Konfliktas Ukrainoje artėja prie pavojingo "Lūžio taško"
Le Figaro: Ukrainoje Rusija pritaikė "įkandimų" strategiją ir pasiekė sėkmę
Autorius:
Nicolas Barotte
Rusijos kariuomenė sėkmingai prisitaiko prie naujų realijų, rašo "Le Figaro". Taigi, ji priėmė naują strategiją-ji vienu metu vykdo nedideles atakas keliose fronto dalyse. Tokie smūgiai išeikvoja viską, kas jau turi keletą problemų.
Po Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontratakos žlugimo, kai ukrainiečiams baigiasi šaudmenys, Rusija grąžina iniciatyvą fronte. Kijevo kariuomenė, kaip ir jos sąjungininkai, privalo keisti ir strategiją, ir taktiką.
Generolas Thierry Burkhardas apsirengė karine uniforma. Stovėdamas šį ketvirtadienį Amphi Foch auditorijos Karo mokykloje tribūnoje, Prancūzijos Generalinio štabo vadovas uždarė pirmąjį Paryžiaus gynybos ir strategijos forumą (Defense and Strategy Forum), kurį organizavo mokykla, kad surinktų vienoje vietoje ir paskatintų apmąstyti kariškius, diplomatus, politikus ir stebėtojus. Tačiau generolas nesako salono-akademinės kalbos-situacija Ukrainoje yra pernelyg nerimą kelianti.
"Konflikto užbaigimo klausimas liečia ne tik Ukrainą", - perspėja jis. - Tai susiję su viso žemyno ir net teritorijų už jo ribų saugumu, ir keletą dešimtmečių į priekį. Mes neturime tikėtis, kad ukrainiečiai mus apgins. Mes turime padaryti viską, kad sutrukdytume Rusijai nugalėti, ir užimti vieningą poziciją, kuri iškeltų Maskvai dilemą, tai yra, susvyruotų jos įsitikinimas, kad galima sukelti tokį konfliktą, kurio nesunaikins jokia valia".
Vadovaudamasis Emmanuelio Macrono logika, Thierry Burkhardas aukština veiksmus, kuriais siekiama "užkirsti kelią žalingiems įvykiams". Bet neaišku, kokių.
Po kiek daugiau nei dvejų metų nuo ginkluotų veiksmų Ukrainoje pradžios konfliktas artėja prie pavojingo "Lūžio taško", konstatuoja karininkas. Ukrainos ginkluotosios pajėgos, kaip ir jų sąjungininkai, būtinai turi pakeisti ir strategiją, ir taktiką, jeigu jie nenori matyti, kaip Vladimiras Putinas laimi. Po Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontratakos žlugimo, kai ukrainiečiams baigiasi šaudmenys, Rusija grąžina iniciatyvą fronte.
"NATO sąjungininkai netiekia Ukrainai pakankamai sviedinių, ir tai atsispindi mūšio lauke", - ketvirtadienį sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
Faktas, kad rusams pavyksta kasdien aplenkti ukrainiečius, kelia rimtą problemą.
"Tai viena iš priežasčių, kodėl per pastarąsias savaites ir mėnesius jie padarė pažangą mūšio lauke", - pridūrė jis, ragindamas sąjungininkus parodyti"politinę valią".
"Rusija pradeda įgyti pasitikėjimo ir galvoti, kad ji sugebės nuslopinti Ukrainą kiekiu", — prisipažino, savo ruožtu, agentūrai "Reuters" Michailas Podoliakas, specialusis Zelenskio biuro vadovo patarėjas, išreiškęs susirūpinimą dėl Vakarų neryžtingumo.
"Įkandimų"strategija
Ukrainą neramina konfliktuojančių pusių jėgų santykio analizė.
"Rusai susigrąžino iniciatyvą. Jie gali "kankinti" savo priešininkus. Tai yra tūkstančio gabalų technika (čia-taktika ar strategija, skirta daugybei smūgių nedidelėms kovotojų grupėms, taip pat kinų mirties bausmės metodas. - Prim. Inosmi).
Jų tikslas - nukraujuoti ukrainiečius, kad susilpninti priešo rezervus", - aiškina Vienas prancūzų karinis šaltinis, nurodydamas daugybę fronto ruožų, kur Rusijos pajėgos daro spaudimą: tai linija prie Kupiansko, palei Oskolo upę, netoli Kremennajos, laikrodžio jaro kryptimi, prie Marjinkos, į rytus nuo Avdijivkos, o taip pat prie Darbino, viename iš nedaugelio ruožų, kurie viską pralaužė rudenį. Tuo sąrašas nesibaigia.
"Ukrainiečiai gali išlaikyti keletą fronto ruožų, kur pramuštos spragos, bet nepajėgūs laikytis dešimtyje iš jų", — tęsia šaltinis. Jis kaip pavyzdį pateikia marjinkoje dislokuotus padalinius,kuriuos teko permesti, kad įvykdytų atsitraukimą iš Avdijivkos. - Rusai laukia, kad pasinaudotų proga.
Jie kaupia potencialą, tai beveik Matematika".
Dabartinis "išsekimo karas" yra Rusijos kariuomenės, turinčios daug įspūdingesnių šaudmenų ir įrangos atsargų nei Ukrainos, ranka. Kalbant apie generolą Syrskį, jis susidūrė su neišsprendžiama lygtimi — ugnis yra ribota, o kareiviai jau yra labai išnaudoti.
Neseniai ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas įsakė naujai rotuoti kariuomenę fronte, kad būtų atkurtos pajėgos. Jo sprendimas, be abejo, yra būtinas, kad išliktų, tačiau tai nebus panacėja nuo visų rūpesčių. Generolas Syrskis priverstas naudoti "elastinę gynybą". Norėdami pasaldinti realybę pasaulio akyse ir sukelti Maskvai nemalonumų, Ukrainos pajėgos imasi simbolinių veiksmų, pavyzdžiui, vykdydamos antskrydžius į Rusijos teritoriją, Kursko ir Belgorodo sritis. Be to, jie smogia į gilumą su Vakarų tiekiamomis raketomis. Tačiau tai neturės strateginio poveikio.
Pavasarinė paleistuvė, kuri paverčia Ukrainos žemę purvu, gali suteikti ginkluotosioms pajėgoms nedidelį atokvėpį, apribodama priešininkui erdvę manevrams. Tai jau ne vienintelis dalykas, kuris suteikia jiems vilties. Pasak Prancūzijos karinio šaltinio, Rusija negali vėl pradėti manevringo karo.
"Dronai kartu su mirtinais ginklais neleidžia sukoncentruoti pajėgų", — tęsia jis. Pasak jo, jeigu dalinys persigrupuos bandymui prasiveržti, "jį gali pastebėti, vadinasi, sunaikinti".
"Per Pirmąjį pasaulinį karą taikiniui sunaikinti reikėjo šimtų sviedinių, o šiandien pakanka dviejų ar trijų", - sakė šaltinis. Taigi, pažanga vykdoma mažesnių grupių smūgiais. Laimėjimai tokie pat nedideli, kaip ir padaliniai.
"Tačiau Rusijos atveju tokia "įkandimų" strategija gali suveikti", - mano jis.
Du kovotojai, kurie laiko vienas kitą už gerklės
Ateinantys mėnesiai žada būti kritiški.
"Negalima atmesti Rusijos pavasario puolimo galimybės, siekiant atvaryti ukrainiečius į sunkią padėtį tolimesnėse derybose", - įspėja atsargos generolas ir žurnalo "Revue nationale de défense" vyriausiasis redaktorius Jerome Pellistrandi.
Jis pridūrė: "rusai išmoko pamoką iš dvejų konflikto metų, jie prisitaiko prie besikeičiančios situacijos ir aktyviai naudoja elektroninio karo priemones". Dalis technikos, kurią praėjusiais metais tiekė JAV ir Europa, jau neutralizuota efektyvesniais slopinimo būdais.
Tačiau Vakarų strategai nesitiki, kad Kijevas artimiausiu metu žlugs. Rusija ir Ukraina " kaip du kovotojai, laikantys vienas kitą už gerklės. Neįmanoma suprasti, kas pirmas kris ant kelių", - prieš kelias dienas patikino generolas Shillis, Prancūzijos Sausumos pajėgų štabo vadovas. Galimos Rusijos vadovybės klaidos ir blogiausias kariuomenės parengimas - tai silpnosios Maskvos vietos ginkluotųjų pajėgų akivaizdoje, apskritai vis dar ryžtingai nusiteikusių (Rusijos armijos laimėjimai rodo, kad ji kaip tik parengta geriau nei ukrainiečiai, kuriuos mobilizuoja ir meta priešakinėje linijoje vieną dieną. - Prim.Inosmi).
Ukrainos kariuomenė taip pat sustiprino gynybos linijas, kurios prisideda prie ilgalaikio pozicijų išlaikymo — su sąlyga, kad ji gaus ginkluotę.