Mokslininkams iki galo nesuprantant Alzheimerio ligos priežasties, tėra aišku, kad dėl smegenyse vykstančių pokyčių nervinės ląstelės nebeveikia tinkamai. Tarp nervinių ląstelių susidaro baltymo beta amiloido sankaupos, blokuodamos ryšį tarp nervinių ląstelių arba jų viduje susidaro baltymo raizginiai, kas neleidžia ląstelėms tinkamai bendrauti ir sutrikdo procesus, kurie būtini jų išgyvenimui. Laikantis šios teorijos gali tekti ilgą laiką ''gydymui'' naudoti vis naujai kuriamus vaistus, visada sukelsiančius šalutinį poveikį ir niekada neduosiančius pageidaujamo efekto- pilno pasveikimo.

Mokslui nesuvokiant ir neieškant tikrosios ligos priežasties, kuriami ir s k u b o s tvarka registruojami pavojingi vaistai, galintys sukelti mirtį ir neturintys galios sustabdyti ligos progresavimo. Skiriami pradinėse ligos stadijose, nors esama įrodymų, kad protinis ir fizinis aktyvumas ligos progresavimą lėtina (be jokio šalutinio poveikio 😊). Vaistų kūrimas neradus ligos priežasties, panašus į neįgudusio šaulio užrištomis akimis mėginimą pataikyti į taikinį, nenumanantį kurioje pusėje pastarasis yra.

Tarptautinės organizacijos ,,Alzheimer Disease International'' (ADI) ataskaitoje daug dėmesio skiriama būtiniausių paslaugų užtikrinimo svarbai daugiau bei 55 mln. demenciją turinčių asmenų visame pasaulyje ir įsipareigojimui suteikti pagalbą 139 milijonams žmonių, kuriems demencijos sindromas dar BUS DIAGNOZUOTAS iki 2050 m. Vienas iš šių paslaugų užtikrinimo būdų- pastaraisiais metais patvirtinti du nauji vaistai ir greitojo patvirinimo (fast track) leidimas suteiktas vienai Alzheimerio ligos kandidatinei vakcinai.

Svarbu būtų pastebėti:

paskubomis kuriami akivaizdžiai nesaugūs vaistai, įžūliai prognizuojant protu nesuvokiamą susirgimų skaičiaus augimą! Akivaizdu, jog yra žinoma, kad buvusios, esamos ir būsimos pastangos teigiamų rezultatų neatneš...

2023 m. FDA (JAV Maisto ir Vaistų administracija) patvirtino labai lauktą vaistą Leqembi, taikant pagreitintą registravimo procedūrą, siekiant pagerinti medicininį tokių vaistų poreikį drauge su kitu vaistu Aduhelm.

Abiejų vaistų šalutiniai poveikiai analogiški: dažnos infekcijos, karščiavimas, prieširdžių virpėjimas, krūtinės skausmas ir kiti.

Garsusis proveržio vaistu vadinamas Leqembi - 12 proc. pacientų sukėlė smegenų patinimą ir 17 proc. smegenų kraujavimą...

Skubame ,,gydyti" lėtai progresuojančią demenciją, rizikuodami kuo greičiau patirti kraujavimą į smegenis?

O Kinija, tuo tarpu, turi licencijuotą vaistą huperziną A, kuris yra natūralus, iš Huperzia Serrata samanų pagamintas preparatas, veikiantis kaip cholinesterazės inhibitorius ir neturintis tokios šalutinių poveikių gausos, kaip auksčiau aprašyti vaistai. Yra pakankamai daug įrodymų, kad šis vaistas yra efektyvus sergant Alzheimerio liga ar kraujagysline demencija (Xing et al., 2014).

Dalis informacijos paimta iš A Practical quide for clinicians MEMORY LOSS, ALZHEIMER'S DISEASE AND DEMENTIA, THIRD EDITION (AE Budson, PR Solomon-2021- books google com.)