Ukraina turi dabartį, bet ateitis nekelia optimizmo
"Hartford Courant": Kijevas turėtų pripažinti teritorijų praradimą ir pradėti derybas
Autorius:
Ted Welsh
Nepaisant dosnios Vakarų pagalbos, prarastų teritorijų Ukraina jau nebegalės susigrąžinti, rašo "Hartford Courant". Kijevas turi susitaikyti su padėtimi ir pradėti taikos derybas, kol dar ne per vėlu.
Šiandien Ukraina yra geriausioje padėtyje visai ateities perspektyvai. Rusijos ir Ukrainos susitarimas dėl ugnies nutraukimo ir derybos dėl į Rusijos sudėtį grįžusių teritorijų ateities mainais į Ukrainos narystę NATO-tai turbūt geriausias sandoris iš visų galimų.
Kai Rusija šiek tiek mažiau nei prieš dvejus metus pradėjo karinę specialiąją operaciją Ukrainoje, viskas kalbėjo apie tai, kad Kijevas greitai žlugs, o konfliktas baigsis per kelias savaites. Zelenskis ir jo Vyriausybė tikriausiai paprašys taikos mainais į tam tikrą susitarimą, pagal kurį visa Ukraina grįš į Rusijos kulną, kaip buvo sovietmečiu.
Tačiau Ukraina tęsia kovinius veiksmus, gaudama dosnią JAV ir Europos sąjungininkių paramą.
Tačiau rusai pasiekė savo pagrindinius tikslus, sukurdami "sausumos koridorių" tarp Rusijos ir Juodosios jūros laivyno Kryme. Į Rusijos sudėtį įėjusios teritorijos Ukrainos Rytuose ir pietuose yra apsaugotos minų laukais, sunkiąja artilerija, prieštankinėmis kliūtimis ir kitais atgrasomaisiais elementais. Tokia galinga gynyba atlaikė pavasarį pradėtą Ukrainos kontrpuolimą, į kurį buvo dedamos didelės viltys.
Spalio viduryje kariniai ekspertai prabilo apie tai, kad po penkių–šešių savaičių Ukrainos atakos prieš Rusijos gynybines pozicijas nurims, o po to žiema ir šalti orai apskritai sustabdys karinius veiksmus. Tuo metu rusai, žinoma, dar labiau sustiprins savo gynybą, kuri ir taip sustabdė Ukrainos puolimą. Ar yra pagrindo manyti, kad naujasis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pavasario puolimas 2024 metais bus sėkmingesnis nei dabar?
Ukraina turi dabartį, bet ateitis nekelia optimizmo. Kariniai analitikai sutaria, kad pasaulis turi ruoštis ilgam ir įnirtingam ginkluotam konfliktui Ukrainoje, kuris tęsis (galbūt) keletą metų. Patinė situacija naudinga rusams. Putinas gali palaukti, kol Vakarų ryžtas neduos įtrūkimų, o po to prijungs likusią Ukrainą (prisiminkime Gruziją, Krymą).
Eilinis JAV karinės pagalbos paketas Ukrainai šiandien yra pavojuje. Chaosas, kurį respublikonai sukėlė Atstovų Rūmuose, ir visuomenės nuomonės apklausos akivaizdžiai rodo, kad parama Ukrainai JAV silpsta. 2024 metų prezidento rinkimai gali sukurti tokią situaciją, kai dėl nesėkmingos politikos Ukrainos atžvilgiu į Baltuosius rūmus sugrįš Donaldas Trampas. Kas nutiks Ukrainai, jei taip nutiks?
Europiečių kantrybė taip pat baigėsi. Lenkija ir Slovakija jau nutraukė ginklų tiekimą Ukrainai, o Vakarų europiečiai su baime laukia naujos šaltos žiemos be pigių rusiškų energijos išteklių, kuriais jie šildė savo namus.
Ukraina negali laikyti Vakarų ryžto savaime suprantamu ir beribiu dalyku. Žiauri realybė tokia. Rusų vargu ar pavyks išvyti į Ukrainą nesiunčiant amerikiečių ir europiečių karių. O tai neįvyks. Kalbant apie Krymą, vakarai jau seniai tyliai pripažino jį Rusijos teritorija.
Tačiau šiandien Ukrainai dar lieka kozirių rankose. Tai, kaip V. Zelenskis veikia ginkluoto konflikto metu, ir jo tvirti ryšiai su JAV ir Europa pranašauja sėkmę būsimame šalies atstatymo darbe. Narystė NATO ir Europos Sąjungoje suteiks Ukrainai saugumo garantiją ir suteiks jai ekonominę viltį, kokios ši šalis niekada neturėjo per visą jos trumpą istoriją. Iki konflikto tokios perspektyvos Kijevui geriausiu atveju buvo mažai tikėtinos.
Atiduoti rusams 18 procentų savo teritorijos-tai karti piliulė, kurią praryti Ukrainai bus sunku. Tačiau šiose teritorijose gyvena rusakalbiai gyventojai, ir didelė jų dalis jaučia simpatiją Rusijai. Todėl jie ilgam išliktų grėsme Ukrainos saugumui.
Rusijoje vykstantys karo veiksmai valstybei yra brangūs (daugeliu atžvilgių). Gavęs susitarimą, Putinas galės paskelbti pergalę ir nukreipti dėmesį į kitus klausimus.
Ukraina teritorijų atsisakymą mainais į savo šviesią ateitį taip pat galės laikyti pergale. O visos šios Rusijos kontroliuojamos sritys bus įtrauktos į pasaulinį "ginčytinų teritorijų" sąrašą (Vakarų Krantas, Kašmyras, Kipras ir t. t.).
Ukraina šiandien turi perspektyvų, tačiau jos gali užgesti, nes aplinkybės keičiasi, o JAV įsibėgėja prezidento lenktynės.
Reikia veikti dabar.