Dėl augančios narkotikų prekybos Klaipėdos uoste imamasi ribojimų

LietuvaRegina Jankauskiene
Suprasti akimirksniu
posėdis
Narkotikų prekybos per Klaipėdos uostą augimas skatina institucijų veiksmus. VRM nuotrauka

Narkotikų prekybos per Klaipėdos uostą augimas skatina institucijų veiksmus

Pastaraisiais metais stebimas augantis narkotikų gabenimas per Klaipėdos uostą kelia nerimą Lietuvos teisėsaugai. Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla praneša, kad per pastaruosius ketverius metus ikiteisminių tyrimų dėl neteisėtos narkotikų apyvartos kasmet padaugėja 15–16 proc.

Nors į Lietuvą dažniausiai narkotikai patenka sausuma, vis labiau pastebima tendencija naudoti jūrų uostus neteisėtiems kroviniams gabenti. Pasak R. Požėlos, Klaipėda yra svarbi grandis Europos Sąjungos iniciatyvose, kuriomis siekiama apriboti narkotikų gabenimą jūra.

R. Požėla
R. Požėla. ELTA nuotrauka

Institucijos vykdys bendradarbiavimą su uosto direkcija

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigia, kad siekiant efektyviau kovoti su narkotikų pervežimu per Klaipėdos uostą, institucijos glaudžiau bendradarbiaus su uosto direkcija.

„Klaipėdos uostas naudojamas kaip tranzitinė perkrovimo vieta, ne Lietuvos rinkoje naudojamoms medžiagoms. Tai susitarėme, kad turėsime glaudesnį bendradarbiavimą su uosto direkcija, dalinsimės informacija ir sieksime, kad uostas netaptų vieta, kuria naudotųsi nusikalstamo pasaulio atstovai“, – teigė A. Bilotaitė.

Bendradarbiavimas ir keitimasis informacija tarp institucijų ir uosto direkcijos bus esminis žingsnis siekiant sumažinti narkotikų srautą per Klaipėdą.

Veikiama remiantis Europos uostų aljanso iniciatyva

Siekiant bendro atsako Europos Sąjungos lygmeniu, šių metų sausį buvo įsteigtas Europos uostų aljansas, kuriame dalyvauja 19 Europos uostų, įskaitant Klaipėdą, bei teisėsaugos institucijos ir muitinės. Aljanso tikslas – koordinuoti veiksmus ir ieškoti bendrų sprendimų kovojant su narkotikų gabenimu per jūrų uostus.

Per pastaruosius metus Klaipėdos uoste Lietuvos teisėsauga iš neteisėtos apyvartos konfiskavo ženklius kiekius narkotinių medžiagų, o didžiuosiuose ES uostuose, kaip Antverpenas ir Roterdamas, 2023 m. buvo sulaikyti rekordiniai kiekiai – beveik 120 tūkstančių tonų kokaino. Šie faktai liudija apie būtinybę toliau stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą ir keitimąsi informacija tarp uostų ir teisėsaugos institucijų.