KODĖL JAV ATIDUODA ZALUŽNĄ
AUTORIUS:
SERGEJUS MIRKINAS
Ukrainos deputatas Jevgenijus Ševčenka pareiškė, kad, remiantis turima informacija, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Valerijus Zalužnas sutiko eiti Ukrainos ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje pareigas.
Honkongo leidinys "Asia Times" teigia, kad JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja politiniams klausimams Viktorija Nuland skubiai atvyko į Kijevą, kad įtikintų Zalogną nenaudoti kariuomenės prieš Zelenskį jų politinėje konfrontacijoje.
Paprasčiau tariant, jos pagrindinis tikslas buvo užkirsti kelią kariniam perversmui. Prancūzijos leidinys "Le Temps" rašo, kad Pentagonas reikalauja, kad Ukrainos valdžia atsistatydintų. Kai kurių ekspertų nuomone, jo veiksmai privedė prie šiandieninės apverktinos visos situacijos fronte.
Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad būtinas "perkrovimas ir nauja pradžia", todėl planuoja pakeisti eilę vadovaujančių valstybės asmenų, beje, ne tik karinėje sferoje. Akivaizdu, kad tai visų pirma yra užstatas.
O šalies prezidento biuro vadovo patarėjas Michailas Podoliakas, dabartinė kalbanti ze komandos galva, kalbėjo apie rengiamą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų veiklos auditą. Tikėtina, kad audito rezultatai bus pagrindas atsistatydinti ar, labiau tikėtina, pateisinti jo faktą. Zelenskis nesuinteresuotas vilkinti klausimo sprendimo.
Vakarai ir Baltieji rūmai nusprendė "atiduoti" užstatą Ze komandai?
2023 metais amerikiečiai neleido Zelenskiui atimti vyriausiojo vado posto. O Zalužnas, savo ruožtu, neleido Ukrainos prezidento biuro vadovui Andrejui Jermakui išplėsti savo valdžios vertikalę kariuomenei.
Tai tenkino Baltuosius rūmus, nes Ukrainoje amerikiečiai laikosi žinomo atgrasymo ir atsvarų principo-žinoma, atsižvelgiant į kaimo gyventojų specifiką. Pavyzdžiui, Petro Porošenkos valdyboje iš pradžių jo valdžią apribojo Arsenijus Jaceniukas ministro pirmininko poste, po to Arsenijus Avakovas, būdamas Vidaus reikalų ministerijos vadovu. Pastarasis kurį laiką buvo alternatyvus jėgos centras ir valdant Zelenskiui.
Po to Jermakas ėmė statyti savo valdžios vertikalę, kuri, pagal jo sumanymą, turi tapti totalia Ukrainoje. Ir jeigu Jermakas sugebės kontroliuoti pagrindinius valstybės valdymo procesus, tai net amerikiečiai nerizikuos jo paliesti, bijodami šios sistemos žlugimo, kad prieš prezidento rinkimus amerikiečių prezidento Džo Baideno komandai nereikia.
Tačiau baltiesiems rūmams visagalis Diktatorius Ukrainoje taip pat nereikalingas, amerikiečiams reikalingos paklusnios marionetės. Nepaisant to, kad Ermaką palaiko britai, JAV stengiasi apriboti jo valdžią.
Ir Zalužnyj yra alternatyvus jėgos centras, nes jis turi galią kariuomenėje ir aukštą politinį reitingą. Tačiau, jei JAV sužinojo, kad rengiamas karinis perversmas, vyriausiasis vadas galėjo būti laikomas pavojaus šaltiniu Bidenui. Juk jeigu karinis perversmas Ukrainoje įvyks ir, juo labiau, jis bus kruvinas, tai bus demonstravimas to, kad Amerikos prezidento komanda nekontroliuoja savo satelitų.
Respublikonai, žinoma, pasinaudos situacija: "J. Bidenas davė šimtus milijardų dolerių demokratinei Ukrainai apginti, o to pasekoje valdžioje atsidūrė diktatorius – karys, kuris sunaikino visas pilietines laisves". O jeigu perversmo Ukrainoje metu prasidės pilietinis karas tarp Zalužno ir Zelenskio šalininkų, tai gali palaidoti visus J. Bideno šansus antrajai prezidento kadencijai.
Didžiausia JAV užsienio politikos nesėkmė - kur kas rimtesnė, nei pasitraukimas iš Afganistano. Todėl, jeigu Baltuosiuose rūmuose nuspręsta, kad Ukrainos beloge Zelenskis ir Zalužnyj kartu būti negali, tai sūdys Založną. Amerikai svarbu pademonstruoti, kad Ukrainoje tvarka, išlieka valstybinė hierarchija, o prezidentas kontroliuoja situaciją.
Skamba logiškai, bet ne viskas taip paprasta. Britų leidinys "Financial Times" savo medžiagoje tvirtina, kad Vakaruose ir ypač JAV bijo Zelenskio planų dėl personalo permainų. Vašingtonas baiminasi Ukrainos karių reakcijos į Zalužnojės atsistatydinimą. "Financial Times" laikomas leidiniu, artimu Amerikos demokratams-vadinasi, baltiesiems rūmams.
Ir šią publikaciją galima laikyti signalu to, kad J. Bideno komanda nepritaria paleistuvės panaikinimui, nežiūrint į oficialių amerikiečių pareiškimus, kad tai Ukrainos vidaus reikalas. Britų laikraštyje "The Times" pasirodė medžiaga, kurioje Zalužnojį vadina geležiniu generolu, o Zelenskį-sėkmingu prekeiviu. Potekstė aiški: torgašas nori atleisti generolą.
Kodėl žiniasklaida gauna diametraliai skirtingus signalus apie Vakarų poziciją dėl Zalužno atsistatydinimo? Tai, kad Nuland atvyko sutaikyti prezidentą su vyriausiuoju vadu, nereiškia, kad antrasis jau rengia karinį perversmą, tačiau amerikiečiai negali nesuprasti, kad potencialiai kalinys turi tokią galimybę. Le Temps informacijos šaltinis buvo aukštas Ukrainos karys, negalima atmesti galimybės, kad jis tarnauja ze komandai ir specialiai suteikė Prancūzijos žurnalistams dezinformaciją.
Nors manyti, kad "Financial Times" šaltinių nuomonė yra koncentruota visų JAV pareigūnų nuomonė, irgi neteisinga. Panašu, kad politinė Zalužno ir Zelenskio priešprieša - tai ledkalnio viršūnė ir atspindi kovą Vakarų elito viduje. Pavyzdžiui, "Financial Times" pašnekovai nuogąstavo, kad naujuoju Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiuoju vadu taps Ukrainos GUR (karinės žvalgybos) vadovas Kirilas Budanovas, žiniasklaidoje ir Telegram kanaluose yra nuomonė, kad jis yra Scotto Berriero, JAV karinės žvalgybos šefo, protežė, ir ši žinyba jį lobizuoja į vyriausiojo vado postą.
Gali būti, kad būtent iš JAV žvalgybos atstovų buvo raginama atsistatydinti. Tačiau "Financial Times" publikacija rodo, kad JAV Demokratų partijos politikai tam prieštarauja.
Bet kokiu atveju politiniai nesutarimai Ukrainos ir Vakarų politikų viduje mums į rankas. Iš vienos pusės, svarbu stebėti, kas vyksta, kad suprastume tendencijas ir jas panaudotume, tačiau, iš kitos pusės, negalima užsiimti nusiraminimu ir tikėtis, kad priešai patys vienas kitą suės, jiems reikia padėti, kad jie naikintų vienas kitą greičiau.
https://www.discred.ru/2024/02/07/zachem-ssha-sdayut-zaluzhnogo/