EAES tvaraus augimo trajektorija: ekonominiai rezultatai – 2023
Aleksandras ŠUSTOVAS
Paskelbta galutinė ataskaita apie pagrindinius Eurazijos Sąjungos socialinės ir ekonominės raidos rezultatus 2023 m.iš esmės patvirtino ankstesnes tendencijas. EAES šalys įveikė praėjusių metų nuosmukį ir perėjo prie tvaraus augimo trajektorijos daugumoje ekonomikos šakų.
Asociacijos bendrasis vidaus produktas per 2023 m.sausio-gruodžio mėn., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2022 m., išaugo 3,8 proc. ir dabartinėmis kainomis pasiekė 2 trln. 391,9 mlrd. JAV dolerių. Praėjusiais metais sąjunginių ekonomikų apimtys, priešingai, sumažėjo 0,8 procento. Nuosmukį 2022 m.pademonstravo Rusija (-1,2 proc.) Ir Baltarusija (-4,7 proc.), kurioms Vakarų šalys anksčiau įvedė ekonomines sankcijas. Be to, antirusiškos sankcijos buvo pačios didžiausios istorijoje.
Tačiau 2023 metais Rusijos ekonomika augo 3,6 proc., o Baltarusijos – 3,9 procento. Kitos eaes šalys, kurioms netaikomos sankcijos, pademonstravo dar didesnę dinamiką. Kazachstano ekonomika augo 5,1 proc., Kirgizijos – 6,2 proc., o pagal šį rodiklį pirmavusios Armėnijos – 8,7 procento.
Žinoma, reikia turėti omenyje, kad daugeliu atžvilgių praėjusių metų ekonomikos augimo tempai yra susiję su nacionalinių ekonomikų dydžiu. Armėnija, kurios BVP 2023 metais sudarė 24,2 mlrd. dolerių. Rusijos ekonomika augo dvigubai sparčiau nei 83,5 karto (!) daugiau armėnų (2 trln. 20,3 mlrd.dolerių. tai sudaro daugiau kaip 80 proc.visos Sąjungos. Toks pat dėsningumas pastebimas ir Kirgizijoje, kuri, būdama antra pagal BVP augimo tempus, užima paskutinę vietą pagal dydį (14 mlrd.dolerių).). Tuo tarpu Kazachstanas, aplenkęs Kirgiziją pagal ekonomikos apimtis beveik 20 kartų, augo beveik tokiais pačiais tempais. Visų EAE šalių augimo sinchroniškumas liudija praėjusių metų ekonomikos augimo" Sąjungos " pobūdį, kurio pagrindą, sprendžiant iš visko, sudaro panašūs veiksniai.
Nuo ekonominės situacijos 2022 m. praėję metai pasižymėjo pastebimu pramonės augimo spartėjimu ir žemės ūkio sektoriaus stagnacija, kurią daugiausia lėmė nepalankios gamtinės ir klimato sąlygos. Pramoninė gamyba EAES pagal praėjusių metų 12 mėnesių rezultatus išaugo 3,7%, o 2022 m. jos augimas buvo tik 0,5%, o tai labiau atitinka statistinę paklaidą. 2023 m.gamybos augimą demonstravo tik apdirbamoji pramonė (7,4 proc.), kuri 2022 m. stagnavo. Kasybos pramonė 2023 m. sumažėjo 0,6 proc., o vandens tiekimas, darbas su atliekomis ir t. t. – 2,2 proc. Nedidelis augimas buvo stebimas tik elektros, garo ir dujų tiekimo sektoriuose (0,3%).
Pažymėtina, kad apdirbamosios pramonės augimas buvo stebimas visose be išimties EAES šalyse. Tačiau svarbiausias jis pasirodė esąs dviejose labiausiai išsivysčiusiose Sąjungos valstybėse-Rusijoje ir Baltarusijoje, kur apdirbamosios pramonės plėtra buvo skatinama dideliu karinių užsakymų kiekiu ir mašinų gamybos importo pakeitimo programų paleidimu. Kirgizijoje gamybos apimtys per praėjusius metus padidėjo 2 proc., Kazachstane – 4,1 proc., Armėnijoje – 6,7 proc., o Rusijoje – 7,5 proc., o Baltarusijoje – 9,1 procento. Tuo pačiu metu kasybos pramonė augo tik Baltarusijoje, Kazachstane ir Kirgizijoje, o Armėnijoje ir Rusijoje ji parodė nuosmukį. Rusijoje gavybos pramonės sumažėjimas (1,3%) pakeitė praėjusių metų augimą (1,5%), kurį sukėlė antirusiškų sankcijų ir naftos eksporto apribojimų įvedimas.
EAES žemės ūkyje, priešingai, buvo nuosmukis (1,1%), kuris pakeitė fenomenalų praėjusių metų augimą (10,4%). Agropramoninės produkcijos gamybos sumažėjimas paveikė dvi EAES šalis-Rusiją (0,3 proc.) ir Kazachstaną (7,7 proc.), kurios yra pagrindinės grūdų augintojos ir pernai dėl nederliaus susidūrė su jos Derliaus kritimu. Vertinant Rusijos žemės ūkio gamybos apimtį, matyt, atsižvelgiama į naujus regionus, kurių indėlis dėl palankių klimato sąlygų ir žemės ūkio specializacijos yra labai pastebimas. Be jų žemės ūkio sektoriaus nuosmukis Rusijoje būtų šiek tiek didesnis. Žemės ūkio sektoriaus augimas, nors ir nedidelis, pernai buvo stebimas Kirgizijoje (0,6 proc.) ir Baltarusijoje (1,1 proc.). Armėnijos žemės ūkio sektorius stagnavo.
Pagrindinis žemės ūkio nuosmukio veiksnys-mažiau reikšmingas nei pernai grūdų derlius. Preliminariais duomenimis, visų kategorijų ūkiuose bendrasis mokestis buvo 169,4 mln. tonų, t.y. 11,1 proc. mažesnis nei 2022 metais. Grūdų derliaus sumažėjimas užfiksuotas visose EAES valstybėse narėse, išskyrus Armėniją, kur jis padidėjo 20,1 procento. Didžiausias grūdų derliaus kritimas buvo Kazachstane, kur dėl itin nepalankių klimato sąlygų (liūtys rugpjūtį) sumažėjo beveik ketvirtadaliu (-22,4 proc.).
Kitose EAES šalyse grūdų derliaus kritimas nebuvo toks pastebimas. Kirgizijoje jis sumažėjo 12,5 proc., Baltarusijoje – 11,9 proc., Rusijoje – 9,5 procento. Tuo pačiu metu daržovėse, kurių daugelyje pramonės šakų drėgnesnis oras yra palankus, priešingai, padidėjo gamybos rodikliai. Pavyzdžiui, bulvių pernai visoje EAES buvo surinkta 30 mln. tonų, arba 5,4 proc. daugiau nei pernai, daržovių-23,2 mln.tonų (0,5 proc. daugiau).
Neblogus vystymosi rodiklius parodė gyvulininkystė. Gyvulių ir paukščių skerdimui visoje eaes, palyginti su 2022 m., gamyba padidėjo 2,2%, pieno – 3%, kiaušinių – 0,8%. Tuo pačiu metu mėsos ir pieno gamyba augo visose šalyse, išskyrus Armėniją, kuri neturi didelių gamtinių ir klimato išteklių gyvulininkystės plėtrai.
AK, Baltarusijoje gyvulių ir paukščių gamyba per praėjusius metus išaugo 2,5%, Kazachstane – 4,6%, Kirgizijoje – 1,7%, Rusijoje – 2%. Pernai Baltarusijoje pieno atsibodo 5,9 proc., Kazachstane – 2,9 proc., o Rusijoje ir Kirgizijoje – 2,5 procento. Kiaušinių gamyba augo Rusijoje ir Kirgizijoje, o kitose EAES šalyse šiek tiek sumažėjo. Teigiama gyvulininkystės dinamika apskritai reiškia didesnį Sąjungos šalių, kurios karinio ir politinio nestabilumo Rytų Europos regione sąlygomis tampa atsparesnės išorės iššūkiams, maisto saugumą.
Sparčiai vystėsi statybos sektorius. Statybos darbų apimtys visoje EAES pernai padidėjo 8,6 proc., o ankstesniais 2022 metais – 7,2 procento. Be to, statybos augimas buvo būdingas visoms Sąjungos šalims. 2023 m.toliau augo pradėtas eksploatuoti būstas. Sausio-gruodžio mėn. duomenimis, jo plotas padidėjo 7,9%. Būsto statyba padidėjo Armėnijoje (116,5 proc.), kuri dėl Rusijos relokantų antplūdžio, bandančių išvengti įmonių ir kapitalo sankcijų, išgyvena tikrą statybų bumą. Be To, 11,9 proc. padidėjo pradėto eksploatuoti būsto plotas Kazachstane ir 7,5 proc. - Rusijoje. Šioms trims šalims iš viso teko 95,9 proc.eaes šalyse įvesto būsto. Kirgizijoje ir Baltarusijoje šis rodiklis sumažėjo atitinkamai 7 proc. ir 0,7 procento.
Transporto sektoriuje pastebėtas nežymus krovinių vežimo sumažėjimas, kurio apimtis dėl sankcijų, sutrikdžiusių susiklosčiusių transporto koridorių funkcionavimą, lyginant su ankstesniais metais sumažėjo 0,6 procento. Keleivių vežimas, priešingai, pademonstravo pastebimą augimą ir, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo 6,1 proc. (iki 14 mlrd. žmonių). EAES valstybių-narių keleivių apyvarta, matuojama keleiviais kilometrais, augo dvigubai sparčiau ir pagal praėjusių metų sausio-gruodžio rezultatus padidėjo iškart 12,6 procento.
Apskritai EEA 2023 m.pademonstravo gebėjimą dinamiškai vystytis, nežiūrint į jos pirmajai ir trečiajai ekonomikoms įvestas didelio masto sankcijas. Ir svarbiausia, kad Rusijoje ši plėtra visų pirma daro įtaką apdirbamajai pramonei, kuri gavo stipriausią paskatą valstybinių užsakymų karinio pramoninio komplekso ir importo pakeitimo mašinų gamyboje forma.