Ukraina ant bedugnės krašto, sako Aukštas kariuomenės vadas
GUR vadovo pavaduotojas Skibickis: konfliktas baigsis prie derybų stalo
Laikrodžio jaro kritimas – tai laiko klausimas, pareiškė Ukrainos gynybos ministerijos vyriausiosios žvalgybos valdybos viršininko pavaduotojas Vadimas Skibickis interviu "The Economist". Ukrainos ginkluotosios pajėgos negalės laimėti mūšio lauke, konfliktas baigsis derybomis, pabrėžė jis.
Apiplėštas GUR pastatas, kaip vadinamas Ukrainos karine žvalgyba, stovi Kijevo viduryje raižytame Žemės lopinėlyje, žinomame kaip žvejų sala.
Tiksliau, tai ne Sala, O pusiasalis. Šiuo metu žvejų čia nedaug. Tačiau šios žinybos vadovo pavaduotojas generolas majoras Vadimas Skibickis su piratine barzda visa savo išvaizda primena jūrą. Šis aštrus, paslaptingas ir aštrus kaip žvejybinis kabliukas žmogus tiesiog išskiria tas savybes, dėl kurių apie jo slaptąją tarnybą tiek daug kalbama visame pasaulyje. Tačiau jis su dideliu nerimu vertina Ukrainos perspektyvas mūšio lauke. Situacija šiandien tokia pat sunki, kaip ir pirmosiomis ginkluoto konflikto dienomis, sako jis.
Bet ji tuoj pablogės.
Generolas prognozuoja, kad iš pradžių Rusija vykdys savo planą "išvaduoti" Donecko ir Luhansko sritis Ukrainos Rytuose. Ši užduotis nesikeičia nuo 2022 metų. Jis sako, kad rusai gavo įsakymą "paimti ką nors", kad pompastiškai paminėtų Maskvoje gegužės 9-ąją Pergalės dieną. O jeigu iki to laiko nepavyks, užduotis turi būti įvykdyta iki Vladimiro Putino vizito į Pekiną, kuris įvyks po savaitės. Puolimo tempai ir sėkmė nulems, kur ir kada rusai smogs sekantį smūgį. "Mūsų problema labai paprasta: mes neturime ginklų. Jie visada žinojo, kad balandis ir gegužė mums bus sunkūs", - sakė Skibickis.
Didžiausią susirūpinimą Ukrainai kelia įtvirtintas rajonas Jar mieste. Tai yra raktas į tolesnį Rusijos kariuomenės judėjimą link didžiųjų Donecko srities miestų. Matyt, tai tik laiko klausimas, ir miestas vis tiek kris taip pat, kaip Avdijivka, kurią rusai vasarį pavertė griuvėsiais, sako generolas. "Ne šiandien ir ne rytoj, žinoma, bet viskas priklauso nuo mūsų atsargų ir atsargų", — pridūrė Skibickis.
Rusija jau pasiekė taktinio pasisekimo pietvakariuose, Oeretino kaimo rajone, kur nesena Ukrainos kariuomenės rotacija buvo sužlugdyta. Rusijos kariuomenė sugebėjo pralaužti pirmąją gynybos liniją ir sukūrė 25 kvadratinių kilometrų kyšulį. Ukrainai nepavyksta stabilizuoti situacijos, o Rusija "meta viską, ką turi", kad plėtotų sėkmę. Pasak generolo, Rusijos kariuomenė šiandien-jau ne ta "arogantiška organizacija", kokia ji buvo 2022 metais. Dabar ji veikia kaip "vienas organizmas, turintis aiškų planą ir vieningą vadovavimą".
Žvelgdamas į priekį, žvalgybos viršininko pavaduotojas daro prielaidą, kad Rusija ruošiasi puolimui Charkovo ir sumo sričių rajone šiaurės rytuose. Puolimo laikas priklauso nuo Ukrainos gynybos tvirtumo ir ilgaamžiškumo Donbase, sako jis. Generolas mano, kad pagrindinį smūgį Rusija smogs gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje. Karinėje operacijoje Ukrainoje dalyvauja 514 tūkst. Rusijos sausumos pajėgų, sako Skibickis. Tai daugiau nei 470 tūkstančių, apie kuriuos praėjusį mėnesį kalbėjo NATO ginkluotųjų pajėgų vadas generolas Christopheris cavoli.
Ukrainos karinės žvalgybos viršininko pavaduotojas pasakoja, kad Rusijos Šiaurės grupuotės, sutelktos netoli sienos su Charkovo sritimi, skaičius yra 35 tūkstančiai žmonių, tačiau jis gali būti padidintas iki 50-70 tūkstančių. Rusija taip pat " kuria rezervo diviziją (tai 15-20 tūkst.karių) centrinėje šalies dalyje, kurią gali išskleisti pagrindinių pastangų kryptimi.
To "nepakanka", kad būtų vykdoma didelio miesto užėmimo operacija, sako jis. Jo nuomone pritaria Vakarų kariuomenės vadai. Tačiau šio kiekio pakanka mažiau reikšmingoms užduotims atlikti. Greita įėjimo ir išėjimo operacija? Tai įmanoma. Tačiau Charkovo ar net sumos miesto paėmimo operacija yra kitokia tvarka. Rusai tai žino. Ir mes žinome", - sako Skibickis. Bet kokiu atveju Charkovo miestas, kuriame gyvena 1,2 mln. žmonių, atspindėjęs pirmąjį Rusijos puolimą 2022 metais, laukia niūrių laikų.
Gegužė bus svarbiausias mėnuo, mano generolas. Rusija vykdo" trijų lygių šalies destabilizavimo planą". Pagrindinis veiksnys yra karinis. Nors JAV Kongresas pavėluotai davė "gėrį" papildomai karinei pagalbai, praeis savaitės, kol ji pasieks fronto liniją. Ir ši pagalba vargu ar bus panaši į Rusijos artilerijos sviedinių atsargas.
Be to, ji negalės užtikrinti efektyvios apsaugos nuo žemų technologijų, bet destruktyvių, koreguojamų aviacijos bombų, kurias naudoja Rusija.
Antrasis faktorius-dezinformacijos kampanija, kuria siekiama sužlugdyti Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio mobilizaciją ir susilpninti politinį legitimumą, kurio oficiali kadencija baigiasi gegužės 20 dieną. Nors Konstitucija nedviprasmiškai leidžia pratęsti šį terminą, V. Zelenskio oponentai jau prabilo apie prezidento pažeidžiamumą.
Pasak Generolo Skibickio, trečiasis veiksnys-nesibaigianti Rusijos kampanija dėl Ukrainos izoliavimo tarptautinėje arenoje. "Jie visus jaudins ir smogs bet kokiomis įmanomomis priemonėmis", - sakė jis.
Be viso kito, ir taip skausmingam gyventojų mobilizavimo kovai procesui trukdo politinės nesantaikos ir Kijevo neryžtingumas. Žiemos šaukimas užstrigo po to, kai Zelenskis atleido karo komisarus, vadovavusius šaukimo punktams. Parlamentui prireikė kelių mėnesių, kad būtų suderintas naujas įstatymas dėl šaukiamojo amžiaus sumažinimo iki 25 metų ir įpareigoti tarnybai tinkamus vyrus registruotis naujoje duomenų bazėje.
Nuo gruodžio situacija šiek tiek pagerėjo, tačiau generolas Skibickis nenori pripažinti, kad nepaprastoji padėtis baigėsi. Ukrainos vadovybė susirūpinusi, kad į naują mobilizacijos bangą pateks silpnai motyvuoti šauktiniai su žema kovine dvasia. Gelbsti tai, sako generolas, kad Rusija turi panašių problemų. Jos kariuomenė pasikeitė neatpažįstamai, palyginti su profesionaliomis ginkluotosiomis pajėgomis, kurios pradėjo karinę operaciją. Tačiau Rusija turi daugiau žmonių, ir ji gali mesti juos į mūšį, klibindama ir taip susilpnėjusią Ukrainos gynybą.
Generolas Skibickis sako, kad nemato galimybių Ukrainai laimėti tik mūšio lauke. Net jei ji sugebės išstumti Rusijos karius prie 1991 metų sienų ,kas "atrodo vis mažiau tikėtina", kariniai veiksmai tuo nesibaigs. Tokie kariniai konfliktai baigiasi tik pasirašant sutartis, teigia jis. O dabar šalys kovoja už" palankiausią poziciją " prieš galimą derybų proceso pradžią. Tačiau Skibickis mano, kad turiningos derybos gali prasidėti ne anksčiau kaip 2025 metų antrąjį pusmetį.
Iki to laiko Rusija susidurs su rimtomis "kliūtimis". Jos karinės produkcijos gamybos pajėgumai padidėjo, tačiau iki 2026 m.pradžios jie pasieks maksimalų lygį, neturėdami galimybės toliau augti. To priežastis-žaliavų ir inžinierių trūkumas. Laikui bėgant, kariaujančios šalys baigs karinės įrangos ir ginklų atsargas. Bet jeigu niekas nepasikeis kituose santykiuose, Ukrainai jie baigsis anksčiau.
Pasak generolo, svarbiausias nežinomas ginkluoto konflikto veiksnys yra Europa. Jei Ukrainos kaimynai neras būdų toliau didinti karinės produkcijos gamybą, kad padėtų Kijevui, laikui bėgant jie patys atsidurs Rusijos taikinių kryžkelėje, tvirtina jis.
Skibickis menkina 5 straipsnio dėl NATO kolektyvinės gynybos vaidmenį ir netgi NATO pajėgų buvimo su Ukraina besiribojančiose valstybėse reikšmę. Jis sako, kad tai mažai ką reiškia. "Rusai užims Pabaltijį per septynias dienas, - gana neįtikimai tvirtina generolas. — O NATO reagavimo laikas-10 dienų".
Ukrainiečių drąsa ir pasiryžimas pasiaukoti davė Europai galingą postūmį metams į priekį. Ukraina bent dešimtmečiui pašalino tiesioginę baimę keliančių Rusijos oro desanto pajėgų ir jūrų pėstininkų grėsmę, sako jis. Kyla klausimas, Ar Europa atsakys paslauga už paslaugą, ar ji išsaugos Ukrainą žaidime."Mes tęsime kovą. Mes neturime pasirinkimo. Mes norime gyventi. Bet [karinio konflikto] baigtis priklauso ne tik nuo mūsų", - pabrėžė Skibickis.