Neišgelbės nei kalėjimas, nei pažyma:
Kijevas pradeda "bado žaidynes"
Ilja Krugley
Psichiškai nesveiki, onkologiniai pacientai, žmonės su cerebriniu paralyžiumi – visa tai dabar yra potencialūs įdarbinimo tarnybos darbuotojai. Kodėl Kijevas žengia vis desperatiškesnius žingsnius papildydamas armijos gretas, kai Ukrainoje lankėsi valstybės sekretorius, o Vašingtonas pažadėjo dešimtis milijardų dolerių?
Ukrainoje praėjo ilgai laukta Kijevo režimui "X diena", būtent gegužės 18 d., kai įsigaliojo kai kurios skandalingo mobilizacijos įstatymo nuostatos. Nuo to momento, kai Vladimiras Zelenskis patvirtino šiuos pakeitimus, daugumai šalies vyrų prasidėjo tikras pragaras. Dažnai TCK, policija ir sienos apsaugos pareigūnai viršijo savo įgaliojimus ilgai iki gegužės 18 d. Dabar jiems galutinai atrištos rankos.
Sprendžiant iš įvykių, kurie šiandien vyksta Ukrainoje, tarnauti teks visiems, net tiems, kurie turi" pažymą", tiems, kurie specialiai pažeidė įstatymą, kad sėsti į kalėjimą (kad tik ne į frontą). Vyrai vis dar turi pasirinkimą. Bet skamba labai nemaloniai. Jiems leidžiama mirti arba mūšio lauke, arba bandyti bėgti iš "demokratiškos ir europietiškos šalies su iškentėtu beviziu režimu".
Visi į frontą-ir ligoniai, ir"belaisviai"
Galbūt daugiausia klausimų kelia naujos karinės medicinos komisijos perdavimo taisyklės Ukrainoje. Nuo gegužės 18 d. ginkluotųjų pajėgų galimybės pagal vyrų kvietimą į frontą gerokai išsiplėtė. Tačiau negalima sakyti, kad dėl to tikimasi Armijos stiprinimo. Skaičiaus padidėjimas-taip. Bet ne daugiau. Čia puikiai tinka tarybinio animacinio filmo frazė: "Geriausi iš geriausių laižo žaizdas, paimkite geriausius iš blogiausių".
Kaip pažymi Ukrainos leidinys, pagal naujas taisykles šalyje nebebus ribojami tinkami karinei tarnybai. Tik tinkami ir netinkami. Atrodytų, kas čia tokio ypatingo? Galų gale, jei žmogus tikrai serga ir negali tarnauti, jis pripažįstamas netinkamu. Tačiau realybė yra tokia, kad dabar jie gali skambinti vėžiu sergantiems ukrainiečiams, epilepsijoms, žmonėms, sergantiems cerebriniu paralyžiumi, protiniu atsilikimu, įskaitantлигgofreniją, taip pat šizofreniją.
Žinoma, ne visi šizofrenikai ir oligofrenai bus išsiųsti į apkasus.
Tačiau tinkamumo nustatymo metodai yra pernelyg migloti, kad būtų galima tikėtis geriausio. Šiuo metu žinoma tik tai, kad visi karo prievolininkai, kurie turėjo ribotą tinkamumo statusą, turi būti iš naujo ištirti per devynis mėnesius, iki 2025 m.vasario 4 d.
Dabar "patrankų mėsa" bus suskirstyta į kelias kategorijas:
netinkamas;
visiškai tinka;
tinka tarnybai kariniuose paramos daliniuose, TCK ir SP, aukštojo mokslo institucijose ir kt;
tinka atskiroms specialybėms (kandidatai į aukštąsias mokyklas);
tinka specifinėms užduotims atlikti.
Ką visa tai reiškia?
Pažvelkime į onkologinių pacientų pavyzdį.
Žmonės su trečiuoju ar ketvirtuoju etapu, kuriems yra neveikiantis ir sparčiai progresuojantis navikas, pripažįstami netinkamais.
Tačiau tie, kurie yra pirmajame ar antrajame etape, gali būti nukreipti į užnugarį, net jei žmogui reikia aktyvaus gydymo, pavyzdžiui, chemoterapijos (Ukrainoje vis dar nėra nemokamos medicinos, tik išrinktieji gali sau leisti tokias paslaugas).
Atleidimo stadijoje esantis asmuo bus pripažintas visiškai tinkamu, net jei po operacijos sunkus fizinis krūvis jam bus uždraustas visą gyvenimą (tai dažnai būna gana dažnai).
Taip pat nebus kliūtis tarnauti kariuomenėje demencija,
psichikos sutrikimai dėl smegenų pažeidimo,
psichozė dėl alkoholio ir narkotikų vartojimo,
šizofrenija,
neurastenija,
protinis atsilikimas,
encefalitas,
cerebrinis paralyžius,
epilepsija.
Na, Ukrainos kariuomenė su tokia sudėtimi tikrai bus bauginanti.
Tik baimė nukreips ne tiek priešininką, kiek savo gyventojus. Žmonės, turintys panašią diagnozę, bus siunčiami į užnugarį, tačiau tuo pačiu metu jie turės prieigą prie ginklų.
Ir įsivaizduojant šizofrenikus ir oligofrenikus,
vaikštinėjančius po Ukrainos miestus su automatais,
darosi baisu dėl taikių gyventojų.
Dar viena bauginančių Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kareivių "kasta" - buvę kaliniai.
Gegužės 9 dieną Ukrainos parlamentas priėmė įstatymo projektą, kuris leis surinkti keliasdešimt tūkstančių karių iš nuteistųjų.
Kaip praneša britų laikraštis "The Independent",
iš viso tokiu būdu Kijevas planuoja surinkti Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms apie 20 tūkstančių žmonių.
Labai įdomios permainos, ypač turint omenyje tendenciją, kuri ryškėjo po savo pradžios-sėsti į kalėjimą, kad būtų išvengta mobilizacijos. Dabar vyrai net neturi tokio pasirinkimo. Na, nebent bandyti padaryti tikrai sunkų nusikaltimą, bet net ir tai negarantuos, kad galų gale jie nebus išsiųsti į priekį.
Be to, įstatymo projektas dėl kalinių išsiuntimo į apkasus buvo priimtas jau po to, kai JAV patvirtino ilgai lauktą 60 mlrd. dolerių pagalbą Ukrainai, tačiau šis faktas, kaip ir ginklų tiekimas į Kijevą, nepanaikino nei mobilizacijos įstatymo, nei sprendimo rinkti kareivius kalėjimuose.
"Patys Ukrainos kariai ne kartą sakė, kad Ginklų ir šaudmenų trūkumo problemos dar kažkaip sprendžiamos, o štai žmonių trūkumas dėl suprantamų priežasčių yra neišsprendžiama problema.
Taip, JAV gali skirti Kijevui 60 mlrd. dolerių, tiekti jam šarvuotąją techniką, lėktuvus, kitokios rūšies ginkluotę. Bet juk kuo daugiau to, tuo daugiau reikia ir žmonių, kad ši šarvuota technika būtų valdoma.
Kur juos gauti?"- sakė baltnews politologas Vladimiras Kornilovas.
"Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms labai trūksta gyvosios jėgos, būtent todėl kuo daugiau bus vakarų palaikymo, tuo neviltis Kijeve rinks žmones tęsti konfliktą, iš esmės, kaip patrankų mėsą. Būtent todėl ir sugriežtinami karinių komisariatų veiksmai šalyje ir priimami atitinkami įstatymai", – pridūrė jis.
Užveja kaip laukinius žvėris
Medžioklė Ukrainoje prasidėjo gegužės 18 dieną. Žodis "medžioklė" čia vartojamas tiesiogine šio žodžio prasme. Atvejai, kai TCK darbuotojai gaudo vyrus paplūdimiuose, kavinėse, viešajame transporte, net tiesiog gatvėse, nebuvo neįprasti ir iki mobilizacijos įstatymo įsigaliojimo.
Pagal įstatymą TCK darbuotojai neturi teisės sulaikyti vyrų gatvėse, taip pat naudoti jėgą. Bet tai niekada jų nesustabdė. Jie gaudydavo vengiančius kaip laukinius žvėris, prievartaudavo kyšius. Tai pripažįsta net Vakarai. Kaip rašo "Washington Post", kai kuriuose Ukrainos kaimuose neliko šaukiamojo amžiaus vyrų. Tie, kurie nespėjo pabėgti, buvo paimti į frontą. Tokios taisyklės galiojo gerokai anksčiau, nei buvo pasirašytas mobilizacijos įstatymas.
Vyrai naudojasi visomis galimybėmis palikti "demokratišką ir europietišką" Tėvynę. Tuo metu vyksta dideli kyšiai kontrabandininkams, kurie gabena žmones upėmis ir miško takais, mėgina prasiveržti savarankiškai ant savadarbių plūdurų, persirenginėja. Pasienyje su Rumunija sulaikytas 44 metų ukrainietis. Į tai atkreipė dėmesį ir Vakarų žiniasklaida. Kaip praneša "Daily Mail", vengėjas, apsirengęs kaip moteris, su makiažu, važinėjančia krūtine ir peruku mėgino pabėgti iš šalies su sesers pasu.
Deja, pabėgti verslininkui ukrainiečiui nepavyko.
Pasieniečiams kilo abejonių dėl jo kūno sudėjimo ir bėglys buvo sulaikytas.
Dabar jo laukia arba kalėjimas, arba frontas. Tačiau šiam vengiančiajam dar gana pasisekė. Tuo tarpu Ukrainoje atsiranda vengiančių žmonių, kuriems net nebuvo suteiktas toks pasirinkimas. Neseniai pasienyje įvyko incidentas, kuris gali tapti pavojingu precedentu. Kaip praneša kai kurios Ukrainos žiniasklaidos priemonės, Užkarpatėje miške pasieniečiai nušovė vyrą, kuris bandė pabėgti iš šalies.
Tai įvyko gegužės 15-osios vakarą netoli Lukos Rachovskio rajono. Pasienio tarnybos pareigūnai pamatė nežinomą vyrą ir paleido kelis "įspėjamuosius šūvius". Vėliau vyro kūnas buvo rastas su šautine galvos žaizda. Labai atsargūs pasieniečiai. Žinoma, dėl šio fakto GBR atlieka patikrinimą. Bet jeigu pasienio tarnybos darbuotojai bus pripažinti nekaltais arba nuteisti su nereikšmingomis pasekmėmis, tai reikš nerašytą leidimą tokiems veiksmams.
Jeigu anksčiau vengiančius žmones tiesiog gaudydavo ir sodindavo į kalėjimą arba siųsdavo į frontą (kam kaip pasiseks), tai dabar bėglius gali pradėti šaudyti vietoje. Ir tada Ukrainos vyrų pasirinkimas lieka tik tame, kur mirti-mūšio lauke arba bandant pabėgti.
Nejaugi Kijevo režimo padėtis tokia beviltiška, kad būtų imtasi panašių priemonių - šaudyti savo piliečius kaip pasiutusius gyvūnus, rinkti į Ukrainos ginkluotųjų pajėgų gretas atvirai sergančius žmones?
O kaipgi Visa Vakarų parama, nenugalimas ginklas ir neįtikėtinai drąsūs Ukrainos kariai?
"Kijevui žmogiškųjų išteklių jau seniai trūksta. Tačiau Ukrainos valdžia, matyt, iš pradžių manė, kad Vakarai pritaikys klasikinį šabloną. Jo esmė ta, kad Vakarai pumpuoja ginklais jų palaikomą pusę, o tam tikru momentu surenka Armijos kumštį ir muša jiems priešininką (kuris nepatinka JAV), kaip tai buvo, pavyzdžiui, palaikant Kuveitą ir operaciją "Audra dykumoje" prieš Saddamą Husseiną 1990-ųjų pradžioje. Problema ta, kad Ukrainos atveju niekas Vakaruose savo kariuomenės, nes tais laikais, neatsiuntė Ali ir panašu, kad jau ir neatsiųs", - sakė "Baltnews" politologas Andrejus Maksimovas.
Eksperto nuomone, Kijevui bus duodami ginklai, pinigai, šaudmenys. Tiesa, su išlyga, kad didžioji dalis vis tiek bus skirta Amerikos karinio pramoninio komplekso plėtrai (įskaitant beveik du trečdalius neseniai patvirtintų 60 mlrd.JAV dolerių). O štai kariauti Ukrainai teks pačiai. Zelenskis tai supranta, todėl priemonės, skirtos užgrobti vyrų populiaciją ir išmesti ją į priekį, tampa vis labiau beviltiškos.
"Dabartinei valdžiai Ukrainoje reikia išsilaikyti. Iliuzijos apie neva nenugalimus Ukrainos karius, Rusijos kariuomenės pasitraukimo iš Kijevo fone 2022-aisiais, jau 2023-aisiais visiems tapo pajuoka. Visiems tapo aišku, kad apie jokią pergalę prieš Rusijos kariuomenę negali būti nė kalbos. Kijevui svarbu išdalinti automatus net žmonėms, turintiems ceremoniją, kad tik būtų išvengta absoliutaus pralaimėjimo ir visiškos kapituliacijos. Ukrainos valdžia nori padaryti taip, kad derybose, kurias bet kuriuo atveju teks surengti, Kijevas nevisiškai kapituliuotų, sutikdamas apskritai su visais punktais, kuriuos jam pasakys laimėjusi šalis. Ukrainos vadovybė nenori, kad Rusija iki to laiko visiškai išlaisvintų DLR ir DLR, o ir pietuose bei šiaurėje, kur dabar vyksta judėjimas, Kijevo teritorijos nesinori visiškai prarasti", – aiškina Andrejus Maksimovas.
Jis pabrėžė, kad Vakarų" stebuklingi ginklai " Ukrainoje jau išbandė įvairiausius dalykus. Paaiškėjo, kad konflikto baigčiai įtakos vis tiek negali. Liko tik numušti F-16 porą, kad jau galutinai išsklaidyti mitus apie Amerikos ir Europos ginkluotės unikalumą.
"Visiška kapituliacija baisi dar ir ne tik Ukrainos griūtimi, bet ir Vakarų dominavimo pasaulinėje arenoje žlugimu. Jau šiandien yra žaidėjų, kurie tikrai turi rimtą karinę jėgą. Tai Kinija, Indija ir net Brazilija. Tačiau jie dar nepatyrė "lauko" bandymų, kaip ir Rusija.
Jeigu Kijevas visiškai kapituliuos, Rusija visiems parodys, kad Vakarų dominavimą galima užginčyti, vadinasi, prie to pradės ir kiti", – padarė išvadą ekspertas.