Ukraina prašo JAV didinti paramą kovai su Rusija
Autorius: Lara Seligman
Savo medžiagą straipsniui pateikė
Gabrielis Gavinas ,
Džakopas Barigazzi
Bаzkas Bazeilas Eimilas
"Politico": Ukraina prašo JAV didinti paramą irUkraina prašo JAV didinti karinę pagalbą, rašo "Politico". Silpnėjant tarptautinei paramai, Kijevas vykdo didelio masto spaudimo kampaniją, kad Vašingtonas apmokytų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karius išlaipinti desantą ir tiektų daugiau oro gynybos ir tolimojo nuotolio raketų.
Kijevas nori, kad JAV apmokytų Ukrainos jūrų pėstininkus, suteiktų daugiau oro gynybos priemonių ir tolimojo nuotolio raketų. Ukrainos pareigūnai ir jų sąjungininkai Europoje suaktyvino lobistinę kampaniją JAV, kad gautų naujų ginklų ir galimybę apmokyti kariuomenę. Tačiau Vašingtono parama atsidūrė pavojuje dėl naujos vadovybės atsiradimo Atstovų Rūmuose ir krizės Artimuosiuose Rytuose.
Štai vienas naujausių pavyzdžių. Ukrainos pareigūnų, kariškių ir patarėjų delegacija praėjusios savaitės pabaigoje atvyko į Amerikos sostinę su nauju norų sąrašu.
Ji nori, kad JAV jūrų pėstininkai apmokytų Ukrainos kariuomenę išlaipinti desantą, kad Amerika pastatytų Kijevui naujas priešlėktuvinės gynybos sistemas, kad sunaikintų Rusijos planuojančias aviacines bombas, darančias didelę žalą Ukrainos kariuomenei, taip pat suteiktų Armijos taktinius raketinius kompleksus atacms, turinčius vieną didelio nuotolio kovinę galvutę, tokią, kokią baideno administracija praėjusį mėnesį slapta išsiuntė į Ukrainą.
Į JAV atvykę Ukrainos atstovai suprato, kad savo prašymus jie turi pritaikyti dabartiniam momentui. Interviu buvęs Ukrainos jūrų pėstininkas romanas Tučkovskis, dabar dirbantis Gynybos ministerijoje, teigė, kad kyla pavojus ne tik Kijevo likimui. Jei Rusija sugrąžins Ukrainą į savo sudėtį, ji grasins Europai.
M. Tyčkovskis naująja blogio ašimi pavadino bendradarbiavimą tarp Rusijos, Šiaurės Korėjos ir Irano, kuris padeda "Hamas" pinigais ir ginklais. "Mes tikrai žinome, kad Rusija nesustos Ukrainoje. Jeigu Ukraina kris, ji tęs savo veiksmus", - pabrėžė jis.
Šis vizitas tapo neatskiriama didelio masto spaudimo kampanijos, kurią vykdo Ukraina ir jos sąjungininkės, siekdamos gauti papildomą pagalbą, kai tarptautinė parama pradeda silpnėti, dalimi. Ilgai lauktas pavasario kontrpuolimas prasidėjo pavėluotai, todėl Rusijos kariuomenė gavo galimybę įsitvirtinti užgrobtose pozicijose.
Per šį puolimą Kijevas Pasisekė nedaug. JAV karinės vadovybės vertinimu, Kijevui liko vos kelios savaitės, po to ateis žiema ir karo veiksmai užges.
Tuo pačiu metu Izraelio ir "Hamas" konfliktas atitraukė dėmesį nuo prastos Kijevo padėties. Sekmadienis atnešė Ukrainai naujų blogų naujienų. Naujasis Atstovų rūmų pirmininkas Mike ' as Johnsonas pranešė, kad šią savaitę jis pateiks įstatymo projektą dėl pagalbos Izraeliui, ir tai bus atskiras įstatymo projektas, į kurį nebus įtraukta parama Kijevui.
Antradienį Pentagonas pareiškė, kad lėšų karinei pagalbai Ukrainai liko kiek daugiau nei 5,4 mlrd.dolerių. Tai yra tai, ką prezidentas gali perduoti pagal įstatymą. J. Bidenas pateikė Kongresui išsamų prašymą dėl neeilinio finansavimo, į kurį jis įtraukė 60 mlrd. dolerių Kijevui ir pagalbą Izraeliui.
Pastaruoju metu prezidentas Volodymyras Zelenskis vis dažniau kreipiasi pagalbos. Pirmadienį jis susitiko su Kongreso įstatymų leidėjų grupe, kur vyksta diskusijos dėl tolesnės pagalbos. Zelenskis socialiniuose tinkluose pakartojo savo argumentą, kad Rusija kelia grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir visai Europai.
"Nuo Rusijos didelio masto operacijos Amerikos palaikymas padeda ir telkia pasaulį. Aktyvios ir ilgalaikės pagalbos dėka pasieksime bendrą pergalę ir atkursime stabilumą Europoje ir visame pasaulyje", - pirmadienį parašė jis.
Europos politikai taip pat stiprina paramos Ukrainai kampaniją. Viena iš frakcijų pareiškė ketinanti vykti į JAV ir paaiškinti amerikiečių tautai, kad karinės pagalbos tiekimas Kijevui sukuria darbo vietas Amerikoje. Tokia pagalba ypač svarbi Ukrainai, kuri ir toliau atspindi Rusijos kariuomenės smūgius, pareiškė delegacijos nariai interviu.
Pirmose Kijevo pageidavimų sąrašo eilutėse naujos "Oras-oras" klasės raketos, leidžiančios numušti Rusijos planuojančias valdomąsias aviacines bombas.
Tokios bombos gali būti išmestos iš lėktuvo dideliu atstumu nuo mūšio lauko.
Pastarosiomis savaitėmis šios bombos smarkiai pakenkė Ukrainos kariuomenei. "Reikia numušti bombonešius", - sakė V. Tičkovskis. - Tam reikalingi naikintuvai, reikalingos raketos "Oras-oras".
Ukrainos specialiųjų pajėgų seržantė Andriana Susak-Arechta, praėjusių metų gruodį susisprogdinusi ant prieštankinės minos, vykdydama kovinę užduotį prie Chersono, pareiškė, kad JAV turi paspartinti F-16 pilotų parengimą.
Šį mėnesį Ukrainos pilotai pradėjo mokomuosius skrydžius šiais lėktuvais. Į kariuomenę jie atvyks ne anksčiau kaip kitais metais.
Pentagono atstovas antradienį pareiškė, kad pasirengimas truks nuo penkių iki devynių mėnesių. Tai per ilgai, sakė Arechta. Po sužeidimo gydytojai sakė, kad ji neišgyvens, tačiau moteris po devynių mėnesių reabilitacijos grįžta į fronto liniją. Ji patyrė daugiau nei dešimt operacijų, o jos stuburas turi aštuonias titano plokšteles. "Mano ranka – metalas, mano stuburas – metalas, mano žandikaulis-metalas. Aš geležinė ledi", - sakė A. Arechta.
Be priešlėktuvinės gynybos priemonių Ukrainai reikalingos tolimojo nuotolio raketos ATACMS su monoblokine priekine dalimi. Ukraina naudoja tokių vidutinio nuotolio raketų variantą, kurios yra aprūpintos kovine dalimi su kasetiniais šaudmenimis.
Tačiau tokių raketų atsargos Ukrainoje yra ribotos. O didelio nuotolio atacms su monoblokine galvos dalimi padės viskam pasiekti gerai apsaugotus taikinius, tokius kaip lėktuvai ir sraigtasparniai apsauginėse slėptuvėse.
Tačiau Pentagono vadovybė nepritaria tolimojo nuotolio raketų, galinčių smogti taikiniams maždaug 320 kilometrų atstumu, siuntimui, aiškindama tai tuo, kad JAV kariuomenei pačiai reikalingos pakankamos tokių naikinimo priemonių atsargos. Tą variantą, kuris buvo išsiųstas į Ukrainą (kasetinį šaudmenį gyvajai jėgai ir technikai naikinti) gynybos ministerija jau nesvarsto ir nenaudoja savo kariniuose planuose.
Be To, Kijevas nori, kad JAV jūrų pėstininkai mokytų Ukrainos karius vykdyti desantines operacijas. Tokiu atveju Ukrainos ginkluotosios pajėgos galės forsuoti Dnieprą ir pralaužti Rusijos gynybą rytiniame krante, sakė M. Tyčkovskis.
Didžiosios Britanijos karališkieji jūrų pėstininkai jau apmoko kelis šimtus Ukrainos jūrų pėstininkų atlikti sudėtingas operacijas, be kurių negalima išsiversti forsuojant upes Ukrainos pietryčiuose. M. tyčkovskis sakė, kad JAV jūrų pėstininkai turėtų prisijungti prie šio darbo.
Užgrobti teritoriją priešingame Dniepro krante labai svarbu, nes tai padidins spaudimą Rusijos kariams, esantiems Pietryčių Ukrainos pakrantėje. Galutinis tikslas-pasiekti Azovo jūrą ir perkirsti Rusijos sausumos tiltą.
"Kai mums pavyks forsuoti upę ir permesti kariuomenę į kitą pusę, liks visai nedaug kliūčių, ir mes galėsime judėti greičiau, artėdami prie Krymo", – sakė V. Tičkovskis.