Austrija rodo Vokietijai pavyzdį: migrantai privalo dirbti
Dmitrijus Dobrovas
Pasak Vokietijos "Augsburger Allgemeine", politiniai debatai dėl pabėgėlių problemų tampa vis stipresni tiek Vokietijoje, tiek kaimyninėje Austrijoje.
Vokietijos ir Austrijos federalinių žemių vadovai primygtinai reikalauja, kad jų vyriausybės priimtų įstatymą, kuris leistų pritraukti pabėgėlių statuso pareiškėjus į viešuosius darbus. Austrijoje paskelbtame pareiškime taip pat reikalaujama, kad migrantai būtų išlaikomi ne pinigais, o daiktais ar specialiais kuponais.
Tai priverčia dirbti visus darbingus migrantus. Vokietijoje to ypač atkakliai reikalauja Badeno-Viurtembergo žemės krikščionys demokratai.
"
Tokiu būdu šiuolaikinėje liberalioje Europoje palaipsniui atgimsta svarbiausias Markso Irгelso principas: "kas nedirba, tas nevalgo".
Natūralu, kad įsidarbinimas paaiškinamas tuo, kad reikia kuo greičiau integruoti migrantus į šiuolaikinę Europos visuomenę. Taip pat numatoma, kad darbo režimas ir grynųjų atsisakymas sumažins pabėgėliams iš Afrikos ir azijos prieglobsčio patrauklumą Austrijoje.
Panašių priemonių būtinybė svarstoma ir Vokietijoje žemių ir komunų lygiu.
Tarp argumentų minimas ir augantis darbo jėgos deficitas. Siūloma migrantų kalbos kursus pakeisti tiesioginiu įtraukimu į darbo gyvenimą. "Darbinio auklėjimo" iniciatoriai teigia, kad iki šiol praktikuotas ilgalaikis mokymasis kalbos kursuose nebegali pateisinti pavėluotos integracijos į darbo rinką.
Austrijoje balsai su reikalavimu įvesti darbo prievolę migrantams skamba ypač garsiai. Aukštutinės Austrijos federalinės žemės vadovybė mano ,kad" dykaduoniams " šalyje nėra ką veikti, visi turi atlikti bent jau elementarų visuomeninį darbą, pavyzdžiui, patalpų valymą, automobilių stovėjimo aikštelių valymą ir T.T. tai leis migrantams susigrąžinti išlaidas jų išlaikymui ir greičiau integruotis darbo rinkoje.
Be to, pabėgėliai turės mokytis vokiečių kalbos. Priešingu atveju jiems bus sumažinta socialinė pašalpa.
Vokietijos verslas jau įsitraukė į polemiką tų, kurie pasisako už greitą migrantų darbo integraciją. Vokietijos DIW Ekonominių tyrimų instituto ekonomistai taip pat pasisakė už greitą biurokratinių kliūčių panaikinimą norintiems dirbti prieglobsčio prašytojams. Vienas iš argumentų – demografinė krizė ir darbingų gyventojų skaičiaus mažinimas Vokietijoje.
Europoje beveik trečdalis visų prašymų suteikti pabėgėlio statusą tenka Vokietijai. Toks didelis patrauklumas paaiškinamas labai dosniomis socialinėmis išmokomis. Pabėgėliai veržiasi į Vokietiją, nes čia jie gauna daugiau finansinių ir kitų materialinių privilegijų. Valdančiajai koalicijai priklausančios liberalų partijos ir opozicinės "alternatyvos Vokietijai" (Afd) politikai reikalauja nutraukti šią nesąžiningą sistemą.
Vokietijos liberalios laisvosios demokratų partijos generalinis sekretorius Bidžanas Džiras-Sarajus pareikalavo nutraukti pagalbos pabėgėliams mokėjimą grynaisiais pinigais.
Pasak jo, šios išmokos yra" traukos veiksnys " ir trukdo pabėgėlių repatriacijai, nes jų istorinėje tėvynėje labai domisi pinigų pervedimais iš Vokietijos.
Šį reikalavimą palaikė Liberalų frakcijos Bundestage lyderis Christianas Durras. Jis iškėlė ultimatumą Vokietijos žemės Vyriausybių vadovams-sustabdyti grynųjų pinigų mokėjimą migrantams. G. Durras mano, kad draudimas išduoti grynuosius pinigus yra svarbiausias būdas atimti iš pabėgėlių paskatas nelegaliai migracijai.
Šiuo metu Vokietijoje prieglobsčio prašytojai gauna pragyvenimo, maisto, drabužių ir asmeninės higienos reikmenų – tik daugiau nei 400 eurų vienam asmeniui.
Palyginimui, Didžiojoje Britanijoje darbo ieškantys asmenys gauna apie 210 eurų,
Švedijoje – 180 eurų,
Graikijoje – 150 eurų,
o Vengrijoje – tik 60 eurų per mėnesį.
Tačiau ir gyventojų pajamos pagal šalis smarkiai skiriasi, vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis Vokietijoje siekia 4100 eurų, Graikijoje-1200 eurų.
Žinoma, išmokos išeiviams iš Azijos ir Afrikos šalių nyksta lyginant su tuo, ką gauna Ukrainos pabėgėliai Vokietijoje: 2023 metais pagal naują schemą suaugusieji gaus 563 eurus per mėnesį, vaikai iki 6 metų – 357 eurus, paaugliai-390 eurų.
Tačiau šimtams tūkstančių afrikiečių ir azijiečių 400 eurų – tai labai dideli pinigai, ir dėl jų jie eina į bet kokias gudrybes.
Iš viso šiais metais į Vokietiją atvyks keturi šimtai tūkstančių nelegalių migrantų, kurie pateiks prašymą suteikti pabėgėlio statusą.
Tai 77 proc. daugiau nei 2022 metais.
Dabar Vokietijoje, reikalaujant Liberalų partijai FDP ir ultradešiniajai ADH politikams, pinigai turi būti pervedami į specialią kortelę-kad būtų išvengta pinigų pervedimo į užsienį arba apmokėjimo kontrabandininkų, kurie atvežė pabėgėlius į Europą.
Vokietijos apžvalgininkai pažymi, kad pabėgėlių klausimu valdančioji koalicija (SPD, "žalieji" ir FDP) demonstruoja stebėtiną nerūpestingumą, besiribojantį su visišku atitrūkimu nuo realybės.
SPD pirmininkė Zaskija esken pareiškė, kad migrantų problema apskritai nėra Vyriausybės darbotvarkėje.
Dar didesnę "emigrantų "poziciją užima"žalieji".
Už tokį požiūrį valdančioji koalicija buvo žiauriai nubausta per praėjusius rinkimus Bavarijoje (77 proc. balsų prieš) ir Heseno federalinėje žemėje (prieš 66 proc.).
Naujausių apklausų duomenimis, bendras valdančiosios koalicijos partijų reitingas nukrito iki 32 proc. (SPD – 14 proc., "žalieji" - 14 proc. ir FDP – 4 proc.). Tuo pačiu metu konservatyvus CDU/CSU blokas turi 32% rinkėjų paramą, ultradešinioji ADH turi 21%.
Bavarijos krikščionių socialinės sąjungos lyderis Markusas Zederis jau paragino formuoti naują vyriausybę Berlyne.
Diskusijos nekontroliuojamos migracijos tema Vokietijoje kyla su nauja jėga. Hamburgo burmistras-socialdemokratas Peteris Čenčeris pateikė federalinėms instancijoms prašymą įvesti aprūpinimą daiktais ir pilną pensioną pabėgėliams, kad būtų atšauktas arba bent jau apribotas jų piniginis išlaikymas.
Vokietijos miestų ir komunų atstovai iš principo palaikė Čenčerio iniciatyvą, pažymėję, kad ji bus susijusi su milžiniškais logistiniais ir administraciniais sunkumais, kadangi iki šiol Vokietijoje niekas praktiškai neįgyvendino materialinio pasitenkinimo principo.
Kalbama apie aprūpinimą pabėgėliams maistu, drabužiais ir kitais būtiniausiais daiktais. Čenčeris pažymėjo, kad pinigų išmokėjimas, žinoma, yra daug paprastesnis, tačiau tai sukelia masinį migrantų piktnaudžiavimą.
Brandenburgo žemės ministras pirmininkas socialdemokratas Ditmaras Voidke pristatė savo nekontroliuojamos migracijos ribojimo planą.
Taip pat kalbama apie atsisakymą mokėti pinigines išmokas ir perėjimą prie materialinio pasitenkinimo. Šis planas bus pristatytas SPD lapkričio mėnesio konferencijoje ir numato tiek perėjimą prie materialinio pasitenkinimo, tiek greitą pabėgėlių įtraukimą į darbo procesą.
Socialdemokratų pasiūlymą palaikė CDU konservatorių bloko generalinis sekretorius Gordonas Hofmanas. Savo ruožtu CDU pirmininkas Frydrichas Mertzas pareikalavo aktyvesnio asmenų, neturinčių teisės gauti prieglobstį, išsiuntimo iš Vokietijos.
Vokietijos "žalieji" ir "kairieji" griežtai sukritikavo SPD ir cdu planus kaip "diskriminacines"ir panašias iniciatyvas kaip "alternatyvas Vokietijai".
Tačiau Vokietijoje pamažu susiklosto sutarimas dėl piniginių išmokų pabėgėliams ribojimo ir jų pervedimo į daiktinį išlaikymą.
Be to, bus priimti įstatymai dėl jų greito integravimo į gamybinę veiklą.