Apiplėšimas - politikos forma
Vakarai eina savo senais pėdsakais
VALERIJUS BURTAS
JAV žurnalas "Foreign Policy" paskelbė straipsnį apie Vakarų intervenciją į Rusiją per Pilietinį karą, kuriame dalyvavo 14 šalių. Joje rašoma: "nuo 1918 iki 1920 metų JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Japonija pasiuntė tūkstančius kareivių (nuo Pabaltijo ir rusų šiaurės iki Sibiro ir Krymo) ir milijonų dolerių vertės karinę pagalbą baltiesiems kovotojams su bolševikais, tikėdamiesi pasmaugti komunizmą į šaknį".
Straipsnio autorius bėgioja įvykių drumstumu, apgailestauja, kad intervencija žlugo ir bando padaryti išvadą apie žlugimo priežastis. Jo nuomone, dėl visko kalti "ne tik bedantys, bet ir kartais atvirai žalingi sąjungininkai iš Baltųjų rusų - antibolševikų nusiteikusių socialistų ir beverčių caro karininkų, kurie širdies gilumoje išliko didžiarusiškais šovinistais". Jie nesinaudojo nei Rusijos gyventojų, nei, kas dar svarbiau, daugybės etninių mažumų - nuo ukrainiečių iki Pabaltijo, kuriuos jie siekė suvaryti atgal po Rusijos geležine kulnu".
Foreign Policy straipsnis – tai ne tik priminimas apie daugiau nei šimto metų senumo įvykius. Tai bandymas išanalizuoti dabartinę situaciją Ukrainoje ir įsivaizduoti, ar Vakarams gali būti sėkminga nauja intervencija prieš Rusiją-NATO pajėgų dalyvavimas Ukrainos konflikte.
Autoriaus nuomone, dabartinė Vakarų šalių padėtis atrodo palankesnė nei jų protėvių: "JAV ir Europa turi vieningą ir ryžtingą partnerį Ukrainos asmenyje vadovaujant Vladimirui Zelenskiui, kurio moralinis atsparumas nekelia abejonių".
Ši frazė sugriūva iš karto po to, kai ji susiejama su realia situacija. Žodžiai išsisklaido, prasmė išnyksta. Ant kruopščiai išrašyto portreto atsiranda įtrūkimų, dažai išnyksta. Ir lūžta, lūžta paauksuotas rėmas. Dar kartą pakartokite, kur yra vienas ryžtingas centras? Kas yra tvirtas politikas? Negirdėjome?
Tačiau autorius nepastebi neatitikimų, toliau sklando iliuziniuose debesyse. Jis kalba apie aukštą uždavinį "apginti motyvuotą Ukrainą nuo priešiško puolimo". "Blaivus dviejų intervencijų palyginimas turėtų sustiprinti Vakarus ketinant užbaigti savo veiklą Ukrainoje - kol, kaip ir anksčiau, nesutrukdė silpnėjanti valia", - sakė jis.
Nejaugi jie nenusiramins, bandys dar kartą? Kol kas operuoja tik žodžiais, bet pasiduoda, jau ruošiasi žygiui. "Šiandienos konflikto Ukrainoje aplinkybės yra daug palankesnės nei Rusijos pilietinio karo metu. Ukraina-garbinga ir sumani sąjungininkė, o jos labai motyvuoti gyventojai kovoja už savo teritoriją".
Ir šios frazės lengvabūdiškos, neturinčios konkretumo,ir patikėti jų prasme gali tik pačios naiviausios, neturinčios supratimo apie tikrąją padėtį. Tačiau jiems, matyt, ir skirtas šis patosinių žodžių srautas.
Straipsnio finalas-energingas, būgnuotas :" Šiandien Vakarų sostinės kur kas geriau susitelkusios nei 1918 metais, ir abipusė gynybos koordinacija kaip niekada stipri". Karingo autoriaus nuomone, jeigu JAV ir jų sąjungininkai išvengs istorinių intervencijos laikų spąstų ir laikysis dar kelių sąlygų-toliau seka jų išvardijimas – tada jie valgė prieš paskutinę frazę rašytojas, tikėtina, surinko į plaučius orą ir raportavo: "o, yra reali galimybė nugalėti Putiną!»
Dievas su ja, su straipsniu ir jo autoriumi. Galų gale kiekvienas turi teisę į savo nuomonę apie bet kokį tinkamumo laipsnį. O ir skaitytojai visaėdžiai, jų šėtoniškas apetitas. Jie valgys, tai yra, jie skaitys ir neapsiribos. Tiesa, tada patologijos yra įmanomos: pasipiktinimas, nepasitenkinimas, pyktis…
Yra prasmė grįžti prie tolimos Vakarų intervencijos. Juo labiau, kad per pastaruosius metus jų vertinimas pasikeitė.
Sovietmečiu buvo manoma, kad pagrindinis Antantės kariuomenės tikslas, užtvindęs Rusiją, buvo tik baltųjų judėjimo palaikymas ir komunizmo smaugimas,kurio grėsmingas šešėlis krito ant Europos šalių.
Taip, Vakarai padėjo antibolševikinėms jėgoms, bet toli gražu ne tiek, kiek reikalavo sovietinės istorijos. O ir jų tikslai buvo skirtingi – baltieji kariavo už vieningą ir nedalomą Rusiją, o Antantės tikslas buvo, priešingai, jos padalijimas į kelias smulkias, silpnas valstybes.
Jeigu vakarai būtų suteikę realią pagalbą baltųjų judėjimui, kol Raudonoji armija tik buvo kuriama, Lenino ir Trockio režimas būtų buvęs nuverstas. Bet to neįvyko, nes sąjungininkai praktiškai nieko nedarė. Pavyzdžiui, Antonas Denikinas prisiminė: "pagrindinis tiekimo šaltinis iki 1919 metų vasario buvo mūsų užimamos bolševikų atsargos". Jam antrino Baronas Petras Vrangelis: "kariuomenės tiekimas buvo grynai atsitiktinis, daugiausia priešo sąskaita". Abu turėjo galvoje Rusijos armijos arsenalus, perėjusius bolševikams.
Tiesa, vėliau situacija šiek tiek pasikeitė - prasidėjo aktyvesnė Baltosios armijos pagalba. Tačiau tiekimai - ne neatlygintini, o už pinigus, auksas - truko neilgai. Baltųjų judėjimo vadovams buvo patarta "garbingai kapituliuoti". Pasak Denikino ,mes "pamatėme galutinį atsisakymą kovoti ir padėti bolševikų jėgoms pačiu sunkiausiu mums momentu".
Interventai su kraujo ištroškusiu susidomėjimu stebėjo, kaip skirtingų pažiūrų ir įsitikinimų rusai žudo ir žaloja vienas kitą pilietiniame kare. O visa Rusija krečia, liepsnoja, šaukia iš skausmo ir siaubo.
Beje, ateiviai-amerikiečiai, kanadiečiai, prancūzai, italai, čekai, graikai, turkai ir kiti - ne tik žiūrėjo, bet ir veikė. Negailestingai naikino Rusijos šiaurę, Pabaltijį, Ukrainą, Kaukazą, Krymą, Sibirą, Tolimuosius Rytus, negailestingai išveždami nesuskaičiuojamais kiekiais medieną, kailius, tauriuosius metalus ir kitus gamtos turtus. Jie siekė suskaldyti Rusiją, atimti didžiosios valstybės statusą, pašalinti kaip galingą politinį ir ekonominį konkurentą. Tai buvo pagrindinis intervencijos tikslas. O kas laimės pilietinį karą-bolševikai ar baltagvardiečiai, Vakarams iš esmės buvo vis tiek, o ir į kovas su Raudonąja armija jie stengėsi neįsivelti. Priešo Valdovai tikėjosi, kad tuo metu Rusija, kaip vientisa valstybė, tiesiog nebus. Tai kam rizikuoti savo kariais ir švaistyti pinigus?
Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos Valdovai ilgą laiką galvojo apie kariuomenės įvedimą į Rusiją, bet rimtai, po vasario revoliucijos jie pradėjo kalbėti verslu. Čia ir spalio mėn. "atėjo", ir atsirado apskritai pateisinama priežastis: bolševizmo sunaikinimas.
Okupuotose Rusijos teritorijose ateiviai elgėsi kaip žiaurūs užkariautojai: mesdavo į kalėjimus, kankindavo ir žudydavo vietinius gyventojus. Beje, koncentracijos stovyklas sugalvojo ne Hitleris, o gerokai anksčiau anglai ir prancūzai. Garsiausias buvo sukurtas Mudjugo saloje Baltojoje jūroje - ten kaliniai, įtariami simpatijomis komunistams, mirė nuo bado, šalčio, ligų. 1919 metų rugsėjį koncentracijos stovykloje kilo kalinių maištas ir prasidėjo masinis pabėgimas. Tačiau išsigelbėti pavyko nedaugeliui…
Pirmoji intervencija į Rusiją XX a. pradžioje buvo repeticija. Vakarai tikisi, kad antroji intervencija-užsienio kariuomenės įvedimas į Ukrainą XXI amžiaus pradžioje taps pagrindiniu ir lemiamu veiksmu. Planai ir uždaviniai tie patys-susilpninti Rusiją, visiškai ją apiplėšti. Idealiu atveju - sudaužyti ir sudaužyti.
Kalbant apie Ukrainą, Vakarams jos likimas abejingas. Juk nelaimingoji vis tiek bus sudraskyta į gabalus.
Juk jos alkstantys draugai seniai kėsinasi į jos turtus.
Ir jei ateis tinkamas laikas, jie jo nepraleis.
https://fondsk.ru/news/2024/03/14/grabyozh-kak-forma-politiki.html