Interviu su M. Puidoku: kas laukia pasaulio 2025-aisiais? 2 dalis

Nuomonės, PasaulisPolitikos Apžvalgininkas
Suprasti akimirksniu
Mindaugas Puidokas
Mindaugas Puidokas. Asmeninio archyvo nuotrauka

Karai ir geopolitiniai konfliktai: kokia ateitis laukia pasaulio?

Kokios Jūsų prognozės dėl karų Ukrainoje, Artimuosiuose Rytuose? Ar laukia pasaulio karas tarp Kinijos ir Taivanio?

Aš manau, kad 2025 metai viso pasaulio laukia pakankamai sudėtingi. Iš viso Vakarų pasaulio Europa šiandien dienai yra tikrai pačioje sudėtingiausioje situacijoje. Jeigu žiūrint geopolitiškai, gaila, kad tos rimtos analizės yra labai mažai mūsų šalyje, bet visą laiką tie, kas domisi giliau, turit galimybę pasiskaityti. Rekomenduoju sekti geriausius ekspertus, tokius kaip John Mearsheimer ar Jeffrey D. Sachs, kuris yra tiek ekonomistas, tiek ir puikiai geopolitinius dalykus dėlioja to, kas įvyko Artimuosiuose Rytuose su Sirija, su kitais dalykais.

Natūralu, kad žmonės, kurie domisi – atranda patikimą informaciją. Bėda, kad žmonėms, kurie stebi tik mūsų televizijas – neaišku, kas ten vyksta, kodėl mes staiga džiaugiamės, kad Sirijoje teroristai laimėjo ir paėmė valdžią. Ir nuo kada tai vyksta? Kur čia tas džiaugsmas, nes neseniai buvo JAV milžiniška milijoninė premija už to jų vado galvą… o dabar jau atšaukė ir kone skelbia jį kovotoju už demokratiją. Staiga, toks žmogus tampa Sirijos lyderiu ir mes matome, kaip staiga, kinta Izraelio visas politinis vaizdas. Jie staigiai užima Golano aukštumas ir taip atkerta Libaną nuo palestiniečių Gazos ruožo. Taip atimama galimybė teikti paramą Gazos ruožui. Izraelis sudavė stiprų smūgį Libanui ir Sirijai, susilpnindamas Hezbollah ir juos palaikantį Iraną. Izraelis jau vykdo karines operacijas ir Sirijos teritorijoje, ir Libano teritorijoje, ir Gazos ruože.

J. D. Sachs teigia, kad milžinišku karu gresia dar viena labai rimta karinė operacija… jeigu būtų pradėtas karas prieš Iraną. Man dėl to yra labai neramu, nes tiek Iranas iš principo yra branduolinė valstybė, tik tai nėra oficialiai daugeliu atvejų pripažįstama. Tik kalbama, kad jie sodrina uraną, kad galbūt dar jie neturi branduolinio ginklo. Na bet daug yra ir šaltinių, kurie teigia, kad vis tik branduolinį ginklą Iranas jau turi. Izraelis senai turi branduolinį ginklą ir yra veša paslaptys dėl to, kad jis yra dislokuotas povandeniniuose laivuose.

Jeigu įvyktų karas su branduolinio ginklo panaudojimu, nes dabar eina kalba apie tai, kad Izraelis gali pradėti bet kada karinę operaciją Irano teritorijoje – tai yra siekti subombarduoti visus Irano branduolinius objektus. Galvoti, kad Iranas, nors ir susilpnintas dėl pastarųjų įvykių Sirijoje ir Libane, kad jis visiškai klaupsis ant kelių ir neatsakys – būtų naivu. Žinant Izraelio teritorijos dydį ir gyventojų tankį – akivaizdu, kad tas atsakas neštų katastrofiškas pasekmes.

Noriu tikėti, kad D. Trump komanda jau dirba ties tuo, kad sustabdyti Izraelį nuo karo su Iranu pradėjimo. Dėl to tikiuosi, kad iki D. Trump inauguracijos JAV prezidentu tas neįvyks. Pavojingas laikotarpis nesibaigs iškart su inauguracija, nes tose naujose pozicijose savo žmones sudėliojus tu neperimi visų valdymo gijų iškart. Reikalingas laikas. Maždaug per pusmetį viskas įsivažiuos JAV – tai natūralu, kad mes turim labai tokį pavojingą Overtono langą, kai gali kilti labai rimti neramumai tiek Artimuosiuose Rytuose, tiek ir Europoje.

Mes nežinom, kur pasuks per tą laiką karas Ukrainoje, ar jisai išsiplės, ar neišsiplės. Iš tikrųjų tų įtampos taškų galimybių yra daug. Akivaizdu iš naujausių V. Zelenskio ir Jermako, kaip Ukrainos pagrindinių sprendžiamąją galią turinčių lyderių pareiškimų, kad Kijevas nesutinka, derėtis pagal Rusijos norimas sąlygas ir pagal situaciją mūšio lauke. Vadinasi, karas tęsis. Karas tęsis tikrai mažiausiai iki vasaros. Tikėtina, kad tęsis ir daug ilgiau, nes iš to, ką labai aiškiai pasakė V. Putinas ir Rusijos kiti lyderiai – tai jie nesiderės tol kol nebus Ukrainoje išrinkta nauja valdžia, kuria jau jie laikytų legitimia.

Kaip žinom V. Zelenskio prezidentavimo kadencija jau yra pasibaigus. Tas variantas, kaip buvo sakyta, kad Trump pabaigs karą per 24 valandas – dabar yra nerealus. Tą dalyką jau mato pats D. Trump. Kaip matom, jis kelia labai sunkias ir sudėtingas sąlygas NATO partneriams Europoje. Jis sako, žiūrėkit, kadangi yra tokia sudėtinga situacija su karu Ukrainoje – tai reikia 5 procentų nuo BVP gynybai. JAV toliau ginti visų ir finansuoti neketina, kaip ir dalyvauti užsienio karuose. Jei jūs Europoje norite toliau kariauti Ukrainoje ar Afrikoje – turite patys ir investuoti į savo gynybą. Sakysite, o kodėl tie 5 procentai reikalingi? Jeigu dauguma nenori tartis, jeigu nori kariauti, tai kariaujant maždaug tų 5 procentų ir reikia.

NATO
Lietuva ir NATO: kiek mes esame pasiruošę? ELTA nuotrauka

Lietuva ir NATO: kiek mes esame pasiruošę?

Dabar Rusija skiria 6,5% nuo BVP karinėms reikmėms. Ji yra kare. Kariaujanti valstybė. Kariaujančioms šalims 5-7 procentai nuo BVP ir yra reikalingi. Šiai dienai net JAV tiek neišleidžia gynybai. Jų biudžetas siekia 3,5% nuo BVP. Maniau, kad Lietuvai užteks tokio pat biudžeto kaip ir JAV… klydau. Akivaizdu, kad kaip tokiai mažai valstybei – jis būtų buvęs pakankamai didelis.

Deja matome, kad yra kalbama apie tai, kad greit apie 40% Lietuvos biudžeto išleisime karinėms reikmėms. Tai va šitoj vietoj klausimas yra kada bus gana? Ir jeigu tokie biudžetai yra skiriami, kurie yra reikalingi tik karo metu, tai tada kyla klausimas: ar tai nereiškia, kad neduok Dieve…, kad vis tik tai yra pasiruošimas, jog tas karas plėsis ir apims Lietuvą? Tas reikštų, kad mes taptume naujo pasaulinio karo poligonu ir liudininkais… o to nenori nei vienas normaliai mąstantis žmogus.

Europos ekonomikos nuosmukis: kaip Lietuva išgyvens krizę?

Kaip galėtumėte apibendrinti savo politines prognozes 2025 metams?

Mano didžiulės viltys yra, kad Donald Trump naudojant botago ir morkos taktiką, pavyks atrasti taiką atnešančius sprendimus. Tas jam leistų stabdyti karus pasaulyje. Aš kalbu ne tik apie karą Ukrainoje, bet ir apie karus Artimuosiuose Rytuose, Afrikoje ir apie karo židinius kituose žemynuose. Daug turime įtampos taškų, kaip tarp Šiaurės ir Pietų Korėjų, kurie bet kada gali pavirsti atvirai liepsnojančiais karais. Tame yra didžiulis pavojus žmonijai ir didžiulis pavojus Lietuvai, mūsų Tėvynei.

Apibendrinant, man norėtųsi, kad pavyktų Trump komandai išlaviruoti šitoj sudėtingoj, audringoj situacijoj ir istoriniais laikais padaryti taip, kad užbūrimo stadijoje visų propagandinių, televizijų ir straipsnių esantys žmonės realiai atsibustų ir suvoktų kas vyksta. Tikiu, kad tada žmonės patys pareikalautų iš savo šalių vyriausybių ir išrinktų politikų, sakydami, kad atėjo laikas pasakyti stop, kad mes norim taikos, mes norim gyventi saugiai, saugiai auginti savo vaikus ir, kad mūsų šeimos nesusidurtų su tuo didžiuliu kraujo praliejimu, su netektimis…

Tad belieka pasimelsti ir paprašyti Dievo mums proto apšvietimo ta teisinga linkme ir, kad žmonės suvoktų, kad nėra tokių karų, kurie atneštų kažką gerą. Žodžiu, žiema gali būti karšta. Pavasaris ir vasara tikrai dar lengvesnių laikų mums greituoju būdu neatneš. Vis tik 2025 metai laukia pakankamai sudėtingi ir jeigu matom, kad JAV ekonomika dabar jau auga – tai Europos ekonomika priešingai – krenta. Tad yra didelė tikimybė, kad Europos ekonomika gali susidurti su papildomais iššūkiais.

Ukraina nuo sausio pirmos uždarė bet kokį dujų tranzitą per savo teritoriją, kuris kaip matėme, nepaisant karo, bet iki dabar paradoksaliai vyko visus tris metus. Per Ukrainos teritoriją ir per šį rusiškų dujų tranzitą buvo ,,maitinama” daug valstybių –Slovakija, Vengrija, Austrija, Italija, Ispanija… Tas reiškia, kad dujų kainos stipriai augs ir nemažai Europos valstybių susidurs su papildomomis ekonominėmis problemomis. Ta problemų grandinė – pradedant Vokietijos ekonominėmis problemomis – tik toliau augs. Kuo daugiau Europos šalių susidurs su rimtesniais ekonominiais iššūkiais, tuo bendras nuosmukis domino efektu gali paliesti visas Europos Sąjungos šalis nares. Paveiks tas ir Lietuvą, nes mes taip pat ,,skęsime”, jeigu Europos Sąjunga negalės duoti tokios didelės finansinės paramos. Įklimptume į labai dideles bėdas, nes, kaip žinoma, apie trečdalis mūsų biudžeto pyrago yra iš europinės paramos.

Ačiū Jums, Mindaugai, už pokalbį.

Interviu su M. Puidoku: kas laukia Lietuvos 2025-aisiais? 1 dalis.