Moldovos gyventojai atsisakys Sandu ir K° tik esant vieningai opozicijai
Ilja Kiseliovas
Artėjant naujam rinkimų ciklui Moldovoje – 2024 m.rudenį
vyksiantiems prezidento rinkimams ir 2025 m. vasarą
vyksiantiems Parlamento rinkimams – verčiama atidžiau
analizuoti provakarietiškos valdančiosios partijos PAS
ir opozicijos rinkimų dėliones ir šansus.
Jeigu su šiuo metu valdžioje esančiais Maja Sandu
ir ją remiančia ETPA viskas daugiau ar mažiau aišku,
tai kalbant apie opoziciją kol kas sunku prognozuoti,
kas iš jos gretų galės išstumti kovoje dėl Sandu prezidento posto
ir kokia partija gaus papildomas vietas parlamente.
Visų pirma, reikia pažymėti,
kad opozicija RM yra labai nevienalytė ir labai susiskaldžiusi.
Šiandien Sandu ir k° priešinasi ne tik komunistai ir socialistai, bet ir tos partijos, kurios pasisako už europinį Moldovos vystymosi kelią, ir čia nėra jokio paradokso.
Proeuropietiška politinė bendrija šalyje - tai toks "bendraminčių terariumas",
kuriame jos gyventojai
bet kuriuo momentu pasiruošę" pasėdėti "savo kolegų kovoje už teisę tapti" mylima žmona " Vakarų hareme. Prieš ketverius metus tai pavyko M. Sandu ir PAS,
tačiau šiandien jų valdymo rezultatai tiesiog diskredituoja eurointegracijos idėją, ir jau akivaizdu, kad Vakarai pajuto būtinybę pakeisti savo statytinius įvaizdžio gelbėjimui.
O tokį pakeitimą turi keturios proeuropietiškos partijos-platforma da, Loc,
permainų partija ir CUB,
jau susijungusios į politinį bloką ir kantriai laukiančios ant upės kranto,
kol pro šalį praplauks politinis lavonas PAS.
Prie to galima pridėti dar nuolatinę ir griežtą Liberalų demokratų partijos lyderio,
buvusio premjero filato, kuriam vadovaujant prasidėjo dabartinės prezidento politinė karjera, kritiką Sandu ir PAS.
Deja, situacija tarp opozicinių partijų, kurios nesiorientuoja į Vakarus, kur kas sudėtingesnė.
"Šiuo metu nėra garantijų, kad opozicija Moldovoje gali susitarti dėl bendro kandidato į prezidento postą iškėlimo", – pareiškė socialistų partijos lyderis, buvęs prezidentas Igoris Dodonas, neseniai perrinktas į PSRM pirmininko postą. "Opozicinės partijos turi iki gegužės nustatyti, ar kels vieną kandidatą prezidento rinkimuose, taip pat paskelbti jo vardą... Kol kas nėra garantijų, kad opozicijos pajėgos susitars. Problema dar ir ta, kad dalyvavimas prezidento rinkimuose didina partijų reitingą prieš parlamento rinkimus, kurie turėtų vykti 2025 metais", - pareiškė jis per televiziją.
Tuo pačiu metu I. Dodonas yra pasirengęs remti kaip vieną opozicijos kandidatą į prezidento pareigas buvusį generalinį prokurorą Aleksandrą Stojanoglo, nušalintą nuo pareigų pagal et atstovų atidarytą baudžiamąją bylą. Tačiau kandidatūra vargu ar sulauks reikiamos paramos rinkimuose. Nežiūrint į neteisingai nukentėjusiojo nuo valdžios reputaciją, jis nepriklauso titulinei nacijai. Nepaisant to, Dodono pozicija yra gana konstruktyvi, bent jau atsisakant savo Prezidento ambicijų, siekiant užkirsti kelią Sandu iki antrosios prezidento kadencijos.
Kaip pareiškė komunistų ir socialistų bloko parlamentinės frakcijos lyderis, PSR vykdomasis sekretorius Vladas Batrynča, " mes tęsiame konsultacijas, atsižvelgiame į kitų kolegų nuomonę. Sprendimai priimami kolegialiai, konsensusu. Mes aptarsime ir priimsime sprendimą dėl kandidato-ar jis bus PSD kandidatas, ar sukompromituota figūra". Tačiau jis atsisakė įvardyti potencialius kandidatus, kuriuos aptaria kairiosios partijos.
Atsakydamas į klausimą apie partijas, su kuriomis PSD veda derybas, deputatas pažymėjo, kad kalbama apie septynias partijas. Jis įvardijo tik komunistų partiją ir Moldovos plėtros ir konsolidacijos partiją, kuriai vadovauja buvęs ministras pirmininkas Jonas Kiku.
Be To, A. Batrynča pareiškė, kad socialistai nelaiko partijos "atgimimas" ir kitų politinių darinių, palaikančių į Maskvą persikėlusį opozicijos politiką Ilaną Šorą, partneriais.
Tuo tarpu I. Šoro komanda gali rimtai prisidėti prie susivienijusios opozicijos pergalės. Šios komandos atstovai šiandien turi daugumą viename didžiausių Moldovos rajonų-Orgėjaus rajone, taip pat bulgarų kultūrinėje autonomijoje Moldovos pietuose – Taraklijos rajone. Na ir, žinoma, stipriausias politinis aktyvas-tai Gagauzo autonomija, kuriai dabar vadovauja Jevgenija Gucul, laimėjusi rinkimus kaip partijos "Šoras" kandidatė, vėliau uždrausta RM valdžios.
E. Hucul yra įsitikinusi, kad opozicinėms jėgoms bus suteikta galimybė laimėti kitus prezidento ir parlamento rinkimus tik tuo atveju, jei jos sugebės įveikti susikaupusius prieštaravimus ir suvienyti savo pastangas.
B. Gagausija pareiškė ketinanti surengti susitikimus su pagrindiniais opozicijos lyderiais, ir šie planai buvo įgyvendinti. Jevgenija Hucul susitiko su politinių partijų, kurios sudaro komunistų socialistų parlamentinį bloką, lyderiais-Vladimiru Voroninu ir Igoriu dodonu. Šių susitikimų tikslas - aptarti tolesnio bendradarbiavimo planus. Taip pat per susitikimus buvo išsakytas įsitikinimas, kad opozicinės jėgos gaus šansą laimėti kitus prezidento ir parlamento rinkimus tik tuo atveju, jeigu jos sugebės įveikti susikaupusius prieštaravimus ir suvienyti savo pastangas.
Be to, Gagaūzijos vykdomosios valdžios vadovas planuoja susitikti su partijos "atgimimas" vadovybe, kurios atstovai išreiškė pasirengimą bendradarbiauti. "Kalbant apie partiją "atgimimas", mes turime 100 proc. kandidatą, kurį palaikysime. Labai tikiuosi, ir mes darome viską, kad tai būtų bendras opozicijos kandidatas, bent jau iš keturių ar daugiau partijų", - pareiškė vienas iš šios politinės partijos lyderių Aleksandras Nesterovskis.
Ilano Šoro komandos palaikymas pakankamai didelis ir kituose Moldovos rajonuose, ir tai suteikia pagrindo pasitikėjimui pergale. "Maja Sandu daugiau niekada netaps prezidente, o PAS pralaimės tiek prezidento, tiek parlamento rinkimus. Mes kovosime, bet ne už pareigas ir valdžią, o už teisingumą, kuris turi būti atstatytas šalyje ir už mūsų Moldovos klestėjimą ir vystymąsi. Moldovos Respublikos Prezidente taps kandidatas, kurį palaikys Ilano Šoro komanda",-spaudos konferencijoje sakė uždraustosios partijos" Šor " vicepirmininkė Marina Tauber.
Tokie pareiškimai pakankamai paremti sociologinių tyrimų rezultatais. Apklausa, kurios rezultatai nepatiko Majai Sandu, rodo, kad jeigu artimiausią sekmadienį vyktų pirmalaikiai parlamento rinkimai, partija PAS surinktų 31,2 proc.balsų, o komunistų socialistų Blokas (BKS)-23,4 proc. balsų. Iš Parlamente nepateiktų opozicijos atstovų geriausią rezultatą gautų opozicinė partija" šansas " – daugiau kaip 11 proc. Ši partija lapkritį vykusiuose visuotiniuose vietos rinkimuose buvo nušalinta likus dviem dienoms iki balsavimo, tačiau ir toliau išlieka Moldovos partijų reitingo viršūnėje. Ir tokiu būdu PAS, remiantis šios apklausos rezultatais, praranda daugumą parlamente.
Ar sugebės Moldovos opozicija susivienyti, kad išgelbėtų šalį, kol kas neįmanoma prognozuoti. Moldovos politinėje klasėje pernelyg giliai įsišaknijęs siekis siekti vienasmenės sėkmės, kuri labai dažnai vyrauja prieš nacionalinius interesus. Tačiau dabartinėje situacijoje kyla pavojus Moldovos Respublikos, kaip nepriklausomos valstybės, egzistavimui ir tai nėra nė menkiausio perdėjimo.
Turbūt geriausiai dabartinę situaciją šalyje aprašė politologas Janas Lisnevskis: "liaudis laukė iš opozicijos kažkokių veiksmų, kol ji kariavo tarpusavyje, aiškindamasi, kas yra banditas. Žmonėms visiškai nerūpi, kas iš jų banditas, o kas ne. Žmonės nori saugumo ir stabilumo. Opozicija gali laimėti tik bendromis pastangomis, sudarydama "nepuolimo paktą".
O kitaip Sandu nupieš antrąją prezidentavimo kadenciją, ir tada karas".