Albanija ketina metams uždrausti „TikTok“

PasaulisEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
TikTok
Albanijoje planuojama uždrausti „TikTok“. Alexander Shatov/Unsplash nuotrauka

Albanijoje baiminamasi socialinės žiniasklaidos daromos neigiamos įtakos nepilnamečiams

Praėjusį mėnesį, kaip įtariama, po ginčo socialinės platformoje „TikTok“ buvo mirtinai subadytas 14-metis berniukas, kurį, kaip įtariama, peiliu subadė bendraklasis. Šis incidentas Albanijoje paskatino nacionalines diskusijas apie socialinės žiniasklaidos poveikį jaunimui, o Vakaruose jau vis garsiau kalbama apie tai, kad ši platforma pasauliniu lygmeniu turėtų būti uždrausta.

Reaguodamas į šį išpuolį Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama paskelbė apie planus nuo kitų metų pradžios vieneriems metams šalyje blokuoti „TikTok“. E. Rama konkrečiai kaltino platformą skatinant smurtą ir patyčias tarp jaunimo[1].

Kinams priklausanti „TikTok“ paneigė bet kokį ryšį su tragedija, teigdama, kad nei auka, nei įtariamas nusikaltėlis neturėjo paskyrų jos platformoje, ir pareikalavo, kad Albanijos vyriausybė pateiktų paaiškinimus. Nepaisant to, E. Rama gynėsi, kad tokie drastiški apribojimai yra būtini, mat „TikTok“ ir panašios platformas esą yra žalingos vaikams ir visuomenei.

Jis sakė, kad iš tiesų problema yra „ne mūsų vaikai“ ar netinkamas jų auklėjimas, o bendrai visuomenė ir tokios platformos kaip „TikTok“, neva laikančios vaikus kaip įkaitus.

Toks draudimas yra dalis pastangų pagerinti saugumą mokyklose, įskaitant didesnį policijos dalyvavimą, mokymo programas ir bendradarbiavimą su tėvais. E. Rama taip pat kritikavo „TikTok“ algoritmą, teigdamas, kad jis skatina žalingą turinį Albanijoje, nors gimtojoje šalyje, Kinijoje, yra labiau reguliuojamas.

Tačiau tokiam draudimui pritaria toli gražu ne visi. Štai ppozicinės Demokratų partijos atstovė Ina Župa pavadino jį „diktatorišku sprendimu“ ir išpuoliu prieš žodžio laisvę. Ji teigė, kad tai piktnaudžiavimas valdžia ir tik dar vienas politinis žingsnis.

Siūlomas „TikTok“ draudimas Albanijoje atspindi pasaulinį susirūpinimą dėl socialinės žiniasklaidos. Pavyzdžiui, Australija neseniai uždraudė naudotis socialine žiniasklaida jaunesniems nei 16 metų vaikams, o Jungtinėje Karalystėje tokių apribojimų nėra.

„TikTok“ taip pat patiria spaudimą JAV, kur iki sausio mėn. turi nutraukti ryšius su Kinijos patronuojančiąja bendrove „ByteDance“. Tai daroma baiminantis dėl galimo dalijimosi duomenimis su Kinijos vyriausybe, ką „TikTok“ ne kartą neigė.

JAV kyla susirūpinimas nacionaliniu saugumu dėl „TikTok“

Tuo tarpu JAV Aukščiausiasis Teismas ketina peržiūrėti įstatymą, dėl kurio „TikTok“ gali būti uždrausta visoje šalyje, nebent Kinijos patronuojančioji bendrovė „ByteDance“ atsisakys savo nuosavybės. Balandžio mėn. priimtame įstatyme reikalaujama, kad „ByteDance“ iki sausio 19 d. parduotų „TikTok“, antraip programėlė bus pašalinta iš JAV programėlių parduotuvių ir interneto svetainių prieglobos paslaugų[2].

Savo ruožtu „TikTok“ paprašė Aukščiausiojo Teismo laikinai blokuoti įstatymą, o sprendimas dėl draudimo turėtų būti priimtas iki sausio 6 d. Nors „TikTok“ teigia, kad programėlės pardavimas nėra išeitis, teisinės kovos pratęsimas gali suteikti laiko sprendimui priimti.

JAV apeliacinis teismas anksčiau atmetė „TikTok“ apeliacinį skundą, nurodydamas nacionalinio saugumo riziką, įskaitant galimą Kinijos vyriausybės vykdomą duomenų rinkimą ir manipuliavimą turiniu.

Jei įstatymas bus patvirtintas, naujų „TikTok“ parsisiuntimų priėmimas bus užblokuotas, o esamų naudotojų atnaujinimai bus nutraukti. Atstovų Rūmų Kinijos komiteto vadovai jau nurodė bendrovėms „Apple“ ir „Google“ iki nustatyto termino pasirengti pašalinti „TikTok“.

2023 m. Luiziana uždraudė „TikTok“ valstybei priklausančiuose įrenginiuose ir tinkluose, tačiau tokius valstijos lygmens veiksmus nustelbtų visoje šalyje galiojantis draudimas. Aukščiausiojo Teismo sprendimas nulems programėlės ateitį JAV vykstant diskusijoms dėl nacionalinio saugumo ir žodžio laisvės.

Socialiniai tinklai
Vis platesniu mastu svarstoma apie galimybę uždrausti „TikTok“. Mariia Shalabaieva/Unsplash nuotrauka

Pirmosios kadencijos metu norėjęs uždrausti „TikTok“, dabar D. Trumpas persigalvojo

Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas, pirmosios savo prezidentavimo kadencijos metu siekęs uždrausti šį socialinį tinklą valstijose, dabar, panašu, laikosi kiek švelnesnės pozicijos. D. Trumpas kaip priežastį persigalvoti nurodė didelį platformos įsitraukimą, įskaitant milijardus peržiūrų jo paskyroje[3].

Kalbėdamas „AmericaFest“ festivalyje D. Trumpas sakė, kad jo komanda jam parodė rekordinius „TikTok“ rodiklius ir svarstė, kad šį socialinį tinklą galbūt dar vertėtų palaikyti savo pašonėje. Šie komentarai pasirodė po neseniai įvykusio susitikimo su „TikTok“ generaliniu direktoriumi Shou Zi Chew, per kurį D. Trumpas išreiškė savo teigiamą požiūrį į šią platformą.

Nors kadaise D. Trumpas „TikTok“ įvertino kaip grėsmę dėl galimo duomenų rinkimo ir turinio cenzūros, dabartinė jo pozicija atrodo švelnesnė. Kritikai atkreipia dėmesį į D. Trumpo ryšius su „ByteDance“ investuotoju Jeffu Yassu, respublikonų rėmėju.

Jo požiūriui įtakos gali turėti ir anūkė Kai Trump, „TikTok“ turinio kūrėja, turinti 1,3 mln. sekėjų. Jos populiarūs golfo ir šeimos vaizdo įrašai, kuriuose pasirodo ir pats D. Trumpas, surinko milijonus peržiūrų.

Nepaisant pasikeitusios D. Trumpo nuomonės, sausio 10 d. Aukščiausiasis Teismas peržiūrės draudimą ir svarstys, ar jis nepažeidžia žodžio laisvės. Jei draudimas būtų įgyvendintas, jis užblokuotų naujus programėlės atsisiuntimus ir atnaujinimus visoje JAV.

Kaip socialinės platformos ribojimai atsilieps Lietuvos verslui?

2024 metų liepos-lapkričio mėnesiais „Kantar“ duomenimis, „TikTok“ Lietuvoje naudojasi 54% interneto vartotojų. Nors pagal auditoriją platforma šalyje užima ketvirtą vietą, ji išsiskiria dideliu vartotojų įtraukimu – lietuviai vidutiniškai praleido po 28 minutes kasdien[4].

Vis dėlto situacija JAV nulems ir Lietuvoje veikiančių verslų ateitį, kurie savo veiklai reklamuoti naudojasi būtent programėle „TikTok“. Tuo atveju, jei valstijose bus priimtas sprendimas uždrausti „TikTok“, jiems gali tekti pereiti į kitas platformas, tokias kaip „Snapchat“, „YouTube“ ar „Instagram“.

Vis dėlto, jei „ByteDance“ priims sprendimą parduoti programėlę, tikėtina, kad kartu nebus perduotas ir jos algoritmas, kuris ir yra pagrindinis šios platformos pranašumas.