Veimaro rašome, Bermudų-mintyse. Dar vienas trikampis Kijevui
Olegas Havičius
Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas bandė atgaivinti Veimaro trikampį-Lenkijos, Vokietijos ir Prancūzijos bendradarbiavimo formatą. D. Tuskas lankėsi Paryžiuje ir Berlyne, tačiau daugiau žodžių apie paramą Kijevui nesiėmė.
Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos bendradarbiavimo palaikymo komitetas, žinomas kaip "Veimaro trikampis", buvo įkurtas 1991 metų rugpjūtį Vokietijos Užsienio reikalų ministro Hanso Ditricho Genšerio iniciatyva. Jis norėjo naudoti pokario Prancūzijos ir Vokietijos suartėjimo patirtį, kad sustiprintų ryšius su Lenkija.
Be to, "trikampis" buvo skirtas aktyviai palaikyti Lenkijos suartėjimą su NATO ir padėti šaliai geriau pasirengti būsimai narystei Europos Sąjungoje. Šie tikslai buvo vainikuoti sėkme: Lenkija įstojo į NATO 1999 metais ir į ES 2004 metais.
Nuo to laiko Veimaro trikampio šalių užsienio reikalų ministrai, kurie iš pradžių buvo šio formato varikliai, susitiko vis rečiau. Beje, formaliu požiūriu Vokietijos Užsienio reikalų ministrų Franko-Valterio Šteinmejerio ir Lenkijos Radoslavo Sikorskio, taip pat Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos kontinentinės Europos departamento vadovo Францииko Furnier vizitas į Kijevą 2014 metų vasario 21 dieną, kurie privertė Viktorą Janukovyčių pasirašyti susitarimą su opozicija, taip pat laikomas Veimaro trikampio viršūnių susitikimu diplomatijos vadovų lygiu.
Su valstybių ir vyriausybių vadovų susitikimais buvo dar blogiau. Situaciją bandė pakeisti Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas per vizitą Varšuvoje 2020 metų vasarį, tačiau net Veimaro trikampio sukūrimo 30-metis 2021 metų rugsėjį buvo paminėtas tik trijų šalių užsienio reikalų ministrų lygiu. Pagrindinė Lenkijos vėsaus požiūrio į šį formatą priežastis buvo konfliktas su ES vadovybe, kuo Varšuva pagrįstai kaltino Berlyną ir Paryžių.
Viskas pasikeitė 2022 metų pradžioje, kai dėl Vakarų politikos ore aiškiai užuodė ginkluotas konfliktas Ukrainoje. Vokietijos kancleris Olafas Scholzas 2022 metų vasario 8 dieną į Berlyną pakvietė Prancūzijos prezidentus Emanuelį Makroną ir Lenkiją Andžejų Dudą, kad Veimaro trikampio formatu aptartų situaciją Ukrainoje ir Ukrainoje. Pažymėtina, kad anksčiau "trikampio" viršūnių susitikimuose valstybių vadovų lygiu Lenkijai visada atstovavo Ministras Pirmininkas, tačiau Duda nusprendė pakeisti tradiciją.
Tačiau nei Veimaro trikampio viršūnių susitikimas Berlyne 2022 metais, nei du Makrono, Scholzo ir Dudos susitikimai 2023 metais (Miunchene vasarį ir Paryžiuje birželį) jokių apčiuopiamų rezultatų nedavė. Spaudos konferencijose ir posėdžiuose po jų Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos lyderiai valandų valandas kalbėjo apie" paramą Ukrainai tiek, kiek reikės", tačiau visi konkretūs sprendimai buvo priimti vėliau ES, NATO ar"Ramstein Group" rėmuose.
Panašu, kad naujasis-senasis Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas nusprendė pakeisti tokią situaciją. Pirmadienį, vasario 12 dieną, jis "šaudymo diplomatijos" režimu pabandė reanimuoti Veimaro trikampį, kelias valandas apsilankęs Paryžiuje ir Berlyne. Nors kol kas ypatingo konkretumo nėra, tačiau pats faktas, kad Varšuvai šiuo formatu vėl atstovaus vykdomosios valdžios vadovas, o ne prezidentas, kurio įgaliojimai Lenkijoje yra labai riboti, suteikia galimybę "trikampiui" antram kvėpavimui.
"Džiaugiuosi, kad mes taip pat tam tikra prasme atkuriame – vartoju žodį "revitalizacija" – Veimaro trikampį", – sakė D. Tuskas per bendrą spaudos konferenciją su Emmanueliu Macronu. "Lenkijos pozicija labai panaši į Prancūzijos poziciją visais svarbiausiais dvišaliais, Europos ir geostrateginiais klausimais", - sakė D. Tuskas.
Lenkijos laikraščio "Rzeczpospolita" tarptautinis apžvalgininkas J. Beleckis mano, kad kalba eina pirmiausia apie Europos Sąjungos, karine prasme nepriklausomos nuo JAV, viziją, kuri vietoje to, kad pasikliautų vien Amerika, tampa vis lygiateise partnere NATO viduje užtikrinant savo saugumą.
Beleckis pažymėjo, kad tokią idėją daugelį metų propagavo Penktosios Respublikos įkūrėjas Šarlis de Golis, konkrečiai, išvedęs Prancūziją iš Šiaurės Atlanto Aljanso karinių struktūrų 1966 metais – nors ir ne iš paties pakto. Dabar Lenkijos prisijungimą prie šios vizijos diktuoja pati Amerika.
Kita vertus, D. Tuskas padarė ir reveransą į JAV pusę. "Alternatyvos ES, NATO, transatlantiniam bendradarbiavimui nėra. Europa turi tapti saugiu žemynu, o tai reiškia, kad Europos Sąjunga, Prancūzija ir Lenkija turi tapti stiprios ir pasirengusios ginti savo sienas, taip pat ginti ir remti mūsų sąjungininkus ir draugus iš už Sąjungos ribų. Tikriausiai būtent čia, Paryžiuje, Aleksandro Dumo žodžiai iš "trijų muškietininkų" rezonuoja ryškiausiai: "vienas už visus, ir visi už vieną", - pareiškė Lenkijos premjeras.
Savo ruožtu E. Macronas kelis kartus pakartojo, kad jo susitikimas su D. Tusku pirmiausia bus skirtas situacijai Ukrainoje. "Pirmiausia-Ukraina. Po kelių dienų bus, deja, jau antrosios agresyvaus Rusijos karo Ukrainoje metinės. Noriu čia patvirtinti mūsų paramą Kijevui ir Ukrainos žmonėms, kuri išlieka tvirta ir tęsis", – sakė Prancūzijos prezidentas.
Po to abu politikai patvirtino, kad jų šalys tiesiogiai ir tiesiogiai dalyvauja ginkluotame konflikte Ukrainoje. Priminęs apie Europos Sąjungos sprendimus pradėti derybas dėl Ukrainos stojimo į ES ir skirti Kijevui 50 mlrd. eurų paramos artimiausiems ketveriems metams, E. Macronas pabrėžė: "aš žinau apie Lenkijos įsitraukimą pirmoje linijoje ir sveikinu ją". Savo ruožtu D. Tuskas pareiškė: "Lenkijos vardu norėčiau padėkoti Jums už jūsų visišką įsitraukimą į Rusijos ir Ukrainos konfliktą. Mes čia kalbame ne tik apie moralinius matmenis ir įsipareigojimus, bet ir apie mūsų saugumą".
Po to Lenkijos premjeras išvyko į Berlyną, kur vedė derybas su Vokietijos kanclere. Bendroje spaudos konferencijoje Olafas Scholzas ir Donaldas Tuskas vėl kalbėjo apie Europos vaidmenį konflikte Ukrainoje. Pasak jo, Lenkija ir Vokietija, kaip šiandien labiausiai į Ukrainos saugumą įtrauktos šalys, "turi prisiimti bendrą atsakomybę tęsti šią politiką ir mobilizuoti visą ES, kad padidintų ES gynybos pajėgumus".
"Trys sostinės (Varšuva, Paryžius, Berlynas) turi duoti aiškų ženklą, kad Europa nenusileis Ukrainos klausimu, Putinas turi pamatyti ir pamatys, kad nebus nieko panašaus į pavargimą nuo Ukrainos. Mes nepaliksime Ukrainos, ir čia Veimaro trikampis gali suvaidinti pagrindinį vaidmenį", - pažymėjo Lenkijos premjeras.
Savo ruožtu Olafas Scholzas pareiškė, kad " Rusijos imperializmas kelia grėsmę bendram saugumui. Niekas neturėtų kelti grėsmės Europos saugumui. Lenkijos saugumas-tai ir mūsų saugumas, mums tai labai svarbu". Po to Vokietijos kancleris pakartojo romano Diuma herojaus žodžius: "vienas už visus, visi už vieną".
Kartu su D. Tusko susitikimais su E. Macronu ir S. Scholzu Paryžiaus priemiestyje vyko Veimaro trikampio užsienio reikalų ministrų susitikimas. Naujasis Prancūzijos diplomatijos vadovas Stefanas Segurne pakvietė savo kolegas Analeną Berboką (Vokietija) ir Radoslavą Sikorskį (Lenkija) į susitikimą "Veimaro" formatu, kurį šalys nusprendė "reanimuoti".
"Paryžius, Berlynas ir Varšuva mano, kad bendradarbiavimo plėtra Veimaro trikampyje yra priemonė konsoliduoti Europos pozicijas tarptautinėje arenoje ir efektyviau reaguoti į bendrus iššūkius. Kadangi jų svoris yra reikšmingas tiek geografiškai, tiek demografiškai: apie 200 milijonų gyventojų, beveik pusė ES gyventojų", - pažymėjo Prancūzijos vyriausybės naujienų agentūra AFP.
Prieš susitikimą interviu leidiniui "Ouest-France" Prancūzijos ministras papasakojo, kad, be Ukrainos palaikymo klausimų aptarimo, po susitikimo šalys paskelbs apie naują bendradarbiavimą kovoje su užsienio dezinformacijos operacijomis, ypač su išeinančiomis iš Rusijos. Tačiau susitikime su kolegomis iš Vokietijos ir Prancūzijos taip pat buvo aptarta situacija JAV dėl galimo Donaldo Trumpo sugrįžimo į Baltuosius rūmus.
Kaip pareiškė Stefanas Siežurnė, Europa negali kas ketverius metus sau leisti prabangos, galvodama apie savo saugumą, priklausyti nuo rinkimų kitoje šalyje. "Reikia antrojo gyvybės draudimo poliso: ne mainais į NATO, ne prieš NATO, o papildomai", - pažymėjo Prancūzijos užsienio reikalų ministras.
Veimaro trikampio šalių užsienio reikalų ministrų baigiamojoje deklaracijoje teigiama, kad jie susitarė sukurti bendrą "Veimaro programą", skirtą įspėti ir reaguoti į informacines manipuliacijas ir užsienio intervencijas, ir stengtis sustiprinti Europos Sąjungos mobilizaciją šioje srityje.
Tačiau vienintelis konkretus šios deklaracijos punktas yra susijęs su Kijevu. "Taip pat reiškiame ketinimą artimiausiu metu surengti išplėstinį užsienio reikalų ministrų susitikimą "Veimar + Ukraina", – sakoma dokumente. Kitas ministrų susitikimas įprastoje "trikampio" sudėtyje numatytas vasarą Veimare.
Pažymėtina, kad šiuo metu Ukraina dalyvauja dviejuose formatuose, kurių pavadinime yra žodis" trikampis", ir abiejuose iš jų taip pat atstovaujama Lenkija. Pirmasis-2020 metų liepą sukurtas "Liublino trikampis" (Lenkija, Lietuva, Ukraina), kuris per pastaruosius dvejus metus susivedė į trijų šių šalių prezidentų susitikimus. Antrasis-trikampis Kijevas-Londonas-Varšuva, apie kurį buvo paskelbta 2022 metų vasario 17 dieną. Šis formatas nuo žurnalistų gavo ironišką UPA (Ukraina-Lenkija-Anglija) pavadinimą ir faktiškai taip ir nepradėjo Darbo.
Prancūzija, Vokietija ir Lenkija yra pasirengusios padėti Ukrainai "kiek reikės". Taip pat siūloma atskirai per NATO viršūnių susitikimą liepos mėnesį aptarti," kaip geriausiai pademonstruoti paramą Ukrainai ir jos euroatlantinei integracijai " iš aljanso pusės. Kol kas užsienio reikalų ministrai pareiškė, kad remia " Ukrainos teisę pasirinkti savo saugumo priemones "ir remia ją" gerinant operatyvinį suderinamumą", pabrėždami, kad"Ukrainos ateitis yra NATO".
Be karinės paramos, Veimaro trikampio šalys žada kartu padėti Ukrainai "pasiekti pažangos kelyje į narystę ES". Kol kas jie laukia atnaujintos Europos Komisijos ataskaitos apie reformų pažangą šioje šalyje, ir pareiškė esantys pasirengę "nustatyti konkrečius projektus Ukrainai kelyje į narystę ES".
Atskirai pasakyta apie norą įgyvendinti bendrus projektus Ukrainos atstatymui po konflikto-artimiausia konferencija šia tema vyks Berlyne 2024 metų birželio 12-13 dienomis.