Jei slapti "SpaceX" palydovai yra tai, ką mes galvojame, tai pakeičia žaidimo taisykles
"The War Zone":
JAV gavo strateginės žvalgybos "Šventąjį Gralį"
Autoriai:
Joseph Trevithick
Tyler Rogaway
Atrodo, kad Pentagonas gaus tai, ko trokšta dešimtmečius, rašo "The War Zone". Kalba eina apie palydovus-šnipus, sukurtus kompanijos Starshield, SpaceX padalinio. Jos suteiks JAV unikalias galimybes, kurias galima pavadinti" šventuoju Graliu " strateginės žvalgybos srityje, ir jos bus naudojamos prieš Rusiją ir Kiniją.
Šimtai palydovų su specialiais jutikliais užtikrins precedento neturintį strateginį ir taktinį stebėjimą visoje planetoje.
JAV Nacionalinė karinės kosminės žvalgybos valdyba (NRO) iš "SpaceX" užsakė šimtus palydovų-šnipų antžeminėms operacijoms paremti. Nors apie šį projektą nėra tiek daug detalių, yra aiškių paralelių su tuo, ką anksčiau kalbėjo JAV kosmoso pajėgos apie griežtai įslaptintą kosminio radiolokacinio stebėjimo programą. Apie tai pirmą kartą sužinota tuo pačiu metu, kai SpaceX, kaip pranešama, gavo kontraktą su NRO. Jeigu tai yra tai, apie ką mes galvojame, tai ši programa gali sukelti revoliuciją tiek taktiniame, tiek strateginiame kosminiame zondavime.
"Starshield" - "SpaceX" padalinys, orientuotas į valstybinių užsakymų vykdymą-sukuria palydovinių šnipų tinklą žemoje orbitoje (LEO) pagal 1,8 mlrd.dolerių sutartį, sudarytą su NRO 2021 metais. Tai savaitgalį pranešė naujienų agentūra "Reuters", remdamasi penkiais anoniminiais šaltiniais. "The Wall Street Journal" dar vasarį publikavo straipsnį apie šią sutartį, tačiau nepaminėjo NRO ir nepateikė jokių konkrečių detalių.
Šio straipsnio rašymo metu nei "SpaceX", nei generalinis direktorius Elonas Muskas nekomentavo "Reuters" straipsnio. JAV Nacionalinė karinės kosminės žvalgybos valdyba yra atsakinga už žemės nuotolinį zondavimą ir yra tokia slapta organizacija, kad jos egzistavimas nebuvo pripažintas iki 1992 metų. NRO taip pat atsisakė atskleisti kokio nors sandorio su SpaceX detales.
"Mes pakeitėme savo pirkimo metodus, kad pasinaudotume Leo technologijų privalumais", - sakė "Satellite 2024" konferencijoje NRO direktoriaus pavaduotojas Troy Meinkas. Mūsų pagrindinis prioritetas - įvykdyti reikalavimus su minimaliais nuostoliais".
Kol kas nežinoma, kada naujasis palydovų-šnipų tinklas pradės operatyvinį žvalgybos duomenų rinkimą. "SpaceX" pradėjo panašius palydovų prototipus nuo 2020 m., ty dar prieš oficialią sutartį su NRO. JAV vyriausybės duomenų bazė apie orbitoje esančius objektus rodo, kad kelios "SpaceX" misijos dislokavo palydovus, kurių nei kompanija, nei vyriausybė niekada nepripažino.
"SpaceX" šiuo metu yra pagrindinis Pentagono rangovas ir svarbiausias pramonės partneris, nors artimiausiais metais situacija gali pasikeisti.
"SpaceX" pristatė "Starshield" 2022 m., o pirmoji sutartis su JAV kosmoso pajėgomis buvo sudaryta 2023 m. JAV kariuomenė taip pat viešai įvertino "Starshield" teikiamas komunikacijos galimybes. JAV kariuomenė ne kartą išbandė komercines palydovinio ryšio paslaugas "Starlink" iš "SpaceX".
Kompanijos tinklalapyje rašoma, kad trys pagrindinės Starshield veiklos kryptys yra:
- Palydovų paleidimas su naudinga zondavimo apkrova;
- ryšių teikimas Vyriausybės starshield įrangos naudotojams;
- sukuria palydovines stotis remti klientų misijas.
"Starlink" jau siūlo precedento neturintį vartotojų duomenų šifravimą. "Starshield" naudoja papildomas labai patikimas kriptografines galimybes slaptai naudingai apkrovai ir saugiam duomenų apdorojimui, atitinkančiam griežčiausius valstybės reikalavimus", - sakoma "Starshield" tinklalapyje. "Starlink" tarppalydovinio Lazerinio ryšio terminalas, kuris šiandien yra vienintelis bendravimo Lazeris, plačiai naudojamas orbitoje, gali būti integruotas į partnerių palydovus, kad būtų užtikrintas jų įtraukimas į "Starshield" tinklą.
Lazerinis ryšys leidžia greitai perduoti didelius informacijos kiekius. Tai užtikrina aukštą informacijos apsaugos nuo neteisėto skaitymo lygį ir padidina trikdžių apsaugą.
Mažai žinoma apie konkrečias palydovų galimybes, kurias NRO ketina įsigyti iš "SpaceX". Pasak "Reuters", palydovai galės "sekti taikinius Žemėje ir dalintis šiais duomenimis su Amerikos žvalgyba ir kariškiais"ir" galės gauti Žemės vaizdus ir veikti kaip spiečius žemose orbitose".
"Reuters" straipsnyje nenurodoma, kokius vaizdus šie palydovai gaus.
Tai, savo ruožtu, kelia klausimų apie tai, ar čia aprašytas žvalgybos Produkto tipas iš tikrųjų yra platesnės antžeminio stebėjimo sistemos kosminio bazavimo dalis. Be to, tradiciniai elektro-optiniai ir infraraudonųjų spindulių vaizdai, gauti iš žemos orbitos aplink Žemę, beveik nenaudojami realiu laiku tikslams Žemėje stebėti.
2021 metų gegužę buvęs JAV kosmoso pajėgų generolas Džėjus Reimondas pareiškė, kad Amerika "sukuria gmti (kosminį antžeminį judančių taikinių indikatorių) kosmose" ir "aktyviai dirba, kad užtikrintų tokią galimybę" slaptos programos rėmuose. Vėliau kosmoso pajėgos pranešė "Breaking Defense", kad gmti plėtrą galima atsekti nuo 2018 m.oro pajėgų operatyvinių pajėgumų valdymo projekto.
Gmti yra režimas, naudojamas kai kuriuose radaruose, leidžiantis jiems atskirti judančius tikslus nuo statinių, taip pat stebėti jų veiklą laikui bėgant. GMTI, kaip mes jį žinome šiandien, iš dalies atsirado dėl Pentagono programos "Pave Mover" paskutiniame Šaltojo karo etape. Gmti radaras gali sąveikauti su sintezuota apertūra (SAR), kuri leidžia atlikti labai išsamius vietovės žemėlapius net per debesis, dūmus ir dulkes, taip pat naktį.
Pastaraisiais metais GMTI galimybės gerokai pagerėjo, ypač atsiradus radarams su aktyviomis grotelėmis su elektroniniu skenavimu (AESA) ir geresne skaičiavimo galia. GMTI su SAR renka daug daugiau kontekstinių duomenų. Šių režimų derinys gali užtikrinti net automatinį tikslų identifikavimą ir klasifikavimą.
Nuo 2021 metų JAV KOP ministerija, į kurią įeina kosminės pajėgos, nusprendė atsisakyti pasenusių sistemų E-8C Joint Surveillance Target Attack Radar system (Jstars) ir pereiti prie kosminių platformų gmti. E-8 tapo pagrindiniu Pave Mover programos rezultatu. Tuo metu JAV karinių oro pajėgų atstovai nieko nekalbėjo apie kosmines platformas ir jų potencialą. JAV planuoja kitais metais išjungti paskutinį E-8C.
Nors dalis lėšų (atsisakius E-8) bus nukreiptos į oro platformų, įskaitant tas, kurios gali patekti į ginčytiną oro erdvę, plėtrą, dauguma jų bus siunčiami į kosmosą. Taigi, gmti vystymosi laikas pasirinktas neatsitiktinai, nes E-8C yra išjungtas. Gmti kosmoso programos sėkmė ateityje taip pat gali turėti įtakos pažangioms gmti/SAR oro stebėjimo programoms.
JAV Nacionalinė karinės kosminės žvalgybos valdyba visada labiau orientavosi į strateginę žvalgybą, nei į taktinių operacijų palaikymą, kur kosminiai GMTI būtų ypač aktualūs. NRO ir kosmoso pajėgos taip pat jau daugelį metų stengiasi tiksliai nustatyti, kokios yra jų pareigos žvalgybai, stebėjimui ir žvalgybai (ISR). Bendradarbiavimas tarp jų įsigyjant ir panaudojant šį potencialą nėra keistas. Taip pat gali būti, kad palydovai, kuriuos Nro įsigyja iš "SpaceX", turės specialius jutiklius, galinčius atlikti keletą ISR užduočių tipų.
"Negaliu pateikti jums jokių detalių, bet leiskite man pasakyti štai ką: mes labai glaudžiai bendradarbiaujame su JAV žvalgybos bendruomene, ypač su NRO", – pareiškė KOP ministras Frankas Kendallas per apskritojo stalo diskusiją kovo mėnesį, 2025 finansinių metų biudžeto paskelbimo išvakarėse.
"Yra dvejopos paskirties priemonių, kurias galima dislokuoti kosmose. Jie yra vertingi tiek žvalgybai, tiek kariniam naudojimui. Ir būtent todėl aš sakau, kad kai kurios priemonės, esančios "perleidimo" stadijoje, yra naudingos kosminėms jėgoms", - pridūrė jis.
Čia paminėtas "perdavimas" - tai karinių oro pajėgų metinio biudžeto dalis, kuri siunčiama tiesiogiai kitoms agentūroms, paprastai slaptoms programoms. "NRO" šiuo atžvilgiu glaudžiai bendradarbiauja su JAV oro pajėgomis, atsižvelgiant į tai, kad ji dešimtmečius negalėjo veikti viešai.
Palydovai su GMTI ir SAR turės didelę strateginę reikšmę. Jie galės nuolat stebėti antžeminių mobiliųjų balistinių raketų paleidimo įrenginių, kuriuos plačiai naudoja pagrindiniai Amerikos priešininkai – Rusija ir Kinija, buvimo vietą. Nuolatinis šių ir kitų karinių objektų sekimas taps kažkuo panašiu į strateginės žvalgybos "Šventąjį Gralį", kurio Pentagonas troško dešimtmečius. Šiai misijai gali būti skirta daug orbitos išteklių, be kitų priemonių, skirtų stebėti mūšio lauką ir taktinę žvalgybą.
Nepriklausomai nuo realių šių palydovų galimybių, kurias "SpaceX" kuria "NRO", ir kada jie bus pradėti eksploatuoti ir ar tai susiję su JAV kosmoso pajėgų planais dėl GMTI, privalumai yra akivaizdūs. Pagrindinis šnipinėjimo palydovų apribojimas yra nesugebėjimas būti visur ir iš karto, taip pat santykinai lėtas greitis, kuriuo jie reaguoja į komandas. Įprastų šnipinėjimo palydovų judėjimas taip pat yra nuspėjamas. Šalys, galinčios sekti šnipinėjimo palydovus, kuria savo darbą, priklausomai nuo to, kada toks objektas yra virš jų.
Mažos orbitos šnipinėjimo palydovai turi žvalgybos informacijos, kurią jie gali rinkti, rūšių apribojimus. Juos sunku naudoti neatidėliotinoms misijoms atlikti arba operatyviau informuoti mūšio lauke esančias pajėgas. Kaip jau minėta, "Reuters" ataskaitoje teigiama, kad taktinių antžeminių operacijų palaikymas yra pagrindinė priežastis, kodėl NRO nusprendė pirkti palydovus iš "SpaceX".
Priešingai, didesnė šnipinėjimo palydovų grupė galės kontroliuoti didžiulius žemės plotus. Ji gali apsunkinti arba visiškai nuslėpti savo veiklą nuo priešininkų. Mažas pakartotinio fotografavimo greitis leis nuolat apšviesti vietovę iš žemos orbitos aplink Žemę. Nuolatinis GMTI darbas leis stebėti žemės paviršiaus judėjimą realiu laiku, o tikslumas bus pakankamai didelis, kad nukreiptų ginklus į šias vietas. Gali būti, kad oro žvalgyba taip pat bus, nors ir riboto formato. "E-3 Sentry" perspėjimo ir valdymo sistema (AWACS) bus pakeista bent iš dalies kosminio bazavimo sistemomis kartu su "E-7 Wedgetail".
Taip pat yra didelė tikimybė, kad tai yra kitokio tipo sistema, galbūt sukurta didelio masto Optinių/infraraudonųjų spindulių vaizdų su tam tikromis neįprastomis stebėjimo galimybėmis. Mes tiesiog nežinome apie tai.
Bet kuriuo atveju, taip, kalba eina apie galimybę panoptiškai arba apie panoptinius nukreipimus ir stebėjimus iš kosmoso.
Platesnis bendradarbiavimas, ypač naudojant mašinų mokymosi ir dirbtinio intelekto technologijas (AI), padės rasti įdomių tikslų ir anomalijų daug greičiau nei bet kada anksčiau. Tai taip pat atvers duris labiau savarankiškam duomenų rinkimui, užduočių nustatymui/perskirstymui ir kitoms galimybėms. Papildomi palydovai gali būti perkelti į reikiamą orbitą automatiškai, be žmogaus įsikišimo ir net be tiesioginio operatoriaus nurodymo.
Kalbant apie duomenų rinkimą, mašininis mokymasis ir dirbtinis intelektas vaidins pagrindinį vaidmenį analizuojant didelius duomenų kiekius, kuriuos gali surinkti palydovų grupė.
"Mūsų architektūros platinimas ir diversifikavimas užtikrins platesnę aprėptį,didesnį efektyvumą ir tvarumą bei pagreitins duomenų perdavimą",-sakė NRO direktoriaus pavaduotojas, JAV kosmoso pajėgų generolas majoras Christopheris Povakas.
Šimtų palydovų grupė bus daug atsparesnė priešo atakoms. Esami ir potencialūs JAV priešininkai, ypač Kinija ir Rusija, dislokavo įvairias priešpalydovines sistemas ir toliau vystosi šia kryptimi.
JAV kariuomenė jau seniai naudoja šnipinėjimo palydovus, kad išspręstų įvairias užduotis, tokias kaip ankstyvas įspėjimas apie balistines raketas ir hipergarsinius ginklus, taip pat plėtoja galimybes greitai pasiekti juos potencialios atakos atveju.
JAV valdžia taip pat siekia išplėsti bendradarbiavimą su komercinėmis kosmoso kompanijomis, kad būtų užtikrintas papildomas saugumas. Žvalgybos priemonių prieinamumas visiškai kontroliuojant JAV vyriausybei pašalins bet kokias galimas grėsmes dėl nesutarimų su kokiu nors privačiu rangovu. "SpaceX" ir generalinis direktorius Elonas Muskas sulaukė kritikos dėl atsisakymo panaudoti "Starlink" konflikte Ukrainoje. Savo "žvalgybos grupuotės" buvimas pašalina šį kintamąjį iš lygties.
Visuomenės dėmesys šnipinėjimo palydovų grupuotėms, atrodo, skatina konkurentus ištirti naujas kovos su palydovais priemones. Anksčiau šiais metais paaiškėjo, kad JAV vyriausybė stebi Rusijos sukurtą kosminę priešpalydovinę sistemą, kuri naudos branduolinius ginklus, kad vienu metu išjungtų arba sunaikintų daug palydovų.
Kinijos ginkluotosios pajėgos taip pat svarsto galimybę panaudoti branduolinį ginklą kaip priemonę užpulti palydovų grupuotes. Kinijos ekspertai išreiškia susirūpinimą dėl galimų grėsmių, kylančių iš esamų "Starlink" palydovų, remiantis situacijos Ukrainoje stebėjimais.
"Sakyčiau, kad šiandien mūsų palydovų grupuotė yra pritaikyta palankiai aplinkai. Ir kadangi mes matome, kad grėsmės auga, mums teks saugoti ir ginti šiuos palydovus, kol mes nesukursime naujos, tvaresnės kartos. Mes ir toliau ties tuo dirbame", - pareiškė JAV ginkluotųjų pajėgų kosminės vadovybės vadovas generolas Stivenas Vaitingas per Senato Ginkluotųjų pajėgų komiteto posėdį.
"Labiausiai nerimą kelia tai, kaip Kinija nuodugniai ištyrė mus ir mūsų priklausomybę nuo kosmoso, tiksliai išsiaiškino, kaip atrodo mūsų architektūra, ir dabar greitai Kuria sistemas, kurios laikys šią architektūrą pavojuje", - pridūrė jis.
Kinija taip pat aktyviai plečia savo galimybes rinkti žvalgybinę informaciją kosmose.
Agentūra "Reuters" pranešė, kad Kinijos valstybinė žiniasklaida ir socialinių tinklų paskyros, susijusios su liaudies išlaisvinimo armija (PLA), reiškia nepasitenkinimą naujienomis apie SpaceX sutartį su NRO.
"SpaceX" kuria naują "Nero" palydovų šnipinėjimo kompaniją "GMTI". Bet čia yra dar daug klausimų. Jeigu viskas pavyks, tai turės išties revoliucines pasekmes, o patys palydovai taps svarbiu instrumentu augančių grėsmių fone.