D. Trumpas gali panaikinti prigimtinę pilietybę
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigia, kad oficialiai pradėjęs eiti šalies vadovo pareigas planuoja panaikinti prigimtinės JAV pilietybės įgijimo teisę, akcentuodamas, kad ši teisė yra išskirtinai amerikietiška. Tokią pilietybę nuo gimimo suteikia daugiau nei 30 šalių, įskaitant JAV kaimynę Kanadą[1].
1868 m. patvirtintoje JAV konstitucijos 14-ojoje pataisoje teigiama, kad „visi asmenys, gimę arba natūralizuoti Jungtinėse Valstijose ir priklausantys jų jurisdikcijai, yra Jungtinių Valstijų piliečiai“.
D. Trumpas taip pat teigia, kad norėtų išspręsti vadinamųjų „svajotojų“ – vaikų, kurie atvyko į JAV su šeimomis būdami labai jauni ir nuo to laiko užaugo Jungtinėse Valstijose, situaciją.
„Turime kažką daryti dėl svajotojų, nes tai yra žmonės, kurie čia buvo atvežti labai jauni, o daugelis iš jų dabar yra vidutinio amžiaus žmonės, jie net nekalba savo šalies kalba. Jie turi puikius darbus. Kai kuriais atvejais jie turi mažas įmones. Kai kuriais atvejais jie gali turėti dideles įmones, ir mes turėsime su jais kažką daryti“, – sako D. Trumpas[2].
Kalbėdamas apie šią situaciją, išrinktasis JAV prezidentas pabrėžė, kad drauge problemą spręs ir su demokratais.
Išrinktasis prezidentas prakalbo apie būsimą migracijos politiką
D. Trumpas interviu JAV televizijos laidai metu taip pat atskleidė daugiau savo planų, susijusių su migracijos klausimais. Pavyzdžiui, jis teigė, kad „neturi kito pasirinkimo, kaip tik deportuoti visus nelegaliai JAV esančius asmenis“.
Jis teigė, kad jo migracijos politikos programa bus pradėta nuo nusikaltimus padariusių, dokumentų neturinčių imigrantų, o vėliau bus pereita prie „žmonių, nepriklausančių nusikaltėliams“.
„Tai labai sunkus dalykas, bet jūs turite turėti taisykles, reglamentus, įstatymus. Jie atvyko nelegaliai. Žinote, labai nesąžiningai elgiamasi su žmonėmis, kurie 10 metų stovėjo eilėje, kad atvyktų į šalį. Turime išvaryti nusikaltėlius iš mūsų šalies. Bet mes tik pradedame nuo nusikaltėlių ir tikrai turime tai padaryti. Tada jau pradėsime ir nuo kitų, ir pažiūrėsime, kaip seksis“, – sako jis.
D. Trumpas taip pat išskyrė scenarijus, pagal kuriuos JAV piliečiai gali būti deportuojami kartu su nelegaliai šalyje esančiais šeimos nariais:
„Nenoriu ardyti šeimų. Taigi vienintelis būdas neardyti šeimos yra laikyti juos kartu ir visus juos išsiųsti atgal. Mes tikrai neturime išskirti šeimų. Mes labai humaniškai išsiųsime visą šeimą atgal į šalį, iš kurios ji atvyko. Bet tai priklauso nuo šeimos. Jei jie čia atvyko nelegaliai, bet jų šeima yra čia teisėtai, šeima turi galimybę rinktis. Asmuo, kuris atvyko nelegaliai, gali išvykti arba jie visi kartu gali išvykti.“
Griežtesni apribojimai prie JAV sienos su Meksika buvo svarbiausias D. Trumpo kandidatavimo tikslas, panašiai kaip ir jo pirmojo rinkimų kampanijos etapo metu 2016 m. Dabar jo kolegos respublikonai taip pat tikisi, kad pradėjęs oficialiai eiti prezidento pareigas D. Trumpas nedelsdamas imsis spręsti migracijos problemą.
Ohajaus valstijos senatorius Bernie Moreno sako, kad D. Trumpas išspręs nelegalios migracijos problemą per pirmąsias 40-60 savo darbo dienų.
„Turime išspręsti migracijos problemą. Galiausiai šie rinkimai buvo susiję su dviem klausimais: atviromis sienomis ir aukštomis kainomis. Tokie buvo visi rinkimai, ir mes turime sutvarkyti migracijos sistemą. Tai intelektualiai lengviausiai pataisomas dalykas. Sunkiausia tai sutvarkyti emociškai, ir aš tikiuosi, kad galėsiu prisidėti prie to, kad tai įvyktų“, – sako Kolumbijoje gimęs B. Moreno.
Nelegalios migracijos pažabojimas – esminis D. Trumpo politikos akcentas
D. Trumpas, dar būdamas JAV prezidentu 2017–2021 m., demonstravo gana griežtą migracijos politiką, kuri turėjo didelį poveikį tiek JAV, tiek ir tarptautinei bendruomenei. Jo administracijos tikslas buvo sumažinti tiek legalią, tiek nelegalią migraciją į Jungtines Valstijas, o vienas reikšmingiausių tokios politikos aspektų JAV-Meksikos sienos statybos projektas.
Šios sienos statyba siekta užkirsti kelią nelegaliems migrantams ir narkotikų kontrabandai. Nors D. Trumpo administracija taip ir nepastatė visiškai naujos sienos, buvo rekonstruota ir pastiprinta daugiau nei 700 km jau egzistuojančios barikados.
Jo administracija dar 2018 m. pradėjo vykdyti politiką, pagal kurią buvo baudžiamas kiekvienas neteisėtai į šalį patekęs žmogus. Tai kai kuriais atvejais lėmė šeimų atskyrimą, nes suaugusieji buvo sulaikomi, o jų vaikai apgyvendinami atskiruose centruose. Politika sukėlė didelį pasipiktinimą ir buvo sustabdyta tais pačiais 2018 m.
D. Trumpas taip pat buvo pasirašęs įsaką, uždraudžiantį piliečiams iš tam tikrų daugiausia musulmoniškų šalių atvykti į JAV. Tai buvo pateikta kaip nacionalinio saugumo priemonė. Tuo pat metu buvo apribotas H-1B darbo vizų išdavimas, taip sumažinant kvalifikuotų specialistų atvykimą į šalį, taip pat buvo kelti ir žaliosios kortos loterijos naudingumo bei saugumo klausimai.
Prezidento šalininkai teigė, kad šios priemonės migracijos valdymo buvo būtinos JAV sienų saugumui ir ekonomikos apsaugai, o priešininkai laikė politiką nehumaniška, diskriminacine ir neetiška, ypač dėl šeimų atskyrimo ir griežtų prieglobsčio taisyklių.