Andrius GUDAITIS: Energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdžio apibendrinimai

NuomonėsSkaitytojo Laiškas
Suprasti akimirksniu
Andrius Gudaitis
Andrius Gudaitis. Asmeninio archyvo nuotrauka

Pasidovanojau sau laiko perklausyti “2024-12-23 Energetikos ir darnios plėtros komisijos” posėdį

Apibendrinimai:

Buvęs ministras Dainius Kreivys nekalba argumentais, o tik emocijomis. Bandoma manipuliuoti skaičiais: bandoma remtis argumentu, kad Lietuvoje elektros sunaudojimas per metus bus X ir dėl to reikia turėti papildomus gamybos pajėgumus. Jei jų nebus, tai elektra brangs.

Panašu, kad ir toliau manipuliuojama. Pagrindinis manipuliavimo atskaitos taškas – gamybos apimtys per metus.

Aidas Gedvilas, Valius Ąžuolas, Artūras Skardžius, Rimantas Sinkevičius, Algirdas Butkevičius, Arūnas Dudėnas, Simonas Kairys, Kazys Starkevičius, Audrius Radvilavičius, Birutė Vėsaitė – esminiai klausimai yra kiti:

1. Ne kiek elektros būtų pagaminta per metus, o koks bus momentinis gamybos pajėgumas vertinant ir kitus jau turimus pajėgumus.

Jei jūros vėjo jėgainės parkų gamyba persidengs su turimais pajėgumais sausumoje (kurie yra 2x pigesni), tai turėsime situaciją kad dalį pajėgumų, balansavimo tikslais, Litgrid turės stabdyti. Jei bus pasirašyta ilgalaikė sutartis su jūrinio vėjo parko vystytoju, tai bus superkama brangesnės savikainos elektra, o sausumos vėjo parkų pajėgumai bus stabdomi. Vadinasi vartotojai automatiškai gaus brangesnę elektrą.

Todėl svarbiausia studijoje turėtų būti atsakymas – kiek dienų jūrinio vėjo parkas padengtų elektros poreikį tuo metu, kai neveikia sausumos vėjo elektrinės bei neveikia saulės elektrinės? Jei tokio atsakymo nėra, tokia studija yra niekinė.

2. Teko gana vėjuotą dieną važiuoti pro sausumos vėjo elektrinių parką. Veikė ne daugiau kaip 25% „malūnų“.

Norint atsakyti į klausimą kiek mums reikia papildomų pajėgumų, visų pirma reiktų suinventorizuoti kiek pajėgumų turime ir kiek jų palankiomis oro sąlygomis būna išjungta ir kodėl. Jei net ir išvystyti pajėgumai dėl kažkokių priežasčių nekonkuruoja rinkoje ir tokia elgsena toliau skatina didelės kainos rinkoje formavimą, darytina išvada, kad ir atsiradus daugiau pajėgumų, jie nekonkuruos, o sieks padidinti kainą.

Tik žinant dėl kokių priežasčių turimi pajėgumai laikomi išjungti, galima priimti teisingus sprendimus kaip suformuoti realią konkurenciją ir kaip parengti tinkamas papildomų pajėgumų vystymo konkursų sąlygas.

3. Posėdžio metu nebuvo atsakyta kiek dėl tokių parkų padidės „reguliuojama kainos“ dedamoji

Vis bandoma manipuliuoti „gamybos“ kaina, tačiau kaina susideda iš dviejų dedamųjų. Elektros kaina gali būti maža tik tokiu atveju, jei abi dedamosios mažėja. O jei viena didės daugiau nei kita, tai elektros pigesnės nebus.

Mano asmeninė nuomonė – norint turėti mažiausią kainą vartotojams ir verslui, prekyboje turi būti sukurta reali konkurenciją.

Kaip tai padaryti? Galiu mintimis pasidalinti.