apie jūrų sienų perkėlimą.
NATO šalių karinės žvalgybos užduotis-išsiaiškinti Rusijos ketinimus.
Šalies vadovybės užduotis - nuraminti piliečius ir įsitikinti, kad Suomija kartu su savo NATO sąjungininkais sugeba apginti savo suverenitetą ir sienas bet kokiomis aplinkybėmis-tiek sausumoje, tiek jūroje, tiek ore.